دولت با استخراج رمز ارزها موافقت کرد ولی هنوز استفاده از آن‌ها در مبادلات کشور مجاز نیست

0

سرانجام دولت ارزهای مجازی را به رسمیت شناخت و با استخراج آن‌ها به عنوان یک فعالیت صنعتی و با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت موافقت کرد.

هیئت دولت در جلسه عصر روز یکشنبه ۶ مردادماه، ضمن موافقت با استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده، استفاده از رمز ارزها را صرفا با قبول مسئولیت ریسک از سوی متعاملان را قانونی شمرده و تاکید کرده مشمول حمایت و ضمانت دولت و سیستم بانکی نمی شود و بهره‌گیری از آن در مبادلات داخل کشور نیز مجاز نیست.

هیئت دولت در مصوبه خود آورده استفاده و استخراج ارزهای مجازی همچون سایر فعالیت‌های صنعتی، مشمول مالیات خواهد بود و شمول معافیت از مالیات، منوط به صدور رمز ارز و بازگرداندن ارز حاصله به چرخه اقتصادی کشور است.

هنوز مصوبه دولت به طور کامل به دست رسانه‌ها نرسیده است تا جزئیات بیشتری از آن مشخص شود. موافقت دولت با ماینینگ اولین گام در به رسمیت شناختن بیت‌کوین و دیگر ارزهای مجازی در کشور است.

ادامه بلاتکلیفی فعالیت‌های ارزهای مجازی

در ماه‌های گذشته، کشف مزرعه‌های بزرگ استخراج بیت‌کوین و دیگر ارزهای رمز شده در چندین شهر، دولت را با چالش‌های جدی روبرو کرد چون نه قانونی برای مقابله جدی یا اعلام جرم علیه آن‌ها داشت و نه موافقت‌نامه و مصوبه‌ای که اجازه دهد چنین فعالیت‌هایی صورت گیرد.

در بحث ماینینگ، بزرگ‌ترین هزینه و چالش، مصرف زیاد انرژی برق است. وزارت نیرو در ماه‌های گذشته به صراحت با راه‌اندازی مزرعه‌های استخراج ارز دیجیتالی مخالفت کرده و به دنبال مصوبه دولت برای تداوم کارشان بود.

کمتر از یک ماه پیش، بانک مرکزی هرگونه فعالیت در حوزه‌ رمزارزها را غیرمجاز اعلام کرده بود. در ماه‌های اخیر نظرات و تصمیم‌های ضد و نقیضی درباره رمزارزها از سوی دولتی‌ها شاهد بودیم و به نظر می‌رسد موافقت جدید هیئت دولت هم هنوز تکلیف قانون در قبال  ارزهای دیجیتال، استخراج آن‌ها و آینده‌شان را شفاف و صریح نکند.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.