پنتاگون به نظامیان درباره آزمایش‌های دی‌ان‌ای خانگی و کشف اطلاعات ژنتیکی محرمانه خود هشدار داد

0

شرکت‌هایی مانند ۲۳andMe و Ancestry به عنوان هدیه تعطیلات سال نو میلادی، بسته‌های آزمایش DNA شخصی در خانه پخش کردند ولی پنتاگون به سربازان نظامی درباره عواقب استفاده از این آزمایش‌ها هشدار داد و گفت عواقب کاری ناگواری در انتظارشان خواهد بود.

رئیس پنتاگون در یک نامه سراسری داخلی از پرسنل ارتش خواسته سراغ برنامه‌های تست دی‌ان‌ای نروند؛ چون خطرات امنیتی به وجود آورده و به شدت غیرمطمئن هستند. در این نامه هشدار داده شده است که عدم رعایت این قانون می‌تواند تاثیرات منفی بر آینده کاری آن‌ها داشته باشد.

در این نامه که روز جمعه برای همه یگان‌های نظامی ارتش ارسال شده و از طریق کانال Yahoo News منتشر شد؛ نامی از ابزار یا بسته‌های آزمایش DNA نشده است ولی کمپین‌های زیادی برای فروش و هدیه بسته‌های تست دی‌ان‌دی با تخفیف و حتی رایگان برای نظامیان راه‌اندازی شده است.

سخنگوی پنتاگون ارسال این نامه سراسری را تایید کرده و می‌گوید: «می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم همه نیروهای نظامی از تبعات خطرناک آزمایش‌های ژنتیک Direct to Consumer مطلع هستند.»

در طی یک دهه گذشته، میلیون‌ها شهروند امریکایی از طریق شرکت‌هایی مانند ۲۳andMe و Ancestry به دنبال یافتن ریشه‌های خانوادگی و قومیتی خود بودند. آزمایش‌های DTC اجازه می‌دهد افراد اطلاعات بیشتری درباره ریشه‌های خانوادگی خود کسب کنند یا اینکه بفهمند DNA آن‌ها چقدر در برابر بیماری‌ها مقاوم است و شانس سلامتی بیشتری در زندگی دارند.

اتفاق مهمی که در سال‌های اخیر افتاده است؛ تبدیل شدن بسته‌های تست دی‌ان‌ای به هدایای محبوب کریسمس و تعطیلات سال نو میلادی است.

کشف اطلاعات محرمانه ژنتیکی

استفاده از این محصولات از دو جنبه برای نظامیان خطرناک برآورد می‌شود. نخست، پی بردن به برخی اطلاعات و ریشه‌ها می‌تواند در عملکرد و آمادگی روحی سربازان تاثیرگذار باشد. در حالی‌که نمی‌توان صحت یا سقم اطلاعات به دست آمده از این تست‌های دی‌ان‌ای را بررسی کرد؛ گاهی اوقات این اطلاعات باعث بروز مشکلات روحی و روانی در افراد می‌شود.

از سوی دیگر، خطر دوم در کمین نظامیان، فاش شدن اطلاعات محرمانه و سری آن‌ها است. در ارتش ایالات متحده، قوانینی وضع شده است که دسترسی به این اطلاعات محرمانه را منع می‌کند چون می‌تواند برای افراد محدودیت‌هایی ایجاد کند.

مثلا، وقتی یک نیروی نظامی بداند که در DNA او مشخص شده سلول‌های کم خونی داسی شکل دارد؛ برای پیشرفت‌های نظامی با محدودیت‌هایی روبرو می‌شود.

پنتاگون سربازان نظامی را به شدت از تست‌های دی‌ان‌ای دور نگه می‌دارد و اینک با هشداری سراسری، به نوعی اتمام حجت کرده است.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.