چگونه اینستاگرام از هوش مصنوعی برای پیشنهادن دادن محتوا در بخش اکسپلور استفاده می‌کند؟

0

من شخصا به داستان پیشنهادهای خودکار خیلی علاقه دارم و زوایای مخنلف آن را همیشه مطالعه می‌کنم.

کلا در دنیای کنونی، اپلیکیشن‌ها، سرویس‌ها و سایت‌های ارائه‌دهنده کالا و محتوا، اگر بخش پیشنهاد خودکار به صورت هوشمند نداشته باشند، بسیار عقب می‌افتند.

تصور بفرمایید که یوتیوب، اسپاتیفای، اینستاگرام، فروشگاه آمازون و حتی سرچ گوگل، نتوانند به صورت‌های مختلف پیشنهادهای خودکار ارائه بدهند، در این صورت به میزان زیادی بازدید و سودشان سقوط می‌کند.

مکانیسم ارائه پیشنهاد باید طوری باشد که شناخت خوبی از هر کاربر و نیازهای او داشته باشد، محتواهای کاذب را به او نمایش ندهد و جذاب باشد.

البته قبلا در یک پزشک نوشته بودیم که همین پیشنهادهای خودکار و به اصطلاح هوشمند، خطرهایی هم دارند، مثلا ممکن است ما را به سمت یکنواختی ببرند و همیشه محتواهای ساده و سهل‌الهضمی را پیشنهاد کنند. خودتان تست کنید: مدتی در اینستاگرام مطالب صفحات سرگرمی را لایک و سیو کنید، بعد از مدتی اینستاگرام به ندرت به شما مطالب صفحاتی خارج از این حوزه به شما نشان می‌دهد.


اما در این پست می‌خواهیم ببینیم که این بخش اکسپلور اینستاگرام چطور مطلب به شما پیشنهاد میکند.

ما از پشت پرده فرایند این کار آگاهی نداشتیم؛ اما به تازگی خود اینستاگرام، مطلبی در این مورد منتشر کرده است.

همه می‌دانیم که تعداد مطالبی که در اینستاگرام منتشر می‌شوند سر به فلک می‌کشند و از نظر محتوا هم بسیار متنوع هستند. پس چطور گاهی (و نه همیشه) در اکسپلور چیزهایی پیدا می‌کنیم که باب طبع ما هستند؟

اینستاگرام با شیوه‌ای موسوم به word embedding ابتدا متوجه می‌شود که محتوای چه صفحاتی شبیه هم هستند. در این شیوه اینستاگرام کپشن‌ها را می‌خواند و بعد به صورت منطقی حدس می‌زند که چه کلیدواژه‌هایی به احتمال بیشتری، امکان دارند که با کلیدواژه استفاده شده، نزدیکی داشته باشند.

مثلا تصور کنید که کلیدواژه آتش، با آلارم یا هشدار و نیز آتشنشانی قرابت دارد. به این ترتیب اینستاگرام صفحاتی را که نزدیکی معنایی خوبی با هم دارند، گردآوری می‌کند.

در گام بعدی اینستاگرام تعامل شما را بررسی می‌کند و صفحات seed شما را پیدا می‌کند. منظور از این صفحات آن صفحاتی هستند که شما در قالب لایک و ذخیره‌سازی با آنها تعامل می‌کرده‌اید.

در گام بعدی برای هر کاربر حدود ۵۰۰ مطلب از صفحات مختلفی را نامزد نمایش می‌کند و بعد با مکانیسم‌های مطالبی اسپم شده یا آنها را که با قوانین اینستاگرام تاطبق ندارند و نیز آنها را که حاوی اطلاعات نادرست هستند، حذف می‌کند و نهایتا ۲۵ عدد از مطالب برتر را در اکسپلور نمایش می‌دهد.

البته شاید شما هم جزو آن کاربرانی باشید که از اکسپلور و مطالب زرد آن متنفر هستید و حس می‌کنید که این بخش هنوز مطابق سلیقه شما نیست. اینستاگرام هر روز در حال بهتر کردن بخش اکسپلور است. در ضمن شما می‌توانید با با تپ کردن روی سه نقطه گوشه هر مطلب، به اینستاگرام بگویید که از این به بعد از این دست مطالب کمتر به شما نمایش بدهد.


کلا الگوریتم‌های پیشنهاددهنده فعلی باید جنبه انسانی‌تری به خوبی بگیرند. پیشرفت هوش مصنوعی و مقید شدن شرکت‌ها به احترام بیشتر به ذهن کاربران و نه فقط برنامه‌ریزی برای گردش دادن بی‌هدف آنها در ابراپلیکیشن‌ها، شاید روزی دنیای آنلاین بهتری برای ما بسازند.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.