گالری عکس: متروهای ساخت اتحادیه جماهیر شوروی بیشتر شبیه کاخ‌ها و قصرهای مجلل پادشاهان هستند

0

در اوج قدرت اتحادیه جماهیر شوروی سابق، از هر ۱۰۰۰ نفر فقط ۳۰ نفر صاحب ماشین بودند. حتی افرادی که هم خودرو داشتند؛ به خاطر هزینه‌های زیاد بنزین و استهلاک و مالیات، ترجیح می‌دادند از خودروی خود استفاده نکنند. بنابراین؛ جمعیت بسیار زیادی در این کشور فقط با مترو سر کار می‌رفتند. البته، متروهایی که بسیار پر زرق و برق‌دارتر از ایستگاه‌های متروی کنونی در جهان بودند.

عکاسی به نام کریس هرووی (Chris Herwig) در تازه‌ترین پروژه خود سراغ متروهایی رفته است که در زمان شوروی ساخته شدند. او ۱۵ سیستم مترو در ۷ کشور شوروی سابق را در بیش از ۲۵۰ ساعت عکاسی کرده و در یک کتاب به چاپ رسانده است.

این متروها بیشتر شبیه به دالان‌های کاخ‌ها و قصرهای پادشاهان هستند و اصلا شباهتی به تونل‌های تنگ و تاریک و زشت متروهایی که می‌شناسیم و استفاده می‌کنیم؛ ندارند.

وقتی این عکس‌ها را مشاهده می‌کنید؛ تصور می‌کنید بخشی از یک موزه هستند تا ایستگاه مترو. کریس هرووی می‌گوید برخی از این متروها، در واقع زیباترین چیزی است که در آن شهر وجود دارد.

دلیل ساخت ایستگاه‌های مترو مجلل در شوروی سابق نیز به دیدگاه حاکمان آن‌ها برمی‌گردد. استالین دوست داشت مردم کمتر از خودروهای شخصی استفاده کنند و بیشتر با وسایل نقلیه عمومی در سطح شهر جابه‌جا شوند.

استالین در سال ۱۹۳۱ برنامه‌ای برای ساخت ۱۳ ایستگاه مترو در شهر مسکو تصویب کرد. بیش از ۷۰ هزار کارگر که عمدتا فقیران و قحطی‌زدگان حومه شهر بودند این ایستگاه‌ها را ساختند. با بیل و تبر بیش از ۸۱.۲ میلیون متر مکعب زمین را کندند تا مترو راه‌اندازی شود.

قصرهایی زیر زمین

قطارهای متروی شوروی کندتر و قدیمی‌تر از قطارهای شهرهایی مانند نیویورک بودند ولی داستان ایستگاه‌های مترو متفاوت است و بیشتر شبیه به آثار هنری و معماری ساخته شدند. با قوس‌ها و طاق‌هایی زیبا، ستون‌های بلند، سقف‌های طرح‌ها و لوسترهای بزرگ و خیره‌کننده‌ای که جلب توجه کنند.

دیواره‌ها از سنگ مرمر هستند و در آن‌ها فلزاتی مانند برنز و طلا استفاده شده است تا بدرخشند. انواع المان‌های وطنی و افسانه‌ای شوروی سابق در این متروها دیده می‌شود تا مردم بیشتر حس وطن‌پرستی داشته باشند و هر روز این المان‌ها را با چشم ببینند.

اتحادیه جماهیر شوروی در طی ۵۰ سال، بیش از ۱۴ سیستم مترو را در شهرهای مختلف راه‌اندازی کرد و بیش از ۴۷ هزار مایل تونل زیرزمینی برای عبور قطارهای شهری ساخت. البته، همه ایستگاه‌های مترو در شهرهای مختلف بسیار مجلل نیستند و هرچه بودجه کمتر می‌شود؛ ایستگاه‌هایی ساده‌تر و کوچک‌تر می‌سازند ولی هنوز همان دیدگاه و اصالت حفظ شده است.

کریس هرووی می‌گوید همه ایستگاه‌ها از طراحی‌ها و معماری‌های خلاقانه استفاده می‌کنند و به طور آشکارا در پی ساختن ساختمانی بودند که جلب توجه کند.

کریس می‌گوید اتحادیه جماهیر شوروی می‌خواسته آرمان‌شهرهایی مانند مصر یا یونان باستان برای مردم ترسیم کند تا نشان بدهد یک جامعه سوسیالیستی چگونه است. آن‌ها می‌خواستند مردم از خرید خودروی شخصی منصرف شوند و بیشتر در کنار جمعیت این طرف و آن طرف بروند.

البته، متروهای ساخته شده در زمان حکومت شوروی خالی از ایراد نبودند و همان زمان هم نتوانستند خیل مردم را به سوی خود جلب کنند چون در برخی از شهرهای کوچک مردم با اتوبوس‌ها و ترامواها زودتر به مقصد می‌رسیدند.

با هم تصاویری از ایستگاه‌های مترو زیبا و مجلل شوروی سابق را می‌بینیم:

 

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.