پیشنهاد فیلم: باغبان وفادار، اقتباسی از رمان جان لوکاره

0

شاید شنیده باشید و یا در «یک پزشک» خوانده باشید که جان لوکاره، همین چند وقت پیش درگذشت. به همین مناسبت یکی از پیشنهادهای فیلمی،می‌تواند بازبینی یکی از فیلم‌های اقتباس‌شده از آثار او باشد، یعنی باغبان وفادار یا The Constant Gardener است.

این فیلم در سال ۲۰۰۵ نوشته شده و نمره خوب ۷.۴ در سایت IMDB‌ دارد. این روزها که پیدا کردن فیلم خوب دشوار شده، بد نیست نگاهی ببندازیم به آثار قابل اعتنای گذشته، از جمله همین فیلم.

کارگردان فیلم باغبان وفادار، فرناندو میرلیس است و جفری کین فیلمنامه را بر اساس اثر جان لوکاره که در سال ۲۰۰۱ منتشر بود، نوشته است.

بازیگران شاخص این فیلم هم راف فاینس، ریچل وایز و هربرت کونده هستند.

این فیلم از ژانر فیلم‌های تریلر با مضمون سیاسی است و کسانی که ژانر توطئه و بازی‌های سیاسی و هیجان را دوست دارند، این فیلم را دوست خواهند داشت.

یک زمانی دنیا در زمان جنگ سرد، دوقطبی بود و فیلم‌های هیجانی آن دوره هم الهام‌گرفته از این فضا بودند، اما شوروی که فروریخت، بعد یک دوره کوتاه سرگشتگی نویسندگان فیلمنامه‌ها آنها شوروی را با کشورهای به اصطلاح شرور، جمهوری‌های استقلال‌یافته از شوروی، بنیادگرایی و گروه‌های شورشی جایگزین کردند. البته روسیه و چین همچنان سوژه‌های جذاب برای ایجاد قطب مختلف در فیلم‌های هالیوودی هستند، اما این وسط شرکت‌های بزرگ هم جای خود را دارند.


داستان کلی فیلم:

جسد یک فعال حقوق بشر بنام تسا کوایل که در شمال کنیا به مردم بیمار به ویژه قربانیان ایدز کمک می‌کند، همراه پزشک همراهش در یک انفجار خودرو، پیدا می‌شود.

همسرش -جاستین کوایل- که یک عنصر دیپلمات و عموما مدرس کالج‌ها و دانشگاههای سیاسی است و به باغبانی و گلکاری توجه زیادی دارد نمی‌تواند در مقابل این ضربه سنگین آرام بگیرد خصوصا که همسرش حامله بوده و آن‌ها در انتظار تولد نوزاد بودند. اولین جستجوهای جاستین نتایج خوبی ندارد …


قسمت دارای اسپویل

… نشانه‌هایی دال بر خیانت تسا و برقراری روابط عاشقانه با دوستان نزدیک جاستین یافت می‌شود، اما او راضی نمی‌شود و به جستجو ادامه می‌دهد و در پایان، زمانی که تمامی اطلاعات گردآوری می‌شود، پرده‌ای هولناک از روی ارتباط فسادآمیز بین برخی از مقامات دولت انگلستان و شرکت‌های داروسازی برداشته می‌شود و آشکار می‌شود از میلیون‌ها انسان بیمار به عنوان موش‌های آزمایشگاهی برای بررسی نتایج و عوارض داروهای جدید استفاده می‌شده است و تسا به دلیل کشف همین حقیقت باید به قتل می‌رسیده.

باغبان وفادار یک فیلم عاشقانه است که به مستندی گزارشی- سیاسی درباره فساد حاکم بر سازمان‌های بین المللی علی الخصوص بهداشت جهانی و کارخانه‌های داروسازی، مبدل می‌شود.

اتمام اسوپل!


کارگردان خلاق برزیلی، فرناندو میرلیس که از زمان کارگردانی شهر خدا و نامزدی برای اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان کشف شد، فیلم خوبی ساخته بود.

بازی راف فاینس و البته وایز در این فیلم دیدنی است.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.