فرودگاه ۹ میلیارد دلاری پکن با دوربین‌های تشخیص چهره ۳۶۰ درجه منتظر اولین مسافران است

0

تقریبا دو سال پیش گالری عکسی از مراحل ساخت بزرگ‌ترین فرودگاه جهان در صد کیلومتری شهر پکن چین منتشر کردیم.

اکنون، این فرودگاه ۹ میلیارد دلاری آماده بهره‌برداری است و با دوربین‌های هوشمند تشخیص چهره ۳۶۰ درجه منتظر استقبال از اولین مسافران است. ساخت فرودگاه بین‌المللی Daxing چین بیش از ۵ سال زمان برد و اولین پروازهای آزمایشی مسافربری آن از ۲۰ سپتامبر آغاز می‌شود و آغاز رسمی شروع به کار آن ۳۰ سپتامبر خواهد بود.

ساختمان ۵ ضلعی بسیار بزرگ این فرودگاه توسط معمار معروف انگلیسی عراقی به نام «زاها حدید» ساخته شده است و از پیشرفته‌ترین دوربین‌ها و مانیتورهای امنیتی و تشخیص چهره مجهز به هوش مصنوعی بهره می‌برد.

تبلیغ: دوره آموزش الکترونیکی: پداگوژی، ابزارها و تولید محتوای آموزشی

این دوربین‌ها و مانیتورها در ورودی گیت‌های پرواز نصب شدند و مسافران با نگاه کردن به آن‌ها، احرازهویت شده و کارت پروازشان صادر می‌شود. مانیتورهای نصب شده در ورودی این گیت‌ها ۳۶۰ درجه هستند و مسافر از هر زاویه به آن‌ها نگاه کند؛ تشخیص چهره شده و مراحل تایید هویت او انجام خواهد شد.

در حال حاضر، پکن دومین فرودگاه شلوغ جهان را دارد که فقط در یک سال گذشته نزدیک به ۱۰۱ میلیون مسافر را خدمت‌رسانی کرده است. این فرودگاه در شمال شرقی شهر پکن است ولی فرودگاه تازه تاسیس Daxing در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از جنوب شهر پکن قرار گرفته است.

فرودگاه Daxing در ماه گذشته ۵ مرحله آزمایش و ارزیابی عملیاتی کامل را پشت‌سر گذاشت و انواع بازرسی‌ها مختلف ایمنی و اداری از آن به عمل آمده است. این آزمایش‌های عملیاتی شامل ۵۰۰ پرواز، جابه‌جایی ۵۱۹۸۴ مسافر و ۳۵۲۷۰ چمدان و بار بوده است.

بازرسی مسافران و بارها در کمتر از چند ثانیه

طبق گفته مانیتورهای مدار بسته داخل فرودگاه، مسافران پیش از سوار شدن به هواپیما فقط یک بار مورد بازرسی، کنترل گذرنامه و احرازهویت امنیتی قرار می‌گیرند. بیش از ۳۰ مانیتور با فناوری‌ فوق پیشرفته و مادون قرمز در ورودی گیت‌ها نصب شدند تا هویت مسافران را چک کنند.

گفته می‌شود فقط طی چند ثانیه، خود مسافر و محتویان چمدان‌های آن‌ها توسط اشعه‌های مادون قرمز و سنسورهای حرارتی بررسی و اسکن می‌شوند. مسافران ابدا برای گرفتن بلیط پرواز معطل بازرسی نشده و نیازی به بررسی گذرنامه‌های آن‌ها به طور دستی و توسط نیروهای فرودگاه نیست.

در سالن این فرودگاه، نقاله‌های برقی و تسمه‌ای فوق سریعی کار گذاشته شده است که تقریبا دو برابر سریع‌تر از نقاله‌های معمولی فرودگاه‌ها هستند تا چمدان مسافران سریعا دریافت و تحویل بار داده شود.

قرار است فرودگاه Daxing تا سال ۲۰۲۵، هر سال ۷۲ میلیون مسافر، ۲ میلیون تن محموله و ۶۲۰ هزار پرواز را پشتیبانی و خدمت‌رسانی کند. در سال‌های دور، این فرودگاه ظرفیت خدمت‌رسانی به ۱۰۰ میلیون مسافر، ۴ میلیون تن بار و ۸۸۰ هزار پرواز در سال را خواهد داشت.

در ساخت این فرودگاه عظیم الجثه که در جهان بی‌نظیر است؛ بیش از ۱.۶ میلیون متر مکعب بتن و ۵۲ هزار تن فولاد و آهن استفاده شده است. برج کنترل این فرودگاه ۲۰ طبقه دارد و در آن از مجهزترین و پیشرفته‌ترین سیستم‌های رادار و راهنمای هوایی استفاده شده است. این سیستم‌ها به طور خودکار برخورد احتمالی میان دو هواپیما در باندها یا هنگام فرود و پرواز را شناسایی و اخطار می‌دهند.

طراحی کلی فرودگاه بزرگ جدید پکن شبیه به پرهای ققنوس، یکی از موجودات پرنده‌ای افسانه‌ای در اساطیر چین باستانی است. قرار است پروازهای ۲ ایرلاین معروف چین از فرودگاه فعلی به فرودگاه Daxing منتقل شود. تقریبا چهار پنجم پروازهای جدید این ایرلاین‌ها از فرودگاه جدید خواهد بود.

منبع

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.