اولین شبکه ۵G در کشور آلمان توسط دویچه تلکوم راه‌اندازی شد

0

بزرگ‌ترین اپراتور مخابراتی کشور آلمان، اولین شبکه ۵G این کشور را راه‌اندازی کرد.

البته، فعلا این شبکه تنها در دو شهر آلمان در دسترس کاربران قرار دارد و فقط اسمارت‌فون ۹۰۰ یورویی قابلیت اتصال به آن را دارد ولی چشم‌انداز آن پوشش‌دهی بیش از ۲۰ شهر در سال ۲۰۲۰ است.

روز چهارشنبه، اپراتور مخابراتی تی موبایل آلمان که در تملک دویچه تلکوم است؛ طی نشست رسمی اعلام کرد اولین شبکه ۵G آلمان را برای مشتریان ساکن دو شهر بن و برلین عملیاتی کرده است؛ البته با یک پوشش‌دهی محدود.

به گفته دویچه تلکوم، کاربران این دو شهر می‌توانند با اسمارت‌فون‌ گلکسی اس ۱۰ مجهز به ۵G به این شبکه موبایل پرسرعت متصل شوند. قیمت این گوشی حدود ۹۰۰ یورو یا ۱۰۰ دلار است. برای شروع، بسته‌های نامحدود حجمی ماهیانه با قیمت ۸۵ یورو عرضه خواهد شد.

شبکه‌های موبایل ۵G قرار است سرعت اتقال اطلاعاتی هزار بار سریع‌تر از ۴G داشته باشند و برای استفاده توسط خودران‌ها، شهرهای هوشمند، اینترنت اشیا، کارخانه‌های آنلاین و صنایع متصل طراحی شدند.

شرکت مخابراتی دویچه تلکوم اعلام کرد زیرساخت و تجهیزات شبکه‌های ۵G ابتدا در دو شهر برلین و بن مستقر و نصب شدند ولی به تدریج در شهرهای هامبورگ، مونیخ، دارمشتات و لایپزیگ توسعه پیدا می‌کنند.

به گفته مدیران این اپراتور بزرگ آلمان، در پایان سال ۲۰۲۰ باید ۲۰ شهر بزرگ این کشور زیر پوشش شبکه‌های ۵G باشد.

پایان ۲۰۲۰: بیش از ۹۸ درصد پوشش ۵G

دویچه تلکوم سه هفته پیش موفق شد در بزرگترین مزایده طیف‌های شبکه‌های فایو جی آزانس شبکه فدرال آلمان (BNetzA) پیروز شود تا زمینه راه‌اندازی اولین شبکه نسل جدید این شرکت فراهم شود.

دویچه تلکوم در ماه ژوئن با ارزش مالی ۶.۵ میلیون یورو در بالاترین رتبه میان ۴ اپراتور مخابراتی آلمان قرار داشت. این اپراتور برای راه‌اندازی شبکه‌های موبایل فایرو جی بیش از ۲ میلیارد یورو هزینه خواهد کرد.

مدیرعامل دویچه تلکوم می‌گوید به شدت در حال کار روی شبکه‌های ۵G هستند و دوست دارند سریعا تمام خیابان‌های شهرها زیر پوشش این شبکه باشند ولی سرعت کار بستگی زیادی به چهارچوب‌های نظارتی، قوانین و مقررات اداری و یک سری تصمیم‌گیری‌های مقامات محلی دارد.

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های توسعه شبکه‌های فایو جی به تخصیص طیف‌های فرکانسی آزاد برای سوار کردن انتن‌های فایوجی وابسته است. این طیف‌های فرکانسی باید در دوره‌های مشخصی به مزایده گذاشته شوند و اپراتور در یک رقابت سخت و نزدیک، بتوانند طیف‌های بیشتری خریداری و صاحب شوند.

قرار است اپراتورهای کشور آلمان در مجموع تا پایان سال ۲۰۲۲ بیش از ۹۸ درصد خانواده‌ها را زیر پوشش شبکه ۵G ببرند.

اپراتورهایی مانند دویچه تلکوم علاوه بر توسعه ۵G، به طور همزمان در حال بهبود و توسعه شبکه‌های ۴G در مناطق روستایی هستند.

آزانس BNetzA از اپراتورهای مخابراتی این کشور درخواست کرده است هرچه سریع‌تر متوسط سرعت ارتباطات دیتای این کشور را افزایش دهند و به میانگین‌های جهانی برسانند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.