بهترین انیمیشن های تاریخ سینما | 82 انیمیشن برتر جهان که باید حتما با کودکان خود ببینید!

27

کودکی لحظاتی بودند که آرزو می‌کردیم زودتر بزرگ شویم تا کارهای آدم بزرگ‌ها را بتوانیم انجام بدهیم. بنابراین گاهی پیش می‌آمد که گرچه دلبسته کارتون‌ها و فیلم‌های انیمیشن بودیم، اما تصور می‌کردیم که اینها جدی نیستند و برای اینکه ثابت کنیم در حال بزرگ شدن هستم باید بنشینم و فیلم‌های عصر جمعه شبکه یک را با پدر و مادرم ببینم! یعنی یک جورهای ناخواسته، ما اهمیت انیمیشن‌ها را نزد خودمان پایین می‌آوردیم.

سال‌ها طول کشیدیم که فهمیدیم که ان کارتون‌ها، مخصوصا کارتون‌های دوست‌داشتنی که دهه شصت پخش می‌شدند، برای خودشان دنیایی بوده‌اند و از علاوه بر سرگرم کردن، به ما دوست داشتن، انساندوستی، مقاومت، شکیبایی و اهمیت تخیل و خلاقیت را هم آموزش می‌داده‌اند.

مدت بیشتری هم طول کشید تا فهمیدیم که هیچ اشکالی ندارد وقتی که آدم بزرگ و بالغ شدیم، بنشینیم و فیلم‌های انیمیشن جدید یا قدیمی را ببینیم!

در این پست فهرستی سینمایی دیگری را برای شما اماده کرده‌ام که شمار زیادی از فیلم های انیمیشن برتر تاریخ سینما هستند. همان طور که قبلا هم نوشته‌ام، هیچ فهرست سینمایی نمی‌تواند کامل باشد و همیشه می‌شود دست‌کم دو سه برابر مواردی که در یک فهرست گنجانده شده‌اند، پیدا کرد و به فهرست اضافه کرد. اما خب هدف از فهرست‌های سینمایی ایجاد شوق مرور و نیز پیشنهاد خوب است و نه یک چیز بی‌نقص.

پس این شما و این فهرست بهترین انیمیشن‌های تاریخ سینما. شما چند تا از این انیمیشن‌ها را دیده‌اید، چه خاطره‌ای از دیدن آنها در خردسالی یا بزرگسالی دارید و دوست دارید که کدام یک از عناوین دیده نشده را زودتر ببینید.

ضمن اینکه این فهرست فیلم‌های انیمیشن، می‌تواند به درد پدر و مادرهایی که می‌خواهند هدفدار فیلم انیمیشن برای کودک خود تهیه کنند و محتوای خوب در اختیارش بگذارند.

1- فیلم انیمیشن شهر اشباح (ربوده شده) – SPIRITED AWAY

بهترین انیمیشن های تاریخ سینما

سال تولید : ۲۰۰۱
کارگردان : هایائو میازاکی
فیلمنامه‌نویس : هایائو میازاکی
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۵ دقیقه. نقاشی متحرک
صدا : رومی هیراگی، میو ارینو، ماری ناتسوکی، تاکاشی نایتو، یاسوکو ساواگوچی و یومی تامائی

̎چیهیرو̎ (هیراگی)، دختر بچهٔ ده ساله به اتفاق پدر (نایتو) و مادرش (ساواگوچی) به گشتی خارج شهر رفته است. پدرش که اتوموبیل را می‌راند به جاده‌های پرت و دورافتادهٔ روستائی می‌زند. وقتی جلوی تونلی مسدود شده می‌رسند پدر و مادرش تصمیم می‌گیرند پیاده شوند و با آن‌که دوروبر به‌نظر ̎چیهیرو̎ ترسناک می‌رسد به اطراف نگاهی بیندازند. وقتی سه نفری از تونل می‌گذرند، آن طرفش یک پارک تفریحی متروک کشف می‌کنند. در حالی‌که حس بد ̎چیهیرو̎ نسبت به آن محیط ادامه دارد، پدر و مادرش یک غذاخوری خالی پیدا می‌کنند که از درونش بوی غذاهای تازه می‌آید. پس از آن‌که پدر و مادر ̎چیهیرو̎ با لقمه‌های چرب و نرم انواع و اقسام خوراکی‌های دزدی از خودشان پذیرائی می‌کنند، به دو تا خوک بزرگ تبدیل می‌شوند. ̎چیهیرو̎ از دیدن آنان وحشت می‌کند و پا به فرار می‌گذارد. او پس از مدتی در می‌یابد که این محیط عجیب و غریب ـ که هر نوع جن و هیولائی در آن یافت می‌شود ـ در واقع محل استراحت و تفریح موجودات فوق طبیعی‌ای است که پس از گشت‌ و گذارهای خسته‌کننده‌شان در دنیای آدم‌ها، به آن‌جا پناه می‌برند، ̎چیهیرو̎ پس از دوست شدن با پسر بچه‌ای به نام ̎هایکو̎ (ارینو)، از اصول و مقررات آن سرزمین باخبر می‌شود. اولاً باید کار کند چون هیچ تنبلی در آن‌جا مجاز نیست و ثانیاً باید اسم جدید ̎سن̎ را برای خود انتخاب کند. ̎هایکو̎ به او می‌گوید که اگر ̎چیهیرو̎ احیاناً یک روز اسم واقعی‌اش را فراموش کند، هرگز اجازهٔ خروج از آن‌جا را به‌دست نخواهد آورد…


2- فیلم انیمیشن شیرشاه – THE LION KING

سال تولید : ۱۹۹۴
محصول : والت دیزنی
کارگردان : راجر آلرز و رابرت مینکوف
فیلمنامه‌نویس : آیرین مکی، جاناتان رابرتس و لیندا وولورتن
آهنگساز(موسیقی متن) : هانس زیمر
نوع فیلم : رنگی، ۸۸ دقیقه، نقاشی متحرک
صدا : روآن اتکینسن، ماتیو برودریک، نیکتا کالام، جیم کامینگز، ووپی گلدبرنگ، جرمی آیرونز، جیمز ارل جونز، نیتان لین، ارنی سابلا و جاناتان تیلر تامس

̎موفاسا ̎ (ارل جونز)، سلطان جنگل، فرزند کوچکش، ̎سیمبا ̎ (تامس) را جانشین خود اعلام می‌کند. برادر بدجنس او، ̎اسکار̎ ( آیرونز) که می‌خواهد سلطان باشد، با کشتن ̎موفاسا ̎ و گناهکار جلوه‌دادن ̎سیمبا ̎، او را فراری می‌دهد و خود حاکم مطلق می‌شود. ̎سیمبا ̎ در جائی دور از خانه و زادگاهش، در کنار ̎تیمن̎ (لین) و ̎پومبا ̎ (سابلا)، دوستان بی‌خیالش بزرگ، (برودریک) می‌شود و با ظاهر شدن روح پدر و شنیدن واقعیت تصمیم به بازگشت می‌گیرد.

یکبار دیگر کمپانی والت دیزنی، با بهره‌گیر از بیش از هشت‌صد نقاش و طراح و چهار سال کار مداوم، می‌تواند با موضوعی جسورانه و بهره‌مندی از مایه‌های ملودرام و طنز، تماشاگر خردسال ـ و حتی بزرگسال ـ را با خود همراه سازد و نیز ̎تیمن̎ و ̎پومبا ̎، یکی از دوست‌داشتنی‌ترین زوج‌های فیلم‌های نقاشی متحرک، نخاله‌های فیلسوف را با تز ̎هاکوناماتاتا ̎ (نگران هیچ‌چیز نباش) عرضه کند. سی‌ و دومین فیلم بلند تقاش متحرک دیزنی با فروش صدها میلیون دلاری‌اش بار دیگر ثابت کرد که کمپانی همچنان بی‌رقیب است. موسیقی متن زیبای فیلم کار زیمر و ترانه‌های موفق آن نتیجهٔ همکاری تیم رایس و التن جان است.


3- فیلم انیمیشن مدفن کرم‌های شب‌تاب – Grave of the Fireflies –
(دارای مفاهیم انسانی، اما به سبب القا کردن غم زیاد شاید برای کودکان مناسب نباشد یا بهتر باشد که با نظارت تماشا شود)

مدفن کرم‌های شب‌تاب یک فیلم تراژدی انیمه به کارگردانی و نویسندگی ایسائو تاکاهاتا است. این نخستین فیلم تولیدشده توسط شینچوشا است که کارهای تولیدی انیمهٔ آن در استودیو جیبلی انجام شده‌است. این اثر یک فیلم اقتباسی از رمانِ شبه خودزندگی‌نامهٔ مدفن کرم‌های شب‌تاب نوشتهٔ آکیوکی نوساکا است که با هدف عذرخواهی شخصی او از خواهرش که در جنگ جهانی دوم بر اثر سوء تغذیه جان باخت نوشته شده‌است. این انیمه اغلب به عنوان یک فیلم ضدجنگ شناخته می‌شود.

