آدامس عصر حجر کشف شده، اطلاعات مهمی درباره تکامل انسان و میکروبیوم روایت می‌کند

0

برای اولین بار، دانشمندان به دی‌ان‌ای ۵۷۰۰ ساله یک انسان روی ماده یا جسم غیر انسانی رسیده‌اند که می‌تواند اطلاعات بسیار مهمی درباره بشر آن دوران، نوع زیست و تکامل او بدهد؛ حتی میکروب‌هایی که درون بدنش زندگی می‌کردند.

محققان تاریخ‌شناسی موفق شدند یک آدامس یا ماده جویدنی شبیه به آدامس در یک تکه چوب برسند که قدمتی ۵۷۰۰ ساله دارد و شامل بزاق دهان انسانی است که ۳۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح زندگی کرده است. دی‌ان‌دی درون این بزاق دهان برای محققان اهمیت دارد.

عکس این آدامس که در تاریخ نادر است؛ در نشریه Nature Communications منتشر شده است و به عنوان اولین سند غیر انسانی برای دستیابی به برخی اطلاعات بشر عصر حجر استفاده می‌شود.

این محققان تا کنون اطلاعات بسیار جالب و ارزشمندی از این آدامس بیرون کشیدند. این آدامس مربوط به دختری است که «لولا» (Lola) نام گرفته و احتمالا در جزیره‌ای واقع در دریای بالتیک حدود ۳۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح زندگی می‌کرده است.

عکسی از ماده جویدنی آدامس مانند «لولا» را در زیر مشاهده می‌کنید:

بدون او نمی‌توانسته لاکتوز را تحمل کند و احتمالا از بیماری لثه رنج برده است. آخرین وعده غذایی او یک اردک به همراه فندق بوده به عنوان شام بوده و همانند بسیاری از شکارچیان اروپایی باستانی دارای پوست صورت تیره با چشمانی آبی رنگ است.

میکروبیوم‌های انسانی

اگرچه این اطلاعات بسیار پر اهمیت هستند ولی هنوز سوال‌هایی مطرح است که نمی‌شود برایشان پاسخی پیدا کرد. اینکه «لولا» چه مدت زندگی کرده و چه زمانی و در کجا فوت کرده است.

محققان توانستند به گیاهان و حیواناتی که او به تازگی مصرف کرده؛ برسند و همین‌طور میکروب‌های بی‌شماری که در داخل دهان او زندگی کردند. یعنی به غیر از داستان ژنتیک خود «لولا» می‌توان به دی‌ان‌ای بسیاری از میکروب‌های آن زمان رسید که «میکروبیوم دهانی» شناخته می‌شود.

هانز شرودر، استادیار ژنتیک تکاملی دانشگاه Globe Institute کوپنهاگ می‌گوید: «اولین باری است که ژن کامل یک انسان باستانی را از چیزی به جز استخوان به دست می‌آوریم. آنچه درباره این کشف تازه بسیار اهمیت دارد و کار را هیجان‌انگیز می‌کند؛ به دست آوردن دی‌ان‌ای‌های میکروبی است.»

هنوز درک علمی زیادی از میکروبیوم‌های انسانی وجود ندارد و این فرصت بسیار خوبی است تا محققان بررسی کنند میکروبیوم‌ها چه نقشی در سلامتی انسان دارند و تغییرات میکروبیوم‌ها چه تاثیراتی خواهد داشت. مثلا، چگونه یک حساسیت را به عفونت و بعد بیماری قلبی و حتی تغییرات رفتاری تبدیل می‌کنند.

شرودر می‌گوید دانشمندان با در دست داشتن دی‌ان‌ای انسان و میکروبیوم‌ها می‌توانند درک کنند چگونه میکروبیوم انسان‌ها با گذشته زمان تکامل پیدا کرده است. به طور ساده‌تر، چگونه تغییر رژیم غذایی انسان‌ها در هزاران سال پیش از شکار به کشاورزی، باعث بهتر یا بدتر شدن میکروبیوم‌ها شده است.

آدامس عصر حجر

موم درختان غان یا توس ماده‌ای چسبناک است که از گرم کردن پوست این درختان به دست می‌آید. می‌دانیم حداقل از ۷۵۰ هزار سال تا ۱۲۵ هزار سال پیش از این ماده برای بستن بستن تیغه‌های سنگی به یکدیگر در اروپا استفاده شده است.

در بسیاری از مراکز باستانی که ابزارلات ساخته شده است؛ آثاری از موم درخت توس مشاهده می‌شود که غالبا هم نشانه‌هایی از دندان‌های انسان‌ها دارند. به نظر می‌رسد مردم آن دوران، برای استفاده از موم غان ابتدا با دندان آن را نرم و بعد استفاده کردند. البته، پوست این درخت خواص ضدعفونی و دارویی هم دارد.

