پایگاه داده‌ای از اطلاعات خصوصی میلیون‌ها اینفلوئنسر و برند اینستاگرام در اینترنت کشف شد

0

پایگاه داده‌ای با ۴۹ میلیون رکورد روی وب سرویس آمازون کشف شده است که هیچ‌گونه رمزعبور یا مکانیزم امنیتی و محافظتی ندارد.

گفته می‌شود این پایگاه داده تماما حاوی اطلاعات خصوصی افراد مشهور اینستاگرام یا اصطلاحا اینفلوئنسر به همراه برخی برندهای مشهور این شبکه اجتماعی است.

هر رکود شامل اطلاعات متنوعی است و برای برخی حساب‌ها حتی موقعیت مکانی، اطلاعات تماس خصوصی، آدرس ایمیل، تصاویر پروفایل و غیره درج شده است. به علاوه، ارزش تخمینی هر حساب کاربری مشهور اینستاگرام هم درج و میزان تاثیرگذاری محتوای آن‌ها تعیین شده است.

اولین بار، یک محقق امنیتی به نام «آنوراگ سِن» این پایگاه داده را کشف کرده است. سایت تک‌کرانچ مدعی است این پایگاه داده را شرکت بازاریابی شبکه‌های اجتماعی «Chtrbox» مستقر در بمبئی هندوستان ساخته یا از آن استفاده می‌کند. درپای برخی از اطلاعات این پایگاه داده در این شبکه بازاریابی شبکه‌های اجتماعی دیده شده است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

تک‌کرانچ می‌گوید شرکت «Chtrbox» با استفاده از این پایگاه داده و اطلاعات آن به شرکت‌های تبلیغاتی کمک می‌کرده است میزان مبلغ پرداختی به افراد مشهور برای تبلیغات در اینستاگرام را تخمین بزنند.

هنوز شرکت «Chtrbox» به این اتهام‌ها پاسخی نداده است و حتی پیگیری‌های سایت تک‌کرانچ برای تماس با مدیران این شرکت با شکست مواجه شده است.

اینفلوئنسرها در تیررس هکرها

سخنگوی اینستاگرام به سایت انگجت گفته است هنوز نحوه به دست آمدن این اطلاعات یا چگونگی استفاده احتمالی از آن‌ها مشخص نشده است ولی در حال تحقیق از شرکت «Chtrbox» هستیم تا شاید دریابیم این اطلاعات از کجا به دست آمده و چرا به صورت عمومی منتشر شدند.

چندی پیش شایعاتی مبنی بر تلاش هکرها برای دسترسی به اطلاعات افراد مشهور اینستاگرام شنیده شد. حتی گفته می‌شد هکرها می‌خواهند این اطلاعات را در جاهای مختلفی از جمله وب تاریک به فروش برسانند.

همین‌طور در ماه‌های گذشته اعلام شد رمزعبور برخی از حساب‌های کاربری اینستاگرام در یک فایل متن ساده و بدون رمزنگاری نگه‌داری شده است. برخی از رمزهای عبور کاربران اینستاگرام به خاطر بروز یک مشکل امنیتی در این شبکه اجتماعی فاش شده بود.

فیسبوک مالک شرکت اینستاگرام است و خودش در نقض حریم خصوصی و ضعف‌های امنیتی بسیار ضعیف عمل می‌کند.

هنوز مشخص نشده در این پایگاه داده دقیقا اطلاعات خصوصی چند کاربر مشهور اینستاگرام ثبت شده است یا اینکه این افراد مشهور چه کسانی هستند.

منبع: + و +

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.