پرده‌برداری از نوعی میکروسکوپ سریع و با وضوح بالا که حتی می‌تواند بی‌درنگ، حرکت یک ویروس در سلول سرطانی را نشان دهد

1

هنگامی که می‌خواهید به چیزهای کوچکی نگاه کنید؛ از میکروسکوپ استفاده خواهید کرد. هنگامی که بخواهید به چیزهای بسیار کوچکی نگاه کنید؛ از میکروسکوپ‌های سوپر رزولوشن (super-resolution) استفاده می‌کنید که می‌توانند ذرات یک میلیونم میلی‌متر را نشان دهند.

اما غالبا میکروسکوپ‌ها کند هستند چون حجم داده‌های تصویری که باید رکورد و پردازش کنند؛ بسیار بالا است. اکنون، محققان موفق شدند نوعی میکروسکوپ را توسعه دهند که عملیات پردازش تصاویر را سریع‌تر انجام می‌دهد. این میکروسکوپ سعی می‌کند از روشی برای ضبط داده‌ها در مقیاس میکروسکوپی در وضعیت بی‌درنگ استفاده کند.

این میکروسکوپ علاوه بر اینکه در وقت دانشمندان و محققان صرفه‌جویی خواهد کرد، به خاطر سرعت بالای پردازش اطلاعات خود می‌تواند حرکت ذرات ریز درون سلولی را هم دنبال کند و نمایش دهد.

تبلیغ: دوره آموزش الکترونیکی: پداگوژی، ابزارها و تولید محتوای آموزشی

در تصویر بالا که با این میکروسکوپ جدید گرفته شده است؛ یک سلول سرطانی زنده در استخوان را با هسته (آبی)، میتوکندری (سبز) و اسکلت استخوانی (سرخابی) مشاهده می‌کنید.

ردگیری ویروس‌ها در سلول‌های سرطانی

پروفسور دکتر توماس هوسر، رئیس کارگروه فیزیک بیومولکولی در دانشگاه بیلفلد و یکی از سازندگان این میکروسکوپ می‌گوید: «این نوع میکروسکوپ برای کاربردهای زیست‌شناسی و پزشکی بسیار مفید است. تا کنون مشکل عمده میکروسکوپ‌ها عدم سرعت بالا در نمایش اطلاعات با وضوح کافی بوده است.»

در این متد، به اشیاء نور لیزر تابیده می‌شود. بنابراین، مولکول‌های موجود در نمونه برانگیخته شده و در طول موج‌های مختلفی پرتوافکنی می‌کنند. میکروسکوپ سعی می‌کند این نور بازتابیده شده از مولکول‌ها را دریافت کند. در نتیجه، نسبت به میکروسکوپ‌های معمولی با سرعت بیشتری اطلاعات را دریافت و پردازش می‌کند در حالی‌که همان وضوح بالا را دارد.

سازندگان این میکروسکوپ می‌گویند موفق به تولید تصاویری با نرخ ۶۰ فریم در ثانیه شدند. یعنی همان فریمی که اکنون بسیاری از صفحه‌نمایش‌ها استفاده می‌کنند و در سینما برای نمایش فیلم‌ها به کار گرفته می‌شود. زمان بین اندازه‌گیری و نمایش تصویر هم کمتر از ۲۵۰ میلی‌ثانیه است. بنابراین، این فناوری امکان رکورد تصاویر در زمان بی‌درنگ را فراهم می‌کند.

سرعت بالای پردازش اطلاعات تصاویر میکروسکوپی می‌تواند کاربردهای زیادی در تحقیقات پزشکی و بیولوژیکی داشته باشد. بسیاری از محققان می‌خواهند حرکت ذرات در سلول‌ها، برای نمونه ویروس‌ها را به صورت بی‌درنگ و واقعی مشاهده و ارزیابی کنند. این مزیت باعث کشف ساختارهای جدیدی از ویروس‌ها شده و به شناسایی بیشتر ویژگی‌های آن‌ها در حمله به سلول‌های دیگر یا تکثیر با سرعت بالا کمک می‌کند.

قرار است طی یک سال آینده، این میکروسکوپ کامل‌تر شده و هنوز توسعه یابد تا برای استفاده عملی در آزمایشگاه‌ها مهیا شود.

منبع

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. آیناز می گوید

    بسیار عالی بود.
    امکانش هست راجع به سری تصاویر پایین هم توضیحاتی بفرمایید ؟
    ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.