یک کار خلاقانه و زیبا: وقتی نقاشی‌های کودکان جان می‌گیرد و به انیمیشن تبدیل می‌شود

0

شاید به یاد بیاورید که در یکی از پست‌های قبلی «یک پزشک»، شما را با کسی آشنا کردم که نقاشی‌های کودکان را رنگ و جلا می‌داد و با رعایت همان حال و هوا و ترکیب، به صورت مدرنی درمی‌آورد. اما در اینجا شما را می‌خواهم با انیمیشن‌ساز ایرانی آشنا کنم که نقاشی‌ها کودکان را جان می‌دهد و آنها را به انیمیشن‌های زیبا تبدیل می‌کند.

این سه پست ما را بخوانید:

تبدیل نقاشی‌های کودکان از اتاق خواب‌های رؤیایی و دلخواه به تصاویر واقع‌گرایانه از اتاق‌های خواب

تبدیل نقاشی‌های خلاقانه کودکان به اختراعات واقعی

لذت نقاشی مشترک والدین با فرزندانشان

توضیحات را از زبان آقای سعید سوداگر بخوانیم:

من یک انیمیشن ساز هستم و از سال ۱۳۹۰ با پروژه های کوچک و بزرگ زیادی همکاری داشتم از جمله انیمیشن سینمایی فیلشاه. به طور کلی به کار کودکان علاقه زیادی دارم و همیشه در وقت های آزادم فکر پیاده سازی ایده های جدید برای کودکان بودم.

تقریبا دو سال پیش سعی داشتم برای تولد خواهرزاده ۶ سالم یک هدیه ماندگار و زیبا درست کنم. همانجا بود که ایده ای به ذهنم رسید تا با یکی از نقاشی هاش و دانسته های خودم خوشحالش کنم. البته هنوز مطمئن نبودم چقدر این کار شدنیه. از نقاشی عکس گرفتم و وارد کامپیوترم کردم. بعد از تست زدن های زیاد و آزمایش چند نرم افزار مختلف بالاخره یک نمونه اولیه در حد چند ثانیه ساختم.

شخصیت های داخل نقاشی روی کاغذ راه میرفتند، آواز میخوندن و میرقصیدن. انیمیشن رو به خواهرم نشون دادم نتیجه کار همه خانواده رو شگفت زده کرده بود. خواهرم اون انیمیشن رو به دوستان پزشکش نشان داد و اونها هم همگی درخواست ساخت چنین انیمیشن هایی رو داشتند. بعد از اون تقریبا روزی ۴ تا ۵ سفارش مختلف دریافت کردم حتی از کشورهای خارجی. این شد که یک بیزینس در کنار کارهای دیگر خودم راه اندازی کردم و بازخوردهای خیلی خوبی از طرف کودکان و والدین اونها گرفتم. تیم کوچکی هم تشکیل دادم تا بتوانیم روند کار رو سریعتر کنیم.

ایده تبدیل نقاشی به انیمیشن علاوه بر اینکه میتواند یک هدیه ماندگار باشد همچنین باعث تشویق بچه ها به کشیدن کارهای بهتر و بیشتر شود.. طوری که والدین بعضی بچه ها میگفتند بچه های ما فقط بخاطر اینکه نقاشی هاشون تبدیل به انیمیشن بشه سعی میکنند نقاشی های بیشتر و بهتر انجام بدهند. بچه ها میتوانند موسیقی دلخواه خودشان یا سناریوی دلخواه خودشان را هم انتخاب کنند و گاهی ایده های شگفت انگیزی میدادند که از ایده های خودمان هم بهتر بود. این بود که فهمیدیم این کار چقدر میتواند تخیل بچه ها را هم تقویت کند. بعد از اون همکاری با چند آموزشگاه نقاشی کودک رو شروع کردیم و برای یک آموزشگاه انیمیشن هایی ساختیم که در اون شخصیت های نقاشی با صدای خود کودکان سال نو رو تبریک میگفتند. لذت تبدیل نقاشی به انیمیشن تقریبا یکی از تجربه های شیرین من بود چرا که مشتری های من افراد بازاری نبودند بلکه کودکانی بودند که از دیدن انیمیشن ها ذوق زده میشدند و این من را بسیار خوشحال میکرد.

تکنیکی که برای ساخت این انیمیشن ها استفاده کردم تکنیک کات اوت هست. همان روشی که برای ساخت انیمیشن های دیرین دیرین و شکرستان استفاده شده. یعنی استفاده از بریده های کاغذ روی نقاشی, مفصل گذاری و سپس حرکت اونها حول اون مفصل. با این تفاوت که اینبار تمام مراحل ساخت انیمیشن داخل کامپیوتر و با نرم افزار پیاده سازی میشه.

اینستاگرام ایشان

پنج نمونه از کارهای زیبای ایشان:

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.