تصاویری از گذرنامه‌های اروپایی در ۱۰۰ سال پیش

0

یک تحقیق انجام شده در ایالات متحده نشان می‌دهد حدود یک پنجم امریکایی اصلا نام اجداد خود را نمی‌دانند. بدتر از آن اینکه یک سوم آن‌ها نام پدربزرگ و مادربزرگ خود را هم نمی‌دانند.

بسیاری از این افراد هرگز شانس و فرصت دیدن پدربزرگ و مادربزرگ خود را نداشته و درباره آن‌ها اطلاعات بسیار کمی دارند.

افزایش سن ازدواج و بعد افزایش سن زایمان و تولد اولین بچه در زوج‌ها باعث شده فاصله بیشتری میان پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها با نوه‌ها و نتیجه‌ها ایجاد شود. در همین نظرسنجی مشخص شده است نزدیک به ۸۴ درصد مردم تمایل دارند اجداد خود را بشناسند و درباره آن‌ها اطلاعات بیشتری کسب کنند.

تست‌های DNA رایج شده در سال‌های اخیر چنین فرصتی فراهم می‌کند تا افراد بتوانند سراغ کنجکاوی بروند و سعی در ترسیم شجره خانوادگی خود کنند. به علاوه، هنوز بهترین راه شنیدن حکایت‌ها و اطلاعاتی از بزرگان درباره پدر و مادرشان و همین‌طور پدربزرگ و مادربزرگ‌شان است.

این روایت‌های شفاهی هنوز بهترین سند خانوادگی هستند و می‌توانند خلاءهای دیدن اجداد از نزدیک را پر کند. راهکار دیگر مراجعه به وسایل و اسنادی است که از اجدادمان برجا مانده است. وسایل شخصی، کتاب‌ها و یادداشت‌ها، لباس‌ها، عکس‌ها و هر چیز دیگری که می‌تواند بیان‌گر تاریخچه و هویت آن‌ها باشد.

اخیرا، یک زن به نام «مگی اوری هیکس» عکس‌هایی از گذرنامه‌های قدیمی اروپایی در صد سال پیش را منتشر کرده که باعث غافلگیری کاربران اینترنتی شد. شکل و شمایل این گذرنامه، نحوه درج اطلاعات درون آن‌ها و عکس‌های صاحب گذرنامه همگی جذاب هستند و گفتنی‌های زیادی در دل خود دارند.

این زن با راه‌اندازی یک گروه در فیسبوک به نام Girls Love Travel سعی کرد گذرنامه پدربزرگ و مادربزرگ خود را به دیگران به اشتراک بگذارد و از دوستان و فالورهای خود هم بخواهد آن‌ها هم گذرنامه‌های اجداد خود را به اشتراک بگذارند.

به این ترتیب، مجموعه‌ای از گذرنامه‌های قدیمی حوالی دهه ۱۹۰۰ در معرض دید کاربران قرار گرفت و شروع به تبادل‌نظر درباره آن‌ها کردند. مثلا، یک کاربر به عکس روی گذرنامه‌ای اشاره می‌کند و می‌گوید بسیار شبیه به مادربزرگ او متولد ۱۵ نوامبر سال ۱۸۹۴ است.

هر گذرنامه داستانی دارد؛ حافظه و تاریخچه‌ای و اینکه به کدام شهرها و کشورها سفر کرده است و از کجا به کجا رفته و بازگشته است.

این جنبش باعث شده برخی از کاربران فیسبوک دنبال کسب اطلاعات جدیدی از پدربزرگ و مادربزرگ خود یا اجداد پیش‌تر از آن‌ها بروند و از پدر و مادر خود تقاضای سند و مدرک کنند.

تصاویری از این گذرنامه‌های قدیمی متعلق به ۱۰۰ سال پیش را ببینید:

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.