آیا مارکوپولو شیاد بود؟

0

آیا این شخصیت ماجراجو تا نقاط دور دست مشرق زمین سفر کرد؟

سفرهای دور و دراز مارکوپولو به خاور دور قلب سرزمین چین، اوج کامیابی اروپایی‌ها در عصر اکتشافات جغرافیایی بود. شرح وقایع او که در قرن سیزدهم نوشته شد مرجع اصلی جغرافیا و رسوم آسیا، برای اروپاییان بود. پولو که به همراه پدر و عمویش سفر می‌کرد، جزئیات سفر خود را به‌طور دقیق و رنگارنگ نوشته و بخش‌های عمده‌ای از سرزمین‌های آن روز را شرح داده. با همه این‌ها آیا مارکوپولو به راستی به چین سفر کرده است؟

سفرهای پرماجرا؟

مارکوپولو ۱۷ ساله بود که با پدر و عمویش عازم سرزمین چین شد. سفری که سه سال به طول انجامید. مارکو شرح می‌دهد که چگونه به سرزمین فلسطین رسیدند و ازآن‌جا با کشتی به جزیرهٔ هرمز رفتندو سپس با شتر و پیاده خود را به پایتخت باشکوه کوبلای‌خان- پکن امروزی- رساندند. خان، مقدم آن‌ها را گرامی داشت و از مارکو خواست تا از نقاطی که بازدید می‌کند برای او گزارش تهیه کند. اقامت مارکوپولو ۱۷ سال طول کشید و او بیشتر نقاط‌چین را دید و اوضاع آن‌جا را به خان گزارش کرد.

گزارش‌های پولو تعبیر بدبینان

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

مارکو در اواخر دوران اقامتش در چین به فرمانداری شهر پانگ‌ژو، شهری در چین شرقی منصوب شد. زمانی که پولوها از اقامت در چین خسته شدند از خان مغول اجازه خواستند تا به کشور خود بازگردند اما خان به آن‌ها اجازهٔ برگشت نمی‌داد. سرانجام موافقت کرد و آن‌ها در سال ۱۲۹۲ حرکت کردند و به سرزمین خود رسیدند. مردم ونیز از شنیدن ماجراهای عجیب سفر و زندگی آن‌ها به چین در حیرت آمدند. زمانی‌که جنوا علیه ونیز وارد جنگ شد مارکو به زندان افتاد. او در در زندان داستان‌های خود را برای نویسنده‌ای به نام رایتچیلو بازگو کرد و این نویسنده آن‌ها را نوشت و از خود شاخ و برگ‌هایی به آن افزود و آن را چاپ کرد. سفرهای مارکوپولو به زودی در سراسر اروپا شهر یافت.

با این حال کسی نمی‌توانست صحت و سقم آن‌چه را پولو گفته بود محک بزند. منتقدان کتاب متوجه نکاتی در این سفرنامه شدند: مارکو بسیاری از عادات چینی‌ها را بازگو نکرده بود. چطور ممکن بود او متوجه عادت دایمی آن‌ها به نوشیدن چای نشود، یا آن‌که هیج اشاره‌ای به چوب‌های غذاخوری چینی‌ها نکند. او هیچ اشاره‌ای به خط چینی در هیچ‌کجا نکرده بود. مهم‌تر از همه، رسم چینی‌ها در قرار دادن پای دخترها در قید- چینی‌ها پای دختران در کفش‌های تنگ قرار می‌دادند تا بزرگ نشود و آن را نشانهٔ زیبایی می‌دانستند- نادیده گرفته شده بود؛ در جایی که همهٔ سیاحان دیگر به آن اشاره کرده بودند؛ یا ساخت دیوار بزرگ چین! علاوه بر آن حتی یک کلمهٔ چینی در این کتاب نبود. در بابگانی‌های باستانی چین هم هیچ نشانه‌ای از اقامت ۱۷ ساله مارکوپولو به این کشور دیده نمی‌شود. جمع کردن تمام این نشانه‌ها در کنار هم باعث سردرگمی و بدبینی مورخان در مرود سفر مارکوپولو به چین شد.

محققان چند نظریه برای پاسخ به این سردرگمی‌ها ارائه کرده‌اند. اول این‌که مارکوپولو تا کنستانتینوپل بیشتر نرفته و مابقی ماجراها را از زبان سیاحان دیگر شنیده و آن‌ها را به نام خود جا زده است.