ماجرای فیلم که عمدتاً در ژاپن و در زمان جنگ جهانی دوم رخ می‌دهد، روایت پسری جوانی به نام سیتا، است که پس از مرگ مادرش می‌خواهد از خواهر کوچکترش ستسوکو مراقبت کند.

داستان از یک حمله هوایی به ژاپن آغاز می‌شود. سیتا به همراه ستسوکو به پناهگاه می‌روند و منتظر آرام شدن اوضاع می‌مانند. وقتی وضعیت دوباره به حالت عادی برمی گردد، آن‌ها به دنبال مادرشان که زودتر به پناهگاه رفته بود می‌گردند اما او را درحالی که به شدت زخمی شده در یک بیمارستان پیدا می‌کنند. مادر چند روز بعد جان خود را از دست می‌دهد و از آنجا که پدر هم در نیروی دریایی مشغول خدمت است، سیتا مجبور می‌شود به همراه خواهرش پیش عمه‌شان زندگی کنند. عمه در ابتدا آن‌ها را با آغوش باز می‌پذیرد اما به مرور زمان که زندگی در شرایط جنگ سخت‌تر می‌شود، رفتارش با آن‌ها بدتر می‌شود…


4- فیلم انیمیشن وال-ئی – WALL·E

کارگردان: اندرو استانتون.
فیلمنامه: اندرو استانتون، جیم ریردان بر اساس داستانی از استانتون و پیتر داکتر.
موسیقی: تامس نیومن.
محصول ٢٠٠٨ آمریکا.

قرن بیست و دوم. ابر شرکت Buy n Large که کنترل اقتصادی و سیاسی کره زمین را به دست گرفته، بعد از پوشانیده شدن سطح تمامی سیاره از زباله های به جا مانده از فراورده های همین شرکت، سفینه ای را با تعدادی از انسان ها روانه فضا کرده تا زیستگاهی مناسب بیابند. چون زباله ها باعث شده رویش گیاه در سطح زمین از میان رفته و ادامه حیات غیر ممکن شود.

تنها موجودات باقیمانده روی زمین زباله جمع کن های مکانیکی بودند که همگی یکی بعد از دیگری از کار افتاده اند و تنها یکی از آنها که هوشمندتر از بقیه به نظر می رسد، با تعمیر خود نجات یافته و به کار جمع آوری و فشرده کردن زباله ها ادامه می دهد.

این روبات زباله جمع کن وال-ئی نام دارد و روزهای یکنواختی را در تنهایی سپری می کند. تنها مونس او یک سوسک و اشیای یافته شده از میان زباله ها هستند که وال-ئی آنها را چون گنجینه ای در مخفی گاه خود گرد آورده است. تا اینکه یک روز به گیاهی که تازه سر از خاک بیرون آورده برخورد کرده و آن را به مجموعه اشیای خود اضافه می کند. مدتی کوتاه بعد سفینه ای به زمین نشسته و روبات فوق مدرن و مونثی به نام ایو را در آنجا رها می کند.
وال-ئی که ابتدا از قدرت تخریب ایو ترسیده، اندک اندک خود را به او نزدیک کرده و دوستی او را به دست می آورد. اما زمانی که ایو را به مخفی گاه خود برده و گیاه را به او نشان می دهد، اتفاقی غریب می افتد. سفینه بازگشته و ایو را با خود می برد. اما وال-ئی که شیفته ایو شده، حاضر به از دست دادن وی نیست و خود را به سفینه چسبانده و راهی فضا می شود…


5- فیلم انیمیشن شاهزاده خانم مونونوکه – princess mononoke

سال تولید : ۱۹۹۷
کارگردان : هایائو میازاکی
فیلمنامه‌نویس : هایائو میازاکی
نوع فیلم : رنگی، ۱۳۴ دقیقه. نقاشی متحرک.

قرن چهاردهم میلادی، ژاپن. ̎شاهزاده خانم مونونوکه̎ نبردی شگفت‌انگیز میان خدایان حیوانات در جنگل و انسان‌ها را شرح می‌دهد… ̎شاهزاده آشیتاکا̎ی جوان (ماتسودا)، پس از حمله یک گراز اهریمنی دچار بیماری لاعلاجی می‌شود و تنها راه نجاتش یافتن پادزهر است. او باید به شرق سفر کند و از ̎شی‌شی‌گامی̎، خدای گوزن‌گون کمک بگیرد، ولی وقتی به مقصد می‌رسد، در می‌یابد که میان انسان‌ها و حیوانات جنگل بر سر ̎غارت مدام زمین̎ جنگ در گرفته است…

تخیل رها، منحصر به فرد و تصویرسازی غریب و بدیع این نقاشی متحرک افسانه‌ای شرقی فقط از استادی مثل میازاکی برمی‌آید. سنت پرسابقه و درخشان هنر نقاشی متحرک در ژاپن با شیوه خاص شخصیت‌پردازی و روایت‌گری میازاکی ترکیبی ویژه و تماشائی ساخت و پرفروش‌ترین فیلم سینمای ژاپن تا آن زمان شد.

مایه اصلی شاهزاده خانم مونونوکه از درگیری خدایان و انسان‌ها و صنعت ریشه می‌گیرد و الگوی سفر را به‌عنوان کهن‌ترین قالب خلق حماسه به‌کار می‌̎یرد تا از تلفیق این مایه‌های قدیمی با ترکیب بصری تازه‌اش، به دنیای تکراری نقاشی متحرک‌های این سال‌ها رنگ و جلائی ببخشد. ̎بانو ابوشی̎ یکی از جذاب‌ترین شخصیت‌های شرور نقاشی متحرک است و جانوران عجیب و غریبی که شاهزاده در طول سفرش با آن‌ها مواجه می‌شود، نشان از خلاقیتی برجسته دارند


6- فیلم انیمیشن داستان اسباب‌بازی – TOY STORY

سال تولید : ۱۹۹۵
کارگردان : جان لاسه‌تر
فیلمنامه‌نویس : اندرو استنتن، جوئل کوئن، الک سوکولو و جاس ویدون، بر مبنای داستانی نوشتهٔ پیتر داکتر، جو رنفت و لاسه‌تر
نوع فیلم : رنگی، ۸۰ دقیقه، نقاشی متحرک

رنجر فضائی، ̎باز̎ ( آلن)، اسباب‌بازی جدیدی است که وارد مجموعه اسباب‌بازی‌های جورواجور و از همه رنگ پسر بچهٔ شش سال، ̎اندی̎ (موریس) می‌شود. حسادت کابوی عروسکی، ̎وودی̎ (هنکس) به محبوبیت او باعث می‌شود هردو ماجراهای پردردسری را پشت سر بگذارند تا اینکه در نهایت بتوانند، در حالیکه دوست شده‌اند، شب کریسمس را در خانه گرم ̎اندی̎ بگذرانند.

فیلم تمام کامپیوتری و سوگلی ۱۹۹۵ محصولات والت دیزنی برای نشان دادن آخرین پیشرفت‌های کمپانی در تصویرسازی، بدون دخالت دست توانای استادان نقاشی متحرک قدیمی و طبعاً همه‌چیز، از طرح عروسک‌های عجیب و غریب (که در خانهٔ پسر بد عروسک آزار، به معادل‌های نقاشی متحرک و هراسناک مخلوقات سری فیلم‌های احیاگر می‌مانند. عروسک‌هائی که از وصله پینهٔ تکه‌های بی‌ربط عروسک‌های مختلف درست شده‌اند) تا حوادث و تعقیب و گریز در خیابان، بهانه‌ای برای به رخ کشیدن این قابلیت‌ها است.


7- فیلم انیمیشن قصر متحرک هائورو – HAURU’S MOVING CASTLE

سال تولید : ۲۰۰۴
کارگردان : هایائو میازاکی
فیلمنامه‌نویس : هایائو میازاکی، برمبنای کتابی نوشتهٔ دایانا وین جونز
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۹ دقیقه. نقاشی متحرک

سوفی̎ (مورتیمور) دختر نوجوانی است که در مغازهٔ کلاه‌فروشی کار می‌کند؛ ولی وقتی جادوگری خوش‌سیما و مرموز به نام ̎هائورو̎ (بیل) دل ازا و می‌رباید و سپس ساحرهٔ مکار و خبیثی (باکال) او را به پیرزنی نود ساله (سیمونز) تبدیل می‌کند، آشوب و آشفتگی زندگی‌اش را فرامی‌گیرد. ̎سوفی̎ که به سفری پُرفرازونشیب و غیرقابل تصور دست زده تا نفرین را خنثی کند، به قصر سحرآمیز و پرندهٔ ̎هائورو̎ پناه می‌برد و در آن‌جا با ̎مارکو̎ (هاچرسن)، شاگرد ̎هائورو̎ و ̎کالسیفر̎ (کریستال)، شیطانکِ بدخلق و جوشی آشنا می‌شود. عشق و حمایت ̎سوفی̎ تأثیر زیادی بر ̎هائورو̎ می‌گذارد و بدین ترتیب است که ̎هائورو̎ به پرواز درمی‌آید و زندگی‌اش را به خطر می‌اندازد تا به برقراری صلح و آرامش در قلمروش کمک کند.

