هر چیزی که باید درباره ارتباطات وای فای دایرکت Wi-Fi Direct بدانید

0

یک ارتباط بی‌سیم وجود دارد که تقریبا توسط همه افراد و همه دستگاه‌ها قابل استفاده است ولی هیچ‌کس درباره‌اش صحبت نمی‌کند.

شاید عبارت وای فای دایرکت Wi-Fi Direct را در مشخصات یک گوشی یا دستگاه‌های دیگر دیده باشیم ولی هیچ‌گاه تحقیق نکردیم دقیقا چیست و به چه دردی می‌خورد یا اینکه چگونه می‌توان آن را فعال و استفاده کرد. بیش از ۱۰ سال است که ارتباط نظیر به نظیر Wi-Fi Direct معرفی شده است.

وای فای دایرکت Wi-Fi Direct چیست؟

فناوری Wi-Fi Direct یک نوع اتصال و ارتباط بی‌سیم است که اجازه می‌دهد یک دستگاه به طور مستقیم و نظیر به نظیر به دستگاه دیگر متصل شود. این دو دستگاه بدون وجود یک شبکه مرکزی و هدایت‌گر با هم در ارتباط هستند.

یک دستگاه به عنوان اکسس‌پوینت عمل می‌کند و دستگاه دیگر با استفاده از قابلیت WPS (سرنام Wi-Fi Protected Setup) و پروتکل رمزنگاری WPA/WPA2 به اکسس‌پوینت متصل می‌شوند. این استاندارد در اوایل سال‌های ۲۰۰۰ توسعه داده شده است.

این فناوری با ارتباطات بلوتوث تشابه‌هایی دارد ولی کاملا مشابه نیس و می‌توان چندین تفاوت بسیار مهم برشمرد. مهم‌ترین تفاوت، Wi-Fi Direct می‌تواند اطلاعات بیشتری با سرعت بالاتری نسبت به بلوتوث ارسال کند. تقریبا سرعت وای‌فای دایرکت ۱۰ برابر بیشتر است.

به همین دلیل، در هنگام نیاز به استفاده از یک ارتباط نظیر به نظیر برای ارسال اطلاعاتی مانند تصویر و ویدیو، وای‌فای دایرکت انتخاب بهتری است. وای‌فای بهتر است از وای‌فای دایرکت است ولی برخی واقع امکان استفاده از وای‌فای نیست!

در واقع، یکی از بزرگ‌ترین مزایای وای‌فای دایرکت این است که در جاهایی کار می‌کند که امکان استفاده از وای‌فای وجود ندارد. دستگاه‌ها می‌توانند به یکدیگر متصل شده و اطلاعات و فایل‌ها را به هم به اشتراک بگذارند بدون اینکه نگران مسایل امنیتی یا راه‌اندازی یک شبکه مرکزی و هاب باشند.

چه دستگاه‌هایی از وی فای دایرکت Wi-Fi Direct پشتیبانی می‌کنند؟

بیش از یک دهه است که فناوری وای‌فای دایرکت در دسترس است. به لطف به‌روزرسانی فاوری DLNA، در حال حاضر دستگاه‌های بسیار زیادی در دنیا از Wi-Fi Direct پشتیبانی می‌کنند.

اندروید از نسخه ۲.۳ خود از این ویژگی پشتیبانی می‌کند و دستگاه‌های اندرویدی می‌توانند از وای‌فای دایرکت استفاده کنند. اپل از iOS 7 به بعد از Wi-Fi Direct پشتیبانی کرده است؛ هرچند با نام‌های دیگری مانند AirDrop و Airplay شناخته می‌شود.

همچنین، بسیاری از دستگاه‌های مالتی‌مدیا، پخش‌کننده و سرگرمی از این فناوری برای اتصال به تلویزیون یا گوشی تلفن همراه استفاده می‌کنند. کنسولی مانند ایکس‌باکس، کروم‌کست، Roku و غالب تلویزیون‌های هوشمند به وای‌فای دایرکت مجهز هستند.

بسیاری از تجهیزات جانبی و گجت‌هایی که به ارتباطات بی‌سیم وای‌فای مجهز هستند؛ به جای بلوتوث از وای‌فای دایرکت سود می‌برند. از جمله می‌توان به هدست‌های بی‌سیم، چاپگرهای بی‌سیم، صفحه‌کلید و ماس اشاره کرد.

چه افرادی می‌توانند از Wi-Fi Direct استفاده کنند؟

این روزها با استفاده از فناوری وای‌فای دایرکت می‌توان کارهایی نظیر اشتراک‌گذاری سریع فایل‌ها میان دوستان، چاپ تصاویر با استفاده از چاپگرهای بی‌سیم، اسکرین‌کست و اسکرین‌شیر (انجام بازی موبایل روی یک صفحه‌نمایش بزرگ‌نر)، بازی‌های دو نفره روی موبایل، هماهنگی و سینک سریع دستگاه‌ها با یکدیگر و غیره را انجام داد.

اگر افراد از این فناوری شناخت خوبی داشته باشند و بدانند چگونه باید ازش استفاده کنند؛ ایده بسیار خوبی برای جایگزینی با بلوتوث و گاهی اوقات ارتباطات پیچیده و کند دیگر است.

وای‌فای دایرکت و امنیت

وای‌فای دایرکت نسبت به دیگر ارتباطات نظیر به نظیر از امنیت بهتری برخوردار است اما خطرات امنیتی خودش را هم دارد. هنگامی که یک دستگاه به وای‌فای دایرکت به دستگاه دیگری متصل شده است ولی همزمان در شبکه وای‌فای یا کابلی دیگری است؛ خطرات و ریسک‌هایی وجود دارد.

خود پروتکل‌های WPS و WPA/WPA2 به خاطر قدیمی بودن‌شان از آسیب‌پذیری‌هایی رنج می‌برند که می‌تواند مورد سوءاستفاده هکرها قرار گیرد.

بهتر است در هنگام استفاده از وای‌فای دایرکت، مسایل امنیتی را مدنظر قرار دهید. مثلا، اطلاعات مهم و حیاتی روی دستگاهی که می‌خواهد از وای‌فای دایرکت استفاده کند؛ به اشتراک نگذاشته باشید.

همین‌طور، پس از تبادل اطلاعات سریعا قابلیت وای‌فای دایرکت را خاموش کنید. بهتر است همیشه برای دستگاه‌های محلی و شناخته شده از این نوع ارتباطات استفاده شود.

برخی از دستگاه‌ها برای برقراری ارتباط وای‌فای دایرکت نیاز به مراحل اضافه‌تری مانند اسکن کیو آر کد دارند که امنیت شبکه را بهبود می‌دهد.

منبع


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.