درمورد سبک زندگی ایده‌آل‌تان فکر کرده‌اید؟

0

رپورتاژ

ویکی پدیا سبک زندگی را به این شکل تعریف می‌کند: «سبک زندگی یعنی علایق، نظرات، رفتارها و جهت‌گیری‌های رفتاری یک فرد، گروه یا فرهنگ». اما بدون این تعریف هم می‌شود از روی معنای سبک و زندگی فهمید که داستان از چه قرار است. راستی شما تا حالا چند بار مکث کرده‌اید تا به این موارد فکر کنید؟

در این مقاله از سبک زندگی حرف خواهم زد و چند مثال جذاب هم در اختیار شما قرار خواهم داد. امیدوارم که در انتخاب‌های آگاهانه‌ی بعدی‌تان موثر باشد.

چرا فکر کردن به سبک زندگی مهم است؟

فکر می‌کنید چند نفر در دنیا از زندگی‌شان کاملا راضی‌اند؟ یک نگاه گذرا به آمار افسردگی شدید در دنیا (بیش از ۳۰۰ میلیون نفر) یا حتی اطرافیان خودمان به ما خواهد گفت که تعداد آدم‌های کاملا راضی و خوش‌حال واقعا زیاد نیست. اما چه‌طور می‌شود یکی از این افراد بود؟

من که پاسخ را در انتخاب درست سبک زندگی می‌بینم. همه‌ی ما باید هر چند وقت یک بار بایستیم و با دقت، کار و زندگی‌مان را برانداز کنیم. بعد ببینیم کدام بخش‌هایش را دوست داریم و باید بیش‌ترشان کنیم و کدام‌ها مایه‌ی آزار و دردسرند و باید تغییر کنند. همین تصمیمات کوچک در طول زمان سبک زندگی مورد علاقه‌ی ما را می‌سازند و به زندگی شادتر نزدیک‌مان می‌کنند.

چند مثال از چند نوع سبک زندگی

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

۱- سالم‌خواری / گیاه‌خواری

سالم‌خواری و گیاه‌خواری دو سبک زندگی نسبتا مدرن محسوب می‌شوند که از جنبه‌های مختلفی قابل بررسی‌اند. مثلا کسانی که دوست ندارند به خاطر آن‌ها آسیبی به حیوانات برسد یا کسانی که نگران تغییر اقلیم، بحران آب و بحران گرسنگی هستند، سعی می‌کنند یکی از انواع رژیم‌های گیاه‌خواری را انتخاب کنند. یا کسانی که معتقدند باید برای سالم نگه داشتن بدن تلاش کرد و به محیط زیست هم آسیب نرساند، به سمت سبک زندگی سبز و سالم‌خواری می‌روند.

برای آشنایی بیش‌تر با دلایل و روش‌های گیاه‌خواری، نوشته‌ی دیگر من با عنوان راهنمای گیاه‌خواری را بخوانید.

۲- مینی‌مالیسم / زندگی مینی‌مال

مینی‌مالیسم یک سبک زندگی خاص است که به افراد اجازه‌ی ساده کردن همه چیز را می‌دهد. مینی‌مالیست‌ها، تمام چیزهای اضافه‌ی زندگی‌شان -که لذتی با خود نمی‌آورند- را حذف می‌کنند و به مهم‌ترین چیزها اجازه می‌دهند تا در مرکز توجه قرار بگیرند.

زندگی مینی‌مال یعنی کاهش حواس‌پرتی‌های مختلف و افزایش کارآیی، یعنی رهایی از نگرانی و اضطراب و رسیدن به حس رهایی و شادی.

کسانی که حس می‌کنند دارند چیزهای زیاد و اضافه‌ای دور خودشان جمع می‌کنند و مدام بیش‌تر می‌خرند و بیش‌تر مصرف می‌کنند اما هیچ‌وقت به آن سطح از شاد بودن نمی‌رسند، سبک زندگی مینی‌مال را انتخاب می‌کنند تا کیفیت را جای‌گزین کمیت کنند.

اگر درمورد مینی‌مالیسم کنج‌کاو شده‌اید و دوست دارید اطلاعات بیش‌تری در این مورد داشته باشید، این نوشته را درمورد مینی‌مالیسم و زندگی مینی‌مال بخوانید.

۳- زندگی ساکت و آرام یا زندگی شلوغ و پرتحرک

کارل گوستاو یونگ (روان‌شناس مشهور سوییسی) در قرن بیستم، آدم‌ها را به دو دسته‌ی کلی درون‌گرا و برون‌گرا تقسیم کرد. البته این را هم گفت که هیچ انسانی کاملا درون‌گرا یا کاملا برون‌گرا نیست، بل‌که ترکیبی از ویژگی‌های هر دو دسته را در خود دارد. اما در هر صورت، ویژگی‌های غالب شخصیتی هر فرد یا به درون‌گرایی نزدیک‌تر است یا به برون‌گرایی.

فرق اصلی این دو گروه در نحوه‌ی شارژ شدن و تخلیه‌ی انرژی‌شان است. افراد درون‌گرا در جمع‌های غریبه و محیط‌های شلوغ و پرسروصدا سریعا از انرژی تخلیه می‌شوند و در عوض، با تنهایی انرژی می‌گیرند. اما افراد برون‌گرا در جمع‌های بزرگ و محیط‌های شلوغ و با ماجراجویی انرژی می‌گیرند و اصولا نمی‌توانند زیادی تنها بماندن و حرف نزنند و فعالیتی نکنند.

همان‌طور که گفتم، آگاهی هر فرد نسبت به ویژگی‌های شخصیتی خودش باید در انتخاب سبک زندگی تاثیر بگذارد. و برون‌گرایی / درون‌گرایی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیتی هر فرد است.