اثر تماشائی و خیال‌انگیز دیگری از استاد پیر انیمیشن ژاپنی پس از موفقیت همه‌جانبهٔ شاهکارش، ربوده شده (۲۰۰۱). دنیای قصر متحرک هائورو فضائی فانتزی و خوفناک، مالیخولیائی و شاعرانه است که در آن احساسات و آرزو از منطق و دلایل واقعی پیش می‌افتد و زیباترین نامعقولی‌ها و شورانگیزترین لحظه‌ها را در جهانی آخرالزمانی و هم‌زمان روزمره پدید می‌آورد.


8- فیلم انیمیشن انیمیشن بالا- Up

کارگردان: پیت داکتر
فیلم‌نامه:باب پیترسون -دیت داکتر
صداپیشگان: اد اسنر- کریستوفر پلامر -جردن ناگای -باب پترسون -دلروی لیندو

بالا محصول سال ۲۰۰۹ با زمینه کمدی-درام است که توسط استودیو پیکسار ساخته شده‌است.

رویای پیر مرد ۷۸ ساله بادکنک فروش، کارل فردریکسِن، به تحقق می‌پیوندد. او هزاران بادکنک را به خانهٔ خودش وصل می‌کند و عازم «آبشار بهشت» در آمریکای جنوبی می‌شود. پسر بچه‌ای خوش‌بین به نام راسل به‌طور اتفاقی با فردریکسِن همسفر می‌شود. در این سفر پر ماجرا یک سگ (هاپو) و یک پرندهٔ کمیاب (توک دراز) با آن‌ها همراه می‌شوند. در آمریکای جنوبی فردریکسن قهرمان دوران کودکی خود، چارلز مانتس را ملاقات می‌کند و مشکلات و ماجراهای زیادی برای او به وجود می‌آید.


9- فیلم انیمیشن داستان اسباب‌بازی ۳ – Toy Story 3

کارگردان: لی آنکریچ
نویسنده: مایکل آرندت
صداپیشگان: تام هنکس- تیم آلن – جون کیوسک- ند بیتی- دان ریکلس- مایکل کیتون- والاس شاون

داستان اسباب‌بازی ۳ یک پویانمایی سه بعدی آمریکایی در سال ۲۰۱۰ است که توسط استودیو انیمیشن پیکسار ساخته و به وسیله والت دیزنی منتشر شد. این سومین قسمت از سری داستان‌های داستان اسباب بازی و دنباله داستان اسباب‌بازی ۲‌ (۱۹۹۹) است.

اندی دِیویس، ۱۷ ساله، کمتر از سه روز تا رفتن به دانشگاه فاصله دارد. اسباب بازی‌هایش، دربارهٔ آینده نامعلومشان نگرانند. اندی، وودی را انتخاب می‌کند تا با خود به کالج ببرد، ولی دوستانش یعنی بقیه اسباب بازی هابه‌طور ناخواسته سر از مهدکودکی درمی‌آورند که توسط گروهی اسباب بازی تبهکار اداره می‌شود.


10- فیلم انیمیشن همسایه من توتورو- My Neighbor Totoro

همسایه من توتورو یک فیلم انیمه در سبک خیال‌پردازی تولید ۱۹۸۸ ژاپن است. این فیلم از محصولات استودیو جیبلی و از آثار فیلمساز بزرگ انیمه هایائو میازاکی است و جایزه‌های بسیاری را از جشنواره‌های گوناگون ربوده است. از صداپیشگان نسخهٔ انگلیسی این فیلم می‌توان داکوتا فانینگ و خواهرش ال فانینگ را نام برد.

می کودکی خردسال است که به همراه پدر و خواهر بزرگش ساتسکه برای تعطیلات تابستانی به خانه‌ای دور از شهر می‌روند. طولی نمی‌کشد که او و خواهرش متوجه وجود ارواح جنگل می‌شوند، که توسط دیگران قابل رویت نیستند. آن‌ها با یکی از این ارواح بنام توتورو دوست می‌شوند و پیوندی عاطفی برقرار می‌کنند. توتورو هم در انتهای فیلم کمک می‌کند که می، که به‌دنبال مادرش تنهایی راهی بیمارستان شده را پیدا کنند…


11- فیلم انیمیشن درون و بیرون- Inside Out

درون و بیرون یا پشت و رو یک پویانمایی رایانه‌ای سه بعدی، کمدی-درام و ماجراجویی به کارگردانی پیت داکتر است. این انیمیشن توسط استودیوهای پیکسار ساخته شده و توسط والت دیزنی پیکچرز در سال ۲۰۱۵ پخش شد. پیت داکتر که آثار درخشانی همچون انیمیشن بالا و کارخانه هیولاها را هم در کارنامه دارد، ایده اصلی فیلم درون و بیرون را احساسات و تجربیات خودش در سنین نوجوانی می‌داند که بخاطر نقل مکان به کشور دانمارک دچار تشویش‌های اجتماعی شده بود.

رشد کردن می‌تواند مانند جاده‌ای پر دست انداز باشد، و رایلی هم از این قضیه مستثنی نیست، کسی که با شروع کار پدرش در سن فرانسیسکو از زندگی غرب میانهٔ خود جدا شده‌است. مانند همهٔ ما، رایلی هم توسط احساسات خود کنترل می‌شود، مانند شادی، ترس، خشم، نفرت و غمگین شدن، این احساسات در مرکز ذهن و فرماندهی رایلی به عنوان شخصیت‌هایی در این انیمیشن زندگی می‌کنند و صاحب خود را در زندگی روزانهٔ خود راهنمایی می‌کنند. با تلاش رایلی و احساساتش برای تنظیم خود با یک زندگی جدید، آشفتگی‌هایی در ذهن او به وجود می‌آید. گرچه شادی، احساس اصلی و مهمترین احساس رایلی تلاش می‌کند تا چیزها را مثبت نگه دارد، اما در میان احساسات دیگر برای کنار آمدن با یک شهر، خانه و مدرسهٔ جدید تضاد وجود دارد. رایلی دختری بسیار شاد بود که با مهاجرت کردن به شهر دیگری بسیار ناراحت شد. رایلی را ۵ حالت‌های اصلی کنترلش می‌کنند این احساسات عبارت اند از: شادی- غم- ترس- خشم و نفرت.


12- فیلم انیمیشن مؤسسهٔ هیولاها – MONSTERS, INC

سال تولید : ۲۰۰۱
محصول : والت دیزنی
کارگردان : پیت داکتر، دیوید سیلورمن و لی آنکریچ
نوع فیلم : رنگی، ۹۲ دقیقه. نقاشی متحرک

̎جیمز پ. سالی‌ون̎ (گودمن) موجودی غول‌پیکر با چشم‌های آبی رنگ و دستیار یک چشمی‌اش، ̎مایک وازوسکی̎ (کریستال) در استخدام مؤسسهٔ هیولاها هستند ـ مؤسسه‌ای که از طریق جیغ بچه‌ها انرژی تولید می‌کند. به‌نظر می‌رسد که زندگی ساکنان سرزمین هیولاها با جیغ‌ بچه‌ها ـ که از طریق قایم شدن هیولاها در زیر تخت و توی گنجه و ترساندن‌شان تأمین می‌شود ـ خیلی هم رونق دارد. این وظیفهٔ ̎سالی‌ون̎، ̎مایک̎ و هم‌کاران‌شان، از جمله ̎وندل باگز̎ (بوشمی)، ̎هنری جی. واترنوس̎ (کوبرن)، رئیس خرچنگ‌شکل مؤسسه و ̎سلیا̎ (تیلی)، متصدی زیبا و کله‌ماری است تا جریان ترس را برقرار نگه دارند. وقتی دختربچه‌ٔ نترسی به نام ̎بو̎ (گیبز)، ̎سالی‌ون̎ و ̎مایک̎ را دنبال می‌کند و قدم به دنیای هیولاها می‌گذارد، این‌دو مجبور هستند حضورش را از دیگران پنهان دارند و به هر ترتیب که شده دخترک را به دنیای خودش برگردانند.

بی‌تردید این یکی از هوشمندانه‌ترین و خلاقانه‌ترین ایده‌هائی است که ممکن است برای ساخت یک نقاشی متحرک بلند سینمائی به ذهن کسی خطور کند. در مؤسسهٔ هیولاها، جیغ بچه‌ها منبع انرژی است و ترساندن آنها برای هیولاها در حکم وظیفه‌ای برای ادامهٔ زندگی به شمار می‌آید. این طرح فوق‌العاده خوشبختانه متولیان باهوش و حرفه‌ای پیکسار را مرعوب نکرده و تا جائی‌که می‌شده، برای پروراندن این مایه و خلق شخصیت‌های متنوع جذاب و صحنه‌های تماشائی کوشش کرده‌اند.


