تصاویری از گذرنامه‌های اروپایی در ۱۰۰ سال پیش

0

یک تحقیق انجام شده در ایالات متحده نشان می‌دهد حدود یک پنجم امریکایی اصلا نام اجداد خود را نمی‌دانند. بدتر از آن اینکه یک سوم آن‌ها نام پدربزرگ و مادربزرگ خود را هم نمی‌دانند.

بسیاری از این افراد هرگز شانس و فرصت دیدن پدربزرگ و مادربزرگ خود را نداشته و درباره آن‌ها اطلاعات بسیار کمی دارند.

افزایش سن ازدواج و بعد افزایش سن زایمان و تولد اولین بچه در زوج‌ها باعث شده فاصله بیشتری میان پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها با نوه‌ها و نتیجه‌ها ایجاد شود. در همین نظرسنجی مشخص شده است نزدیک به ۸۴ درصد مردم تمایل دارند اجداد خود را بشناسند و درباره آن‌ها اطلاعات بیشتری کسب کنند.

تست‌های DNA رایج شده در سال‌های اخیر چنین فرصتی فراهم می‌کند تا افراد بتوانند سراغ کنجکاوی بروند و سعی در ترسیم شجره خانوادگی خود کنند. به علاوه، هنوز بهترین راه شنیدن حکایت‌ها و اطلاعاتی از بزرگان درباره پدر و مادرشان و همین‌طور پدربزرگ و مادربزرگ‌شان است.

این روایت‌های شفاهی هنوز بهترین سند خانوادگی هستند و می‌توانند خلاءهای دیدن اجداد از نزدیک را پر کند. راهکار دیگر مراجعه به وسایل و اسنادی است که از اجدادمان برجا مانده است. وسایل شخصی، کتاب‌ها و یادداشت‌ها، لباس‌ها، عکس‌ها و هر چیز دیگری که می‌تواند بیان‌گر تاریخچه و هویت آن‌ها باشد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

اخیرا، یک زن به نام «مگی اوری هیکس» عکس‌هایی از گذرنامه‌های قدیمی اروپایی در صد سال پیش را منتشر کرده که باعث غافلگیری کاربران اینترنتی شد. شکل و شمایل این گذرنامه، نحوه درج اطلاعات درون آن‌ها و عکس‌های صاحب گذرنامه همگی جذاب هستند و گفتنی‌های زیادی در دل خود دارند.

این زن با راه‌اندازی یک گروه در فیسبوک به نام Girls Love Travel سعی کرد گذرنامه پدربزرگ و مادربزرگ خود را به دیگران به اشتراک بگذارد و از دوستان و فالورهای خود هم بخواهد آن‌ها هم گذرنامه‌های اجداد خود را به اشتراک بگذارند.

به این ترتیب، مجموعه‌ای از گذرنامه‌های قدیمی حوالی دهه ۱۹۰۰ در معرض دید کاربران قرار گرفت و شروع به تبادل‌نظر درباره آن‌ها کردند. مثلا، یک کاربر به عکس روی گذرنامه‌ای اشاره می‌کند و می‌گوید بسیار شبیه به مادربزرگ او متولد ۱۵ نوامبر سال ۱۸۹۴ است.

هر گذرنامه داستانی دارد؛ حافظه و تاریخچه‌ای و اینکه به کدام شهرها و کشورها سفر کرده است و از کجا به کجا رفته و بازگشته است.

این جنبش باعث شده برخی از کاربران فیسبوک دنبال کسب اطلاعات جدیدی از پدربزرگ و مادربزرگ خود یا اجداد پیش‌تر از آن‌ها بروند و از پدر و مادر خود تقاضای سند و مدرک کنند.

تصاویری از این گذرنامه‌های قدیمی متعلق به ۱۰۰ سال پیش را ببینید:

منبع


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.