زندگینامه جک نیکلسون و نکات جالب در مورد زندگی او

0

«جک نیکلسون» متولد ۲۲ آوریل ۱۹۳۷ در نیویورک با دو جایزه اسکار در نقش اول و یک جایزه اسکار در نقش مکمل از معدود بازیگران تاریخ سینما با سه جایزه اسکار بازیگری است. وی که بیشتر به خلق شخصیت‌های عصبی مزاج و بعضا شرور شهرت دارد، تاکنون موفق به کسب 101 جایزه سینمایی شده و در رویدادهای سینمایی 72 بار نیز نامزد دریافت جایزه شده است.

وی اولین جایزه اسکار خود را در سال ۱۹۷۶ برای بازی در فیلم «دیوانه از قفس پرید» ساخته «میلوش فورمن» کسب کرد که با نام «پرواز بر فراز آشیانه فاخته» نیز شناخته می‌شود. نیکلسون هشت سال بعد با فیلم «شرایط مهروزی» اسکار بهترین بازیگری نقش مکمل را نیز بدست آورد.

نیکلسون که این روزها به سختی و با وسواس فراوان نقش قبول می‌کند، سومین جایزه اسکار خود در سال 1998 و برای فیلم «بهترین شکل ممکن» به کارنامه سینمایی خود اضافه کرد. نیکلسون در طول دوران فعالیت سینمایی خود تاکنون هشت بار نیز نامزد کسب جایزه اسکار شده است که آخرین‌ آنها به سال 2002 و فیلم «درباره اشمیت» بازمی‌گردد.

این بازیگر ۷۷ ساله شش جایزه و هفت نامزدی در جوایز سینمایی گلدن گلوب به نام خود ثبت کرده است. «درباره اشمیت» (2003)، «بهترین شرایط ممکن» (1998)، «شرافت پریتزی» (1986)، «شرایط مهرورزی» (1984)، «دیوانه از قفس پرید» (1976) و «محله چینی‌ها» فیلم‌هایی هستند که جایزه بهترین بازیگر جوایز گلدن گلوب را برای «نیکلسون» به ارمغان آوردند.

آکادمی هنرهای تلویزیونی و سینمایی انگلیس (بافتا) نیز سه بار برای فیلم‌های «سرخ‌ها»، «دیوانه از قفس پرید» و «محله چینی‌ها» نیکلسون را شایسته دریافت بهترین بازیگر مرد این رویداد سینمایی معرفی کرد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

نیکلسون خارج از مرزهای آمریکا نیز افتخارات فراوانی کسب کرده است که مهمترین آن جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی مرد جشنواره کن برای فیلم «آخرین جزئیات» در سال 1974 است.

کسب جایزه دستاورد سینمایی از انجمن فیلم آمریکا در سال ۱۹۹۴، سه جایزه از جوایز انجمن منتقدین سینمایی بوستون، جایزه بهترین بازیگر خارجی جوایز «دیوید دی دوناتلو» ایتالیا، جایزه بازیگری از انجمن منتقدین دوبلین، جایزه دوربین طلا برای بهترین بازیگر بین‌المللی، جایزه بازیگری از انجمن منتقدین لندن، سه جایزه بازیگری از انجمن منتقدین لس‌آنجلس، جایزه بهترین بازیگری جوایز MTV، شش جایزه از هیأت ملی نقد آمریکا، پنج جایزه از جوایز انجمن ملی منتقدین فیلم آمریکا، شش جایزه از جوایز انجمن منتقدین نیویورک، 10 نامزدی کسب جایزه در جوایز منتخب مردم، جایزه بازیگری از انجمن منتقدین فیلم «سن دیگو» و جایزه بهترین بازیگری انجمن بازیگران آمریکا بخشی از افتخاراتی است که «جک نیکلسون» در طول دوران فعالیت هنری خود بدست آورده است.

همچنین ستاره‌ای به نام این بازیگر صاحب‌نام در چهارم دسامبر 1994 در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود ثبت شد.


نيكلسون براي مبدل شدن به يك ستاره مسيري طولاني و سخت را طي كرد و اين همه را جز با پشتكار و خلاقيت مثال زدني به چنگ نياورد هر چند در عرصه كارگرداني، درخشش او در حد و اندازه بازيگري‌اش در فيلم‌ها نيست.

جك نيكلسون، در نيوجرسي ديده به جهان گشود. جك در دوران جواني، موفق شد به عنوان يك پادو، كاري براي خود در بخش كارتوني استوديو متروگلدوين ماير بيابد. علاقه‌اش به سينما باعث شد وارد يك گروه تئاتري شود بعد به تلويزيون روي آورد و در بسياري از “سوپ اپرا“هاي تلويزيوني شركت كرد.

اولين گام سينمايي‌اش را، تحت نظارت راجركورمن، در فيلم “گريه كن قاتل بچه“ در سال 1958 برداشت. موفقيت اصلي براي نيكلسون، سال 1969 با فيلم ايزي رايدر به وقوع پيوست. گرچه در اين فيلم دو موتور سوار اصلي دنيس هاپر و پيتر فاندا بودند، اما نيكلسون در نقش مكمل باشكوه و تماشايي بود.

نيكلسون با بازي در فيلم “پنج قطعه آسان“ و ارايه بازي درخشان در نقش كلاهبرداري ميانه حال توانست براي دريافت جايزه اسكار نامزد شود.

نيكلسون با كارگرداني “او گفت بران“ بيانيه‌اي درباره امريكا در حين جنگ ويتنام ساخت . نيكلسون تا سال 1979 كه دومين فيلم خود، “رفتن به جنوب“ را كارگرداني كرد در چند فيلم ارزشمند تاريخ سينما به ايفاي نقش پرداخت كه از آن جمله مي‌توان به “محله‌ي چيني‌ها”ي رومن پولانسكي و ديوانه از قفس پريد يا پرواز بر فراز آشيانه فاخته‌ي ميلوش فورمن اشاره كرد.

نيكلسون در سال ۱۹۹۰ سومين فيلم خود “دوجيك“ را كارگرداني كرد و تبديل به اثري نسبتا ضعيف و خسته كننده شد. از آخرين فيلم‌هايي كه نيكلسون در آنها به ايفاي نقش پرداخته است مي‌توان به “گرگ“ و “درد سر انساني“ و “قول” اشاره كرد.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.