اصلی ترین دلایل خارش های پوستی و راه های کاهش آن

1

خارش ، خاراندن ،پیچ و تاب خوردن و باز هم خارش و خاراندن! این در شب دیوانه کننده است و باعث بیخوابی میشود. بسیاری از بیماران میگویند که خارش مثل یک بیماری بی پایان گریبانگیر آن ها شده است. هنگام خاراندن پوست نوعی انتقال دهنده های عصبی به نام “فیبرسی ” تحریک شده و به شما یک حس خوشایند میدهد، که این امر باعث میشود، مدام با ناخن به جان خودتان بیوفتید. کم کم این خاراندن ها باعث بدتر شدن شرایط ،التهاب ،اسکار و حتی پوف زیر چشم به علت بی خوابی میشود.

خارش دلایل زیادی دارد ،اما دلیل اصلی آن خشکی پوست مخصوصا در فصل زمستان به علت خشکی هوا و دوش آب گرم است. اما نگران نباشید در اینجا میخواهیم به شما چندین راهکار پیشنهاد دهیم. اما اگر از مرطوب کننده و دیگر محصولات مراقبت کننده پوست مدام استفاده کرده و باز هم خارش داشتید باید به پزشک مراجعه کنید ؛زیرا این خارش ها میتواند دلایل پزشکی متعددی داشته باشد.

( مقاله جالبی در مورد خارش پوست در وب سایت دکتر چک هم منتشر شده بود که نیاز دونستیم چند تا از دلایلی که آن سایت مطرح کرده بود را اینجا برایتان بیان کنیم . )

اگزما

شرایط پوستی . اگر دچار بیماری های پوستی ، مثل : اگزما مخصوصا از نوع آتوپیک(اگزمایی که در افراد داری آسم و تب یونجه بوجود می آید) ،بیماری صدفی ،سبورئیک(خارش های هورمونی) ،کراتوزیس (بیماری ژنتیکی که باعث قرمزی پوست میشود) ،درماتوزیس (تاول پوستی )، لیکن پلان (بیماری ژنتیکی خارش دار) ، گزیدگی حشرات ، لوپوس و پمفیگوس (بیماری نادر پوستی که باعث تاول میشود) هستید، پس خارش اجتناب ناپذیر است.

بد کاری عصب ها. احساس خارش و سوزش ، گرمی و چلاندن مداوم پوستان ممکن است به علت بدکاری عصب هایتان باشد ؛ درست مثل زمانیکه دچار آسیب در ناحیه گردنتان شدید و مدام در آن محل یا نواحی گردنتان احساس خارش دارید ، «گزگز »در بازو و ساعد(بیماری براکیورادیال) و یا خارش بعد از اصلاح موهای زائد هم شامل میشود.

عفونت. یکی از علل خارش ،عفونت است. عفونت های قارچی مثل تینه آ (باعث ایجاد لکه روی پوست میشود) ، مایت (نوعی انگل) و یا حتی عفونت های شدیدتر مثل بیماری های سرخک و آبله مرغان که در صورت استفاده  واکسن از این بیماری ها میتوان مصون ماند ؛همگی باعث خارش میشوند.

آلرژی

از دیگر دلایل خارش پوست می توان به آلرژی اشاره کرد. در صورت تماس با مواد حساسیت زا،  آلرژی به وجود می‌آید.

حساسیت در بسیاری از افراد حتی پزشکان و پرستاران نیز دیده میشود .اگر شما دچار آلرژی و التهاب پوست هستید ،حساسیت به برخی محصولات ، مواد غذایی ،گیاهان مثل شیره بلوط  ،پیچک و…باعث ایجاد خارش در شما میشود.

از جمله مواردی که می توانند به بدتر شدن آلرژی دامن بزنند، تماس با پوشاک، مواد شیمیایی، صابون، اشیایی مانند پیچک سمی یا وسایل آرایش است. حساسیت به غذاهای مختلف هم با خارش پوست همراه است.

