ایلان ماسک ادعا می‌کند که نورالینک می‌تواند وزوز گوش را درمان کند، اما خیلی هیجان‌زده نشوید

0

گفته می‌شود مغز انسان پیچیده‌ترین ساختار زیستی است و دانشمندان همیشه در چالش شناخت بهتر آن هستند.

دانشمندان علوم اعصاب در نقشه‌برداری از عملکرد‌های پیچیده حدود ۸۵ میلیارد نورون مغز و ۱۰۰ تریلیون اتصال بین آن‌ها موفقیت خوبی داشته‌اند. (برای تصور این عدد نجومی، بیش از ۴۰۰ میلیارد ستاره در کهکشان راه شیری وجود دارد. )

نورالینک یک استارت‌آپ دره سیلیکون با پشتیبانی ایلان ماسک، می‌خواهد یک دستگاه عصبی قابل پیوند موسوم به رابط مغز و کامپیوتر را توسعه دهد.

به تازگی ماسک ادعا کرده که که این تراشه در آینده نزدیک، یعنی ظرف ۵ سال می‌تواند وزوز گوش را درمان کند

دستگاه نورالینک به اندازه سکه است و به آن Link گفته می‌شود و توسط یک جراحی روباتیک دقیق در جمجمه کاشته می‌شود. این ربات هزار رشته مینیاتوری را از لینک به نورون‌های خاصی متصل می‌کند. قطر هر نخ یک چهارم موی انسان است.

این دستگاه با بلوتوث به یک کامپیوتر خارجی متصل می‌شود تا ارتباط عصبی را به صورت رفت و برگشت انجام دهد.

در آینده، پروتز‌های نورالینک ممکن است به افراد مبتلا به انواع مختلف اختلالات عصبی، کمک کند. مثلا مبتلا به پاراپلژی یا کوادری پلژی (فلج دو پا و فلج هر ۴ اندام)، بیماری پارکینسون و صرع می‌شود.

از زمان تأسیس نورالینک در سال ۲۰۱۶، دانشمندان علوم اعصاب درجه یک از دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی، جذب این شرکت شده‌اند.

در‌آوریل ۲۰۲۱، این شرکت یک ویدئوی قابل جالب منتشر کرد. این ویدئو یک میمون ماکاک نه ساله به نام پیجر را نشان می‌دهد که با داشتن یک دستگاه نورالینک کاشته شده با یک رایانه‌ تعامل می‌کند و بازی پونگ را ذهنی انجام می‌دهد.

نحوه بازی پونگ با استفاده از جوی استیک به پیجر نشان داده شد. وقتی حرکت درستی انجام می‌داد، یک جرعه اسموتی موز به او هدیه داده می‌شد.

در حین بازی، ایمپلنت نورالینک الگو‌های فعالیت الکتریکی مغز او را ثبت کردند. با این کار مشخص شد که کدام نورون‌ها کدام حرکات را کنترل می‌کنند.

هنگامی که جوی استیک قطع شد، پیجر تنها با استفاده از ذهن خود توانست بازی را انجام دهد و برنده شود.

انتظار می‌رود آزمایش‌های انسانی برای توسعه بیشتر نمونه اولیه  نورالینک در اواخر سال ۲۰۲۲ آغاز شود، این مشروط به تأیید سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) است.

ادعای درمان وزوز گوش ماسک

ایلان ماسک ادعا کرده است که دستگاه نورالینک می‌تواند تا سال ۲۰۲۷ وزوز گوش را درمان کند.

وزوز گوش یک بیماری عصبی است که در غیاب منبع خارجی صدا، بیمار صدایزنگ یا وزوز احساس می‌کند.

وزوز گوش یک مشکل رایج است که یکی از دلایل شایع آن آسیب عصب متصل‌کننده گوش داخلی به مغز، معروف به عصب وستیبولوکولئار vestibulocochlear است.

موثرترین درمان در حال حاضر، ماسکه کردن یا پوشاندن صدا یا یادگیری نادیده گرفتن آن متمرکز است.

آیا ادعای ماسک معتبر است و آیا درمان پیشنهادی او تازگی دارد؟

ایمپلنت‌های عصبی از اوایل دهه ۱۹۶۰ زمانی که کاشت حلزون شنوایی برای اولین بار انجام شد، مورد توجه قرار گرفتند. در طول ۶۰ سال بعد آن، پیشرفت‌های زیادی صورت گرفته است.

دانشمندان علوم اعصاب به طور کلی خوش بین هستند که دستگاه‌های کاشتنی پتانسیل خوبی برای درمان وزوز گوش دارد. همچنین ممکن است در درمان اختلال وسواس فکری اجباری، ترمیم آسیب‌های مغزی، و درمان بیماری‌هایی مانند اوتیسم یا بیماری‌های تحلیل برنده یا دژنراتیو سیستم عصبی با استفاده از تحریک عمیق مغز مفید باشد.

همانطور که پل نویوجوکیان، مدیر آزمایشگاه رابط مغز در دانشگاه استنفورد، باور دارد:

«ما در آستانه یک تغییر پارادایم کامل هستیم. این نوع فناوری پتانسیل تغییر درمان‌های ما را دارد. نه فقط برای سکته مغزی، فلج، و بیماری‌های احلیل‌برنده یا دژنراتیو حرکتی، بلکه تقریباً برای هر نوع بیماری مغزی دیگری.»

اما توجه داشته باشیم که FDA نورالینک را به عنوان یک دستگاه پزشکی کلاس III طبقه‌بندی می‌کند که خطرناک‌ترین دسته است. قبل از شروع آزمایشات انسانی، نورالینک باید با موفقیت، از پس آزمایش‌ها برآید.

برخی از میمون‌ها در طول آزمایش‌های نورالینک مرده‌اند و منتقدان نگرانی‌های مربوط به حقوق حیوانات را هم مطرح کرده‌اند.

برخی هم نگران پیامدهای منفی ناخواسته دستگاه مانند افسردگی هستند. در ضمن مشخص نیست که برداشتن یا تعمیر دستگاه در صورت خرابی و نحوه مدیریت خطر آسیب مغزی یا عفونت چقدر عملی خواهد بود.

اینکه چقدر طول می‌کشد تا دستگاه به صورت تجاری در دسترس باشد و چقدر هزینه دارد، مشخص نیست و ممکن است تا سال‌های فقط ثروتمندان از عهده هزینه‌های آن برآیند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.