دختر نوجوان ۱۴ ساله‌ای یک روش ساده و ابتکاری برای حذف نقاط کور خودروها پیشنهاد داد

0

اگر تجربه رانندگی زیادی داشته باشید؛ می‌دانید همه خودروها نقاط کوری دارند که از دید راننده پنهان هستند. از همین نقاط کور یک عابر پیاده، دوچرخه‌سوار، موتورسوار یا خودروی دیگر ناگهان جلوی شما ظاهر شده و اگر نتوانید به موقع عکس‌العمل نشان دهید؛ یک تصادف و حادثه منتظر شما است.

این نقاط کور توسط آئینه‌ها پوشش داده نمی‌شوند یا بدنه خودرو مانعی برای دیدن اشیا است. برخی خودروسازها با گنجاندن سنسورهایی در بخش‌هایی از خودرو سعی کردن با اعلان‌ها و هشدارها شما را متوجه وجود یک شی کنند ولی ظاهرا راه‌حل دانش‌آموز ۱۴ ساله‌ای برای از بین بردن نقاط کور خودروها ساده‌تر و خلاقانه‌تر است.

آلینا گاسلر، دختر نوجوانی است که این هفته در رقابت‌های Broadcom MASTERS (با موضوع‌های ریاضی، علوم کاربردی، فناوری و مهندسی) توانست ایده و راه‌حل خود برای از بین بردن نقاط کور خودروها را برنده کند.

او در پروژه‌ای به نام «Improving Automobile Safety by Removing Blind Spots» توانسته یک سیستم نمونه اولیه شامل وب‌کم، پروژکتور و یک سری المان‌های ساخته شده توسط چاپگرهای سه بعدی پیشنهاد دهد تا رانندگان بتوانند هر نقطه کوری را در پشت و اطراف خودرو مشاهده کنند.

او در این سیستم، وب‌کمی را در نقاط کور خودرو نصب کرده و بعد توسط یک پروژکتور سعی می‌کند تصاویر را به درون خودرو و روی فریم‌های درب‌های کناری خودرو یا سقف خودرو بیندازد تا راننده همیشه نیم نگاهی به این تصاویر داشته و نقاط کور خودرو را مشاهده کند. سیستم پیشنهادی این دختر نوجوان به همین اندازه ساده ولی کاربردی و خلاقانه است.

تصاویری که فقط راننده می‌بیند

مشکلات این سیستم بازتاب تصاویر وب‌کم‌ها به درون خودرو و روی فریم‌ها و نقاطی است که باید راننده دید داشته باشد. برای حل این مشکل، از چاپگرهای سه بعدی استفاده شده و برخی وسایل اضافی توسط آن‌ها طراحی می‌شود تا پروژکتور بتواند تصاویر را در فاصله‌ای کوتاه نشان دهد.

در این سیستم، راننده فقط می‌تواند تصاویری واضح مشاهده کند و سرنشین‌های خودرو فقط یک لکه‌های تاریک و سیاه می‌بینند. آلینا گاسلر سعی کرده است با بازگرداندن و تابش نور خارج شده از منبع پروژکتور به نقطه اولیه، این وضعیت را به وجود بیاورد.

مسافران خودرو نیازی به مشاهده این تصاویر ندارند و اگر آن‌ها را واضح ببینند؛ سردرد خواهند گرفت. به همین دلیل، آلینا گاسلر سعی کرده آن‌ها را برای سرنشین‌های صندلی‌های دیگر تار کند و فقط راننده بتواند تصاویر واضحی ببیند.

این ایده موفق شده جایزه West West Grove پنسیلوانیا را کسب کرده و برنده جایزه ۲۵ هزار دلاری Samueli Foundation Prize شود. قطعا این ایده هنوز کامل نیست و نقاط ضعف بزرگی دارد که باید در آینده توسط خودروسازها حل شود.

شاید در خودروهای آینده شاهد چنین سیستمی برای مشاهده و نظارت بر نقاط کور خودروها باشیم.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.