۱۴ موجود دریایی عجیب و غریب که چهره‌های ترسناک و وحشی دارند

0

در حالی‌که غالب جست‌وجوی انسان‌ها معطوف آسمان و موجودات فضایی است؛ روی همین زمین و در اعماق اقیانوس‌ها هنوز موجوداتی ناشناخته یا کمتر شناخته شده‌ای زندگی می‌کنند که عجیب و غریب هستند.

هیچ‌کس نمی‌تواند مدعی باشد همه موجودات دریایی را شناخته و با آن‌ها آشنایی دارد؛ چون هر روز یک موجود جدید توسط لنز دوربین‌ها شکار می‌شود و دانشمندان تحقیق درباره آن را شروع می‌کنند.

پس، بدون اینکه بخواهیم انتهایی برای معرفی این موجودات در نظر بگیریم؛ سراغ برخی از آن‌ها می‌رویم. موجوداتی با بدن‌ها و چهره‌هایی تا حدودی وحشی و ترسناک که شاید در واقعیت هم خطرناک باشند و باید از آن‌ها دوری کرد.

۱- قورباغه‌ماهی مودار (Striated Frogfish)

به آن وزغ‌ماهی مودار یا قورباغه‌ماهی مخطط هم می‌گویند و به نام Hairy Frogfish هم معروف است. از ظاهر عجیب خود برای استتار استفاده می‌کند. می‌تواند هم‌رنگ محیط اطراف خود شود و فقط زیبا نیست.

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

از باله‌های کوچک خود برای فریب کرم‌ها یا ماهی‌های بسیار کوچک استفاده می‌کند. در حالی‌که این موجودات بدون ذره‌ای ترسی و واهمه از کنار او عبور می‌کنند؛ در یک لحظه بلعیده می‌شوند. قورباغه‌‌ماهی مودار می‌تواند موجوداتی دو برابر اندازه خود را قورت بدهد.

۲- ناوچه پرتغالی (Portuguese man o’ war)

به نام Physalia physalis نیز شناخته شده و اغلب با عروس دریایی اشتباه گرفته می‌شود ولی یک آب‌سان‌زیان و از گونه siphonophore است. موجودات siphonophore کلونی از ارگانیسم‌ها را دارند؛ انگار گروهی از حیوانات با ویژگی‌های مختلف هستند.

شبیه به یک ناو قدیمی، دارای بخش‌ها و مثانه‌هایی گازی هستند که باید بالای سطح آب قرار گیرند. شاخک‌های این موجودات می‌توانند ۱۶۵ فوت رشد کنند. از این شاخک‌ها زهرهایی رها می‌شود که ماهی‌های کوچک و دیگر موجودات را می‌کشد ولی برای انسان خطرناک نیست.

۳- هشت‌پای دامبو (Dumbo Octopus)

هشت‌پای گوش‌دراز به خاطر شباهتش به کارکتر Dumbo دیزنی به هشت‌پای دامبو معروف شده است. طول بدن آن حدود ۸ اینچ است و در کف اقیانوس در عمق ۴۰۰ متری یافت می‌شود.

فکر می‌کنم همه شما قبول داشته باشید هیکل ترسناکی دارند؛ درست مانند فیل‌ها ولی باید مهربان باشند و رفتاری نوازشگرانه داشته باشند.

۴- قلابچه ماهی (Anglerfish)

این نام را به خاطر شاخک قلاب مانند بالای سر خود گرفتند که نورانی هم هست و می‌تواند زیر دریا را روشن کند. البته، این شاخک نورانی فقط برای حرکت در تاریکی اعماق اقیانوس‌ها نیست؛ بلکه برخی موجودات را به سوی نور جذب کرده تا طعمه شوند.

قلابچه ماهی در نقطه‌ای ثابت می‌ماند تا طعمه‌ها به اندازه کافی به او نزدیک شوند و بعد آن را شکار می‌کند. در بسیاری از انیمیشن‌ها و فیلم‌های مستند اعماق دریا قلابچه ماهی‌ها حضور دارند.

۵- خرچنگ عنکبوتی ژاپنی (Japanese Spider Crab)

بزرگ‌ترین گونه خرچنگ دریایی است. طول عمر طولانی دارد به‌طوری‌که تخمین زده می‌شود تا ۱۰۰ سال زنده باشند. طول ساق پای آن‌ها گاها به ۴ متر می‌رسد.

