توهم کوتارد: آنهایی که تصور می‌کنند مدتهاست مرده‌اند!

0

«می‌اندیشم پس هستم»  Cogito, ergo sum با این حال همه کسانی که می‌اندیشند با این باور دکارت موافق نیستند.

محتوای تفکر برخی از افراد مبتلا به یک اختلال عصبی روانپزشکی نادر، معروف به سندرم کوتارد، به جای اینکه به حس بودن منجر شود، به احساس نبودن ختم می‌شود!

اغلب، کسانی که از توهم کوتارد رنج می‌برند، فکر می‌کنند که اجسادی در حال گردش در دنیا زندگان هستند. برخی از آنها هم خود را ارواح بی‌جسمی می‌دانند که برای همیشه زنده خواهند ماند.

بیماران مبتلا به کوتارد واقعیتی عمیقاً تحریف شده را تجربه می‌کنند که در آن وجود بدن خود را انکار می‌کنند و بدتر از آن چون تصور می‌کنند بدنی ندارند، از نیازهای روزانه‌ای مانند خوردن هم غافل می‌شوند!

در یک مطالعه موردی، یک زن میانسال با سابقه اضطراب و روان پریشی شروع به تجربه هذیان‌های نیهیلیستی کرد. او شروع به گفتن جملاتی مانند “من مرده‌ام” کرد، سپس غذا خوردن را متوقف کرد و از مصرف دارو خودداری کرد.

در مورد دیگر، مردی 49 ساله دیگر از خودش مواظبت نمی‌کرد و به سلامت خود فکر نمی‌کرد و شروع به بخشیدن وسایلش کرد.

او از خوردن امتناع کرد و فکر کرد که افراد شروری می‌خواهند او را بکشند. یک هفته پس از بستری شدن در بیمارستان، بیمار به پزشکان گفت که مدتی است مرده و «معده‌اش کار نمی‌کند، کبدش تحلیل رفته، مغزش فلج شده و صورتش فاقد خون است».

او در تخت خود بی حرکت ماند و ادعا کرد که صدا‌هایی را می‌شنود که به او می‌گویند که او شیطان است.

در حال حاضر حدود صد مورد مشابه در پرونده‌های پزشکی ثبت شده.

اما اولین مورد ثبت شده به سال 1880 برمی ‌ردد، زمانی که ژول کوتارد، متخصص اعصاب فرانسوی، نوع جدیدی از افسردگی را توصیف کرد که با “مالیخولیا، اضطراب، ایده‌های نفرین یا طرد، عدم حساسیت به درد، هذیان‌های عدم وجود در مورد بدن خود و توهمات جاودانگی مشخص می‌شود.”

بیماری که او از او تعریف می‌کرد، زنی 43 ساله بود که ادعا می‌کرد مغز، اعصاب، معده و حتی روح ندارد. او نیز چون خود را ابدی می‌دانست از خوردن پرهیز می‌کرد.

چند هفته پس از اینکه پزشکان برای او آریپیپرازول، دارویی که برای درمان اسکیزوفرنی استفاده می‌شود، تجویز کردند، علائم او بهبود یافت.

کوتارد در واقع توهمی است که در بیماری‌های روانپزشکی مانند افسردگی دوقطبی، اسکیزوفرنی، افسردگی شدید، یا سابقه مصرف مواد مخدر یا برخی تشنج‌ها دیده می‌شود.

بررسی سال 2018 از موارد توهم کوتارد نشان داد که از هر چهار بیمار دارای این توهم، سه نفر، این تصور را داشتند که ویروس‌ها یا حشرات آن‌ها را از درون به بیرون  خورده‌اند.

یک بیمار 35 ساله فکر می‌کرد که می‌تواند کرم‌ها را در مغز خود احساس کند. بیمار دیگری از پزشکانش پرسید: “چرا باید وقتی که مرده‌ام غذا بخورم؟”

تا به امروز، اطلاعات بسیار کمی در مورد سندرم کوتارد یا علت همپوشانی علائم آن با سایر بیماری‌ها وجود دارد.

بررسی‌ها نشان می‌دهند که نزدیک به 90 درصد از بیماران علائم افسردگی دارند در حالی که 65 درصد دارای اضطراب هستند. کسری از آنها هم توهمات شنیداری یا بصری را گزارش می‌کند.

با این حال، خبر خوب این است که این علائم وحشتناک را می‌توان به طور موثر درمان کرد.

دارو‌های ضد روان‌پریشی، دارو‌های ضد افسردگی، روان درمانی و حتی الکتروشوک درمانی همگی درمان‌های معمولی هستند که می‌توانند نتایج مثبتی داشته باشند.

در بهترین سناریو، بیماران مبتلا به سندرم کوتارد می‌توانند  باکمتر از دو هفته درمان دارویی، این توهم را از مغز خود خارج کنند یا دست‌کم کمرنگ کنند.


محتوای غیرمعمول سندرم کوتارد، توجه نویسندگان و فیلمسازان را به خود جلب کرده و  در ادبیات و سینما به عنوان یک اختلال روانی نادر و جذاب به تصویر کشیده شده.

نمونه‌هایی از سندرم کوتارد در ادبیات و سینما:

ادبیات:

«مسخ» اثر فرانتس کافکا: رمان کافکا اگرچه به صراحت سندرم کوتارد نیست، داستان گرگور سامسا را روایت می‌کند که یک روز از خواب بیدار می‌شود و تبدیل به حشره‌ای غول‌پیکر می‌شود. انزوا و بیگانگی بعدی او شباهت‌هایی با مضامین موجود در توهم کوتارد دارد.