13- فیلم انیمیشن در جستجوی نمو – FINDING NEMO

سال تولید : ۲۰۰۳
محصول : والت دیزنی
کارگردان : اندرو استنتن و لی آنکریج
فیلمنامه‌نویس : دیوید رنولدز، استنتن و آنکریج، برمبنای داستانی نوشتهٔ استنتن
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۰ دقیقه، نقاشی متحرک

̎مارلین̎ (بروکس) دلقک‌ماهیِ قدری کج‌خیالی است که بی‌اندازه به پسر جوانش، ̎نیمو̎ (گولد) علاقه دارد (مادر ̎نیمو̎ و سایر خواهرها و برادرهایش را مدتی قبل، کوسه‌ای گرسنه‌ بلعیده است). در طبیعتِ ̎مارلین̎ نیست که به کشف آب‌های ناآشنا بپردازد؛ ولی وقتی در اولین روز مدرسه، او و ̎نیمو̎ به‌طور اتفاقی نزدیک صخرهٔ آبی بزرگ از هم جدا می‌افتند، ̎مارلین̎ به راه می‌افتد تا پسرش را پیدا کند. اما آن‌چه ̎مارلین̎ نمی‌داند این است که وقتی ̎نیمو̎ در حال تماشای قایقی روی آب بوده، در تور ماهی‌گیرها به تله افتاده و از آکواریوم یک دندان‌پزشک سردرآورده است. در حالی‌که ̎مارلین̎ دنبال پسرش می‌گردد، با ماهی دیگری به نام ̎دوری̎ (دجنرز)، موجودی حواس‌پرت و پُرحرف، کوسهٔ بزرگ سفیدی به نام ̎بروس̎ (هامفریز) ـ که سعی دارد ماهی خوردن را ترک کند ـ یک لاک‌پشت آبی بزرگ به نام ̎کراش̎ (استنتن) و ̎نایجل̎ (راش)، پلیکانی که در جست‌وجوهای ̎مارلین̎ از دریا به خشکی، کمکش می‌کند، آشنا می‌شود.


14- فیلم انیمیشن چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم – How to Train Your Dragon

چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم، را کریس سندرز و دین دبلوا را کارگردانی کرده‌اند و بر اساس رمانی به همین نام و به قلم کرسیدا کاول ساخته شده و محصول شرکت دریم‌ورکس انیمیشن است. این فیلم توسط پارامونت پیکچرز در مارس ۲۰۱۰ اکران شد.

داستان این فیلم  دربارهٔ یک وایکینگ جوان بنام «هیکاپ» است که در سرزمینش (برک) مدام مورد حمله اژدهایان قرار می‌گیرد و مردم این سرزمین (وایکینگ‌ها) شجاعانه به جنگ با اژدهایان می‌پردازند؛ ولی هیکاپ توانایی جنگیدن با آنان را ندارد و حتی اگر هم داشته باشد، (به خاطر جثه کوچکش) اجازه ندارد اینکار را بکند. در این بین، اژدهایی وجود دارد بنام «خشم شب» که از همه اژدهایان دیگر خطرناک‌تر و وحشتناک‌تر است که هیچ وایکینگی تا بحال موفق به کشتن او نشده‌است. هیکاپ که پدرش رئیس وایکینگ‌ها است، یک شب که اژدهایان حمله کرده‌بودند، مخفیانه به کمین اژدهایی می‌نشیند و به‌طور اتفاقی یک خشم شب را به‌دام می‌اندازد و این اژدها به جایی دوردست می‌افتد.

رئیس قبیله وایکینگ‌ها برای جلوگیری از حملات اژدهایان با کشتی به جستجوی لانه اژدهایان می‌رود و در غیاب او هیکاپ به اصرار پدرش، در تمرین‌های اژدها کشی شرکت می‌کند…


15- فیلم انیمیشن نائوسیکا؛ از درّه  باد – Nausicaä of the Valley of the Wind

این فیلم یکی دیگر از شاهکارهای هایائو میازاکی، نویسنده،کارگردان و تهیه کننده بزرگ ژاپنی است که مانند بیشتر کارهای او با محوریت اصلی موضوع محیط زیست و صلح در هم آمیخته و با تخیل منحصر به فرد و خاص او شکل یافته است. این فیلم رویارویی بشر با عواقب زندگی تخریب گر او را در طی سالیان دراز بر روی زمین،به شکل ماهرانه ای نشان می دهد و در کنار بیان تمام ناامیدی ها و عواقب جبران ناپذیر، راه چاره و امیدی را نیز برای بیننده بیان می کند و این یکی از ویژگی های مثبت این فیلم است که با پایان نا امیدکننده و تلخ راه جبران را نمی بندد.

در دوران آینده، زمین توسط بشر نابود شده است و فقط تعداد کمی از گروههای انسانی نجات پیدا کرده اند،در یکی از این گروهها که در دره ی باد واقع شده است، شاهزاده خانمی به اسم نائوشکا در تلاش است تا به جای از بین بردن جنگل هایی که سمی شده اند، به فکر چاره ای باشد.


16- فیلم انیمیشن مری و مکس – Mary and Max

مِری و مَکس را آدام اِلیوت در ۲۰۰۹ کارگردانی کرده است. گویندگان شاخص این فیلم فیلیپ سیمور هافمن در نقش مَکس و تونی کولت در نقش مری می‌باشد. این فیلم بر اساس داستانی واقعی ساخته شده‌است.

مِری یک دختر ۸ ساله است که با انبوهی از سؤالات در استرالیا، حومه ملبورن زندگی می‌کند؛ و مَکس نیز در سن ۴۴ سالگی، مبتلا به اختلال عصبی سندرم آسپرگر در نیویورک زندگی می‌کند. روزی مری با مادرش به پست می‌روند؛ و مری از کتاب آدرس، یک نفر را انتخاب می‌کند و به مکس نامه می‌فرستد.

مری و مکس با هم دوست می‌شوند؛ و برای یکدیگر نامه ارسال می‌کنند. نامه‌های مری از سؤالاتی که ذهن هر کودکی را مشغول می‌کند، تشکیل شده بود، همانند: بچه‌ها چگونه به وجود می‌آیند؟ و غیره… این ارتباط ادامه داشت. تا زمانی که مری در مورد عشق از مکس سؤال می‌کند؛ و از آنجایی که عشق برای مکس دست‌نیافتنی بود، مکس بعد از مدتی فکر کردن، بیمار می‌شود. بعد از ۸ ماه بستری بودن…

این ارتباط ۱۸ سال ادامه دارد و محدودهٔ زمانی فیلم، بین ۱۹۷۶ تا ۱۹۹۴ است.


17- فیلم انیمیشن راتاتویی – Ratatouille

براد برد کارگردان این انیمیشن سال 2007 است.

لینگوئینی (با صدای لو رومانو)، یک شخصیت رشته‌ای و بدون استعداد است که در کافه از مد افتاده گاستو به‌عنوان یک آدم بی‌خود استخدام شده تا تنها پس از پیدا شدن موشی به نام رمی (پاتون اوسوالت) به‌عنوان هدیه‌ای برای آشپزی به ستاره صحنه‌های آشپزی پاریس تبدیل شود. رمی یک شکموی مشکل‌پسند است که تمام فکرش مشغول سرآشپز گاستو و کتاب او به نام ”هرکسی می‌تواند آشپزی کند“، است. او پس از جدا شدن از دار و دسته‌اش در حالی‌که از کلبه روستائی آنها می‌گریخت خود را در شهر روشنائی‌ها یافت. رمی در لینگوئینی در میان یک شهر بزرگ و خارجی، پناهگاه و نیز فرصت تحقق رویاهایش یعنی سرآشپز شدن را می‌یابد، چرا که این حیوان جونده با حرکت در میان موهای دوست انسانش به زودی می‌آموزد که می‌تواند لینگوئینی را هم‌چون یک عروسک خیمه‌شب‌بازی کنترل کند.

حرکت‌های ماهرانه رمی روی لینگوئینی یک حقه زیرکانه است، اما این برد کارگردان است که توانسته با قدرت عروسک‌گردانی شگفت‌انگیز و هم‌چنین و نمایش مهارت‌های برجسته، در کنترل درجات افکت‌های احساسی کمدی از نوسان‌های میان نماهای نزدیک و صحنه‌های ماهرانه قهرمان حیوان خود موفق شود.


