قبض کاغذی برق از ابتدای مهرماه در سراسر کشور حذف می‌شود؛ چگونه برای قبض الکترونیکی ثبت‌نام کنیم؟

0

طرح ملی قبض سبز ۱۹ خردادماه رونمایی شد تا به طور رسمی فرایند حذف قبض کاغذی در سراسر کشور برای آب، برق، گاز و غیره کلید بخورد.

طبق یک آمار منتشر شده، در کشور ایران نزدیک به ۳۵ میلیون کنتور برق و همین حدود کنتور آب وجود دارد. تعداد کنتورهای گاز کل کشور نیز حدود ۲۰ میلیون کنتور برآورد شده است. برای همه این کنتورها حدود ۱۴۴۰ میلیارد تومان هزینه صدور قبض روی دست دولت می‌افتد.

گفته می‌شود وزارت نیرو در سال برای صدور قبض‌های برق کاغذی نزدیک به ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه می‌کند.

سال گذشته، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات از دستگاه‌های مربوطه خواست با استفاده از ابزارهای دولت الکترونیک این هزینه بسیار زیاد را صرفه‌جویی کنند.

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

پیش‌تاز این طرح وزارت نیرو است. براساس اعلام شرکت توانیر، طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده از ابتدای مهرماه سال جاری کلیه قبوض کاغذی برق حذف می‌شود. قرار است به جای این قبوض اطلاعات مربوط به مصرف و صورت‌حساب برق مصرفی مشترکین به صورت الکترونیکی در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

به گفته مدیران وزارت نیرو، صورت‌حساب و قبض برق، زمان پرداخت، نحوه پرداخت و اطلاعات مرتبط دیگر از طریق پیامک به مشترکان اعلام می‌شود.

هم‌اکنون، این طرح در برخی استان‌ها کلید خورده است ولی به طور سراسری از ابتدای نیمه دوم سال ۱۳۹۸ وارد فاز اجرایی می‌شود.

چگونه برای دریافت قبض الکترونیکی اقدام کنیم؟

سوال مهمی که مشترکان برق با مطرح شدن طرح حذف قبوض کاغذی دنبال جوابش هستند؛ نحوه ثبت‌نام و دریافت قبض الکترونیکی است. آیا وزارت نیرو به طور خودکار و سیستمی برای مالکان کنتورهای برق پیامک می‌زند یا نیاز است مشترکان در سامانه‌ای ثبت‌نام و شماره موبایل خود را اعلام کنند؟

در گام نخست، مشترکان برق می‌توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت نسبت به ثبت شماره تلفن همراه خود در سامانه الکترونیکی مشترکین اقدام کنند. همچنین می‌توان با مراجعه به امور مشترکین برق منطقه‌ای که اشتراک در آن محل قرار دارد، نسبت به ثبت شماره تلفن همراه اقدام کرد.

اما شرکت توانیز می‌گوید همه مشترکان در سطح کشور می‌توانند با ارسال (*۱* شناسه قبض #) به سرشماره ۲۰۰۰۱۵۲۱ نسبت به ثبت شماره همراه خود در سامانه صدور قبض کشور اقدام کند.

در حقیقت، مشترکان با ثبت‌نام در سامانه ۲۰۰۰۱۵۲۱ تقاضای حذف قبض کاغذی کرده و شماره موبایل خود را برای دریافت قبض الکترونیکی در این سیستم ثبت می‌کنند. اگر مشترکان در ماه‌های باقیمانده تا شروع طرح سراسری حذف قبض برق درخواست حذف نداده باشند؛ قبض برق کاغذی آن‌ها به طور خودکار حذف خواهد شد.

مستاجرها و مالکان چند قبضه چه‌کار کنند؟

غلامعلی رخشانی‌مهر، معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر در ارتباط با دیجیتالی شدن قبوض برق گفته سامانه شرکت توانیز در حال تکمیل اطلاعات و به‌ویژه شماره تلفن‌های همراه مشترکان است ولی به منظور رخ ندادن اشتباهی، بهتر است خود مشترکان هم مطمئن شوند که شماره تلفن موبایلشان به طور صحیح در این سامانه ثبت شده است.

