قربانی جدید گوشی‌های موبایل: آخرین شرکت سازنده پیجر در ژاپن پس از ۵۰ سال تعطیل شد

0

صنعت پیجر در ژاپن پس از نیم قرن به کار خود خاتمه داد. شرکت Tokyo Telemessage در اطلاعیه‌ای روز دوشنبه اعلام کرد از سال آینده دیگر دستگاه پیجر تولید نخواهد کرد و سرویس‌های خود را تعطیل می‌کند.

توکیو تله‌مسیج آخرین شرکت تولیدکننده دستگاه‌های پیجر در کشور ژاپن بود که اکنون تصمیم گرفته سرویس‌های خود در شهر توکیو و سه منطقه نزدیک آن را در سپتامبر ۲۰۱۹ قطع کند.

این شرکت در بیانیه‌اش می‌گوید تقریبا ۲۰ سال پیش تولید و ساخت پیجرهای سخت‌افزاری را متوقف کردند ولی هنوز سرویس‌های پیجر مشتری داشتند اما اکنون فقط ۱۵۰۰ نفر از این سرویس‌ها استفاده می‌کنند که عمدتا هم کاربرانی در حوزه سلامت هستند.

در دهه ۱۹۹۰، پیجرها در میان مردم و کسب‌وکارها بسیار محبوب بودند. شروع ورود این فناوری به کشوری مانند ژاپن در دهه ۱۹۸۰ اتفاق افتاده ولی چندین سال طول کشید تا کسب‌وکارها، مدیران و مردم با آن آشنا شوند و مزایای پیام‌های کوتاه را درک کنند.

اگر نخواهیم به ده‌ها عنوان کاربرد ویژه پیجرها در کسب‌وکارها و نیازهای ارتباطی ضروری آن زمان اشاره کنیم؛ دختران دبیرستانی عاشق پیجرها بودند چون برای یکدیگر پیام‌های متنی فرستاده و با دوستان خود ارتباط داشتند. هنگامی که زمان استراحت دختران دبیرستانی فرا می‌رسید؛ صف‌های طولانی برای استفاده از پیجرها تشکیل می‌شد و همه به سر و کول هم می‌زدند تا زودتر پیام خود را ارسال کنند.

آخرین قربانی موبایل

براساس آماری که دولت ژاپن اعلام کرده است. در سال ۱۹۹۶ که اوج محبوبیت پیجرها بود؛ بیش از ۱۰ میلیون کاربر از این فناوری ارتباطی استفاده می‌کردند. خود شرکت توکیو تله‌مسیج در سال ۱۹۹۶ بیش از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار مشتری پیجر داشته است که غالب آن‌ها کارمندان و مدیران برجسته تجاری بودند.

اولین بار، شرکت مخابراتی NTT پیجرها را در سال ۱۹۶۸ معرفی کرد. خود این شرکت سرویس‌های پیجر خود را در سال ۲۰۰۷ متوقف کرد. گوشی‌های تلفن همراه و شبکه‌های موبایل، رقیب جدی و اصلی پیجرها بودند که در نهایت هم دارند این سرویس را به موزه فناوری‌های دنیا می‌فرستند.

ژاپن را باید کشور متضادها نامید. آخرین فناوری‌های پیشرفته دنیا در این کشور توسعه داده شده و مدرن‌ترین تجهیزات ارتباطی ساخته می‌شود ولی از سوی دیگر می‌خوانیم هنوز شرکت‌هایی در حال ارائه خدمات پیجر بودند و ۱۵۰۰ نفر مصرف‌کننده دارند!

انتظار می‌رفت تولیدکننده‌ها و سرویس‌دهنده‌های پیجر در این کشور خیلی سال پیش از بین رفته باشند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.