گاهی اوقات موم‌هایی که جویده شدند؛ تنها آثاری از زندگی انسان‌ها در یک منطقه برای باستان‌شناسان هستند. مدت‌ها است که دانشمندان می‌خواهند از روی همین موم‌های غان جویده شده به اطلاعات مفیدی درباره زندگی بشر آن دوران برسند. سال‌ها است دنبال DNA انسان هستند و به همین خاطر به آدامس‌های عصر حجری معروف شدند.

در اوایل سال جاری، در محل حفاری‌های سی سال پیش منطقه Huseby Klev سوئد یک مودم غان جویده شده کامل کشف شد که دارای یک دی‌ان‌ای انسان نیز بود. قدمت این آدامس به ۵۷۰۰ سال پیش و دوره نوسنگی در دانمارک برمی‌گردد.

در ژنتیک «لولا» هیچ نشانه‌ای از محصولات یا جمعیت‌های کشاورزی نیست. در آن دوره، برخی از شکارچیان بین‌النهرین به سوی کشاورزی رو آورده و کم‌کم شمال اروپا نیز داشت به این صنعت کوچ می‌کرد. ژن «لولا» نشان می‌دهد با وجود فراگیر شدن صنعت کشاورزی در دوران نوسنگی ولی باز هم برخی از جمعیت‌های شکارچیان به راه خود ادامه دادند.

ژنتیک «لولا» نشان می‌دهد جزو گروه‌های lactose intolerant یا عدم توانایی هضم لاکتوز بوده است. این موضوع، تئوری‌های پیشین را درباره اروپاییان تایید می‌کند که ابتدا همگی lactose intolerant بودند و بعد با مصرف شیر حیوانات کم‌کم نستب به این ماده سازگاری پیدا کردند.

غالب میکروب‌هایی هم که از آدامس «لولا» بیرون کشیده شدند؛ میکروب‌های معمول دهان و دستگاه تنفسی هستند. البته، میکروب‌های نادری هم کشف شده که نشان می‌دهند «لولا» از بیماری ذات الریه رنج می‌برده است.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

چرا غذاها در کتاب‌های مصور و انیمیشن‌ها اینقدر اشتها برانگیزند؟!

دوران کودکی خودم را که به یاد می‌آورم، یاد کتاب‌های داستان مصور می‌افتم که در بعضی از صفحات آن عکس میزهای پر از غذا درج شده بود. نقاشی‌های آنقد آنقدر خوب بودند که تصور می‌کردم میوه‌ها و مرغ و بوقلمون و سوسیس فرنگی‌ها مسلما باید کیفیت…

تبدیل شخصیت‌های انیمیشن‌های و کارتون‌ها به نمونه‌های انسانی شبیه به آنها

در انیمیشن‌ها ما حیوانات را دارای شخصیت انسانی می‌کنیم، رخت و لباس به تنشان می‌کنیم، آنها را صاحب جامعه و شهر می‌کنیم و رفتارهای انسانی را به آنها منتسب می‌کنیم.اما تصور کنید که در کاری معکوس، این شخصیت‌های کارتونی را می‌توانستیم به…

هوش مصنوعی یکی از تخیل‌های کودکی ما را تصویرسازی کرد: کشتزارهایی از همه چیز: بستنی قیفی –…

شاید سریال کارتونی پینوکیو باعثش شد. شاید هم نه! در آن قسمت دلپذیر و خاطره‌انگیز، روباه مکار و گربه ننه، پینوکیو را فریفتند تا سکه خود را بکارد تا درختی از سکه بروید و بتواند سکه‌های بی‌شمار برداشت کند.سال‌ها از آن زمان گذشته، الان هم…

گالری- تصاویر تبلیغاتی خودروهای ایمپریال کرایسلر در سال‌های 1969 تا 1973

ما بیشتر این عکس‌ها را در فیلم‌ها و کارتون‌ها دیده‌ایم و راستش تعجب می‌کنیم که زمانی خودروی کرایسلر با این طول و عرض و طراحی تولید می‌شد.ایمپریال برند خودروهای لوکس کرایسلر در بازه زمانی سال‌های 1955 تا 1975 و نیز در بازه زمانی سال‌های…

مجموعه عکس‌های چیزهای عجیب و ترسناکی که مو بر تن راست می‌کنند

چرا گاهی دوست داریم داستان‌ها یا فیلم‌های ترسناک را ببینیم؟ خود آزاری؟!در این پست که تعدادی عکس نستا ترسناک (بیشتر عحیب) خواهید دید، می‌خواهم نخست کمی در این مورد حرف بزنم.دلایل لذت بردن افراد از وحشت می‌تواند از فردی به فرد دیگر…

بازیگران سریال به‌یادماندنی «آفیس» را در قالب تصویری گیم GTA یا سریال گیم آو ترونز ببینید!

سریال دفتر یا "The Office" یک سریال کمدی تلویزیونی محبوب آمریکایی بود که از سال 2005 تا 2013 پخش شد. این سریال توسط گرگ دانیلز ساخته شد و توسط ریکی جرویز و استفان مرچنت که در اصل نسخه بریتانیایی سریال را ایجاد کرده بودند، توسعه یافت. سریال…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت وازلین ساج / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو / مجتمع فنی تهران /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5