سوئد و آمریکا از چه روش ابتکاری‌ای برای تشویق مردم به اهدای خون استفاده می‌کنند؟!

اهدای خون کار بسیار پسندیده‌ای است. اما علیرغم تبلغات و نیک‌اندیشی بسیاری از مردم، همیشه در بعضی از بازه‌های زمانی، کمبود ذخایر خون و فرآورده‌های آن پیش می‌آید. مثلا مطابق خبری که همین امروز منتشر شده است، همزمان با ماه رمضان و به خاطر کاهش رغبت مردم به اهدای خون در این زمان، هم‌اینک یاز شدید به گروه های خونی +AB و -AB و -O در ایران وجود دارد.

یک ترفند ساده برای افزایش مشارکت مردم، استفاده از یک شیوه قدیمی است:

ما از نظر روانی وقتی از نتیجه عینی کار خود مطلع شویم، بیشتر به انجام علاقه‌مند می‌شویم. برای مثال یک خیریه ممکن است مردم را تشویق به کمک‌ها چند هزار تومانی کند، اما خیریه دیگری ممکن است بسته‌های کمک به این صورت را معرفی کند:

– خرید یک کیلوگرم برنج برای خانواده‌های جنوب شهر تهران در ماه رمضان

در هر دو مورد کمک ما صرف کمک به آدم‌های محروم می‌شود، اما در مورد دوم، چون کمک ما، ملموس‌تر است، احتمال مشارکت بالاتر می‌رود.

در مورد اهدای خون هم مدتی است که یکی از دانشگاه‌های شهر گوتنبرگ سوئد برنامه جالبی پیاده کرده است، به این ترتیب که به محض مصرف خون اهداکننده، به او پیامکی زده می‌شود تا مطلع شود که از خون اهدایی او برای کمک به نجات جان یک بیمار استفاده شده است.

7-8-2015 8-39-50 AM

به این ترتیب فرد اهداکننده، خشنودتر از وقتی می‌شود که یک واحد خون را اهدا می‌کند و بعد فراموش می‌شود و تشویق می‌شود که باز هم خون اهدا کند.

در سال ۲۰۱۴ هم در آمریکا، یک اپلیکیشن برای اهدای خون آماده شد که از طریق آن اهداکنندگان می‌توانستند، خون اهدایی خود را رهگیری کنند تا متوجه شوند که به کجا می‌رود و در کدام بیمارستان مصرف می‌شود. سیستم دیگری هم برای ایمیل کردن جابجایی واحدهای اهدایی خون، وجود دارد.

منبع

نظرات

 1. چه جالب این ایده به ذهن من چند هفته پیش رسید ولی نمی دونستم با این ایده چیکار کنم
  کاش یک پزشک که دستش میرسه یه حرکتی بزنه که بگه ایده ها رو چیکار کنیم؟(یه ایده هم در مورد این دارم البته اگه خواستید )

 2. این کار داخل ایران هم انجام میشه. حدود دو سال پیش که من خون اهدا کردم بعد از ۲ یا ۳ هفته یه پیامک اومد از طرف سازمان انتقال خون که خون اهدایی شما مورد استفاده قرار گرفته…

 3. خسته نباشید در مطلبتون یک مورد غلط فاهش بود که امیدوارم سهوی بوده باشه ، در ماه مبارک رمضان بر اساس آمارهای رسمی اتفاقا اهدای خون چندین برابر میشه اون لینکی هم که تو مطلب گذاشتید اشاره ایی به این موضوع نداره که تو ماه مبارک اهدا خون کمتر میشه اتفاقا دقیقا برعکسش رو داره میگه

  • منبع خودتان را ذکر کنید. طبق مصاحبه‌های مسئولان سازمان انتقال خون همیشه در ماه رمضان به خاطر گرمای هوا (در این سالهای که مصادف با فصل گرما بوده) و نیز مشکل روزه‌داران در اهدای خون، همیشه ذخایر خون کشور کاهش می‌یابد. البته فعالیتهای خوبی برای تبلیغ و تشویق مردم برای تغییر این روند انجام شده، از جمله تشویق به اهدای خون در نوزده و ۲۱ ماه مبارک رمضان.

  • نه خیر. من خودم پزشک هستم و با سازمان انتقال خون دائما در ارتباطم. در ماه رمضان اهدای خون و ذخایر بانک خون کشور به شدت کاهش پیدا میکنه.

 4. خیلی جالب بود البته کمک رسانی ارگانی بصورت کلی و تبلیغاتش تو ایران کمی ضعیفه ..ولی تکنیک جالبی بود.

 5. ایجاد انگیزه و در پی آن قدر دانی از کارهای انجام شده،معمولا با نتایج خوبی همراه میشه!

 6. ایده جالیه… تو چند تا گروه تلگرام منتشرش کردم

 7. این ایده تو ایرانم میشه عملیش کرد به این صورت که به طور رندوم پس از گذشت چند روز از اهدای خون، به فرد یک ای ام اس بفرستیم و توش بگیم که خونتون برای . . . مصرف شد، حالا چه واقعا مصرف شده باسه چه نشده باشه. البته اخلاقا کار درستی نیست ولی همون نتیجه رو داره با دردسر کمتر.

 8. سلام . من پارسال یه کیسه خون دادم یعنی خون منو به کی تزریق کردن؟ الان دارم باین فکر میکردم که روش غربیها چقدر خوبه واسه تشویق مردم برای خون دادن

 9. کسی که حجامت می کند تا شش ماه نباید خون اهدا کنه!

  پس بجای حجامت ؛ خون اهدا کنید ، از نظر ÷زشکی هر دو باعث کاهش غلظت خون شده و در بیماران قلبی ریوی مفید است .
  شاید ثوابش بیشتر باشه چون به یک زندگی کمک میشه.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.