18- فیلم انیمیشن شگفت‌انگیزان – THE INCREDIBLES

سال تولید : ۲۰۰۴
محصول : والت دیزنی
کارگردان : براد برد
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۵ دقیقه. نقاشی متحرک

̎باب پار̎ (نلسن)، اَبَرقهرمان سابق (که به ̎آقای باورناپذیر̎ نیز شهرت دارد) به اجبار به ̎برنامهٔ محافظت از ابرقهرمان‌ها̎ تن داده و تحت مراقبت، هم‌راه با همسر و بچه‌هایش، حومه‌نشین شده و زندگی کارمندی غم‌انگیزی دارد. ̎عصر طلائیِ̎ او و هم‌نوعانش سپری شده و حالا دیگر دورانی نیست که مردم جامعه از ابرقهرمان‌ها با آغوش باز استقبال کنند. یک سلسله شکایت‌های قضائی، مجبورشان کرده که مخفی شوندو در نتیجهٔ همهٔ این‌ها، زندگی خانوادهٔ ̎پار̎، وضعیت مشکلی پیدا کرده است. ̎پار̎ حالا یک مأمور بیمهٔ شکم‌گنده است، اما گاهی مخفیانه بزهکاران خرده‌پا را ادب می‌کند. خانوادهٔ او، مثل هر خانوادهد دیگری است ولی خب، چند مورد استثنائی در آن به چشم می‌خورد: دخترش قابلیت نامرئی شدن دارد و می‌تواند دیواره‌ای نفوذناپذیر دور خود ایجاد کند؛ پسرش، ̎دش̎ (فاکس) می‌تواند با سرعت برق بدود؛ و همسرش، ̎هلن̎ (هانتر) در محافل ابرقهرمانی به ̎دختر کش‌آمدنی̎ معروف است و یکی از محترم‌ترین و ـ ̎انعطاف‌پذیر̎ترین ـ خانم‌های ابرقهرمان زمانهٔ خودش است.

درست وقتی ̎باب̎ احساس می‌کند که اوضاع نمی‌تواند از این بدتر بشود، پیامی دریافت می‌کند که طبق آن باید به جزیره‌ای دورافتاده برود تا در آن‌جا برای مأموریتی محرمانه، دستورهای لازم را دریافت کند …


19- فیلم انیمیشن دیو و دلبر – BEAUTY AND THE BEAST

سال تولید : ۱۹۹۱
کارگردان : کرک وایز و گاری تروزدیل
نوع فیلم : رنگی، ۸۵ دقیقه، نقاشی متحرک

فرانسه، قرن هیجدهم، شاهزادهٔ خودخواهی (بنسن) تقاضای کمک پیرزنی را که در واقع جادوگر است، رد می‌کند و با طلسم او به هیولایی بدهیبت تبدیل می‌شود. پیرزن گلی به او می‌دهد و می‌گوید اگر کسی پیش از ریختن تمام گل‌برگ‌های آن، دلباخته او می‌شود، طلسم باطل خواهد شد. سال‌ها بعد ̎بل̎ (اوهارا) که با پدرش، ̎موریس̎ (اورهارت) زندگی می‌کند، در جست و جوی او که اسیر هیولا شده پا به قصر مخوف شاهزاده در جنگل می‌گذارد و خود زندانی قصر می‌شود. وقتی هیولا برای دفاع از ̎بل̎ با گرگ‌ها می‌جنگد و زخمی می‌شود، ̎بل̎ پرستار او می‌شود. ̎ گاستون̎ (وایت)، عاشق تنومند ̎بل̎، ̎موریس̎ را که از قصر آمده و دربارهٔ هیولا حرف می‌زند، به بند می‌کشد و همراه گروهی از روستائیان به قصر حمله می‌کند. ̎بل̎ که دنبال پدرش به دهکده آمده بود، خود را به معرکه می‌رساند و هیولا را به نبرد با ̎گاستون̎ تشویق می‌کند. هیولا در آستانهٔ مرگ است که طلسم می‌شکند و او قامت انسانی‌اش را باز می‌یابد تا با ̎بل̎ کنار هم زندگی کنند.


20- فیلم انیمیشن علاء الدین – ALADDIN

سال تولید : ۱۹۹۲
کارگردان : ماسکر و کلمنتس
نوع فیلم : رنگی، ۹۰ دقیقه، نقاشی متحرک

̎علاء الدین̎ (واینگر)، جوان پرشور فقیر و ماجراجو روزی به تصادف ̎شاهزاده خانم جاسمین̎ (لارکین) را می‌بیند و دلباختهٔ او می‌شود. ̎جاسمین̎ با وجود فشار پدرش، ̎سلطان̎ (سیل) تاکنون راضی به ازدواج با کسی نشده و به خواستگاری‌های مداوم وزیر و مشاور پدرش، ̎جعفر̎ (فریمن) با تندخوئی و شدت جواب رد داده است. وقتی ̎علاء‌الدین̎ را که در اظهار دلباختگی قوانین و رسوم را در هم شکسته، دستگیر و زندانی می‌کنند، ̎جاسمین̎ که او نیز دلباختهٔ ̎علاءالدین̎ شده، از پدر تقاضای ازدواج با او را می‌کند. ̎جعفر̎ در لباس و هیأت یک پیرمرد، ̎علاء الدین̎ و میمونش، ̎ابو̎ (ولکر) را از زندان فراری می‌دهد و از او می‌خواهد که در یک غار وحشتناک در دل صحرا چراغی را برایش بیاورد و از او پاداش بگیرد. ̎علاء الدین̎ پس از گذشتن از مخاطرات، چراغ را به چنگ می‌آورد اما پیرمرد در آخرین لحظه‌ او را به قعر چاه می‌اندازد و نمی‌تواند چراغ را تصاحب کند. ̎علاء الدین̎ را قالیچهٔ پرنده نجات می‌دهد، اما او به تصادف باعث خروج ̎جن̎ (ویلیامز) از داخل چراغ می‌شود. ̎جن̎ چراغ به او می‌گوید که بنده و بردهٔ او است و می‌تواند سه آرزوی او را برآورده کند. یکی از آرزوها خروج از غار است، دومی اینکه به شاهزاده‌ای بدل شود که بتواند ̎جاسمین̎ را خواستگاری کند. در قصر و با کمک قالیچهٔ پرنده دل ̎جاسمین̎ را نرم می‌کند اما ̎جاسمین̎ سرانجام او را می‌شناسد. ̎جعفر جادوگر̎ با کمک طوطی‌اش ̎یاگو̎ (گاتفرید) چراغ جادو را از دست او خارج می‌کند و غول چراغ را مال خود می‌کند. ابتدا از او می‌خواهد که او را قوی‌ترین مرد روی زمین کند. و وقتی سراغ ̎جاسمین̎ و ̎سلطان̎ می‌رود، ̎علاء الدین̎ برای نجات آنان می‌آید، و با حیله و گفتن اینکه غول چراغ از ̎جعفر̎ زورمندتر است، چراغ را به دست می‌آورد و ̎جعفر̎ و ̎یاگو̎ را داخل چراغ جادو می‌کند و ̎جن̎ چراغ را آزاد می‌کند. از این پس آنان به خوبی و خوشی زندگی می‌کنند.


21- فیلم انیمیشن کابوس پیش از کریسمس تیم برتن – TIM BURTON’S THE NIGHTMARE BEFORE CHRISTMAS

سال تولید : ۱۹۹۳
کارگردان : هنری سلیک
فیلمنامه‌نویس : کارولاین تامپسن، بر مبنای داستان و شخصیت‌هائی کار برتن
آهنگساز(موسیقی متن) : دانی الفمن
نوع فیلم : رنگی، ۷۵ دقیقه، نقاشی متحرک

در هالووین تاون، شهری که تمام تدارکات مراسم هالووین را در جاهای دیگر به عهده دارد، ̎جک اسکلینگتن̎ (ساراندون)، یک اسکلت حساس و رمانتیک، شخصیتی مهم و شناخته شده است. او از روال تکراری هالووین تاون خسته شده و وقتی تصادفاً از شهر خارج و با تدارکات کریسمس روبه‌رو می‌شود، هوس می‌کند به دست‌اندرکاران این جشن، که نزد مردم محبوبیت و اقبال بیشتری دارد، بپیوندد. برای این منظور ترتیبی می‌دهد تا بابانوئل ربوده شود و خودش جای او را بگیرد، البته با شگردهای خاص خودش و هدیه‌هائی که برای بچه‌های مشتاق و از همه جا بی‌خبر، نامأنوس و حتی ناخوشایند است. اما ̎جک̎ خیلی زود در می‌یابد که چندان مناسب شغل جدیدش نیست.


22- فیلم انیمیشن آکیرا – Akira

آکیرا  انیمه‌ای ژاپنی در سبک علمی تخیلی به نویسندگی و کارگردانی کاتسوهیرو اوتومو است. این فیلم بر پایهٔ مانگایی به همین نام، که آن را هم کاتسوهیرو اوتومو نوشته، ساخته شده.

سی سال پس از جنگ جهانی سوم حالا دیگر توکیو به یک شهر بسیار بزرگ و صنعتی تبدیل شده که هیچ آرامشی در آن وجود ندارد، همچنین گروه‌های خلافکاری که شب و روز در حال جنگ با یکدیگرند و اعتراضات شدید مردم نا امنی در این شهر را چندین برابر کرده‌است.

یکی از گروه‌های موتورسوار و خلافکار این شهر دسته ای از دانش آموزان هنرستانی، به ریاست کانداست. یکی از دوستان صمیمی کاندا تتسوهو نام دارد که ضعیف‌ترین عضو گروه است و این کانداست که همیشه هوای او را دارد ولی تتسوهو همیشه نسبت به موتور و توانایی‌های کاندا در مبارزه حسادت می‌کند.

