گوگل برنامه تحقیقات میدانی جنجالی خود برای اسکن چهره افراد بی‌خانمان را متوقف کرد

0

گوگل در حالی‌که کمتر از دو هفته دیگر باید از گوشی‌های پرچم‌دار سری پیکسل ۴ رونمایی کند؛ طرح تحقیقات میدانی جنجال‌برانگیزی را کلید زد که البته سریعا هم مجبور به متوقف کردن آن شد.

آن‌طور که سایت دیلی‌نیوز گزارش داده است؛ در این طرح تحقیقات میدانی، یکی از آژانس‌های پیمان‌کاری گوگل در سطح شهر نیویورک سراغ افراد فقیر و بی‌خانمان می‌رود و در ازای پرداخت هدیه ۵ دلاری، ازشان می‌خواهد چهره‌شان را اسکن کنند.

گوگل به این افراد می‌گوید در حال آزمایش یک نرم‌افزار جدید هستند. گفته می‌شود در این طرح، گوگل سراغ برخی از دانشجویان بی‌اطلاع کالج‌ها هم رفته است. دیلی‌نیوز می‌گوید گوگل علاوه بر نیویورک، بخش‌های فقیرنشین آتلانتا را هم در دستور کار خود قرار داده است.

شرکت پیمانکاری گوگل در ابتدا به دیلی‌نیوز می‌گوید این آزمایش‌ها و تحقیقات میدانی برای اطمینان یافتن از ویژگی جدید Face Unlock در گوشی‌های گوگل پیکسل ۴ است. آن‌ها می‌خواستند مطمئن شوند این ویژگی می‌تواند هر چهره‌ای حتی چهره رنگین‌پوستان را به درستی تشخیص دهد. نگرانی که به ظاهر قانونی و مشروع است.

اما گوگل با خواندن این خبر در دیلی‌نیوز، سریعا دستور به متوقف کردن این برنامه تحقیقات میدانی می‌دهد. گوگل به رسانه‌ها گفته است اگر چنین تحقیقاتی را بخواهد انجام دهد؛ آگاهی‌ها و شفافیت‌های لازم را انجام داده و دقیقا به افراد شرکت‌کننده در آن توضیح می‌دهد با چه هدفی صورت آن‌ها اسکن شده و در مقابل دوربین گوشی قرار می‌گیرند.

نگرانی درباره سوءاستفاده از رنگین‌پوستان

گوگل به طور ضمنی تایید کرده است که چنین برنامه‌ای را در دستور کار خود داشته و از یک شرکت پیمان‌کار برای اجرای آن درخواست همکاری کرده است ولی نکته مبهم طرز اسکن چهره افراد است. اینکه این افراد کاملا توجیح شده‌اند یا اینکه به خاطر فقر و احتیاج مالی تن به شرکت در برنامه می‌دهند.

گوگل می‌گوید: «ما این ادعاها را جدی می‌گیریم و آن‌ها را بررسی خواهیم کرد. گرفتن رضایت‌نامه و راست‌گویی جزو شروط و الزامات ما برای شرکت در هر مطالعه تحقیقات میدانی است. ما به افراد داوطلب آموزش‌های لازم را دادیم.»

گفته می‌شود یک وکیل دادگستری در شهر آتلانتا هم نامه‌ای رسمی و تحکم‌آمیز برای گوگل ارسال کرده است و نسبت به سوءاستفاده از اقشار ضعیف و آسیب‌پذیر جامعه در جهت منافع شرکت گوشزد کرده است. این وکیل در نامه‌اش یادآوری کرده است این اقدام گوگل نگرانی‌های متعددی به همراه خواهد داشت.

برخی رسانه‌ها از جمله نیویورک تایمز می‌گویند قطعا گوگل برنامه تحقیقات میدانی خود را ادامه خواهد داد و با پیمان‌کاران قرارداد امضاء کرده است. ممکن است شکل انجام آن تغییراتی داشته باشد یا بی‌سروصدا دنبال شود.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.