خرچنگ‌های عنکبوتی جوان‌تر با تزئین پوست خود سعی می‌کنند استتار داشته باشند و به چنگ شکارچیان نیفتند. این خرچنگ‌ها علاوه بر اینکه ترسناک و بزرگ هستند؛ شکار کردن‌شان هم سخت است و شاید هم شما طعمه آن‌ها شوید.

۶- ستاره دریایی آفتابگردان (Sunflower Sea Star)

یکی از بزرگ‌ترین گونه‌های ستاره دریایی جهان است. یک بازوی این موجود دریایی می‌تواند به یک متر برسد. شکارچی قهاری است و می‌تواند موجودات کوچک‌تر را با همین بازوهای بلند خود شکار کند.

بدنه زیر این بازوها شبیه به آفتابگردان است و با همین معده هم موجودات ریز و کوچک را می‌بلعد.

۷- کوسه چین‌دار (Frilled Shark)

از آن‌ها به فسیل‌های زنده یاد می‌شود چون در طول ۸۰ میلیون سالی که دارند روی زمین زندگی می‌کنند و نسل به نسل حیات‌شان ادامه دارد؛ به سختی تکامل یافته و شبیه به موجودات زیردریایی قدیمی و افسانه‌ای است.

بیش از ۲۰۰ دندان تیز دارد و و سر آن به شکل مارماهی است. حرکات بدن او هم شباهت‌هایی به مارها دارد ولی طول بدن او حداکثر ۲ متر است. جالب است بدانید طول زمان بارداری او ممکن است به ۳.۵ سال بکشد که طولانی‌ترین مدت بارداری در بین مهره‌داران است.

۸- فرشته دریایی (Sea Angel)

گونه‌ای از حلزون دریایی است و بدنی شفاف با بال‌ها و دمی جالب برای حرکت و شنا در آب دارد.

از پروانه‌های دریایی تغذیه می‌کنند و در یک ثانیه بال‌های خود را دو بار شبیه قایقرانی‌ها به حرکت در می‌آورند. طول بدن آن‌ها ۵ سانتی‌متر است و جزو زیباترین موجودات دریایی هستند که در عین حال باعث نمی‌شوند به راحتی به آن‌ها اعتماد کنید.

۹- اژدهای دریایی برگ‌دار (Leafy Seadragon)

طول بدن این موجود عجیب به ۳۰ سانتی‌متر می‌رسد. بدن او طوری خلق شده تا بالاترین سازگاری و هماهنگی را با محیط اطراف خود داشته باشد. خیلی به سختی توسط شکارچیان زیردریا شناسایی می‌شود ولی صیاد خوبی است.

شبیه جلبک‌های دریایی است و راحت خودش را در هر کجای اقیانوس مخفی می‌کند تا در موقع لازم سراغ طعمه برود. از گونه‌های اسب‌های دریایی و سوزن‌ماهی‌ها محسوب می‌شود.

۱۰- عنکبوت دریایی غول (Pycnogonida Sea Spider)

عنکبوت‌هایی دریایی در اندازه و اشکال بسیار متنوعی هستند. از ۳ سانتی‌متری تا ۵۰ سانتی‌متری یافت می‌شوند. روی صخره‌ها و خزه‌ها یا کف دریا شروع به خزیدن کرده و آب بدن مهره‌داران نرم‌تن را شکار و تغذیه می‌کنند.

عنکبوت‌های دریایی نر، تخم‌های خود را روی یک جفت پای مخصوص حمل می‌کنند و اطلاعات بسیار کمی درباره‌شان وجود دارد.

۱۱- شاه‌گیش بزرگ (Giant Trevally)

در اقیانوس هند و اقیانوس آرام زندگی می‌کند. یک شکارچی به تمام معنا است. طول بدنش به ۱۷۰ سانتی‌متر می‌رسد و به طور مستقیم سراغ خوردن ماهی‌ها و دیگر سخت‌پوستان می‌رود.

اگر دستش برسد؛ می‌تواند از پرندگان هم تغذیه کند و مهارت‌های پرش از آب به بیرون هم دارد.

۱۲- حلزون زبانی فلامینگو (Flamingo Tongue Snail)

یک گونه صدف دریایی است که در آب‌های گرم زندگی می‌کند. برخلاف نامش، هیچ‌گونه شباهتی به فلامینگوها ندارد ولی با پوست نارنجی روشن و لکه‌های سیاه خیلی خوش‌تیپ به نظر می‌رسد.