علت وقوع جنگ جهانی سوم به کودکی به نام آکیرا بازمی‌گردد، آکیرا و سه کودک دیگر وجود داشتند که در گذشته به خاطر توانایی‌های خاصی که داشتند دولت آن‌ها را جمع‌آوری کرده بود ولی آکیرا قدرتی بسیار فراتر از همه آن‌ها داشت و وقتی از کنترل خارج شد جنگ جهانی سوم آغاز شد. پس از جنگ آکیرا را در محفظه دور از دسترس همگان قرار دادند و از آن سه کودک دیگر تحد تدابیر امنیتی شدید نگهداری کردند تا وقتی که سی سال بعد یکی از آن هلا اقدام به فرار کرد و درست در زمانی که دار و دسته کاندا در حال جنگ با یک گروه دیگر بودند تتسوهو با آن کودک تصادف می‌کند و قدرتی مانند آن‌ها بدست می‌آورد ولی قدرتی که او بدست می‌آورد به طرض عجیبی مانند آکیراست و تتسوهو نیز می‌خواهد آکیرا را آزاد کند. حال همه ارتش و گروه کاندا می‌خواهند جلوی او را بگیرند.

تتسوهو پس از مدتی آکیرا را پیدا می‌کند ولی در می‌یابد که آکیرا آن چیزی نیست که او انتظارش را داشت.


23- فیلم انیمیشن آبی تمام‌عیار – Perfect Blue –

مناسب کودکان نیست

آبی تمام‌عیار  یک انیمیشن ژاپنی در ژانر تریلر روان‌شناختی به کارگردانی ساتوشی کن و محصول سال ۱۹۹۷ کشور ژاپن است. فیلم‌نامه این فیلم توسط سادایوکی مورایی بر اساس رمان آبی تمام‌عیار: دگردیسی کامل نوشته یوشیکازو تاکئوچی به رشته تحریر درآمده است.

فیلم درباره‌ی دختری به اسم میما کریگوی است. کسی که اگرچه به عنوان خواننده‌ی اصلی یک گروه موسیقی پاپ هواداران کشته-مُرده‌ی بسیاری دارد، اما تصمیم می‌گیرد خوانندگی را ترک کند و وارد دنیای بازیگری شود. اولین پروژه‌ی او بازی در نقش بسیار کوتاهی در یک سریال جنایی سیاه است. سریالی که طرفدارانش را ناامید می‌کند و همین باعث می‌شود تا او توسط مرد مرموزی که همیشه او را زیر نظر دارد پیامی با عنوان «خیانتکار» دریافت کند. اما رونا هیداکا به عنوان مدیر برنامه‌هایش به او قوت قلب می‌دهد که باید این چیزها را نادیده بگیرد. از یک طرف میما می‌خواهد هرچه سریع‌تر در حوزه‌ی بازیگری هم به جایگاهی که با خوانندگی به آن به‌دست پیدا کرده بود برسد و از طرفی دیگر تنها راهی که فعلاً پیش‌رو دارد پیشنهادی است که نویسنده‌ی سریال به او می‌دهد


24- فیلم انیمیشن شبح درون پوسته – Ghost in the Shell –

مناسب کودکان نیست

داستان این انیمیشن دربارهٔ سازمانی ساختگی و ضد سایبرتروریسم به نام «بخش امنیت عمومی ۹» است که توسط سرگرد موتوکو کوساناگی، در اواسط قرن بیست و یکم ژاپن رهبری می‌شود.

از زمان انتشار نسخه مانگای آن، شبح درون پوسته تبدیل به چندین مجموعه در رسانه‌های مختلف شده‌است که می‌توان به چند مجموعه تلویزیونی انیمه، پنج فیلم سینمایی و چندین بازی ویدئویی اشاره کرد. موضوعات این آثار در مباحث سایبرپانک، هوش مصنوعی، خودآگاهی، و فلسفه ذهن با زمینه علمی–تخیلی می‌باشد.

فیلم نخست این اثر در سال ۱۹۹۵ تولید شد و نسبتا موفق بود.


25- فیلم انیمیشن غول آهنین – THE IRON GIANT

سال تولید : ۱۹۹۹
کارگردان : براد برد
فیلمنامه‌نویس : تد مکانلیز، بر مبنای داستان برد از کتابی نوشتهٔ تد هیوز
نوع فیلم : رنگی، ۸۷ دقیقه، نقاشی متحرک

سال ۱۹۵۷. پسری نه ساله و خیال‌باف به نام ̎هوگارت̎ (ماری‌ینتال) تصور می‌کند از یک‌سو بیگانگانی مهاجم از سیاره‌ای دیگر به زمین آمده‌اند و از سوی دیگر با مأموران کمونیست وارد جنگ می‌شود. او روزی از یک ماهی‌گیر محلی می‌شنود ̎روبوتی̎ (دیزل) غول‌پیکر از آسمان به دریاچه‌ای در همان نزدیکی محل زندگی‌شان افتاده است. مادر ̎هوگارت̎، ̎آنی̎ (انیستن) این قصه را باور نمی‌کند. اما ̎هوگارت̎ به‌دنبال یافتن روبوت می‌رود و آن را از آب بیرون می‌کشد. ̎دین̎ (کانیک جونیر)، دوست ̎هوگارت̎، هنرمندی عزلت‌گزین در گورستان اتومبیل‌های اسقاطی، پیشنهاد می‌دهد که روبوت را مخفی کنند. از سوی دیگر، ̎کنت منسلی̎ (مک دانلد)، مأمور دولت، که پی برده مهاجمی ناشناس به آن محل آمده، تلاش می‌کند او را بیابد. اما ̎روبوت̎ که علاقهٔ فراوانی به خوردن آهن دارد و حرف زدن را هم یاد گرفته، مهربان‌تر از این حرف‌هاست و حتی ̎هوگارت̎ قصد دارد راه و رسم زندگی آدم‌ها را به او یاد بدهد…


26- فیلم انیمیشن لاپوتا قلعه‌ای در آسمان – Castle in the Sky

لاپوتا قلعه‌ای در آسمان در سال ۱۹۸۶ بر اساس داستانی فانتزی از خود هایائو میازاکی و تحت تأثیر بسیاری از افسانه‌های و آموزه‌های شرقی ساخته شده

این انیمیشن روایتگر تلاش دو نوجوان به نامهای شیتا و پازو برای رسیدن به قلعه‌ای به نام لاپوتا است. قلعه‌ای که باقی‌مانده از سرزمینی معلق در آسمان است که سال‌ها انسان‌ها بر روی آن در آرامش زندگی می‌کردند ولی بر اثر پدیده‌ای ناشناخته مجبور به بازگشت بر روی زمین می‌شوند. (که البته خود شیتا در سکانسی از فیلم می‌گوید:”ساکنان اصلی لاپوتا، آن جا را به خاطر حرص و طمع بعضی انسانهای گمراه برای دست یابی به قدرت بی پایان لاپوتا ترک کردند؛ چیزی که دیگر جایی برای دوستی و صمیمیت باقی نگذاشت.”) لاپوتا مورد توجه دو گروه دیگر نیز قرار دارد. راهزنانی که سال‌ها به دنبال گنج باقی‌مانده از تمدن شکوفای مردم آن سرزمین هستند و شخصی دولتی به نام موسکا که با سوء استفاده ارتش سعی دارد با دستیابی به تکنولوژی پیشرفته و روبات‌های باقی‌مانده در این قلعه به زمین بازگشته و یک امپراتوری خودکامه برپا کند.


27- فیلم انیمیشن والس با بشیر – Waltz with Bashir

والس با بشیر در سال ۲۰۰۸ به کارگردانی آری فولمن ساخته شده و به وقایع همزمان با جنگ اول لبنان در دههٔ ۸۰ میلادی در لبنان به ویژه کشتار صبرا و شتیلا می‌پردازد.

داستان فیلم از خاطرات یک سرباز اسرائیلی (آری فولمن) از حادثهٔ اردوگاه پناهندگان صبرا و شتیلا که در آن دست‌کم ۸۰۰ فلسطینی، به‌دست شبه‌نظامیان مسیحی عضو حزب فالانژ لبنان در جریان جنگ داخلی لبنان کشته شدند، حکایت دارد. در این فیلم که خیلی صادقانه از اهمال دولتمردان اسرائیلی سخن می‌گوید به مسیحیان لبنان اشاره می‌شود که مسئول کشتار صبرا و شتیلا هستند. آری فولمن که ظاهراً شخصیت اصلی این ماجراست بار سنگین عذاب‌وجدانی سخت را بر دوش خود احساس می‌کند که در قالب کابوسی سخت جلوه می‌نماید. او تلاش دارد حافظهٔ ازدست‌رفتهٔ خود را با یادآوری‌هایی گنگ بازیابد و در این میان به صورتی بی‌طرفانه از کشته‌شدن آدم‌های بی‌گناه در چنین جنگ‌هایی پرده برمی‌دارد.