“مرد نامرئی” نوشته رالف الیسون: این رمان یک قهرمان آمریکایی آفریقایی تبار گمنام را دنبال می‌کند که به دلیل تعصب نژادی احساس می‌کند نامرئی شده و از جامعه جدا شده است. باز اگرچه این رمان تصویر مستقیمی از سندرم کوتارد اارئه نمی‌دهد، اما به درون مایه‌های هویت و بحران‌های وجودی می‌پردازد.

سینما:

«ماشینکار» The Machinist (2004): در این تریلر روانشناختی، کریستین بیل نقش تروور رزنیک، ماشین‌کاری را بازی می‌کند که از بی‌خوابی شدید رنج می‌برد و توهم کوتارد را تجربه می‌کند و  به سرعت در حال کاهش وزن است و برا این باور است که به آرامی در حال مرگ است. این فیلم به بررسی مضامین گناه، پارانویا و عذاب روانی پرداخته می‌شود.

“Taxidermia” (2006): این فیلم مجارستانی سه نسل از مردان را نشان می‌دهد که هر کدام دارای وسواس‌های خاص خود هستند. بخش دوم روی موروسگووانی وندل متمرکز است که معتقد است در حال تبدیل شدن به یک مرغ است و شروع به برداشتن اعضای بدن خود می‌کند. اگرچه محتوای این فیلم به طور صریح سندرم کوتارد اشاره نمی‌کند، اما مضامین بدشکلی بدن و هذیان‌های عجیب و غریب را در آن می‌بینیم.

«Enter the Void» (2009): در این درام روانی، سفر یک فروشنده مواد مخدر در توکیو را دنبال می‌شودکه مورد اصابت گلوله قرار می‌گیرد و کشته می‌شود و روح او در شهر سرگردان می‌شود و شاهد حوادث پس از مرگش است. این فیلم به بررسی مضامین زندگی، مرگ و اگزیستانسیالیسم می‌پردازد و عناصری را که یادآور توهم کوتارد هستند، در آن دیده می‌شود.

در مجموع گرچه سندرم کوتارد اغلب به صراحت در ادبیات و سینما به تصویر کشیده نشده، عناصری از این اختلال مانند هذیان‌های نیهیلیستی، بحران‌های وجودی و قطع ارتباط با واقعیت را می‌توان در آثار داستانی مختلف یافت.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

هلند کشور لاله‌ها – توضیحات + گالری عکس زیبا

هلند به خاطر مزارع خیره‌کننده لاله‌ که گردشگران را از سرتاسر جهان جذب می‌کند، مشهور است. این مزارع به ویژه در فصل بهار، معمولاً از اواخر مارس تا اوایل اردیبهشت، سرزنده و زیبا هستند. مزارع لاله عمدتاً در منطقه‌ای به نام "Bollenstreek"…

این عکس‌ها راهنما و ایده‌ای برای شما برای تبدیل اشیای کهنه و دورریز به چیزهای جدید هستند

صرفه جویی «واقعا» یک هنر است. خیلی وقت‌ها ما به بهانه تغییر دکوراسیون یا قدیمی شدن چیزی یا نامتناسب شدن چیزی با وسایل تازه به سادگی دورش می‌اندازیم یا باقیمتی بسیاری نازل به سمساری می‌دهیم. البته این سال‌ها به خاطر فشارهای اقتصادی -چنان…

21 مهارتی که ای کاش در مدرسه یا جای دیگر مقدمات آنها را به ما می‌آموختند!

درس و دانشگاه بسیارند، اما وقتی وارد کار واقعی و زندگی می‌شوید می‌بینید که مهارت‌های زیادی لازم دارید تا تبدیل به یک آدم موفق شوید یا به آرامش و خوشبختی بیشتری در زندگی برسید. گاهی دوره‌های آموزشی خوبی برای آنها وجود دارد و گاهی هم باید…

آینه‌ها در فیلم‌ها: فیلمسازها چگونه دوربین‌ها را موقع فیلمبرداری از آینه‌ها ناپدید می‌کنند؟!

هنگام تماشای فیلم، برخی از بینندگان دوست دارند به دنبال خطا‌هایی باشند، مانند یافتن شواهدی از دوربین‌ها و پرسنل ضبط فیلم یا بوم صدابرداری مشخص در یک صحنه و امثال آن. یکی از موقعیت‌های دشوار برای فیلمسازهای، زمانی است که یک صحنه شامل آینه‌ها…

مشهورترین ستاره‌های هالیوود قبل از اینکه مشهور شوند (طنز!)

با میدجرنی می‌شود چهره‌ها را جوان کرد، اما تصور کنید که این کار را در مورد شخصیت‌های تخیلی فیلم‌ها انجام بدهیم و تصور کنیم آنهایی که جوانی‌شان را ندیده‌ایم، قبل از پا به سن گذاشتن چگونه بوده‌اند. یودا دوایت شروت تانوس…

چگونه طولانی مدت درس بخوانیم و کمتر خسته شویم؟

مطالعه برای ساعات طولانی می‌تواند چالش برانگیز باشد، اما چندین راهبرد وجود دارد که می‌توانید برای کمک به حفظ تمرکز و جلوگیری از خستگی از آن‌ها استفاده کنید: استراحت کنید: هر 45 تا 50 دقیقه یک بار استراحت کنید تا مغز خود را شارژ کرده و از…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / تصفیه فاضلاب / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / کمربند پلاتینر / کلینیک درمان دیابت / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / حمل بار دریایی از چین / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5