دوریت کوچک اقتباسی است از رمان چارلز دیکنز – Little Dorrit

0

برای توضیح درباره‌ی سریال «دوریت کوچک» باید کمی در تاریخ عقب برویم و ببینیم که با چه جور اثری طرفیم. همه چیز از قصه‌ای شروع می‌شود که چارلز دیکنز نوشت؛ او بین سال‌های ۱۸۵۵ تا ۱۸۸۷ مشغول نگارش این قصه بود که به شکل سریالی در مجله‌ای هفتگی منتشر می‌شد. قصه آن قدر جذاب بود که دو سال تمام خوانندگان، ماجرا را دنبال می‌کردند. بعد‌ها بود که کتاب به شکل مستقل منتشر شد و این بار هم فروش بالایش نشان داد که رمان دیکنز همچنان می‌درخشد. مثل همه‌ی قصه‌های دیکنز این یکی هم قصهی فقر و فلاکت و در عین حال رشد یک آدم سالم میان آن همه بدبختی است. دیکنز که استاد روایت شهری است مثل همیشه ماجرا را در لندن تعریف می‌کند.

قهرمانش دختری است که پدرش به زندان افتاده و او باید از پس زندگی خودش و البته مخارج پدرش بربیاید. تا همین جا هم می‌توانید متوجه شوید که چه رنجی در رمان هست. اما همه چیز به این سادگی جلو نمی‌رود و زندگی هم بالا پایین زیاد دارد و تغییر مسیر می‌دهد. رمان دیکنز بعد‌ها تأثیر زیادی روی افراد گذاشت. می‌گویند چایکوفسکی به شدت تحت تأثیر آن قرار گرفت و بر پایهی آن قطعه‌ای را نوشت و آماده کرد. حالا که تاریخچهی مختصر این رمان را خواندید وقتش است برویم سراغ سریال «دوریت کوچک)). این سریال البته کمی قدیمی است، اما قدیمی بودنش اصلا چیز بدی نیست.

(دوریت کوچک» قصه‌ی زندگی امی دوریت است. دختری ۲۱ ساله که پدرش به علت بدهی زیاد در زندان مارشال سی به سر می‌برد. امی با خیاطی و کار کردن برای خانم کانام مخارج خانه را تأمین و به پدرش کمک می‌کند. بازگشت پسر صاحب کار امی از سفر چین، آرتور کانام سرنوشت را به گونه دیگری برای امی و خانواده او رقم می‌زند. آرتور به دنبال حل معمایی در ارث و میراث خانواده خود است و در همین حین با امی آشنا می‌شود. این شروع یک داستان عاشقانه هم هست که البته باز هم بحث فقیر و غنی در آن به چشم می‌خورد. ولی یادتان باشد که شما با نویسندهی قهاری مثل دیکنز طرفید که خوب همه چیز را به هم وصل می‌کند. اما برای اینکه بدانید سریال چه کیفیتی دارد همین چند خط بعد را بخوانید؛ دوریت کوچک در اصل یک مینی سریال تلویزیونی ۱۴ قسمتی بریتانیایی است که بی‌ بی سی آن را در سال ۲۰۰۸ تولید کرد.

این مجموعه تلویزیونی برنده‌ی هفت جایزه امی از جمله «بهترین مینی سریال تلویزیونی)، نامزد دریافت پنج جایزه بفتا، برنده‌ی جایزه گلدن گلوب بابت (بهترین مینی سریال تلویزیونی) و همچنین برند‌های هفت جایزه‌ی امی شامل جوایز بهترین مینی سریال، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه‌نویسی شد. با این کارنامه است که شما می‌توانید بروید و سریال را تماشا کنید. این سریال سه کارگردان دارد؛ آدام اسمیت، دیبرا‌ها والش و دیاموید لارنس کارگردانان این س ریال‌اند. اما بازیگران اصلی آن کلیر فید، متیو مک فدین، تام کوتنی و جودی پارفیت هستند. کل سریال حدود ۴۵۰ دقیقه است و ظاهرا خیلی مورد توجه تماشاگران قرار گرفته. به هر حال درام‌های قرن نوزدهمی همیشه طرفدار دارند و قصه‌های زنانه هم بیش از هر نوع دیگر از آثار محبوب‌اند.

دوریت کوچک» را ظاهرا شبکه‌ی چهار خودمان هم پخش کرده. اما اگر آن را ندیده‌اید سری بزنید به پلتفرم‌های پخش سریال و فیلم و آنجا پیدایش کنید. این سریالی است که شما را ناامید نمی‌کند و قانعتان می‌کند که با یک اثر جذاب روبه رو شده‌اید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.