گوگل Fast Share را جایگزین Android Beam می‌کند: روشی مشابه AirDrop اپل برای انتقال فایل میان دستگاه‌های با پلتفرم‌های متفاوت

0

اگر هنوز در سودای Android Beam بوده و به دنبال روشی برای اشتراک‌گذاری راحت و سریع لینک‌ها و فایل‌ها از روی دستگاه خودتان با دیگران هستید؛ گوگل خبر خوشی برای شما دارد.

گوگل تصمیم گرفته پروتکل «Fast Share» را از طریق سرویس‌های گوگل‌پلی خود به‌روزرسانی کند تا دستگاه‌های اندرویدی بتوانند هر چیزی را با دستگاه‌های دیگر از طریق بلوتوث و وای‌فای دایرکت به اشتراک بگذارند.

دو سایت ۹to5Google و XDA-Developers اسکرین‌شات‌هایی از مکانیزم Fast Share را منتشر کردند که نشان می‌دهد یک روش سریع یافتن دستگاه‌های اندرویدی دیگر در نزدیکی و اشتراک‌گذاری سریع فایل‌ها و اطلاعات است.

آن‌طور که تصاویر نشان می‌دهند؛ در Fast Share از ارتباطات بلوتوث برای یافتن دستگاه‌های مجاور استفاده می‌شود و بعد انتقال اطلاعات توسط ارتباطات وای‌فای دایرکت انجام خواهد شد.

در این روش، با استفاده از ویژگی Nearby که هم‌اکنون روی دستگاه‌های اندرویدی موجود است؛ موقعیت دستگاه از طریق بلوتوث مکان‌یابی می‌شود و بعد دستگاه‌های نزدیک به آن شناسایی خواهند شد.

در تصاویر می‌توانیم دستگاه‌هایی مانند کروم‌کست، ساعت هوشمند، آیفون و پیکسل ۳ را مشاهده کنیم که شناسایی شده و به بخش nearby devices افزوده شده‌اند. پس، این سیستم می‌تواند برای دستگاه‌های غیر اندرویدی نیز استفاده شود.

این برنامه هنوز در وضعیت نسخه آزمایشی است و به نظر می‌ٰسد دارای حالت تاریک (dark theme) است. این سیستم بیشتر شبیه به قابلیت AirDrop اپل برای انتقال فایل‌ها میان دستگاه‌های مختلف با پلتفرم‌های متفاوت است.

کاربران اشتراک‌گذاری سریع را دوست دارند

اگرچه این سرویس می‌تواند تا حدودی ناامن و خطرناک باشد ولی بزرگ‌ترین دغدغه کاربران برای تبادل اطلاعات میان دستگاه‌های مختلف را از بین می‌برد.

در گذشته، نرم‌افزارها و روش‌های متعددی برای انتقال فایل میان دستگاه‌های همراه مورد استفاده شرکت‌ها قرار گرفته که هر یک از آن‌‌ها با مجموعه‌ای از مشکلات جدید همراه بودند.

به طور مثال، از ویژگی به نام «Preferred Visibility» استفاده می‌شد که فقط اجازه می‌داد دستگاه شما با دستگاه‌های دیگری که قبلا بیشتری تبادل داده را داشته، ارتباط برقرار کند. این ویژگی برای کاربران محدودیت‌هایی ایجاد می‌کرد.

از سوی دیگر، یکی از مشکلات نرم‌افزار Android Beam و بعدا S Beam روی گوشی‌های سامسونگ، استفاده از ارتباطات وای‌فای دایرکت به جای بلوتوث برای انتقال اطلاعات بود. این روش از ارتباطات NFC برای شناسایی و احرازهویت دستگاه مقابل استفاده می‌کرد و هیچ‌گونه تصادف یا هم‌نامی پذیرفته نبود.

به هر حال، احتمالا کاربران بیشتر طرفدار اشتراک‌گذاری سریع و راحت اطلاعات باشند تا سخت‌گیری‌های زیاد امنیتی و حفاظتی و از سرویس Fast Share جدید اندروید استقبال کنند.

هنوز مشخص نیست این سرویس چه زمانی در گوگل پلی به‌روزرسانی می‌شود و برای کدام نسخه‌های اندروید یا دستگاه‌های اندرویدی در دسترس خواهد بود.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.