ثبت اختراع جدید ال‌جی: اسمارت‌فونی با ۱۶ دوربین برای گرفتن تصاویر متحرک

0

امروز تمرکز و جنگ روی دوربین اسمارت‌فون‌ها است.

وقتی تمام گوشی‌های اندروید پرچم‌دار کنونی از پردازنده‌های یکسانی (به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۹ اسنپ‌دراگون ۸۴۵) استفاده می‌کنند و متعلق به یک نسل سخت‌افزاری هستند؛ ویژگی‌های دوربین اسمارت‌فون می‌تواند عامل برتری یک گوشی بر دیگری باشد.

تا چند سال پیش، عامل برتری دوربین فقط کیفیت تصاویر بود ولی این روزها تعداد لنزهای دوربین اسمارت‌فون‌ها اهمیت بیشتری یافته است.

اسمارت‌فون ال‌جی V40 ThinQ با سه دوربین پشتی تشخیص چهره معرفی شد و سامسونگ A9 از چهار دوربین پشتی سود می‌برد. این دروبین‌های زیاد با هم تصویربرداری می‌کنند و کار کاربر برای حرکت میان مودهای مختلف یا تصویربرداری از زاویه‌ای متفاوت را آسان کردند.

دوربین‌های بیشتر به عکس‌ها عمق می‌بخشند و جزییات دقیق‌تر به نمایش درمی‌آیند. افزون بر این، عکاسی پرتره هم به اسمارت‌فون‌های امروزی چند دوربینه افزوده شده است.

به همین دلیل، شرکت‌های مختلف از جمله ایسوس، سامسونگ، هواوی و نوکیا با هم در یک رقابت برای افزایش تعداد لنزهای دوربین اسمارت‌فون هستند. نوکیا دارد روی گوشی با ۸ دوربین و لنز کار می‌کند.

اما به نظر می‌رسد شرکت ال‌جی می‌خواهد کاری کند که تا مدت‌ها بی‌رقیب باشد. سایت LetsGoDigital از ثبت اختراع جدیدی از این شرکت رونمایی کرده است که اسمارت‌‌فونی با ۱۶ دوربین پشتی را نشان می‌دهد.

در این ثبت اختراع عنوان شده این دوربین‌ها برای ثبت «تصاویر متحرک» هستند. این ثبت اختراع در اداره ثبت اختراع‌های ایالات متحده به ثبت رسیده و علاوه بر نمایش شکل و فرم دوربین‌های پشتی، قابلیت‌های ویژه‌ای از این اسمارت‌فون را هم تشریح می‌کند.

واقعا اسمارت‌فون ۱۶ دوربینه چه می‌کند؟

ال‌جی در ثبت اختراع خود توضیح داده که قابلیت «لنزهای چندگانه» این دوربین می‌توانند تصاویر و اطلاعات را به طور جداگانه از محیط دریافت کرده و بعد با یکدیگر ترکیب و کمپایل کنند که حاصل آن یک تصویر متحرک شود. در این وضعیت، حداقل به دو تصویر خام نیاز است.

تصاویر ثبت اختراع منتشر شده در سایت LetsGoDigital اطلاعات زیادی لو نمی‌دهند ولی چند احتمال بیشتر قوت گرفتند.

تعداد لنزهای زیاد می‌تواند به کاهش نویز تصاویر هم کمک کند. گرفتن تصویرهای متعدد از یک سوژه و مقایسه آن‌ها با یکدیگر می‌تواند نقایص و کاستی‌های عکس را از بین ببرد.

حتی احتمال می‌رود ال‌جی با این تعداد لنز می‌خواهد یک سوژه را اسکن سه بعدی بسیار دقیق کند یا برخی پارامترهای اندازه‌گیری از راه دور را در اسمارت‌فون پیاده‌سازی و برای کاربردهایی مانند ارزش افزوده به کار گیرد.

آنچه مسلم است؛ برخی از این لنزها سعی می‌کنند از یک سوژه در زاویه‌ها و شرایط متفاوت عکس‌برداری کنند تا با ترکیب و پردازش آن‌ها یک تصویر کامل و بی‌نقص دارای کیفیت بالا ساخته شود.

حالا، تصور کنید در پنل جلویی این اسمارت‌فون هم ۲ الی ۳ دوربین سلفی کار گذاشته شده باشد. در این صورت، شما اسمارت‌فونی با ۱۸ دوربین در دست می‌گیرید؛ چیزی که تصورش هم کمی سخت به نظر می‌رسد.

هنوز معلوم نیست ال‌جی واقعا می‌خواهد این اسمارت‌فون را در آینده بسازد یا اینکه فقط با یک ایده و ثبت اختراع روبرو هستیم که اجرایی نمی‌شود.

این ثبت اختراع نشان می‌دهد دوربین‌های چندگانه روی اسمارت‌فون‌های کنونی تازه در ابتدای راه هستند و شاید تا چند سال دیگر، اسمارت‌فونی با ۱۰ دوربین عادی به نظر برسد.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.