زندگینامه جک نیکلسون و نکات جالب در مورد زندگی او

0

«جک نیکلسون» متولد ۲۲ آوریل ۱۹۳۷ در نیویورک با دو جایزه اسکار در نقش اول و یک جایزه اسکار در نقش مکمل از معدود بازیگران تاریخ سینما با سه جایزه اسکار بازیگری است. وی که بیشتر به خلق شخصیت‌های عصبی مزاج و بعضا شرور شهرت دارد، تاکنون موفق به کسب ۱۰۱ جایزه سینمایی شده و در رویدادهای سینمایی ۷۲ بار نیز نامزد دریافت جایزه شده است.

وی اولین جایزه اسکار خود را در سال ۱۹۷۶ برای بازی در فیلم «دیوانه از قفس پرید» ساخته «میلوش فورمن» کسب کرد که با نام «پرواز بر فراز آشیانه فاخته» نیز شناخته می‌شود. نیکلسون هشت سال بعد با فیلم «شرایط مهروزی» اسکار بهترین بازیگری نقش مکمل را نیز بدست آورد.

نیکلسون که این روزها به سختی و با وسواس فراوان نقش قبول می‌کند، سومین جایزه اسکار خود در سال ۱۹۹۸ و برای فیلم «بهترین شکل ممکن» به کارنامه سینمایی خود اضافه کرد. نیکلسون در طول دوران فعالیت سینمایی خود تاکنون هشت بار نیز نامزد کسب جایزه اسکار شده است که آخرین‌ آنها به سال ۲۰۰۲ و فیلم «درباره اشمیت» بازمی‌گردد.

این بازیگر ۷۷ ساله شش جایزه و هفت نامزدی در جوایز سینمایی گلدن گلوب به نام خود ثبت کرده است. «درباره اشمیت» (۲۰۰۳)، «بهترین شرایط ممکن» (۱۹۹۸)، «شرافت پریتزی» (۱۹۸۶)، «شرایط مهرورزی» (۱۹۸۴)، «دیوانه از قفس پرید» (۱۹۷۶) و «محله چینی‌ها» فیلم‌هایی هستند که جایزه بهترین بازیگر جوایز گلدن گلوب را برای «نیکلسون» به ارمغان آوردند.

آکادمی هنرهای تلویزیونی و سینمایی انگلیس (بافتا) نیز سه بار برای فیلم‌های «سرخ‌ها»، «دیوانه از قفس پرید» و «محله چینی‌ها» نیکلسون را شایسته دریافت بهترین بازیگر مرد این رویداد سینمایی معرفی کرد.

نیکلسون خارج از مرزهای آمریکا نیز افتخارات فراوانی کسب کرده است که مهمترین آن جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی مرد جشنواره کن برای فیلم «آخرین جزئیات» در سال ۱۹۷۴ است.

کسب جایزه دستاورد سینمایی از انجمن فیلم آمریکا در سال ۱۹۹۴، سه جایزه از جوایز انجمن منتقدین سینمایی بوستون، جایزه بهترین بازیگر خارجی جوایز «دیوید دی دوناتلو» ایتالیا، جایزه بازیگری از انجمن منتقدین دوبلین، جایزه دوربین طلا برای بهترین بازیگر بین‌المللی، جایزه بازیگری از انجمن منتقدین لندن، سه جایزه بازیگری از انجمن منتقدین لس‌آنجلس، جایزه بهترین بازیگری جوایز MTV، شش جایزه از هیأت ملی نقد آمریکا، پنج جایزه از جوایز انجمن ملی منتقدین فیلم آمریکا، شش جایزه از جوایز انجمن منتقدین نیویورک، ۱۰ نامزدی کسب جایزه در جوایز منتخب مردم، جایزه بازیگری از انجمن منتقدین فیلم «سن دیگو» و جایزه بهترین بازیگری انجمن بازیگران آمریکا بخشی از افتخاراتی است که «جک نیکلسون» در طول دوران فعالیت هنری خود بدست آورده است.

همچنین ستاره‌ای به نام این بازیگر صاحب‌نام در چهارم دسامبر ۱۹۹۴ در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود ثبت شد.


نیکلسون برای مبدل شدن به یک ستاره مسیری طولانی و سخت را طی کرد و این همه را جز با پشتکار و خلاقیت مثال زدنی به چنگ نیاورد هر چند در عرصه کارگردانی، درخشش او در حد و اندازه بازیگری‌اش در فیلم‌ها نیست.

جک نیکلسون، در نیوجرسی دیده به جهان گشود. جک در دوران جوانی، موفق شد به عنوان یک پادو، کاری برای خود در بخش کارتونی استودیو متروگلدوین مایر بیابد. علاقه‌اش به سینما باعث شد وارد یک گروه تئاتری شود بعد به تلویزیون روی آورد و در بسیاری از “سوپ اپرا“های تلویزیونی شرکت کرد.

اولین گام سینمایی‌اش را، تحت نظارت راجرکورمن، در فیلم “گریه کن قاتل بچه“ در سال ۱۹۵۸ برداشت. موفقیت اصلی برای نیکلسون، سال ۱۹۶۹ با فیلم ایزی رایدر به وقوع پیوست. گرچه در این فیلم دو موتور سوار اصلی دنیس هاپر و پیتر فاندا بودند، اما نیکلسون در نقش مکمل باشکوه و تماشایی بود.

نیکلسون با بازی در فیلم “پنج قطعه آسان“ و ارایه بازی درخشان در نقش کلاهبرداری میانه حال توانست برای دریافت جایزه اسکار نامزد شود.

نیکلسون با کارگردانی “او گفت بران“ بیانیه‌ای درباره امریکا در حین جنگ ویتنام ساخت . نیکلسون تا سال ۱۹۷۹ که دومین فیلم خود، “رفتن به جنوب“ را کارگردانی کرد در چند فیلم ارزشمند تاریخ سینما به ایفای نقش پرداخت که از آن جمله می‌توان به “محله‌ی چینی‌ها”ی رومن پولانسکی و دیوانه از قفس پرید یا پرواز بر فراز آشیانه فاخته‌ی میلوش فورمن اشاره کرد.

نیکلسون در سال ۱۹۹۰ سومین فیلم خود “دوجیک“ را کارگردانی کرد و تبدیل به اثری نسبتا ضعیف و خسته کننده شد. از آخرین فیلم‌هایی که نیکلسون در آنها به ایفای نقش پرداخته است می‌توان به “گرگ“ و “درد سر انسانی“ و “قول” اشاره کرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.