۱۳- فک ماهی (Jaw fish)

هنگامی که توسط شکارچیان تهدید می‌شوند یا می‌ترسند؛ شن و ماسه کف دریا و اقیانوس را سوراخ کرده و زیر آن‌ها پنهان می‌شوند.

عجیب‌ترین گفتنی درباره این نوع ماهی‌ها، نگهداری تخم‌ها در دهان جنس ماده است. نرها یک الی دو هفته تخم‌های خود را در دهان گذاشته و با خود جابه‌جا می‌کنند و بعد درون دریا می‌ریزند تا ماهی‌های کوچک به دنیا بیایند.

۱۴- Whitemargin Stargazer

از خانواده اورانوس ماهی‌ها هستند و معمولا تا سر در شن و ماسه کف اقیانوس یا گِل‌های کف دریا دفن می‌شوند. چشم‌شان روی سرشان قرار دارد و گفته می‌شود در برخی گونه‌ها دارای اندام‌های الکتریکی هستند تا شکار را بی‌حس کرده و بعد ببلعند.

می‌توانند به موجودات دریایی دیگر شوک‌هایی تا ۵۰ ولت ایجاد کنند. پالس‌های الکتریکی که هر ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلی‌ثانیه تکرار شده و از آن‌ها موجوداتی ترسناک ساخته است.

منبع

   

پستهای اخیر

ناشر فرانسوی از مردم درخواست کرد که فعلا دیگر آثار خود را برای بررسی و چاپ ارسال نکنند

یک ناشر مشهور فرانسوی به نام Gallimard که کتاب‌های معروفی مانند آثار مارسل پروست و البر کامو را چاپ می‌کنند در توییتی درخواست کرده است که فعلا مردم آثار خود را بررسی و چاپ برایش نفرستند. مواظب خودشان باشند و اوقات مطالعه خوبی را برای آنها…

این آی‌فون ۱۱ پرو که لوگوی اپل بر روی آن بد چاپ شده بود با قیمت ۲۷۰۰ دلار به فروش رسید!

کلکسیونرهای تمبر، اسکناس یا سکه، علاقه بسیار زیادی به پیدا کردن و گردآوری نمونه‌هایی دارند که به صورت نادر، مشکلی در چاپ یا ضرب آنها وجود داشته است. ولی واقعا نادر است که چنین چیزی را در مورد گوشی‌های آی‌فون ببینیم. این هفته عکسی از…

۱۳ پارادوکس عجیب و تفکربرانگیز زندگی مدرن که یک کاربر توییتر فهرست کرد

ما تصور می‌کنیم که توییتر، جایی برای نوشتن مطالب عمیق و طولانی نیست. اما گاهی رشته‌توییت‌هایی هم توسط کاربران ایرانی و هم فرنگی گذاشته می‌شود که بسیار جذاب هستند. مثلا حدود یک هفته قبل یک کاربر توییتر به نام دیوید پرل، یک رشته توییت جالب…

حالا دیگر کاربران نسخه دسکتاپ اسپاتیفای هم می‌توانند قطعات موسیقی را دانلود کنند تا آفلاین از طریق…

اسپاتیفای مدت‌هاست که شیوه گوش کردن به موسیقی را تغییر داده است و به کمک آن می‌شود به صورت قانونی و بدون نقض کپی رایت به اقیانوسی از موسیقی‌ گوش کرد. البته ما کاربران ایرانی هنوز از عهد آنالوگ و دانلود بیرون نیامده‌ایم. یعنی هنوز همان…

اطلاعات عمومی کاربران کلاب‌هاوس به صورت تجمیع‌شده منتشر شد: انتشار رایگان اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون…

برخی منابع از جمله سایت CyberNews که معمولا اخبار هک و رخدادهای امنیتی فضای مجازی را منتشر می‌کنند؛ از انتشار رایگان و آزاد اطلاعات عمومی کاربران در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس شامل اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون کاربر خبر داده‌اند. این اطلاعات…

به مناسبت سالمرگ انور خوجه بخوانید: کتاب انور خوجه، مشت سرخ آهنین، نوشته بلندی فوزیو، ترجمه بیژن…

انور خوجه مردی کتابخوان، خوش برخورد و خوش سیما بود اما زیر این لایه بیرونی شخصیتی به غایت متعصب، بیگانه ستیز، بدگمان و خونریز آرمیده بود. از بخت بد مردم آلبانی، این مرد که خود را مارکسیست لنینیست می‌نامید زمام امور این کشور را در پی…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.