هشدار جدی اپل به کارکنان‌اش درباره نشت اطلاعات محرمانه و بازداشت ۱۲ نفر از افشاکنندگان

0

اپل طی یادداشتی داخلی به کارمندان‌اش درباره نقض حریم خصوصی شرکت و نشت اطلاعات داخلی و محرمانه هشدار داد. اپل اعلام کرده است افرادی که اطلاعات داخلی اپل را افشا کنند؛ دستگیر خواهند شد.

اپل در این یادداشت خود تاکید کرده افشاکنندگان اطلاعات در هر رده‌ای باشند؛ حتا اگر کارمند رسمی این شرکت نباشند و مثلا پیمانکار یا تامین‌کننده باشند؛ باز هم مورد پیگیری و بازداشت قرار می‌گیرند.

اپل می‌گوید از افشای اطلاعات فقط رسانه‌ها، وبلاگ‌نویسان، تحلیل‌گران سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی سود می‌برد ولی برای فاش‌کنندگان همه‌چیز از دست رفته است.

اپل در سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۲۹ نفر را دستگیر کرده است که از این تعداد؛ ۱۲ نفر بازداشت شده‌اند. البته، تمامی این افراد از اپل اخراج شده‌اند ولی ۱۲ نفر تحویل مقامات قضایی شده و برایشان حکم زندان صادر شده است.

اپل سیستم بسته بسیار رازآلودی درباره محصولات آینده خود دارد و معمولا یک محصول تا پیش از زمان رونمایی؛ افشا نمی‌شود و اگر در مواردی خاص این اتفاق بیفتد و مثلا عکس یا برخی اطلاعات محرمانه آن محصول به دست رسانه‌ها بیفتد؛ اپل به سادگی از کنارش رد نمی‌شود.

افزایش ملاحظات امنیتی

اپل در ماه گذشته، برخی از افرادی که در جلسه توسعه نرم‌افزار و نقشه راه این شرکت حضور داشتند و بعد اطلاعاتی جزیی و غیرقانونی در اختیار رسانه‌ها قرار دادند را دستگیر و اخراج کرده است. یکی از این افراد به رسانه‌ها گفته بود هرگز دستگیر نخواهد شد و اپل نمی‌تواند بفهمد چه کسی این اطلاعات را به آن‌ها داده است ولی خیلی زود برملا شده است.

اپل در این یادداشت طولانی به کارکنان‌اش هشدار می‌دهد که ناقضان حریم خصوصی و نشت اطلاعات شرکت نه تنها فورا دستگیر و اخراج می‌شوند؛ بلکه شرایطی برای‌شان رقم می‌خورد که دیگر نتوانند به‌راحتی در شرکت‌های دیگر کار پیدا کنند.

افشای اطلاعات یک محصول آینده اپل می‌تواند روی فروش محصولات جاری تاثیرگذار باشد؛ رقبا را خبردار کند و به فکر پاسخ‌گویی مناسب یا کنترل بازار و ساخت محصول مشابه باشند و همین‌طور باعث کاهش فروش محصول جدید خواهد شد. به همین دلیل، شرکت‌هایی مانند اپل روی نشت اطلاعات توسط کارمندان‌شان بسیار حساس هستند و هر ساله ده‌ها کارمند به این خاطر اخراج می‌شوند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.