فیلم جوکر – هنر بازیگری واکین فینیکس در خدمت رساندن پیام‌های جرم‌شناسانه و اجتماعی – they don’t care about us

2

خطر اسپویل داستان یا حال و هوای فیلم

کدام شخصیت جوکر را در فیلم‌های سینمایی دوست دارید؟ خیلی تصور می‌کردند که جوکری بهتر از جوکر نولان، هرگز نخواهد آمد. نولان شخصیت جوکر را عمق داده بود و تقابلش را بتمن تماشایی کرده بود.

اما تاد فیلیپس آماده بود تا این شخصیت دی‌سی کامیکس را از زاویه دیگری به ما بنشاساند.

اما در فیلم جوکر او، پاسخ برخی سؤال‌هایمان را می‌گیریم که مهم‌ترین آنها این است که جوکر، چرا جوکر شد!

شاید اگر همین فیلم پنج – شش سال ساخته می‌شد، روایتی تا اندازه‌ای متفاوت می‌داشت، اما به نظر می‌رسد که نویسنده و کارگردان تحت تاثیر رخدادهای جهان معاصر و مشاهده سیه‌روزی روزافزون آدم‌های به اصطلاح عادی، جوکری را خلق کردند که توضیح می‌دهد علت این همه عصیان شهروندان کشورهای مختلف چیست.

برای توصیف بازی واکین فینیکس، باید صفاتی بهتر از خوب یا عالی پیدا کنیم، شاید جادویی از همه صفات بهتر باشد. ژرفای نگاه و میمیک صورت، زبان بدن و نیز حنجره او در هنگام سر دادن قهقهه‌های کنرتل‌نشدنی غم‌انگیز، به‌راستی جوکر جدید را تعریف می‌کنند.

فیلم جوکر

آیا می‌توانم تماشای این فیلم را به همه شما توصیه کنم؟

باید بگویم که قابل پیشبینی است که فیلم دسته‌ای از شما را سرخورده کند. اگر جدال‌های فیزیکی فوق‌العاده یا تقابل عجیب و غریب کاراکترها و چرخش‌های داستانی مسحور کننده می‌خواهید، جوکر ۲۰۱۹، فیلم چندان ارضاکننده‌ای برایتان نخواهد آمد. جوکر در یک کلام اصلا فیلم حال‌خوب‌کنی نیست!

اما اگر یک بازی فوق‌العاده و موسیقی متن و فیلمبرداری و نورپردازی عالی می‌خواهید که پیامی در بر داشته باشند، جوکر فیلم خوبی است.

بله! نقدهایی به این فیلم وارد است:

نقد پوسته‌ای و ظاهرگرایانه: شاید می‌شود از تواتر خنده‌های جوکر کاست و از عناصر انتزاعی دیگری برای بیان پارادوکس جوکر غمگین استفاده کرد.

نقد محتوایی: به نظر می‌رسد که پیام اجتماعی و تا حدی سیاسی فیلم، در یک لفافه ظریف و به صورت ضمنی بیان نمی‌شود و خیلی گل‌درشت به مغزهای ما تزریق می‌شود. هر چند که این پیام، پیامی صحیح است.

جوکر می‌خواهد بگوید که علت پیدایش یک یاغی به صورت خاص و لایه پایین‌دست معترض چیست.

فیلم جوکر

در قالب جوکر با شخصی آشنا می‌شویم که از نعمت داشتن والدین مهربان محروم بوده، از کودکی به او دروغ گفته می‌شده، در طفولیت مورد تعدی قرار گرفته و حتی ضربه مغزی شده. در دوران بلوغ به سبب همین تروماها نتوانسته ارتباط و تعامل خوبی با دیگران برقرار کند و بر تنگدستی و استرسورهای زندگی‌اش اضافه شده و بعد در ذهن خود به قهرمان توانگری با همه وعده‌های توخالی روتین سیاسیون، دل بسته و سرخورده شده و در نهایت دست اتفاق و فشار روزگار او را به سمت جنایت و سقوط به سمت رفتار عصیان‌گرایانه سوق داده است.

آن جوکری که می‌توانست با اندک مراقبت و حمایت اجتماعی یک کارگر یا استند آپ کمدین معمولی ولی در درون خود خوشبخت باشد، حالا به ناگاه در جوکر ۲۰۱۹ خود را رهبر جریان اعتراضی علیه کسانی می‌یابد که هیچ درکی از بدبختی فقرا ندارند.

به عبارتی نویسنده و کارگردان مدل چندوجهی جرم‌شناسی را که آمیزه‌ای از دلایل بیولوژیک و محیطی و اجتماعی باشد را در جوکر ۲۰۱۹، در قالب یک فیلم به ما عرضه می‌کنند.

