ثبت اختراع جدید آمازون برای دوربین‌های درب‌بازکن می‌تواند پایگاه داده‌ای از اطلاعات شخصی کاربران بسازد

0

کارشناسان حقوقی و وکلای دادگستری به ثبت اختراع جدید شرکت آمازون واکنش نشان دادند و آن را ناقض حریم خصوصی و ابزاری برای جمع‌آوری اطلاعات و ایجاد پایگاه داده‌ای از اطلاعات شخصی افراد می‌دانند.

چندی پیش، شرکت آمازون ثبت اختراعی پیرامون سیستم‌های Ring و دوربین‌های درب‌بازکن به ثبت رساند که با استفاده از فناوری‌های تشخیص چهره می‌تواند تصویر یک فرد را در یک پایگاه داده جست‌وجو کند.

اگر این فرد مشکوک باشد و تصویر او در پایگاه داده پلیس جست‌وجو شود و مشخص گردد سابقه‌دار است یا جزو مجرمان فراری است؛ این سیستم به طور خودکار پلیس را اطلاع می‌دهد.

این اختراع اجازه می‌دهد افراد رکوردها و فیلدهای جدیدی به این پایگاه داده اضافه کنند و تصاویر افراد مشکوک و مظنون را به آن بیفزایند. صاحب خانه‌ها می‌توانند تصاویر افراد مشکوک را روی این پایگاه داده آپلود کنند تا توسط دیگران شناسایی شوند.

پلیس به این پایگاه داده و جزییات آن دسترسی دارد. پس، امکان سوءاستفاده از آن وجود دارد و به تدریج یک پایگاه داده بزرگی از اطلاعات اشخاص و تصاویر آن‌ها ساخته خواهد شد که حریم خصوصی کاربران را به خطر می‌اندازد.

آینده‌ای ترسناک

آمازون زیرساخت این ثبت اختراع را در سیستم‌های امنیتی Ring پیاده‌سازی کرده است و در حال حاضر استفاده می‌شود. کاربران Ring می‌توانند اطلاعات سارقان، مجرمان و افراد بزهکار را با دیگر کاربران Ring به اشتراک بگذارند.

این اطلاعات در بخش Neighbors اپلیکیشن Ring قابل دسترسی هستند. کاربران می‌توانند جزییاتی از جنایات و افراد مظنون یا متهم مرتبط با این رویدادها در منطقه را مشاهده کنند.

طرفداران حریم خصوصی می‌گویند این ثبت اختراع آمازون می‌تواند آینده خطرناک و ترسناکی را ترسیم کند. دوربین‌های نصب شده در زنگ درب مردم می‌تواند تصاویر افراد را ثبت و شناسایی کند.

ما با یک فناوری و شبکه تشخیص چهره گسترده و غیرمتمرکزی روبرو هستیم که هیچ تضمینی برای سوءاستفاده از آن وجود ندارد.

البته، همیشه ثبت اختراع‌ها به محصول تجاری تبدیل نمی‌شوند و نمی‌توان با قاطعیت گفت آمازون در پی استفاده از این فناوری و ثبت اختراع در آینده است. اما فعالیت این شرکت در بازار نگران‌کننده است.

آمازون در اوایل امسال یک سیستم تشخیص چهره به بخش‌های نظامی ایالات متحده فروخته و حتی نسخه تجاری آن را وارد بازار کرد. این فعالیت‌ها نشان می‌دهند آمازون دارد به سویی می‌رود که از فناوری تشخیص چهره در محصولات آینده خود به طور گسترده‌ای استفاده کند.

منبع

بنر سایت دانلود فیلم نمایش دسکتاپ
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.