فرانسه نسل بعدی جت‌های جنگنده اروپا را معرفی کرد: بدنه بزرگ‌تر، حمل موشک هسته‌ای و ذخیره‌سازی اطلاعات روی فضای ابری

شرکت سازنده جت‌های جنگی Dassault از نسل جدیدی از جت‌های خود در نمایشگاه Air Show پاریس رونمایی کرد.

جت FCAS (مخفف Future Combat Air System) اولین جت طراحی شده از نو توسط این شرکت پس از چهار دهه است. این جت با همکاری بخش اروپای ایرباس ساخته خواهد شد و اولین پراوز آن در سال ۲۰۲۶ خواهد بود.

در نمایشگاه پاریس تنها از طراحی و نمای ظاهری این جت رونمایی شده است. در این طراحی، شاهد یک سایبان بزرگ و بلند برای خلبان هستیم تا دید عالی داشته باشد. روی آن دو موتور نصب می‌شود و مکندگی آن همانند جت‌های F-35 است.

به نظر می‌رسد جت FCAS دارای بال‌های خفاشی یا خم شده به عقب مانند هواپیمای بدون سرنشین X-47B باشد. این نوع طراحی بال‌ها باعث بزرگ‌تر شدن بدنه هواپیما شده است که در نتیجه حجم درون کابین افزایش یافته و محفظه بیشتری برای نصب سلاح‌ها و بارگیری سوخت وجود دارد.

تونی اوبورن، مدیر ارشد فناوری‌های فضایی و هوانوردی لندن می‌گوید احتمالا FCAS حدود یک سوم یا یک چهارم بزرگ‌تر از نسل چهارم جنگنده‌های فرانسه است. این بزرگ‌تر بودن باعث می‌شود تمام سلاح‌ها و سوخت‌ها در زیر بال‌ها و بدنه قرار گیرند.

البته، این جت طوری ساخته شده است که رادارگریز باشد و توانایی شناسایی آن در حملات به راحتی میسر نباشد. اندازه بزرگ هواپیمای FCAS مانعی برای این قابلیت نیست و هنوز می‌تواند قدرت مانور و گریز سریع در جنگ‌ها را حفظ کند.

یکی دیگر از پیشرفت‌های جت جنگنده جدید کشور فرانسه، استفاده از تثبیت‌کننده‌های زاویه‌ای به جای تثبیت‌کننده‌های افقی و عمودی سنتی در جت‌های قبلی است. این تثبیت‌کننده‌ها نمای ترسناک‌تر و مخفیانه‌تری به هواپیما می‌دهند.

جتی با قدرت حمل موشک‌های هسته‌ای

جت FCAS از یک صندلی برای نشستن خلبان سود می‌برد و به صندلی‌های بیشتر مجهز نیست. هزینه بسیار گران ساخت جت‌های نسل ۵ و ۶ باعث شده صندلی‌های اضافی حذف شوند.

در توییتر شرکت سازنده این هواپیما، عکسی از صفحه‌نمایش خلبان منتشر شده است که تمام محیط اطراف را پوشش داده و زاوی دید بسیار گسترده‌ای در اختیار خلبان قرار می‌دهد.

این جت توانایی حمل بمب‌های هسته‌ای را هم خواهد داشت. مثلا، موشک هسته‌ای ASMP یا جایگزین‌های آن روی این جت سوار می‌شوند. کشورهایی مانند آلمان و اتحادیه اروپا هم مجوز حمل موشک‌های امریکایی B-61-12 را خواهند داشت.

جت جدید فرانسه پیشانی نیروی نظامی اروپا در سال‌های آینده خواهد بود. فرانسه با همکاری ایرباس نسل جدیدی از جت‌های جنگنده را ساخت تا جایگزین جت‌هایی مانند Rafale خود این کشور یا Eurofighter اتحادیه اروپا شوند.

فرانسه اعلام کرده است کشورهای همسایه‌ای مانند آلمان و اسپانیا نیز دارای این جت خواهند بود؛ چون در ایرباس همکاری‌ها و شراکت‌هایی دارند.

همکاری ایرباس و Dassault منجر به ساخت حتی دقیق‌تر با سیستم‌های ناوبری، کامپیوتر و کنترل‌های راه دور می‌شود. این دو شرکت می‌خواهند علاوه بر FCAS، در حوزه ساخت هواپیماهای بدون سرنشین یا پهپاد هم همکاری کنند.

پهپادهایی که برای ماموریت‌های خاص سفارشی‌سازی شده یا توانایی‌های خودمختار و نیمه مختار دارند. احتمالا این پهپادها توانایی پرواز همزمان با FCAS را خواهند داشت تا از راه دور برخی ویژگی‌ها و امکانات را کنترل کنند.

گفته می‌شود نسل ششم جت‌های جنگنده اروپا به سیستم‌های ابری متصل شده تا بتواند اطلاعات را ارسال و دریافت کند یا روی یک فضای دیجیتالی در زمین ذخیره‌سازی کند.

منبع

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.