رابرت دنیرو به عنوان بازیگر نقش فرعی، حضوری موفق دارد. او شاید نماد کسانی باشند که می‌خواهند در جامعه دیوانه، هنوز هم به منطق بچسبند و با هنرشان هنوز خود و بقیه را نجات بدهند. جوکر اما خسته‌تر و ناتوان‌تر از آن است که به رؤیا و معجزه فکر کند و انتقام تکانه‌ای را بیشتر دوست دارد.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با ۱۸ سال سایقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

این دانشجوی ۱۸ ساله با هوش مصنوعی ۱۹ شخصیت سیمپسون‌ها را به صورت شخصیت‌های واقعی درآورد!

برودی هالبروک دست به کار جالبی زده و جان تازه‌ای به شخصیت‌های محبوب سریال سیمپسون‌ها داده است. او در این مورد نوشته: «من از Midjourney برای تبدیل شخصیت‌های مورد علاقه‌‌ان از انیمیشن‌ها به قالب انسان استفاده کردم. البته برخی از اعضای…

چگونه از نشخوار فکری یعنی زیاد فکر کردن به چیزی تنش‌زا، رهایی پیدا کنیم؟

بعضی‌ها درگیر یک نوع نشخوار فکری می‌شوند. مثلا خاطرات بد گذشته، از دوران کودکی یا رابطه بد با شریک زندگی سابقشان را مرتب ناخواسته به هر بهانه‌ای مرور می‌کنند یا در مورد یک کار جزئی که می‌دانند انجام دادنش سخت نیست و از عهده‌اش برمی‌آیند،…

تصور شاهان صفوی بر اساس شرح متنی جهانگردان و افراد شاخصی که آنها را دیده و توصیف کرده‌اند

در حساب توییتر Cavid Ağa شاهان صفوی را بر اساس نوشته‌های قدیم به دقت و به صورت گرافیکی و چشم‌نوازی تصور شده‌اند.(توضیحات از ویکی پدیا) شاه اسماعیل بنا به نوشته‌های جیووانی ماریا دلی آنجیوللو شاه اسماعیل یکم (۱۷ ژوئیهٔ ۱۴۸۷ – ۲۳ مه…

چند بار می توانید یک تکه کاغذ را از وسط تا کنید؟

به راحتی می‌توان یک تکه کاغذ را یک، دو بار یا حتی سه یا چهار بار از وسط تا کرد. اما بیشترین تعداد دفعاتی که یک تکه کاغذ را می‌توان از وسط تا کرد چقدر است؟ بر اساس یک ادعای رایج، یک ورق کاغذ را نمی‌توان بیش از هفت بار از وسط تا کرد. اما…

این عکس‌ها راهنما و ایده‌ای برای شما برای تبدیل اشیای کهنه و دورریز به چیزهای جدید هستند

صرفه جویی «واقعا» یک هنر است. خیلی وقت‌ها ما به بهانه تغییر دکوراسیون یا قدیمی شدن چیزی یا نامتناسب شدن چیزی با وسایل تازه به سادگی دورش می‌اندازیم یا باقیمتی بسیاری نازل به سمساری می‌دهیم. البته این سال‌ها به خاطر فشارهای اقتصادی -چنان…

این معماری‌های بسیار عجیب و در مواردی هراس‌انگیز دوران سوسیالیسم در روسیه و کشورهای اقماری آن

شوروی و سوسیالیست‌ها هم برای خود سبک معماری خاصی داشتند. در مواردی باشکوه، در مواردی خشن و در معدودی موارد مفهومی و زیبا. چیز جالب در آنها هدف ساخت آنها بود: بزرگداشت مبارزات میهنی و پیشرفت‌هایی که در سایه دولت‌های چپ به دست آمده بودند.…

آگهی متنی در «همه» صفحات
ایمپلنت دندان / عمل اسلیو معده / کلینیک زیبایی / عمل بای پس معده / بهترین جراح چاقی / متخصص زنان رشت / خرید گوشی با حکمت کارت / پمپ آب صابون / buy telegram members / جراحی چاقی تهران / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور – متخصص زنان / خرید خودنویس / خرید دستگاه لیزر تیتانیوم / پمپ اسید / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کمپ ترک اعتیاد / دانلود سریال / انواع مکمل های زینک / کلاه کاسکت / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / متخصص زنان / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

2 نظرات
  1. پوری یا می گوید

    یاداور راننده تاکسی و ک مثل کین خواهی اما بخاطر وفادار ماندن به متن اصلی داستان جوکر و بتمن همچنان لایه‌ای فانتزی روی فیلم وجود داره که اگر نبود شاید به عهپان یک فیلم مستقل و خارج از فضای داستانی دی سی بسیار ماندگارتر میشد در گذر زمان. با این وجود همچنان فیلم تماشایست و سطوح قدرتمندش شخصیت پردازی چه در متن و چه در بازی فوقوالعاده فونیکس و البته داستان سرایی پیام محور و اجتماعب اون هست.

  2. حسین می گوید

    چقد شخصیت راب دنیرو به عنوان مجری یک شو تلویزیونی شبیه یه بنده خداهایی تو ایرانه (م.م و ر.ج)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5