محققان می‌گویند هدفون‌های سیمی صدای بهتری نسبت به هدفون‌های بلوتوث دارند

0

در حالی‌که شاهد حذف جک هدفون از اسمارت‌فون‌ها هستیم و هر روز کاربران بیشتری به سوی هدفون‌ها و ایرفون‌های بی‌سیم و بلوتوث کشانده می‌شوند؛ محققان بیشتر طرفدار هدفون‌های سیمی هستند.

نتایح یک تحقیق انجام شده توسط موسسه SoundGuys نشان می‌دهد هدفون‌های سیمی کیفیت صدای بهتری نسبت به مدل‌های بلوتوث دارند. خبری که احتمالا بسیاری از شنیدن‌اش تعجب نخواهیم کرد.

هدفون‌های سیمی همیشه یک سیگنال صوتی یکنواخت و کامل ارسال می‌کنند ولی هدفون‌های بی‌سیمی که مورد آزمایش قرار گرفتند؛ در ارسال یک جریان صوتی با کیفیت مشکل دارند.

البته، به نظر می‌رسد غالب مردم و کاربران نمی‌توانند این تفاوت کیفی صوت میان این دو سری هدفون‌ها را تشخیص دهند یا اینکه این تفاوت آن‌قدر زیاد و قابل توجه نیست!

چرا تفاوت کیفیت صدا قابل تشخیص نیست؟

محققان موسسه SoundGuys می‌گویند افرادی که سنی بالای ۲۴ سال دارند؛ از نوعی شنوایی برخوردار هستند که نمی‌تواند تفاوت کیفیت هدفون‌های سیمی و بی‌سیم را تشخیص دهد.

گوش این افراد آن‌قدر در معرض آلودگی‌های صوتی بیرونی یا سروصداهای مزاحم بوده که دیگر قدرت تشخیص کامل کیفیت یک صدا را نخواهید داشت.

کافی است شما چند بار در زندگی‌تان کنسرت رفته باشید یا اینکه در محیط‌های پر سروصدای صوتی قرار گرفته باشید تا سیستم شنوایی شما نخواهد تفاوت صوتی دو موزیک را دریافت کند.

چه باید کرد؟

گزارش موسسه SoundGuys فقط درباره تفاوت کدک‌های هدفون‌های بی‌سیم و سیمی است و دنبال ارایه راه‌حل و پیشنهاد محصول نیست.

این گزارش می‌گوید کدک‌های مختلف هدفون‌های بلوتوث را بررسی کرده و نتیجه گرفته است در بهترین حالت، کیفیتی پایین‌تر از کدک‌های هدفون‌های سیمی دارند.

هنگامی که کدک LDAC 990 (که بهترین کدک واقعی برای هدفون‌های بی‌سیم است) تلاش می‌کند یک صدای Hi-res (بالاترین کیفیت صدای ممکن) را تولید کند؛ مسئله‌ای به نام فاصله اتصال میان دستگاه‌ها مطرح می‌شود. حتی اگر کاربران گوشی تلفن همراه خود را درون جیب‌شان گذاشته باشند؛ باز هم کیفیت صدا نسبت به هدفون سیمی کاهش پیدا می‌کند.

کاربران باید این ذهنیت را همیشه داشته باشند که در استفاده از هدفون بی‌سیم با افت کیفیت صدا روبرو هستند.

بهترین کدک‌های بلوتوث؟

براساس گزارش موسسه SoundGuys، دو کدک aptX و aptX HD می‌توانند کیفیت صدای یک CD را ارایه بدهند. مگر اینکه شما به موسیقی بلندتر از ۹۰ دسی‌بل گوش دهید که در این شرایط کدک aptX بهتر است.

هر دو کدک هم با صداهای با فرکانس بالا (بیش از ۱۸ مگاهرتز) مشکل دارند ولی غالب مردم متوجه این مشکل نخواهند شد.

بنابراین، هدفون‌های بی‌سیم محبوب‌تر هستند و با اکتر اسمارت‌فون‌های مدرن امروزی سازگاری دارند. کاربران از این هدفون‌ها راحت‌تر استفاده کرده و تمایل دارند موسیقی گوش کنند.

هدفون‌های بی‌سیم جز در مواقعی که می‌خواهید صداها و موسیقی با کیفیت بسیار بالا بشنوید؛ هیچ تفاوت صدایی با هدفون‌های سیمی برایتان ایجاد نخواهند کرد.

اگر جزو افرادی هستید که شنیدن جزیی‌ترین صداها و موسیقی‌ها ارزش دارد؛ بهتر است هدفون سیمی بخرید و استفاده کنید.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.