آلرژی به« نیکل »هم تا حدود زیادی میان مردم شایع است. هر وقت که پوست فرد به یک تکه جواهر که مقدار کمی نیکل در ساخت آن به کار رفته است، تماس برقرار کند، جوش های قرمز رنگ، خارش آور، ناهموار و متورم در سطح پوست ایجاد می شود.

یکی از آسان ترین راه هایی که می توان این شرایط را کنترل کرد، تماس نداشتن با ماده آلرژی زا است. مصرف پمادهای بدون نسخه یا کرم های دارویی می تواند در برطرف کردن حساسیت موثر باشد.

عفونت قارچی تینه آ

حساسیت به گلاتن(نوعی پروتئین). هرپتی فرم (جوش و تاول ناشی از حساسیت به گلاتن) بیشتر در افرادی که دارای بیماری نادر سلیاک (نوعی بیماری خود ایمنی که باعث اختلال در جذب برخی مواد میشود)هستند، دیده میشود. این افراد با رعایت رژیم غدایی مناسب مینوانند تا حدی از خارش هایشان بکاهند.

سلیاک

سن. با ورود به ۵۰سالگی ،پوست کم کم خشک تر شده ،اپیدرم مثل سابق نیست و میزان اسیدی بودنش تغییر می کند .خلاصه افزایش سن باعث بدکاری عصب ها شده و همه ی این عوامل دست در دست هم میدهند تا باعث خارش شوند.

عوامل داخلی. بعضی وقت ها این خارش ها به دلیل عوامل داخلی بدن است. بیماری هایی مثل: نودل تیروئیدی ( گره تیروئیدی )و (خزه پوستی) باعث التهاب و خارش در نقاط خاص پوست شده که گاهی خارج از کنترل ماست.

روانشناختی

گاهی اوقات شاهد این هستیم که خارش پوست هیچ نشانه فیزیکی و ظاهری از خود بروز نمی دهد. اغلب اوقات این ذهن افراد است که حس خارش را القا می کند و فرد را مجبور به خارش قسمتی از بدن می کند. خارش های بیش از حد ممکن است به پوست آسیب برساند.

علت این نوع از خارش ها می تواند به موارد زیر مربوط شود:

  • افسردگی؛
  • اضطراب؛
  • اختلال وسواس فکری.

لیکن پلان

دارو ها. اگر در سطح پوستان جوش و… وجود ندارد و فقط احساس خارش می کنید ،ممکن است به خاطر مصرف برخی دارو های خاص باشد. مصرف داروهای تیروئید ،کلیوی ،خونی ،کبدی و بیماری های عفونی میتواند عوارضی چون خارش داشته باشند .سال پیش در یک مورد پزشکی که فرد ماه ها درگیر خارش بود با درمان عفونت ادرای اش به این کابوس خاتمه دادیم.

خوشبختانه درمان های زیادی برای خارش وجود دارد.پزشکان توصیه میکنند که با انجام مراقبت های پوستی و تغییر در عادت های استحمام (استفاده از آب ولرم و لوسیون های مرطوب کننده در حمام) تا حدی میتوانید این خارش ها را درمان کنید. با این حال هنگام خارش میتوانید از قرص های سیتریزین و فکسوفنادین ،آنتی هیستامین که اغلب که آن ها را به نام( قرص ضد حساسیت) میشناسند،  و لوسیون های حاوی پارامکسین و منتول استفاده کنید. به هر حال پزشکان در هر شرایطی میتوانند به شما کمک کند و شما را از شر این خارش ها رها کرده و این کابوس را خاتمه دهند.

 

منبع : Drchek , ۷ganj

 
1 نظر
  1. حسین می گوید

    خارش پوست واقعا دیوانه کنندس! من چند ماهه بعضی وقتا زیر گردنم میخواره و هیچ دلیلی هم نداره !
    به قول شما شاید آلرژی دلیلش باشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.