۴ دلیل برای خرید هدفون سیمی در سال ۲۰۱۹

0

حذف جک هدفون از گوشی‌های تلفن همراه و بهبود قابلیت‌های همگام‌سازی هدفون‌ها با دستگاه‌های مختلف زمینه محبوبیت هدفون‌های بی‌سیم را در بازار فراهم کرد.

این روزها غالب کاربران تمایل به خرید هدفون بی‌سیم دارند و شرکت‌های سازنده هدفون هم به این تمایل دامن می‌زنند و محصولات جدید خود را بیشتر بدون کابل و اتصال‌های فیزیکی معرفی می‌کنند.

ولی هنوز در سال ۲۰۱۹ دلایلی برای خرید هدفون سیمی وجود دارد و ما نباید به طور کامل از این دسته هدفون‌ها قطع امید کنیم. ما حداقل ۴ دلیل محکم برای خرید هدفون سیمی داریم:

۱- هنوز کیفیت صدای هدفون‌های سیمی بهتر است

تقریبا تمام بررسی‌کننده‌های حرفه‌ای هدفون‌ها روی این موضوع تاکید دارند. حتی کدک LDAC که بهترین کدک بلوتوث در بازار برای هدفون‌های بی‌سیم است؛ باز هم کیفیتی پایین‌تر از کدک‌های هدفون‌های سیمی ارایه می‌دهد.

براساس گزارش SoundGuys، کدک‌های پایین‌تر بلوتوث مانند SBC و aptX کیفیت اتصال بهترین نسبت به کدک LDAC 330 فراهم می‌کنند و به همین دلیل در هدفون‌های بی‌سیم بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد.

البته، شما نباید نگران این کدک‌ها و شناخت‌شان از یکدیگر باشید یا در پی کسب اطلاعات درباره‌شان بروید. همین‌طور، تفاوت کیفیت این کدک‌ها را روی بلوتوث متوجه نمی‌شوید.

به ویژه، افرادی که از مشکلات صدایی رنج می‌برند یا صداها را فقط در یک محدوده خاصی می‌شنوند؛ دیگر اصلا نمی‌توانند تفاوت کیفیت صداهای مختلف در هدفون‌های بلوتوث را متوحه شوند ولی هدفون‌های سیمی کیفیت صدای بالایی در مکان‌های عمومی مانند فروشگاه‌ها، خیابان و کافی‌شاپ به دست می‌دهند.

چرا این‌طور است؟ جریان‌های بلوتوث پهنای‌باند بسیار محدودتری نسبت به اتصال‌های آنالوگ دارند.

۲- هدفون‌های بی‌سیم راحت و قابل اعتماد نیستند

برعکس، هدفون‌های سیمی هم کاربری راحت‌تری دارند و هم قابل اعتمادتر هستند.

ما نمی‌گوییم که هدفون‌های بی‌سیم ناخوشایند هستند یا استفاده از آن‌ها سخت‌تر است ولی در مقایسه با هدفون‌های سیمی دردسرهای بیشتری دارند.

همگام‌سازی هدفون و گوشی کمی سخت‌تر است و در برخی اوقات نیاز به طی کردن چند مرحله دارد. برخی مواقع اتصال خودکار هدفون و گوشی از کار می‌افتد یا اینکه تداخل سیگنالی به وجود می‌آید و گوشی نمی‌تواند هدفون بلوتوث را شناسایی کند.

شارژ مدام هدفون‌های بی‌سیم را هم به فهرست دردسرهای دیگر اضافه کنید. مصرف باتری و دفعات شارژ هدفون‌های بی‌سیم بیشتر از هدفون‌های سیمی است.

برخی کاربران از هدفون‌های سیمی شکایت می‌کنند و کابل آن یا اتصال جک هدفون را بهانه می‌آورند. اگرچه این موضوع‌ها بیشتر سلیقه‌ای است و به تجربه کاربری افراد برمی‌گردد ولی نگاهی به انجمن‌های تخصصی نشان می‌دهد مشکلات هدفون‌های بی‌سیم بیشتر است.

۳- هدفون‌های سیمی ارزان‌تر و راحت‌تر قابل تعمیر هستند

شاید دلایل بالا هنوز شما را اقناع نکرده باشد. پس، اجازه دهید بگوییم هدفون‌های سیمی در مقایسه مستقیم با هدفون‌های بی‌سیم ارزان‌تر هستند.

برای مثال، هدفون‌های سیمی Bose SoundSport قیمتی ۴۹ دلار دارند ولی هدفون‌های بی‌سیم Bose SoundSport Free با قیمت ۱۹۹ دلار به فروش می‌رسند. این گپ بزرگ در قیمت را می‌توانید برای برندها و محصولات دیگر هم شاهد باشید.

شما هدفون‌های سیمی را می‌توانید با قیمتی ۴ برابر کمتر خریداری کنید در حالی‌که قابلیت تعمیر راحت‌تری هم دارند. هدفون‌های سیمی بیشتر از ناحیه کابل دچار شکستنی و قطعی می‌شوند که در ۲۰ دقیقه قابل تعمیر و آماده کار می‌شوند.

اما در هدفون‌های بی‌سیم، اگر خرابی پیش بیاید یا نیاز به تعویض باتری و لحیم‌کاری باشد؛ آسیب‌های جدی به هدفون وارد شده و هزینه زیادی هم برای شما خواهند داشت.

افزون بر این، هدفون‌های سیمی از استانداردهای مقاومتی بیشتری سود می‌برند. در حالی‌که هدفون Bose SoundSport Free دارای استاندارد ضدآب IPX4 است ولی هدفون Bose SoundSport به طور کامل ضد آب و ضد گردوغبار است.

۴- هدفون‌های سیمی خطرات سلامتی کمتری دارند

اگر جزو افرادی هستید که به سلامتی خود بیشتر اهمیت می‌دهید یا نگران امواج رادیویی، تشعشعات الکترومغناطیس و مضرات فناوری‌های بی‌سیم هستید؛ باید سراغ هدفون‌های سیمی بروید.

کارشناسان توصیه می‌کنند برای دوری و اجتناب از تماس با امواج رادیویی، کمتر از هدفون‌های بی‌سیم و ایرفون‌ها استفاده کرده و بیشتر سراغ هدفون‌های سیمی بروید.

شما یک هدفون بی‌سیم را دور گوش، سر و گردن می‌آویزید و برای ساعت‌های متوالی روشن نگه می‌دارید. بیشترین بخشی از بدن که در معرض آسیب‌های سیگنال‌های رادیویی است؛ همین بخش سر است.

هدفون‌های سیمی به خاطر استفاده از فناوری‌های آنالوگ و همین‌طور ارتباطات کابلی، ایمنی بیشتری برای بدن دارند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.