از طرفی روایت مارکوپولو از شهرهای چین و برخورد گرم کوبلای‌خان و هزاران نکتهٔ دیگر نمی‌تواند روایت دست دوم باشد. بنابراین شاید او که فقط با زندگی اشراف ودرباریان آشنا بود بخش کوچکی از زندگی چین باستان را روایت کرده و با عناصر دیگر جامعه آشنایی پیدا نکرده است. بنابراین همان‌اندازه که دشوار است ثابت کنیم مارکوپولو در چین بوده، ثابت کردن این‌که در جایی دیگر بوده هم دشوار است.

شاید راستیچلوی نویسنده مسئول کم و کاستی‌های این روایت است. یقیناً مبالغه و اغراق در این روایت وجود دارد اما کدام شرح احوالی است که عاری از لاف و گزاف در پاره‌ای موارد و حذف حقایق در موارد دیگر نباشد.

مارکوپولو و پاستا

بنابر افسانه‌ها، مارکوپولو غذای پاستا (نوعی ماکارونی) را از چین به ایتالیا آورد و به همه معرفی کرد. این افسانه به سال ۱۹۲۰ در مجلات به چاپ رسید و معروف شد، اما معلوم نیست چقدر واقعیت در پس آن وجود دارد.

پاستا هم مانند علم هندسه یک مکتشف یا سازنده ندارد و به تدریج کامل شده است. اما علاوه بر چینی‌ها، فرهنگ‌های عربی هم نوعی پاستا دارند که با خمیر تهیه می‌شود. به هر حال ایتالیایی‌ها، قرن‌ها قبل از مارکوپولو یعنی قرن هشتم قبل از میلاد پاستا و لازانیا می‌خوردند.

   

پستهای اخیر

این آی‌فون ۱۱ پرو که لوگوی اپل بر روی آن بد چاپ شده بود با قیمت ۲۷۰۰ دلار به فروش رسید!

کلکسیونرهای تمبر، اسکناس یا سکه، علاقه بسیار زیادی به پیدا کردن و گردآوری نمونه‌هایی دارند که به صورت نادر، مشکلی در چاپ یا ضرب آنها وجود داشته است. ولی واقعا نادر است که چنین چیزی را در مورد گوشی‌های آی‌فون ببینیم. این هفته عکسی از…

۱۳ پارادوکس عجیب و تفکربرانگیز زندگی مدرن که یک کاربر توییتر فهرست کرد

ما تصور می‌کنیم که توییتر، جایی برای نوشتن مطالب عمیق و طولانی نیست. اما گاهی رشته‌توییت‌هایی هم توسط کاربران ایرانی و هم فرنگی گذاشته می‌شود که بسیار جذاب هستند. مثلا حدود یک هفته قبل یک کاربر توییتر به نام دیوید پرل، یک رشته توییت جالب…

حالا دیگر کاربران نسخه دسکتاپ اسپاتیفای هم می‌توانند قطعات موسیقی را دانلود کنند تا آفلاین از طریق…

اسپاتیفای مدت‌هاست که شیوه گوش کردن به موسیقی را تغییر داده است و به کمک آن می‌شود به صورت قانونی و بدون نقض کپی رایت به اقیانوسی از موسیقی‌ گوش کرد. البته ما کاربران ایرانی هنوز از عهد آنالوگ و دانلود بیرون نیامده‌ایم. یعنی هنوز همان…

اطلاعات عمومی کاربران کلاب‌هاوس به صورت تجمیع‌شده منتشر شد: انتشار رایگان اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون…

برخی منابع از جمله سایت CyberNews که معمولا اخبار هک و رخدادهای امنیتی فضای مجازی را منتشر می‌کنند؛ از انتشار رایگان و آزاد اطلاعات عمومی کاربران در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس شامل اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون کاربر خبر داده‌اند. این اطلاعات…

به مناسبت سالمرگ انور خوجه بخوانید: کتاب انور خوجه، مشت سرخ آهنین، نوشته بلندی فوزیو، ترجمه بیژن…

انور خوجه مردی کتابخوان، خوش برخورد و خوش سیما بود اما زیر این لایه بیرونی شخصیتی به غایت متعصب، بیگانه ستیز، بدگمان و خونریز آرمیده بود. از بخت بد مردم آلبانی، این مرد که خود را مارکسیست لنینیست می‌نامید زمام امور این کشور را در پی…

این کرم صدپا برای در امان ماندن از شکارچیان خود و ترساندن آنها خود را به شکل ددپول یا جمجمه‌ای با دو…

استتار جانداران یا ایجاد ویژگی‌های ظاهری که باعث در امان ماندنشان از شکارچیان می‌شوند، گاهی بسیار عجیب می‌شوند و آدم درمی‌ماند که چه سیر تکاملی برای ایجاد هر یک از آنها طی شده است. یکی از عجیب‌ترین از مکانیسم‌ها را یک کرم صدپای خاص دارد.…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.