فیلم غرب وحشی وحشی – خلاصه داستان، نقد و بررسی – Wild Wild West (1999)

0

سال تولید : ۱۹۹۹
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : جان پیترز و باری ساننفلد
کارگردان : ساننفلد
فیلمنامه‌نویس : ا. ا. ویلسن، برنت مداک، جفری پرایس و پیتر سیمن، بر مبنای داستانی نوشتهٔ جان تامس و جیم تامس
فیلمبردار : میکائیل بالهاوس
آهنگساز(موسیقی متن) : المر برنستاین
هنرپیشگان : کوین اسمیت، کوین کلاین، کنت برانا، سالما هایک، م. امت والش، تد لوین و فردریک وان در وال
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۶ دقیقه

دههٔ ۱۸۶۰. ̎جیمز وست̎ (اسمیت) و ̎آرتیموس گوردون̎ (کلاین) دو مأمور فدرال با ویژگی‌های کاملاً متضاد هستد: ̎وست̎ خوش‌زبان و بذله‌گو و مرد عمل است، و ترجیح می‌دهد اول شلیک کند و خیلی بعدتر سئوالش را بپرسد. اما ̎گوردون̎ به شدت پای‌بند مقررات و هوشمند است و استعداد فوق‌العاده‌ای در ابتکار و اختراع وسایل مکانیکی دارد. رئیس‌جمهور ایالات متحد از آن دو دعوت می‌کند تا نابغه‌ای با مقاصد شیطانی به نام ̎دکتر آرلیس لاولس̎ (برانا) را بیابند و دستگیر کنند. ̎دکتر آرلیس̎ قصد دارد رئیس‌جمهور را ترور کند. او به‌همین منظور، یک عنکبوت مکانیکی غول‌آسا خلق کرده، و دستیارانی زبده و ملیح هم در خدمت او هستند. ̎وست̎ و ̎گوردون̎ که ابتدا نسبت به یکدیگر مظنون هستند، سرانجام با هم کنار می‌آیند و با هم‌راهی زنی به نام ̎ریتا̎ (هایک) کارشان را آغاز می‌کنند..

غرب وحشی وحشی به‌طور اسمی نسخهٔ سینمائی روزآمد مجموعهٔ تلویزیونی موفق سال‌های دور، با همین نام (۱۹۶۵ ـ ۱۹۶۹) است. (فیلم به‌قدری به مجموعه بی‌اعتناست که رابرت کانراد، ستارهٔ مجموعهٔ تلویزیونی، پیشنهاد بازی در نقش افتخاری و کوتاه رئیس‌جمهور را رد کرد.) جذابیت‌هائی که تهیه‌کنندگان به آنه امید داشته‌اند (کارگردان، بازیگران نقش‌های اصلی، طراح صحنه،…) مؤثر نیستند و فیلم، پیش از هر چیز، می‌تواند مایهٔ عبرت کسانی باشد که در هالیوود (دیروز، امروز و فردا) تصور می‌کنند صرفاً با هزینهٔ زیاد می‌توان به فیلم‌های پرفروش دست پیدا کرد، با این‌که از طرفی کلاین و اسمیت، هر دو برای اکشن/طنز مناسب هستند و برانا نیز در نقش نوعی ̎دکتر استرنج‌لاو̎ می‌توانست جذاب باشد.

از طرف دیگر ساننفلد با فیلم‌هائی مثل خانوادهٔ آدامز (۱۹۹۱) و مردان سیاه‌پوش (۱۹۹۷) نشان داده که به کار اکشن/فانتزی مسلط است، اما فیلم نه به لطف بازیگران درجه اول، نه ساننفلد و نه، به‌خصوص، با بو ولش (طراح صحنهٔ دو فیلم تیم برتن: بیتل جوس، ۱۹۸۸ و بتمن باز می‌گردد، ۱۹۹۳) ̎جمع̎ نشده است و تماشاگر تا به آخر فیلم، نه تکلیفش با روایت روشن می‌شود و نه می‌تواند با شخصیت‌ها کنار بیاید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.