دانلود رایگان ۱۵ هزار تصویرسازی خلاقانه قدیمی از گیاهان، حیوانات، پرندگان، حشرات و اقلیم‌های طبیعی

0

این آثار هنری توسط کتابخانه Biodiversity Heritage جمع‌آوری شده و در طیف‌های گسترده‌ای مانند طرح‌هایی از حیوانات، نمودارهای تاریخی و مطالعات گیاه‌شناسی با دسترسی آزاد هستند.

همیشه تصویرسازی‌ها و تصویرگری‌ها (illustrations) رنگی و طبیعی از طبیعت می‌توانند جزئیات زیادی را ارائه دهند. برای افرادی که دنبال کشف رازهای طبیعت هستند؛ این تصویرسازی‌ها همانند گنجی بی‌انتها می‌مانند؛ به‌ویژه اگر آثاری از گذشته باشند.

کتابخانه Biodiversity Heritage در یک اقدام جالب، بیش از ۱۵ هزار اثر هنری تصویرگری که تا کنون جمع‌آوری کرده بود را برای دانلود در اختیار عموم مردم قرار داد. این آثار در حوزه‌های متنوعی از گیاه‌شناسی و حیات‌وحش تا تنوع زیستی در طبیعت هستند.

این آثار به جا مانده از قرون گذشته به شکل‌های مختلفی طراحی و ترسیم شدند. از آب‌ رنگ تا چاپ سنگی و چاپ خطی با جوهر سیاه که نشان می‌دهند صدها سال پیش هم مطالعه روی گیاهان، حشرات، پرندگان، حیوانات و انواع زیست‌بوم‌ها وجود داشته است.

اولین تصویرگری‌ها در این مجموعه مربوط به اواسط دهه ۱۴۰۰ است. آخرین مجموعه دیجیتالی از این آثار هم به اوایل سال ۱۹۰۰ برمی‌گردد.

پیش از اینکه هنر عکاسی و ثبت تصاویر خلق شده باشد؛ هنر و تمرین تصویرگری یا توصیف دقیقی از گیگاهان و جانوران رایج بوده است. این تصویرگری‌ها چه با هدف مستند کردن یک گونه حیاتی یا با منظور تمرین‌های پزشکی و تمرکز اعصاب، باعث شده اکنون ما به آثار بسیار ارزشمندی دسترسی داشته باشیم. برخی از این تصویرها، وضوح و جزئیاتی بیشتر از یک عکس دارند.

برخی از این تصویرگری‌ها می‌توانند بخش‌های مختلف یک گیاه یا حیوان را به طور همزمان نشان دهند. کاری که یک عکس نمی‌تواند انجام دهد. مثلا، شما می‌توانید تصویری از رسیدن و بعد تکه شدن یک میوه را همزمان ببینید.

مستندسازی اکوسیستم‌ها برای آینده

کتابخانه BHL در سال ۲۰۰۶ و توسط کنسرسیومی از کتابخانه‌های تاریخ طبیعی از جمله کتابخانه Smithsonian تاسیس شده است. پورتال آنلاین این کتابخانه یک سال بعد راه‌اندازی شد و تا کنون بیش از ۳۰۰ بانک اطلاعاتی شامل ۲۰۰ هزار جلد کتاب و مقاله، ۱۵ هزار تصویر و اطلاعات بیش از ۱۵۰ میلیون گونه جانوری و گیاهی روی آن قرار گرفته است.

بسیاری از دانشمندان علوم طبیعی، گیاه‌شناسی، جانورشناسی و حتی علوم باستانی و تغییر آب‌وهوا از این مجموعه برای مطالعات خود استفاده می‌کنند.

در این میان این آثار، تصاویری از گونه‌های حیوانی و گیاهی منقرض شده مشاهده می‌شود. همین‌طور، برخی تصاویر کشیده شده نشان‌دهنده سبک هنری، دیدگاه‌های اجتماعی و خانوادگی آن دوران و فرهنگ‌های رایج در میان مردم است.

مثلا، تصویر یک خانواده فیل آفریقایی در کنار رودخانه منعکس‌کننده ایده‌آل یک خانواده ویکتوریایی است.

کتابخانه BHL در بیانیه انتشار این ۱۵ هزار تصویرسازی، به تغییرات سریع اکوسیستم‌ها، اقلیمی و آب‌وهوایی اشاره کرده و بر لزوم مستندسازی گونه‌های حیاتی و تنوع‌های زیستی در کره زمین تاکید دارد. مثلا، آتش‌سوزی گسترده اخیر استرالیا باعث تغییرات زیادی در حیات وحش جانوران و گیاهان شده است.

برای مشاهده و دانلود این گنجینه ارزشمند از تصویرسازی‌های قدیمی به اینجا بروید.

منبع


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.