28- فیلم انیمیشن شِرِک – SHREK

سال تولید : ۲۰۰۱
کارگردان : اندرو آدامسن و ویکی جنسن
فیلمنامه‌نویس : راجر شولمن، جو استیلمن، تری روسیو و تد الیوت، بر مبنای کتابی نوشتهٔ ویلیام استیگ
نوع فیلم : رنگی، ۹۰ دقیقه. نقاشی متحرک
̎شرک̎ (مایرز) غول سبزرنگی است که از تک و تنها زندگی کردن لذت می‌برد. او در باتلاقی دور افتاده زندگی می‌کند ولی یک روز ناگهان مشتی از شخصیت‌های داستان‌های جن و پری مثل ̎گرگ بزرگ خبیث̎، ̎سه تا خوک کوچولو̎ و ̎سه موش کور̎، قلمرو او را اشغال می‌کنند. همهٔ این موجودات را ̎لُرد فارکوادِ̎ (لیتگو) بدطینت از خانه و زندگی‌شان فراری داده است. آنها که می‌خواهند مأمن و زندگی‌شان را از نابودی نجات دهند، از ̎شرک̎ کمک می‌گیرند که خودش نیز در شرایطی مشابه گیر کرده است. ̎شرک̎ تصمیم می‌گیرد با ̎لُرد فارکواد̎ معامله‌ای انجام دهد؛ او حاضر است ̎پرنسس فیونا̎ (دیاز)ی ملیح را نجات دهد که قرار است به عقد ازدواج ̎فارکواد̎ درآید و عرسش باشد. الاغِ (مورفی) وفادار ولی پُرحرف ـ که تمایل خاصی هم به خواندن آهنگ‌های روز دارد ـ در این مأموریت ̎شرک̎ را همراهی می‌کند. این دو برای یافتن پرنسس، باید بر موانع متعددی فائق آیند ولی وقتی او را می‌یابند و او راز تلخی را برایشان فاش می‌کند که بر گروه تأثیر غریبی می‌گذارد و دنیایشان را به چالش می‌طلبد…


29- فیلم انیمیشن آقای فاکس شگفت‌انگیز – Fantastic Mr. Fox

آقای فاکس شگفت‌انگیز یک فیلم انیمیشن استاپ موشن آمریکایی محصول سال ۲۰۰۹ به کارگردانی وس اندرسن است. فیلم‌نامه این فیلم بر پایه رمان کودکانه‌ای به همین نام اثر رولد دال توسط وس اندرسن و نوآ بامباک نوشته شده‌است.

در این انیمیشن بازیگران برجسته‌ای همچون جرج کلونی (آقای فاکس/روباه)، مریل استریپ (خانم فاکس/روباه)، جیسون شوارتزمن (اش)، بیل مری (بجر/گورکن) و ویلم دافو (رت/موش) به‌جای شخصیت‌ها صحبت کرده‌اند.

آقای فاکس (روباه) به همراه همسر و فرزندانش در دامنه یک تپه در همسایگی خانواده‌های گورکن، خز و خرگوش زندگی می‌کنند. فاکس هر شب به مزرعه یکی از سه مزرعه‌دار پایین تپه دستبرد می‌زند. تا اینکه کشاورزها به نام‌های باگیس، بانس و بین تصمیم می‌گیرند به کمک هم روباه را به دام بیندازند.


30- فیلم انیمیشن داستان اسباب‌بازی ۲ – TOY STORY 2

سال تولید : ۱۹۹۹
کارگردان : اش برانن، جان لاسه‌تر و لی آنکریچ
نوع فیلم : رنگی، ۹۲ دقیقه، نقاشی متحرک

تری کانتی، آمریکا، زمان حال. ̎اندی̎، عروسک کابوی، ̎وودی̎ (هنکس) را که شانه‌اش آسیب دیده به کناری می‌اندازد و دیگر با او بازی نمی‌کند. ̎وودی̎ هنگام نجات دادن ̎ویزی پنگوئن̎ (رنفت) از یک حراج خانگی، گرفتار ̎آل̎ (نایت) صاحب یک مغازهٔ اسباب‌بازی فروشی می‌شود. در واقع ̎وودی̎ یک عروسک معروف نمایش تلویوزیونی محبوبی در دههٔ ۱۹۵۰ است که ̎آل̎ می‌خواهد به همراه دیگر عروسک‌های آن نمایش یعنی ̎جسی̎، دختر سوارکار (کیوساک)، اسبش ̎بولزآی̎ و ̎استینکی پیت̎ (گرامر) به یک موزهٔ ژاپنی بفروشد تا ثروتمند شود. ̎باز̎ (آلن) یکی دیگر از عروسک‌های ̎اندی̎ تیم نجاتی تشکیل می‌دهد و همه به مغازهٔ ̎آل̎ می‌روند. آن‌جا ̎باز̎ گیر می‌افتد و جایش با یک ̎باز̎ قلابی عوض می‌شود. تیم نجات سر می‌رسد اما در این میان ̎استینکی پیت̎ که هوس کرده به موزه برود، کار را خراب می‌کند…


31- فیلم انیمیشن سرویس تحویل کی‌کی- Kiki’s Delivery Service

سرویس تحویل کی‌کی یک فیلم انیمه‌ای ژاپنی و محصول سال ۱۹۸۹ به تهیه‌کنندگی، نویسندگی و کارگردانی هایائو میازاکی است. این فیلم بر اساس رمانی به همین نام توسط ائیکو کادونو یک نویسندهٔ ادبیات کودکان نوشته شده‌است.

داستان فیلم دربارهٔ دختر جادوگر جوانی به نام کی‌کی است که به دلایلی مجبور می‌شود مستقل زندگی کند. در این راه او خود را در زندگی سخت اجتماعی می‌بیند، که برای زندگی در این شرایط او از قدرت خود استفاده می‌کند و شروع به کار می‌کند، کاری که ماجراهای زیادی را برای او پیش می‌آورد. کار او پیک هوایی است… به گفتهٔ میازاکی، این فیلم در خلیج بین استقلال و وابستگی دختران ژاپنی می‌باشد.


34- فیلم انیمیشن بازیگر هزاره – Millennium Actress

بازیگر هزاره  انیمیشنی ژاپنی به کارگردانی ساتوشی کن و ساخته استودیوی مدهاوس در سال ۲۰۰۱ است. داستان آن درباره یک مستندساز است که درباره آثار و زندگی یک زن بازیگر کهنسال ژاپنی برنامه تهیه می‌کند. در طول انیمیشن،واقعیت و فیلم با یکدیگر ترکیب شده‌است. این انیمیشن برپایه زندگی ستسوکو هارا ساخته شده‌است.

سال‌ها پیش یک استودیوی فیلمسازی تعطیل شده و حال یک مستندساز (جنیا تاچیبانا) رد ستاره محبوب آن را که سی سال است در انزوا زندگی می‌کند پیدا کرده و می‌خواهد با او مصاحبه کند. تاچیبانا به بازیگر پیر کلیدی می‌دهد که قبلاً متعلق به او بوده و همین باعث می‌شود که او تمام مطالب را بیان کند و در تمام مدت، تاچیبانا و کیوجی ایدا (فیلمبردارش) در سخنان او غرق می‌شوند. می‌فهمیم که آن کلید را یک نقاش انقلابی در دوران جوانی به او داده و او با ورود به بازیگری درصدد پیدا کردن او بوده‌است.


35- فیلم انیمیشن شش قهرمان بزرگ – Big Hero 6

۶ قهرمان بزرگ فیلمی در ژانر موزیکال، علمی–تخیلی، و فانتزی به کارگردانی کریس ویلیامز و دان هال است که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد. این فیلم از کمیک‌های مارول کامیکس به همین نام تقلید شده‌است. یک سریال انیمیشنی هم به به این نام درست شده و درحال پخش است.

داستان فیلم در شهری در آینده به نام سان‌فرانسوکیو -ترکیبی از فرهنگ و جغرافیا و معماری دنیای شرق و غرب- اتفاق می‌افتد. قهرمان داستان، نوجوانی به نام هیرو هامادا، اعجوبه دانش رباتیک، روزی به همراه برادر بزرگترش، تاداشی، به کالج می‌رود و آنجا عاشق چیزی که در آزمایشگاه می‌بیند می‌شود. او برای این‌که ثابت کند که لیاقت ورود به دانشگاه را دارد باید چیزی اختراع کند و او موفق می‌شود وسیله ای به نام “میکروبات” تولید کند. میکروبات ها با فکر انسان کار میکنند. اما در شب ارائه اختراعش پس از ارائهٔ اختراعش، کالج آتش گرفته و تاداشی هامادا می رود داخل آتش و جان خود را از دست می دهد…


36- فیلم انیمیشن چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم ۲- How to Train Your Dragon 2

چگونه اژدهای خود را را تربیت کنیم ۲  بر اساس مجموعه داستانی به همین نام نوشته کرسیدا کوول ساخته‌ شده‌است. چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم ۲ توسط دریم‌ورکس تولید و استودیو قرن بیستم آن‌را منتشر کرد. این فیلم که ادامه‌ای برای چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم است همانند نسخهٔ اول هم توسط منتقدین و هم توسط مخاطبین مورد استقبال قرار گرفت.

