اپلیکیشن دیپ‌فیک Zao تنها با یک عکس شما می‌تواند ده‌ها صحنه فیلم و سریال معروف را سریعا بازسازی کند

0

اپلیکیشن Zao روز جمعه در چین منتشر شده و به سرعت در کمتر از چند ساعت ویرال شد. این اپلیکیشن رایگان دیپ فیک تنها یک عکس چهره از شما دریافت می‌کند و در کمتر از یک دقیقه صدها تصویر معروف فیلم‌ها و سریال‌ها را با چهره شما بازسازی و تحویل می‌دهد.

بلومبرگ گزارش داده است این اپلیکیشن به سرعت در صدر جدول نرم‌افزارهای رایگان اپ‌استور iOS چین قرار گرفته است و مردم میلیونی در حال دانلود آن هستند.

اپلیکیشن Zao همانند اپ پید فیک قبلی، FaceApp که چهره افراد را پیرتر و جوان‌تر نشان می‌داد؛ سریعا با واکنش‌های منفی مردم روبرو شده و احتمال نقض حریم خصوصی می‌رود.

تبلیغ: دوره آموزش الکترونیکی: پداگوژی، ابزارها و تولید محتوای آموزشی

یک کاربر توییتر به نام آلن شیا (Allan Xia) گزارش داده برنامه Zao تنها در هشت ثانیه می‌تواند با یک عکس اپلود شده از سوی شما، کلیپ‌ها و تصویرهایی از چندین فیلم معروف با بازی لئوناردو دیکاپریو بسازد.

این اپلیکیشن به کاربران راهنمایی‌هایی برای گرفتن عکس‌های واقعی‌تر می‌کند. مثلا، به آن‌ها می‌گوید دهان خود را باز کنند؛ چشم‌های خود را ببندند یا به دوربین خیره شوند تا عکس‌های آن‌ها به بازیگر اصلی بسیار شبیه‌تر شود.

آلن شیا می‌گوید این برنامه فقط تعداد محدودی کلیپ و صحنه مشخص از فیلم‌ها دارد و تصویر شما را درون آن‌ها بازسازی و جایگذاری می‌کند. احتمالا، توسعه‌دهنده این اپلیکیشن، الگوریتم‌های خود را فقط برای این صحنه‌ها آموزش داده است تا بتواند چهره کاربر را روی آن‌ها قرار دهد. شیا می‌گوید Zao نمی‌تواند چهره شما را روی هر صحنه و کلیپی که مورد نظر خودتان است؛ بازسازی کند.

این فناوری بسیار شبیه به تکنیکی است که اخیرا کالج لندنی Imperial عرضه کرد. با این فناوری می‌تواند به راحتی و در کمتر از چند ثانیه یک عکس را به پرتره‌ای پر آوازه تبدیل کرد. تفاوت فناوری ارائه شده توسط کالج امپریال با کاری که برنامه زائو می‌کند در این است که زائو از شما عکس نمی‌گیرد و عکس آپلود شده شما را درون فیلم‌های موجود قرار می‌دهد.

پیشرفت عجیب فناوری‌های دیپ فیک

اپلیکیشن زائو یک پیام روشن و مهم دیگر هم دارد. اینکه چگونه فناوری در این حوزه به سرعت رشد کرده است. تا چندی پیش، نیاز به ده‌ها عکس برای بازسازی یک صحنه شبیه‌سازی شده فیلم‌های معروف بود ولی اکنون تنها با یک عکس و در مدت زمانی چند ثانیه‌ای می‌توان ده‌ها کلیپ دیپ فیک ساخت.

سیاست‌های حریم خصوصی بیان شده توسط Zao واکنش‌های منفی مردم را در پی داشته و هزاران نظر منفی درباره‌اش روی اپ‌استور درج شده است. بلومبرگ گزارش می‌دهد در فهرست توسعه‌دهنده‌های این اپ نام Changsha Shenduronghe Network Technology دیده می‌شود که یک شرکت متعلق به Momo است. Momo یک شرکت چینی سازنده و توسعه‌دهنده پلتفرم پیام‌رسانی محبوب در چین است.

گفته می‌شود پیام‌رسان Wechat به خاطر مسایل امنیتی و حریم خصوصی، اپلیکیشن Zao را بلوکه کرده است. در بخش سیاست‌های حریم خصوصی Zao صراحتا گفته شده است این اپ می‌تواند از داده‌ها و تصاویر مردم برای برخی اهداف و منافع خود استفاده کند. در واقع، مجوز کپی، انتقال، بازنشر و نگهداری تصاویر کاربران را برای خودش محفوظ داشته است.

احتمالا، یکی از اهداف این شرکت و اپلیکیشن، استفاده از چهره واقعی کاربران برای بهبود الگوریتم‌های هوش مصنوعی و تکنیک‌های دیپ فیک است اما این روزها موضوع تشخیص چهره در چین بسیار حساسیت‌برانگیز شده است و مردم اصلا دوست ندارند چهره‌شان در سیستم‌های دولتی و امنیتی شناسایی و ردگیری شود. به‌ویژه اینکه این موضوع با ماجرای تظاهرات هنگ‌کنگی‌ها و تشخیص چهره آن‌ها توام شده است.

منبع

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.