ایلان ماسک و نورالینک دنبال کاشت تراشه و رشته‌های عصبی در مغز انسان توسط ربات‌ها برای کنترل کامپیوتر و گوشی هستند

1

سرانجام ایلان ماسک روز سه‌شنبه در یک نشست عمومی از اهداف و برنامه‌های شرکت مرموز و محرمانه Neuralink پرده‌برداری کرد. شرکتی که همه می‌دانیم پیرامون ارتباط مغز با کامپیوتر است ولی مشخص نبود دقیقه چه طرحی برای آینده دارد.

نورالینک توسعه‌دهنده برخی فناوری‌ها است که برای اولین بار به طور عمومی رونمایی و رسانه‌ای شدند. هدف این شرکت کاشت دستگاه‌ در مغزهای آسیب‌دیده و فلج است تا بتوانند کامپیوتر یا گوشی تلفن همراه را کنترل کنند.

بزرگ‌ترین مزیت این طرح استفاده از رشته‌های (threads) انعطاف‌پذیری است که نسبت به نمونه‌های مشابه در بازار، آسیب کمتری به مغز وارد کرده و برای خواندن مغز کارآمدتر هستند (عکس پایین).

ایلان ماسک می‌گوید این رشته‌ها حجم داده بیشتری را انتقال داده و بیش از ۳۰۷۲ الکترود در یک آرایه توزیع شده قرار دارد که فقط ۹۶ رشته یا ترد آن‌ها را مدیریت می‌کنند. این رشته‌ها در عرض ۴ الی ۶ میکرومتر ساخته شده و ضخامت آن‌ها از موی انسان کمتر است.

یکی از دستاوردهای شرکت نورالینک، کاشت این رشته‌ها در مغز انسان بدون دخالت نیروی انسانی و به طور مکانیزه توسط ربات‌ها و ماشین‌های خودکار است (عکس بالا). افزون بر این، در آینده دانشمندان نورالینک با استفاده از لیزر به درون جمجمه دسترسی پیدا می‌کنند و نیازی به جراحی‌های دستی سنتی برای شکافتن کاسه سر نیست.

ترکیب مغز و هوش منصوعی

قرار است اولین آزمایش‌ها با همکاری و زیر نظر دانشمندان علوم اعصاب دانشگاه استنفورد انجام شود. ایلان ماسک در سخنرانی روز سه‌شنبه خود گفت: «بسیار امیدوار است تا پایان سال این دستاورد بزرگ بشری را در اختیار مردم قرار دهیم.»

پیش‌تر، شرکت نورالینک موفق شده چندین آزمایش روی موجودات زنده انجام دهد که موفقیت‌آمیز بودند. ایلان ماسک در بخش پرسش و پاسخ جلسه اشاره کرد یک میمون می‌تواند کامپیوتری را با مغز خود کنترل کند.

اما نکته مهمی که باید درباره برنامه‌های شرکت نورالینک دانست و خود ایلان ماسک هم در سخنرانی‌اش بدان اشاره کرد؛ ساخت رشته‌های عصبی و قرار دادن آن‌ها در مغز، نهایت هدف و رویای آن‌ها نیست.

آن‌ها می‌خواهند یک هم‌زیستی مسالمت‌آمیز مغز انسان با هوش مصنوعی ایجاد کنند. ترکیبی از مغز و هوش مصنوعی برای خواندن مغز و کنترل ربات‌ها و هر ابزار هوش مصنوعی دیگری که در محیط اطراف انسان وجود دارد.

بخشی از دستاوردهای شرکت نورالینک برای کمک‌رسانی به افراد عقب‌مانده ذهنی است و بخش بزرگ‌تر فعالیت آن‌ها خواندن خوشه‌های عصبی است که در مغز انسان وجود دارد.

مشکل پهنای‌باند است

مدیران نورالینک تاکید دارند این شرکت و دستاوردهایش از دل هیچ تحقیق، شرکت دیگر یا فناوری بیرون نیامده و کاملا نوین و ابتکاری است. همین‌طور با هیچ تحقیق و رویکرد علمی دیگر در ارتباط با خواندن مغز، ارتباط مغز با کامپیوتر و کاشت ایمپلنت در مغز تناقض یا تضادی ندارد.

تا کنون آرایه‌های الکترودی که برای خواندن سیگنال‌های مغز طراحی و استفاده شدند؛ محدود بوده و مثلا نهایتا ۱۲۸ کانال الکترودی بودند که سرعت انتقال الاعات کندی داشتند. نورالینک می‌خواهد در این زمینه جهشی ایجاد کند و سرعت انتقال اطلاعات میان مغز و کامپیوتر را بدون عوارض جانبی افزایش دهد.

این پهنای‌باند زیاد برای ایلان ماسک و هدف نهایی او که ترکیب مغز و هوش مصنوعی است؛ اهمیت بالایی دارد. هنگامی تعامل مغز و کامپیوتر معنی پیدا می‌کند که بتوانید با سرعتی بیشتر از سرعت صدا یا تکان دادن انگشت خود به کامپیوتر دستور دهید.

تراشه کاشتنی بی‌سیم

در مقاله چاپ شده پیرامون دستاوردها و اهداف نورالینک، اشاره‌ای هم به ساخت یک تراشه سفارشی شده است که قادر به خواندن، پاک کردن و تقویت سیگنال‌های مغزی است. فعلا، این تراشه می‌توانند اطلاعات را از طریق یک رابط USB-C انتقال دهد ولی در آینده به صورت بی‌سیم تبادل داده خواهد داشت.

این تراشه که N1 نامیده می‌شود؛ در داخل بدن انسان کاشته شده و داده‌ها را به طور بی‌سیم منتقل می‌کند. این تراشه رشته‌های عصبی کمتری نسبت به مدل USB-C خواهد داشت.

دستگاه خارجی ارتباطی این تراشه در پشت گوش وصل شده و شامل یک باتری است. همچنین، یک اپلیکیشن آیفون می‌تواند با آن در ارتباط باشد و از این طریق کنترل شود.

در نهایت، شرکت نورالینک در حال آزمایش این سیستم‌ها روی موش‌های صحرایی است تا مطمئن شود یک پلتفرم پایدار و بی‌آسیب است. شروع کار نورالینک با رشته‌های عصبی انعطاف‌پذیری است که می‌توانند فعالیت‌های سلول‌های نورون مغز انسان را بخوانند ولی چشم‌انداز کار بسیار وسیع‌تر است.

منبع


 
1 نظر
  1. اعظم می گوید

    خیلی جاااالب جذاب هیجان انگیز و… هست. خیلی خیلی ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.