معرفی کتاب: ۱۰ دقیقه و ۳۸ ثانیه در این دنیای عجیب، نوشته الیف شافاک

2

مقدمه ناشر

دست‌هایم بوی خورشید می‌دهد و بوی شهری که از خواب برخاسته است و تکه‌های شب را جارو می‌کند

م. سجودی


گروهی از پزشکان دانشگاه وسترن أنتاریو، کانادا، طی پروژه‌ای تحقیقاتی، مواردی مشاهده کرده اند که مغز آدمی می تواند تا ۱۰ دقیقه و چند ثانیه پس از مرگ همچنان به برخی فعالیت های خود ادامه دهد.

می شود از کنار این یافته علمی به سهولت عبور کرده و می شود الیف شافاک بود و از آن برای خلق ایده ای ناب و رمانی تکان دهنده و تأمل برانگیز بهره برد.

نگاه شافاک همچنان به زادگاه و سرزمین آبا و اجدادی خویش، ترکیه است و این بار به استانبول و زنان. شروع داستان از نقطه ای ست که درواقع پایان داستان است …

شب است، لیلا، بدکاره ای بدفرجام، مرده است و جسدش در سطل زباله ای  گوشه ای از استانبول افتاده است. و اینک آن ۱۰ دقیقه و ۳۸ ثانیه بسیار پایانی شروع شده و خاطراتش را، از نخستین دقایق تولد تا همه فرازونشیب ها و بزنگاه های تعیین کننده زندگی، از هرچه ستم و بی عدالتی که  حقش روا شده، و هرچه امید و عشق و آرزو، مرور می‌کند.

درست است که لیلا کتاب عمرش را، سرگشاده و آشکار،  دقایقی منحصربه فرد، پیش چشم های نگران و کنجکاو انسان ها ورق می زند، و از سلسله ستم و جفایی سخن می گوید که دل آدمی را به درد می آورد، اما  پشت نقاب حوادث و هرآنچه کلمه و عبارت زبانی تند و آتشین خودنمایی می کند که هر پدرومادر، هر خانواده، هر دختر و پسر و هر جامعه و نظام اجتماعی را به محکمه می کشاند. هر شهری می تواند استانبول باشد و لیلا می تواند داستان بسیار زنانی باشد که سرنوشتی کم وبیش مشابه دارند.

نگاه منتقد، پرسشگر و کاونده الیف شافاک دردهای پنهان و آشکار انباشته جامعه را می‌شکافد، عقده‌های سالیان سال را می‌گشاید و  گذری تأثرانگیز، بذرهای پرعطش بیداری و آگاهی را می پراکند.

از پوسته تلخ و غم فزای ۱۰ دقیقه و ۳۸ ثانیه عبور باید کرد و  بستری اندیشناک به سرنوشت نسل های حاضر و آن ها که در راه اند دل سوزاند، و بر انبوه ناراستی ها و نامردمی هایی که بر نوع انسان روا می شود و بر هر چه تنگ نظری و آرا و عقاید بی پایه و بی هویت شورید.

این کتاب در نخستین روزهای انتشار نه تنها توجه بسیاری از منتقدان و محافل ادبی را برانگیخت، و حتی سؤالی جدی و حل نشده  مقابل آن ها که  جامعه، به نوعی، عهده دار مسئولیتی هم سنخ هستند، برانگیخت.


قسمت کوتاهی از خوانش کتاب توسط نویسنده کتاب، الیف شاکاف:


کتاب ۱۰ دقیقه و ۳۸ ثانیه در این دنیای عجیب
نویسنده : الیف شافاک
مترجم : علی سلامی
نشر مهراندیش
۴۴۸ صفحه


 
2 نظرات
 1. سامانیان می گوید

  جناب مجیدی ، این کتاب کلا کپی کپی از فیلم the void ، نکته دیگه این که واقعا انتظار نداشتم همچین کتابی رو تو سایت شما ببینم اونم با این نوشته تبلیغاتی ( نویسنده ملت عشق ) واقعا خواهشا بذارید یه جا بمونه از دست این جماعت جوگیر راحت باشیم

  1. afşar می گوید

   معلومه کتابو نخوندی
   توهم مث اونایی ک میبینن نمیتونن کاری بکنن , عوضش جبهه میگیرن
   :))

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.