فیلم طبیعت وحشی – نقد، تحلیل و خلاصه داستان – Wild 2014

0

شرل استرید با بازی ریس ویترسپون: شخصیت شرل استرید در زیر شاخه افرادی قرار می‌گیرد که به نبرد با طبیعت وحشی دست می‌زنند و همزمان به نبردی سخت‌تر با دشمن درون خود می‌پردازد. اولین خصیصهٔ بارز شخصیتی شرل همین دشمنی با خود است، او ناگزیر به اعمالی دست می‌زند که به آرامش ذهنی‌اش کمک می‌کند ولی این اعمال با قراردادهای وجدانی‌اش تنافر دارد. از این رو راهیِ سفری سخت و طاقت فرسا می‌شود تا به شناختی دوباره از شخصیت خویش دست یابد. از طرفی می‌توان سختی‌های طی کردن مسافتی هزار و پانصد کیلومتری را مجازاتی بر اعمال دوران فروپاشی عصبی‌اش در نظر گرفت، دیدگاهی که ابتدا همسر سابقش در مکالمه‌ای تلفنی به او می‌دهد و مخاطب بیشتر از شخص شرل استریدِ داستان بر این واقعیت واقف است.

تفاوت عمیق شخصیت شرل با شخصیت‌های سال ۲۰۱۴ تغییر دیرهنگام او در میانسالی است، شرل دوران کودکی سختی را پشت سر گذاشته است، وجود پدری وابسته به نوشیدنی‌های الکلی که فرزندان و همسرش را کتک می‌زند می‌توانست سرمنشأ شکل‌گیری شخصیتی متفاوت باشد ولی این معضل با جدایی خانواده از پدر و حضور گرم مادر تا حدودی جبران می‌شود. در حقیقت میزان وابستگی شرل به مادر است (که خود بر آن آگاه نیست) که نقشی تعیین کننده در شکل‌گیری شخصیت اولیه و تغییر آن (پس از مرگ مادر) دارد.

دلزدگی از دنیای بدون مادر و حس تنهایی کشنده‌ای که شرل را وادار به انجام سفری مخاطره‌انگیز می‌کند از برای غم‌هایی شکل می‌گیرد که او تا میانسالی هیچ تصوری از آنها ندارد و از دیدگاهی مرگ مادر برای او همچون جعبه پاندورا عمل می‌کند او ناگهان خود را در دنیایی وحشی، تنها می‌بیند و برای مقابله با آن به اعمالی چون خیانت به همسر و اعتیاد به مواد مخدر رجوع میکند تا به جای مواجهه با چنین دنیایی با از خود بی خودشدگی، از آن فرار کند، بنابراین سفر شرل استرید در دل طبیعت وحش را می‌توان به گفتهٔ خودش، رویارویی با دنیای وحشی غمش دانست.

اولین نکته‌ای که در بازی ریس ویترسپون نظرها را به خود جلب می‌کند علاقه شدید وی به نقشی‌ست که ایفاگر آن است. ویترسپون در همان ابتدا، یعنی پس از مطالعه فیلمنامه و قبل از مراحل پیش تولید از همکاری با «تیم برتون» در فیلم چشمان بزرگ به خاطر این نقش صرف نظر کرد و میزان تعلق خاطر به چنین شخصیتی را به اثبات رساند. ریس ویترسپون در کنار انجام اعمالی برای هر چه نزدیکتر شدن به نقش (کوهنوردی و طی کردن مسافت‌های طولانی با پای پیاده) به درک صحیحی از شخصیت شرل رسیده و با کمک کارگردانی چون «ژان مارک واله» که با دو اثر اخیرش نشان داده استعداد عجیبی در به تصویر کشیدن شخصیت‌های پیچیده و جذاب دارد، توانسته پرتره‌ای ملموس از شخصیت شرل استرید را به نمایش بگذارد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.