اولین اینترنت نظامی دنیا میان پایگاه‌های دو کشور آلمان و هلند راه‌اندازی شد

0

براساس توافقنامه امضا شده میان مقامات دولتی دو کشور آلمان و هلند، اولین اینترنت نظامی دنیا به نام Tactical Edge Networking یا به اختصار TEN راه‌اندازی شد.

این توافقنامه روز چهارشنبه ۲۶ ژوئن در بروکسل بلژیک و با حضور وزیران دفاع ناتو امضا شده است و طی آن قرار است دو کشور اطلاعات، منابع و تجهیزات نظامی خود را روی TEN به اشتراک بگذارند.

برای اولین بار در دنیا است که دو کشور بخش‌های نظامی خود را به یک شبکه مشترک متصل و ادغام می‌کنند یا اجازه دسترسی به اطلاعات نظامی در یک بستر واحد را مهیا کردند.

این ادغام شروعی برای یک هدف بسیار بزرگ‌تر است. نیروی نظامی ناتو می‌خواهد با توسعه این طرح، تمام کشورهای عضو بتوانند توان نظامی خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و از این ادغام و یکپارچه‌سازی برای توسعه استانداردهای مشترک نظامی یا بهبود آن‌ها استفاده کنند.

در نهایت، تمام کشورهای عضو ناتو خواهند توانست از این استانداردها و فناوری‌های به اشتراک گذاشته شده روی اینترنت TEN برای افزایش توان خود استفاده کنند.

مرکز اصلی اینترنت TEN در کوبلنز آلمان مستقر است ولی مرکز طراحی و توسعه (نمونه‌سازی اولیه) آن در پایگاه نظامی شهر آمرسفورت هلند مستقر خواهد بود.

برای شروع ادغام‌سازی، بخش ارتباطات نیروی زمینی ارتش آلمان موسوم به D-LBO با برنامه ارتباطات تاکتیکی وزارت دفاع هلند (FOXTROT) یکپارچه می‌شوند.

اینترنت TEN و اسرار نظامی

این ادغام شامل تجهیزات سخت‌افزاری هم می‌شود. به این ترتیب که سربازان دو کشور آلمان و هلند می‌توانند از کامپیوترها، تبلت‌ها، لپ‌تاپ‌ها و تجهیزات رادیوی مشترک استفاده کنند و تفاوتی نمی‌کند یک کامپیوتر در کدام کشور یا مقر نظامی قرار دارد و کدام سرباز در حال استفاده از آن است.

این پروژه میلیون‌ها یورو هزینه اجرایی خواهد داشت چون ده‌ها هزار سرباز باید به تجهیزات کامپیوتری و دیجیتالی مشترک و سازگار با شبکه TEN مجهز شوند.

گفتنی است این ادغام تنها در سه سطح نظامی سیستم‌های ارتباطی، Link16 UHF و VHF صورت می‌گیرد و اسرار نظامی رده بالا و سری کشورها را شامل نمی‌شود. در واقع، بیشتر یک ادغام‌سازی تاکتیکی و عملیاتی است.

کشورها به اطلاعات و مستندات طبقه‌بندی شده یکدیگر دسترسی ندارند بلکه می‌خواهند در سطوح پایین توانمندی‌های نظامی با یکدیگر همکاری داشته باشند.

باید اشاره کنیم که اولین شبکه کامپیوتری دنیا موسوم به «آرپانت» هم با همین هدف و برای اتصال سیستم‌های کامپیوتری چند مرکز دفاعی راه‌اندازی شد که بعدتر با توسعه پروتکل‌های آن به اینترنت ارتقا یافت.

ناتو می‌خواهد خودش و کشورهای عضو را در برابر حملات احتمالی و تهدیدات بالقوه موجود در جهان قوی‌تر و آماده‌تر سازد.

برخی از کارشناسان، راه‌اندازی پروژه TEN را پاسخی به همکاری دو کشور روسیه و چین برای استفاده از سیستم‌عامل اختصاصی جایگزین ویندوز و سیستم‌های ارتباطی مشترک برآورد کردند.

منبع: + و +

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.