کشور مصر یک هات‌لاین واتساپ برای گزارش اخبار جعلی راه‌اندازی کرد

0

کشور مصر یک هات‌لاین برای گزارش اخبار جعلی توسط شهروندان راه‌اندازی کرد.

این هات‌لاین از ۱۲ مارس شروع به کار کرده و روی پلتفرم واتساپ است. این هات‌لاین به شهروندان مصری اجازه می‌دهد اخباری که امنیت یا منافع عمومی را به خطر می‌اندازند را گزارش کنند.

این هات‌لاین به طور رسمی و طی یک اعلامیه توسط دادستانی مصر معرفی شده است.

در این بیانیه آمده است این هات‌لاین برای نظارت و پیگیری دقیق‌تر و سریع‌تر دادستانی بر رسانه‌ها، وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی راه‌اندای شده است.

دولت مصر از سال ۲۰۱۷ دستور داده تمام اخبار و لینک‌های انتشاری توسط رسانه‌های قطری مانند الجزیره، هافینگتون‌پست عربی، آژانس قطرنیوز و غیره فیلتر و بلوکه شوند چون اعتقاد دارد به ترویج تروریست دست زده و اخبار جعلی و ساختگی منتشر می‌کنند.

این رویه در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه یافته است و برخی منابع خبری دیگری مانند نیویورک‌تایمز، واشنگتون‌پست، سی‌ان‌ان و غیره از ابتدای سال از دسترس کاربران موبایل خارج شدند.

اکنون، شهروندان مصری می‌توانند هرگونه خبر تحریک‌آمیز، جعلی و مشوک را از طریق یک پیغام متنی واتساپ به دفتر عمومی دادستانی گزارش دهند.

جلوگیری از اخبار مخل امنیت ملی یا انتشار اخبار گزینشی

کمیسیون ارتباطات مجلس مصر نیز در حال پیش‌نویس قانونی برای مقابله با وب‌سایت‌ها و رسانه‌های مجازی متخلف حوزه فناوری اطلاعات است. گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد که این کمیسیون توانسته موافقت برخی از نماینده‌های مجلس را برای تصویب این قانون و اعمال محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌ بیشتر روی وب‌سایت‌های خبری دریافت کرده است.

طبق قانون فوق، برخی از وب‌سایت‌های داخلی و خارجی مسدود و از دسترس کاربران خارج خواهند شد.

بسیاری از شهروندان و مردم مصر به این سیاست‌ها اعتراض و انتقاد دارند و آن را نوعی سانسور خبری می‌دانند. موضوع پر اهمیت این است که آیا واقعا وب‌سایت‌ها و اخباری که مسدود و فیلتر می‌شوند؛ تهدیدکننده امنیت ملی این کشور و بر علیه مردم هستند یا فقط این تلقی دولتمردان و مسئولان مرتبط است.

بسیاری از اخباری که دولت مصر اصرار دارد «خبر جعلی» است از نظر شهروندان یک خبر صحیح و موثق است. مردم انتقاد می‌کنند که دولت با این رویه می‌خواهد فقط اخبار خاص و گزینش شده در فضای مجازی انتشار پیدا کند.

در حالی دولت مصر به سانسور، فیلتر و مسدودسازی گسترده سایت‌های خبری رو آورده که همچنان کاربران می‌توانند با فیلترشکن‌ها به این منابع آنلاین دسترسی داشته باشند.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.