البته، معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر می‌گوید مشترکان نباید بلافاصله منتظر دریافت پاسخ از طریق پیامک باشند. پس از آنکه راستی‌آزمایی صورت گرفت، توانیر به مشترکانی که اطلاعات آن‌ها تأیید شده است؛ پیامکی برای ادامه کار ارسال خواهد کرد.

چنانچه فردی هم مالک خانه نیست و مستأجر است، بعد از آنکه از محل مورد نظر نقل مکان کرد باید شناسه قبض به همراه ستاره دو را به همان شماره پیامک کند تا فرآیند ارسال قبض آن شماره شناسه متوقف شود.

سپس شناسه قبض منزل جدید خود به همراه ستاره یک را مجدد پیامک کند. اگر مشترکی چند قبض برق دارد می‌تواند شناسه همه را به صورت جداگانه به همراه ستاره یک به شماره مذکور پیامک کند.

براساس گزارش شرکت توانیر، برای حدود یک میلیون مشترک که شماره همراه آن‌ها موجود است؛ به صورت موازی هم قبض کاغذی و هم قبض به صورت پیامک ارسال می‌شود.

   

پستهای اخیر

دنیایی که وراج‌ها و فک‌زنی را دوست دارد! این مرد برنامه‌ریزی کرده که سال‌ها تک و تنها لایواستریم کند…

در دنیای عجیبی زندگی می‌کنیم که متن و مفهوم در حال از دست معنی خود است و در عوض جنجال و ساعت‌های حرف زدن و گرفتن وقت مخاطب، ارزش پیدا می‌کند. برخی‌ها هنوز نمی‌خواهند این واقعیت را قبول کنند، برخی هم به سرعت از تغییر سلیقه و گرایش‌های…

چرا از بهترین اپلیکیشن اندروید و iOS برای ایجاد عادت‌های روزانه بهتر و پیگری وضعیت سلامتی استفاده…

اگر در اندروید و iOS دنبال یک اپلیکیشن انگیزشی روزانه و ردگیری عادت‌ها یا خودمراقبتی بگردید؛ احتمالا هیجان‌انگیزتر از اپلیکیشن Fabulous نخواهید یافت. بهترین اپلیکیشن سال گوگل پلی در دسته Health & Fitness، برنده جایزه بهترین طراحی…

درگذشت بنیان‌گذار ادوبی، خالق PDF و بسیاری از نرم‌افزارهای مهم دنیای فناوری

چارلز گسچه (Charles Geschke) بنیان‌گذار شرکت ادوبی و فردی که در خلق فرمت PDF کمک‌های زیادی کرده بود؛ در سن ۸۱ سالگی، روز ۲۷ فروردین ماه درگذشت. مدیرعامل شرکت ادوبی در یک نامه به کارمندان این شرکت؛ درگذشت «چارلز گسچه» را ضایعه بزرگی برای…

بهترین و بدترین محصولات اپل از نظر قابلیت تعمیرپذیری (جدول رتبه‌بندی آیفون‌ها و مک‌بوک‌ها)

اکنون می‌توانید امتیازهای قابلیت تعمیر گوشی‌ها و لپ‌تاپ‌ها اپل را به طور رسمی در سایت این شرکت مشاهده کنید. هرچند هنوز هم دارای ابهاماتی هستند و چون خود اپل گزارش داده، چندان قابل اعتماد نیستند و مرموز به نظر می‌رسند. قانون جدید دولت…

نکات جالبی در مورد استیو جابز در کتاب تازه «ناز بهشتی»- یکی از بخش‌های جالب کتاب: استیو جابز هیچ وقت…

دو سه هفته‌ای که خبر انتشار یک کتاب جدید در مورد استیو جابز، داغ شده. اسم این کتاب Pause. Breathe. Choose.: Become the CEO of Your Well-Being است. این کتاب را ناز بهشتی نوشته که فعلا بیشتر به عنوان مربی مدیریت ذهن و خودیاری برای کسب…

کارشناسان خرید و استفاده این ۸ چیز را برای کاهش استرس و اضطراب در دوران کرونا توصیه می‌کنند

اگر اخیرا به خاطر شیوع ویروس کرونا گرفتار استرس و اضطراب شدید؛ شما تنها نیستید. به‌ویژه، اگر در خانه نشسته‌اید و کارهای خود را انجام می‌دهید و منتظر کاهش شیب منحنی مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا هستید. قطعا ساعت‌ها پای کامپیوتر و لپ‌تاپ…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.