درون‌گراها برای شاد بودن و حفظ سلامتی‌شان در بلندمدت، باید یک سبک زندگی آرام و ساکت را انتخاب کنند و وقت‌های مشخصی را برای شارژ شدن‌شان کنار بگذارند. و برعکس، برون‌گراها باید به دنبال یک سبک زندگی شلوغ و پرتحرک باشند. (البته تا سطحی که منجر به خستگی شدید و ادامه‌دار نشود.)

برای آشنایی بیش‌تر با ویژگی‌های شخصیتی افراد درون‌گرا و سبک زندگی مناسب برای این افراد، نوشته‌های دیگر من با موضوع درون‌گرایی را ببینید.

۴- نگرش به روابط عاطفی

نگرش ما نسبت به روابط عاطفی، معیارهایمان برای انتخاب طرف مقابل و رفتارهایمان در رابطه بخشی از سبک زندگی ما محسوب می‌شوند. به همین خاطر است که وقتی دیگران به سادگی از کنار این مسائل می‌گذرند، من می‌خواهم از تعجب شاخ دربیاورم!

هر کسی باید بداند که از رابطه چه می‌خواهد، چه ویژگی‌های خاصی را از طرف مقابل انتظار دارد، مسیر رابطه و روش شناختن طرف مقابل را چه‌طور انتخاب خواهد کرد و کِی درمورد ادامه دادن یا تمام کردن روابط مختلف تصمیم خواهد گرفت.

روی‌کرد ما به روابط عاطفی، بسیار مهم است و باید بیش از این‌ها درموردش فکر کرد. اگر دوست دارید بیش‌تر در این مورد حرف بزنیم، نوشته‌های من با موضوع راهنمای روابط عاطفی را بخوانید و نظرتان را درموردشان بنویسید.

جمع‌بندی

انتخاب‌ها و تصمیماتی که در کنار هم سبک زندگی ما را تشکیل می‌دهند، قطعا به موارد بالا محدود نمی‌شوند. هرکدام از ما باید تلاش کند تا شناخت بیش‌تری نسبت به خودش و جهان اطرافش کسب کند و بعد روش‌های بهبود زندگی و حذف دغدغه‌های بی‌خود و بیش‌تر کردن لحظات شاد را پیدا کند؛ کاری که جز با صبر، زمان، تفکر و آزمون و خطا امکان‌پذیر نخواهد بود.

پس از همین امروز شروع کنید! (با سر زدن به بخش سبک زندگی در وبلاگ من، مرا هم در مسیرتان شریک کنید.)

   

پستهای اخیر

نکات جالبی در مورد استیو جابز در کتاب تازه «ناز بهشتی»- یکی از بخش‌های جالب کتاب: استیو جابز هیچ وقت…

دو سه هفته‌ای که خبر انتشار یک کتاب جدید در مورد استیو جابز، داغ شده. اسم این کتاب Pause. Breathe. Choose.: Become the CEO of Your Well-Being است. این کتاب را ناز بهشتی نوشته که فعلا بیشتر به عنوان مربی مدیریت ذهن و خودیاری برای کسب…

کارشناسان خرید و استفاده این ۸ چیز را برای کاهش استرس و اضطراب در دوران کرونا توصیه می‌کنند

اگر اخیرا به خاطر شیوع ویروس کرونا گرفتار استرس و اضطراب شدید؛ شما تنها نیستید. به‌ویژه، اگر در خانه نشسته‌اید و کارهای خود را انجام می‌دهید و منتظر کاهش شیب منحنی مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا هستید. قطعا ساعت‌ها پای کامپیوتر و لپ‌تاپ…

۷ کاری که خیلی‌ها نمی‌دانند با اپل واچ می‌شود انجام داد

اپل واچ بهترین ساعت هوشمند موجود در بازار است. دلایل خوبی هم برای آن وجود دارد. یک ردیاب تناسب اندام عالی و یک ساعت با طراحی شیک و زیبا است که کاملا در اکوسیستم اپل ادغام می‌شود. با وجود ویژگی‌های بسیار عالی که اپل واچ دارد و همه از…

مریخ‌نشین اینسایت ناسا در بحران – ناسا مجبور شد که اینسایت را به صورت اورژانسی به حالت خواب یا…

ظاهرا ناسا باید فناوری جدیدی برای صفحات خورشیدی سیاره‌نشین‌های خود پیدا کند. مطابق خبری که به تازگی منتشر شده، مریخ‌نشین 800 میلیون دلاری اینسایت دچار مشکل جدی شده است. اینسایت در سال 2018 در بخشی از مریخ به نام بخش بهشت یا Elysium…

بعد از چند سال هویت کسی که به درخواست اف بی آی ، آیفون تروریست‌های سن برناردینو را رمزگشایی و باز…

اگر یادتان باشد در سال 2015 در آمریکا یک حادثه تروریستی رخ داده بود که در آن سید رضوان فاروق و همسرش -تشفین مالک- به مردم در کالیفرنیای جنوبی در سن برناردینو تیراندازی کردند و 14 نفر را کشتند. این دو در پی درگیری با پلیس کشته شدند. اما…

هزینه یک ماه آمریکایی‌ها برای ویدئو گیم: مبلغ شگفت‌آور ۵.۶ میلیارد دلار

گاهی ما با دیدن جزئیات ویدئوگیم‌ها و آن همه وقت و انرژی و فناوری پشت سر هر یک از آنها ناخودآگاه از خودمان می‌پرسیم که جدا شرکت‌های سازنده‌شان با آن همه عوامل و هزینه تحقیق و توسعه، منتفع هم می‌شوند؟ ما به سبب دور بودن و بهتر است بگویم…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.