و حالا هوش مصنوعی می‌تواند متن‌ها را تبدیل به تکه‌های کوچک ویدئویی سریال عصر حجر کند!

1

قدیمی‌ترها شاید سریال فلینتستن‌ها Flintstones که زمانی در ایران از تلویزیون با عنوان عصر حجر پخش می‌شد را به یاد بیاورند. این سریال، راشرکت هانا-باربرا تولید می‌کرد و از ABC پخش می‌شد. این سریال زندگی یک مرد عصر سنگ از طبقه کارگر به همراه همسایه‌ بغلی و بهترین دوستش و خانواده‌هایشان را به تصویر می‌کشید. خیلی‌ها این سریال را موفق‌ترین سریال کارتونی بعد سیمپسون‌ها در طول تاریخ می‌دانند.

اما خبر جالب امروز در مورد استفاده از هوش مصنوعی برای ساختن قطعات کوتاه ویدئویی به سبک این سریال است، آن هم فقط با دادن قطعات متنی کوتاه.

محققانی از دانشگاه ایلینویز و واشنگتن یک برنامه هوش مصنوعی با نام اختصاری Craft را ساخته‌اند.

آنها برای دادن خوراک به این برنامه هوش مصنوعی، نخست ۲۵ هزار قطعه خیلی کوتاه ۳ ثانیه‌ای از سریال را بریدند و برای هر کدام توضیح کوچکی نوشتند که نشاندهنده آن چیزی بود که در ویدئوی کوتاه دیده می‌شد.

بعد برنامه هوش مصنوعی این قطعات را تحلیل کرد و به یک فهم از کارکترها و ظاهر و اعمالشان رسید.

قسمت هیجان‌انگیز بعدی این بود که محققان این برا دستورهای متنی کوتاه به برنامه دادند تا قطعات ویدئوی کوتاه تولید کند و برنامه هم توانست با دقت بالا همین کار را بکند.

ویدئوها مسلما با کیفیت کار یک انیماتور نیستند، اما همین الان هم می‌شود با این گام مهم در فناوری هوش مصنوعی امیدوار به دنیای شگفت‌انگیز بود:

۱-تصور کنید که زمانی بخشی از تولید انیمیشن‌ها و اصلا فیلم‌ها به همین صورت انجام بشود. مثلا فیلمنامه امکان تبدیل مستقیم به فیلم را پیدا کند!

۲- با توسعه‌ هوش مصنوعی می‌شود ستاره‌های دیجیتالی تولید کرد یا هنرپیشه‌های فقید را به پرده نقره‌ای برگرداند.

۳- می‌توان ابزاری برای تولید ویدئوهای آموزشی یا ویدئوهای سرگرمی برای همه در دسترس قرار داد.

۴-باز برنامه توسعه یافته هوش مصنوعی به این سبک خواهد توانست زمانی از عده تفسیر ویدئوها برآید و شاید بتواند ویدئوها را به معنی واقعی کلمه قابل جستجو کند. یعنی شما بتوانید برای مثال این را راحت جستجو کنید: جایی از فیلم که نیکول کیدمن گریه می‌کرد! و برنامه بلافاصله همان صحنه را به شما نمایش بدهد!

۵- و تصور کنید که کار مشابهی را در مورد صدا هم می‌شود انجام داد. مثلا می‌توان پایگاه داده‌ای از کل ترانه‌های اجرا شده توسط یک خواننده مشهور به برنامه داد و بعد انتظار داشت که برنامه بتواند ترانه‌های نو اجرا کند.

(خب، اعتراف می‌کنم که این آخری را تحت تأثیر از دست دادن هنرمند دوبلور بزرگ فقید کشورمان –بهرام زند– و آرزوی جادوانه شدن پویای صدای او نوشتم!)

آیا هوش مصنوعی می‌تواند زمانی رفاه، دانایی و بالاتر از آن جاودانگی دیجیتال برای ما به ارمغان بیاورد؟

منبع

 
1 نظر
  1. MoMo می گوید

    شاید یکم باعث از بین رفتن هنر در انیمیشن بشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.