کلاهبرداری کیک استارتری؟ وعده‌های ظاهرا خلاقانه و فریبنده برای گجت‌های نوین و بعد اعلام شکست! یک استارتاپ سازنده هدفون‌های سه‌بعدی با وجود دریافت ده‌ها هزار پیش‌سفارش تعطیل شد

0

استارتاپ Ossic اعلام کرد به خاطر عدم توانایی در تولید هدفون‌های سه بعدی؛ به کارش پایان خواهد داد.

این استارتاپ‌ها ده‌ها هزار پیش‌سفارش خرید هدفون داشته و سرمایه هنگفتی از طریق سایت‌های مختلف حمایت‌کننده پروژه‌های استارتاپی جمع‌آوری کرده است.

جالب‌تر اینکه استارتاپ Ossic به صراحت اعلام کرده توانایی بازگرداندن پول‌های دریافت شده به خریداران را ندارد و هیچ برنامه‌ای هم برای جبران ضرر خود یا تحویل محصول مشابه دیگر ندارد.

استارتاپ Ossic به تنهایی حدود ۲.۷ میلیون دلار از روی سایت Kickstarter و ۳.۲ میلیون دلار از روی سایت Indiegogo برای تولید هدفون‌های Ossic X سرمایه جمع‌آوری کرده است. این استارتاپ در ژانویه سال ۲۰۱۷ حدود ۲۲ هزار پیش‌خرید هدفون داشته است.

هدفون‌های Ossic X زیبا طراحی شده بودند و این قابلیت را داشتند که صدای سه‌بعدی پخش کنند. این هدفون‌ها برای استفاده در محیط‌ها واقعیت مجازی مناسب بوده و به همین‌خاطر از سوی کاربران با استقبال روبرو شدند.

در حالی که سایت شرکت Ossic اعلام کرده بود سرمایه قابل توجهی برای تولید هدفون‌های سه‌ بعدی دریافت کرده و مشکل مالی ندارد؛ این شرکت حرکت آهسته به سوی فناوری‌های واقعیت مجازی و عدم توانایی در جذب سرمایه اولیه هنگفت را دلیل اصلی تعطیلی عنوان کرده است.

شرکت Ossic در ژانویه سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۸۰ هدفون با قیمت ۹۹۹ دلار به اولین خریداران تحویل داد و پس از آن اعلام کرد در بهار ۲۰۱۸ تمام هدفون‌های پیش‌خرید شده را تحویل مشتریان می‌دهد.

به نظر می‌رسد این استارتاپ مراحل طراحی ایده و توسعه محصول را به خوبی طی کرده و اولین هدفون‌های سه بعدی نیز تولید شدند ولی در مرحله تولید انبوه به مشکل مالی برخورد کرده است و عدم مدیریت صحیح درآمدهای حاصل از پیش‌خرید کاربران باعث تعطیلی آن‌ها شده است.

استارتاپ Ossic در نهایت توانسته فقط ۲۵۰ هدفون خریداران سایت Kickstarter را تحویل بدهد و هزاران خریداران علی‌رغم پرداخت هزینه‌ای بالا و انتظار یک ساله، هدفونی دریافت نخواهند کرد.

کلاه‌برداری یا ناتوانی در مدیریت منابع مالی؟

در بیانیه شرکت Ossic تاکید شده که از این موضوع ناراحت هستند ولی تمام تلاش‌شان را به کار گرفتند تا در موعد مقرر هدفون‌های پیش‌خرید شده را تولید و تحویل مشتری دهند. آن‌ها می‌گویند این هدفون‌ها از نظر طراحی و کارایی فوق‌العاده بوده و رقیبی در بازار نداشتند ولی امکان تولید انبوه‌شان وجود ندارد.

تا کنون، شاهد شکست چندین کمپین سرمایه‌گذاری جمعی (Crowdfunding) سخت‌افزاری بودیم که موجب ضرر و زیان خریداران و سرمایه‌گذاران شده‌اند.

گاهی اوقات شائبه تقلبی و کلاه‌برداری از این کمپین‌ها به ذهن می‌رسد ولی در اکثر اوقات تیم فنی و توسعه‌دهنده این محصول‌ها؛ محاسبات و برآورد دقیقی از هزینه‌های تولید انبوه محصول‌شان ندارند یا نمی‌توانند سرمایه‌های دیگری در میانه راه جذب کنند.

درباره کمیپن هدفون‌های سه بعدی Ossic پیش‌بینی شده با سرمایه‌ای حدود ۶ میلیون دلاری نمی‌توان نزدیک به چند ده هزار هدفون تولید و به مشتری تحویل داد. استارتاپ Ossic بایستی در ادامه چندین سرمایه‌گذار بزرگ دیگر جذب کند که موفق نمی‌شود.

طبیعی است کاربرانی که برای هدفون‌های Ossic پیش‌پرداخت کردند، عصبانی و ناراحت باشند. گروهی ۱۲۰۰ نفره از این کاربران با راه‌اندازی کمپین‌هایی در صفحات مجازی دارند برای اقامه دعوی بر علیه استارتاپ Ossic آماده می‌شود.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.