حمله هکرهای روسی به دستگاه‌های اینترنت اشیا در سراسر جهان

0

امروز مایکروسافت هشدار داد هکرهای دولتی روسیه برای نفوذ به کامپیوترهای شبکه‌ها از رمزگشاهای ویدیویی، چاپگرها و دستگاه‌های اینترنت اشیا (IoT) استفاده می‌کنند.

بخش Threat Intelligence Center مایکروسافت در وبلاگ این شرکت نوشته است: «دستگاه‌ها به نقطه‌ای برای ورود به شبکه و دسترسی بیشتر شدند.»

طبق این پست منتشر شده، محققان امنیتی مایکروسافت اولین بار حملات هکرهای روسی را در ماه آوریل شناسایی کردند. این حملات در نقاط مختلفی و با استفاده از تجهیزاتی مانند چاپگرها، دستگاه‌های IoT و رمزگشاهای ویدیویی صورت گرفته‌اند. این هکرها ابتدا سعی می‌کنند این دستگاه‌ها را هدف قرار داده و به درون آن‌ها نفوذ کنند تا در مرحله بعد وارد شبکه شوند.

تمام این تلاش‌های هکری از سوی سرورهای گروهی موسوم به «Strontium» صورت گرفته است که یک گروه هکری تحت حمایت دولت روسیه یا به عبارت بهتر «Fancy Bear» و «APT28» هستند.

سال گذشته، FBI گزارش داد این گروه هکری موفق به هک و نفوذ در ۵۰۰ هزار روتر واقع در ۵۴ کشور شده است. همین‌طور در انتخابات ۲۰۱۶ امریکا، یکی از گروه‌های هکری است که در هک DNC شرکت داشته است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

سایت آرس تکنیکا هم می‌گوید این گروه هکری روسی در چندین هک و نقض اطلاعات معروف سال‌های گذشته مانند هک آژانس ضد دوپینگ، بوندستاگ آلمان، ایستگاه تلویزیونی TV5Monde فرانسه و موارد دیگر دست داشته است.

ضعف‌های امنیتی، زمینه‌ساز حملات هکری است

مایکروسافت می‌گوید برخی اقدامات ضعیف و بد امنیتی زمینه‌ساز نفوذ به کامپیوترهای تحت شبکه می‌شوند. برای نمونه، روی دستگاه‌های اینترنت اشیا از رمزعبور پیش‌فرض استفاده شده است یا از رمزعبورهایی استفاده می‌شود که آسان بوده و به راحتی قابل هک شدن هستند.

اجرای یک سیستم‌عامل نسخه قدیمی روی تجهیزات شبکه هم آسیب‌پذیری امنیتی دیگری است که امکان ورود خرابکاران و مهاجمان به شبکه را فراهم می‌کند. همیشه سیستم‌عامل کامپیوترها و دستگاه‌های تحت شبکه باید به‌روز و فاقد آسیب‌پذیری شناخته شده‌ای باشد.

در گزارش مایکروسافت آمده است: «در حالی‌که بخش وسیعی از صنعت روی تهدیدات سخت‌افزاری تمرکز کردند؛ هکرها خوشحال می‌شوند که می‌بینند یک دستگاه با پیکربندی امنیتی ساده و برخی آسیب‌پذیری‌ها هنوز در شبکه کار می‌کند و بهترین هدف برای آن‌ها است.»

منبع

   

پستهای اخیر

خودروی مفهومی جیلی ویژن استاربرست معرفی شد؛ طراحی مدرن، فضایی و آینده‌نگرانه (گالری عکس)

جیلی با رونمایی از خودروی مفهومی Vision Starburst، نقشه راه آینده طراحی خودروهای خود را ترسیم کرد. خودروی ویژن استاربرست توسط استودیوی طراحی جیلی در شانگهای خلق شده است و از المان‌های کاملا مدرن و آینده‌نگرانه‌ای مبتنی بر نورپردازی‌های…

پیشنهاد کتاب: عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست – مواجهه با اندوه و فقدان با فرهنگی که این‌ها را…

آن‌هایی که رنج را تجربه می‌کنند، معرفتی کسب می‌کنند که بقیه ما به آن نیاز داریم. با توجه به اینکه در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مردم از احساس کردن هراس دارند، مهم است تا عمق سفر انسانی‌مان را به روی یکدیگر باز کنیم، که تنها با تجربه…

پیشنهاد کتاب: کتاب چگونه بر جهان حکومت کنیم؟ راهنمای دیکتاتور بلند پرواز، نوشته آندره د گیلوم

کسی که آرزو دارد از او اطاعت کنند، ابتدا باید بداند چگونه دستور دهد. نیکولو ماکیاولی قدرت، در جهان امروز در ذهن افراد لیبرال و طرفداران شفافیت سیاسی تصویری منفی دارد. بعضی‌ها می‌گویند قدرت باید تقسیم شود، می‌گویند قدرت زیاد در دست یک…

با این تانک مثل فوت کردن به شمع، به چاه‌های نفت مشتعل کویت فوت می‌کردند تا خاموش شوند!

تصور کنید که شما یک تانک قدیمی روسی را با دو موتور هواپیمای جت و مقدار زیادی آب ترکیب کنید تا یک دستگاه عجیب آتش‌نشانی بسازید که قادر باشد که حتی حریق چاه‌های نفت را خاموش کند! به سال 1991 می‌رویم، در این زمان جنگ خلیج فارس به انتهای خود…

فیلم‌هایی که بسیار خوب و عالی و احساس‌برانگیز هستند، اما به خاطر تاثیرگذاری زیاد روی روح و روانمان،…

وقتی در سایت‌های دانلود هستیم و فهرست فیلم‌ها را نگاه کنیم تا تصمیم بگیریم کدامشان را دانلود کنیم، نگاهی به اسم کارگردان و امتیاز فیلم و هنرپیشه‌ها و داستان کلی‌شان می‌ندازیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم. اما شمار زیادی از فیلم‌هایی که دانلود…

فهرستی از چیزهایی که شاید تصور کنید که تنها شما را عصبی می‌کنند، اما عامل اضطراب خیلی‌ها در کشورهای…

چند روز پیش یک کاربر سایت اجتماعی ردیت، سوالی مطرح کرد که در کمال شگفتی خیلی از آن استبال شد و پاسخ‌های متعددی برای آن گذاشته شد. سوال این بود که چه چیز خاص و ویژه‌ای شما را عصبی می‌کند و صرف‌نظر اینکه بارها آن شرایط را تجربه کرده باشید،…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.