وقایع این فیلم پنج سال پس از فیلم اول رخ می‌دهد. دراگو در حال تشکیل یک ارتش از اژدهایان، برای حمله به برک است؛ حال هیکاپ باید با این تهدید مقابله کند.


37- فیلم انیمیشن زندگی بیداری – Waking Life

زندگی بیداری پویانمایی محصول سال ۲۰۰۱ که نوشته و کارگردانی آن برعهده ریچارد لینکلیتر بود.

فیلم درباره شخصی هست که در خواب و رویا گرفتار شده و هر بار که سعی میکند از خواب بیدار شود متوجه میشود که در یک رویای دیگر است و در این رویاها با انسان های مختلفی درباره فلسفه ی زندگی و هستی صحبت میکند.


38- فیلم انیمیشن سه‌قلوهای بلویل – The Triplets of Belleville

سه‌قلوهای بلویل یک فیلم به کارگردانی سیلوَن شومه است که در سال ۲۰۰۳ منتشر شد.

پسر بچه‌ای در یکی از مناطق روستایی فرانسه با مادر بزرگش، «مادام سوزا» زندگی می‌کند. «مادام سوزا» برای او دوچرخه‌ای می‌خرد و تشویقش می‌کند در مسابقات دوچرخه سواری دور فرانسه شرکت کند و برنده شود. اما گروهی گنگستر مافیایی پسر جوان را می‌ربایند و به شهر بزرگ بل ویل می‌برند تا از او به خاطر مهارت‌هایش در دوچرخه سواری، در یک قماربازی پیچیده استفاده شود.


39- فیلم انیمیشن گیسوکمند- Tangled

گیسوکمند یا ژولیده  انیمیشن موزیکالی است که در سال ۲۰۱۰ توسط استودیوی والت دیزنی ساخته شد. داستان فیلم بر گرفته از داستان متل آلمانی راپانزل نوشتهٔ برادران گریم است. نام این فیلم قرار بود راپانزل باشد تا این‌که نهایتاً به گیسوکمند تغییر یافت. این فیلم در نوامبر ۲۰۱۰ به صورت سه‌بعدی به نمایش درآمد.

روزی روزگاری در شهری پادشاه و ملکه‌ای عادل در کنار مردم به خوبی و خوشی زندگی می‌کردند. در همان زمان قطره‌ای از خورشید روی زمین می‌چکد و از آن گلی طلایی‌رنگ می‌روید. پیرزنی جای آن گل را پیدا می‌کند و خود را به وسیلهٔ آن جوان می‌کند. او نمی‌خواهد که بقیه جای آن گل را پیدا کنند و به خاطر همین این موضوع را به هیچ‌کسی نمی‌گوید و خودش هرچند وقت یک‌بار به کنار آن گل می‌رود و با خواندن آواز نیرو و زیبایی جوانی خود را پس می‌گیرد. تا این‌که ملکه باردار می‌شود و در بستر بیماری می‌افتد. مردمان شهر همه به دنبال دارویی برای بیماری وی هستند. آن‌ها این گل طلایی را پیدا می‌کنند و جوشاندهٔ آن را به ملکه می‌دهند. ملکه حالش خوب می‌شود و دختری (راپانزل) با موهای طلایی به دنیا می‌آورد. آن‌ها در روز تولد او بالنی نورانی به آسمان می‌فرستند. آن پیرزن که زندگی خود را در خطر می‌بیند تصمیم می‌گیرد تا تکه‌ای از موهای او را بدزدد، وقتی شبانه به کاخ می‌رود متوجه می‌شود که با بریدن موها، آن‌ها به رنگ قهوه‌ای درمی‌آیند و قدرت خود را از دست می‌دهند. برای همین راپانزل را می‌دزدد.


40- فیلم انیمیشن چه‌کسی برای راجر رابیت پاپوش دوخت؟ – Who Framed Roger Rabbit

سال تولید : ۱۹۸۸
کارگردان : رابرت زمکیس.
سیلور.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۴ دقیقه. نقاشی متحرک و زنده.

هالیوود، سال 1947. «راجر رابیت» (فلایشر)، ستاره فیلم‌های نقاشی متحرک نسبت به وفاداری همسرش، «جسیکا» (ترنر و اروینگ) تردید دارد. رئیس کمپانی تهیه‌کننده فیلم‌های او، به یک کارآگاه خصوصی به‌نام «ادی» (هاسکینز) مأموریت می‌دهد شواهدی علیه «جسیکا» جمع‌آوری کند تا «راجر» را به جدائی از همسرش قانع کند. «ادی» عکس‌هائی از «جسیکا» در کنار یکی از ثروتمندان بزرگ شهر، «ماروین» (کی) می‌گیرد. «راجر» با دیدن عکس‌ها به شدت عصبانی می‌شود و همان شب «ماروین» به قتل می‌رسد. «قاضی دوم» (لوید) به این نتیجه می‌رسد که «راجر» قاتل است و حکم بازداشت او را صادر می‌کند. «جسیکا» نزد «ادی» اعتراف می‌کند که هنوز «راجر» را دوست دارد. در تعقیب و گریززی برای دستگیری «راجر»، «ادی»، «جسیکا» و «راجر» به انبار متروکه‌ای پناه می‌برند. در آنجا آشکار می‌شود که همه توطئه‌ها زیر سر «دوم» است که قصد دارد شهر را به تصرف خودش درآورد. در نبردی سخت، سرانجام «ادی» موفق می‌شود «دوم» را از بین ببرد.


41- فیلم انیمیشن کورالاین – Coraline

کورلاین یک انیمیشن استاپ‌موشن است که در سال۲۰۰۹ منتشر شد. هنری سیلیک کارگردان، تهیه‌کننده و فیلمنامه‌نویس آن بود. کورالاین بر اساس رمانی به همین نام نوشتهٔ نیل گیمن ساخته‌شد.

کورالین جونز دختری یازده ساله است که به همراه خانواده اش به یک خانه کهنه در شهری دیگر نقل مکان می کنند.آن‌ها همسایه‌های عجیبی به نام‌های خانم اسپینک، خانم فورسیبل و آقای بوبینسکی دارند. پدر مادر او دیگر به او توجهی نمی کنند و کورالین از خانه جدیدشان خوشش نمی آید. از طرفی پسرک احمقی به نام اضافی که گربه ای لاغر و سیاه دارد، همیشه مزاحم او می شود. او اتاقی کوچک و قدیمی دارد و هیچ سرگرمی جز نگاه کردن به بیرون که همیشه باران می بارد ندارد. اما او دریچه ای در یکی از اتاق ها پیدا می کند و کنجکاو می شود که ببیند پشت آن دریچه چه چیزی پنهان است؟ پس از مادرش، کلید آن دریچه را می خواهد و وقتی در دریچه را باز می کند، چیزی جز آجر پشت آن نیست. اما کورالین شک نمی کند که پشت دریچه چیزی است. ولی او موشی را دیده که به سمت دریچه اسرار آمیز میرود.


42- فیلم انیمیشن رالف خرابکار – Wreck-It Ralph

رالف خرابکار در سال ۲۰۱۲ توسط استودیو والت دیزنی ساخته شد.  فیلم توسط ریچ مور کارگردانی شد. فیلم‌نامه آن توسط جنیفر لی و فیل جانسون بر اساس داستانی از مور، جانسون و جیم ریردان نوشته شده‌است.

فیلم، داستان صاحب عنوان بازی gamevillan است که در مقابل نقش و آرزوی قهرمان شدن مقاومت می‌کند. وی در میان بازی‌ها سفر می‌کند و بالاخره یک تهدید وحشتناک که کل بازی تحت تأثیر قرار می‌دهد را از میان برمی‌دارد و در اینجاست که رالف ناخواسته آغاز به کار می‌کند.


53- فیلم انیمیشن فیلم لگو – The Lego Movie

فیلم لگو را فیل لرد و کریستوفر میلر نویسندگی و کارگردانی کرده‌اند و توسط برادران وارنر در سال ۲۰۱۴ منتشر شد.

از صداپیشگان این فیلم می توان کریس پرت، ویل فرل، الیزابت بنکس، ویل آرنت، نیک آفرمن، الیسون بری، چارلی دی، لیام نیسون و مورگان فریمن را نام برد.

این فیلم بر پایهٔ اسباب بازی‌های لگو ساخته شده و شخصیت اصلی داستان درباره یک کارگر ساختمانی ساده به نام اِمِت است که پیشگویی شده او از جهان در برابر رئیس‌جمهور تجارت که می خواهد تمام مردم را با کراگل (چسب قطره‌ای) متوقف کند، محافظت کند.

در جهان لگو، ویتروویوس تلاش می‌کند تا از یک ابرسلاح به نام کراگل در برابر رئیس‌جمهور تجارت که شرور است، محافظت کند. او در این کار شکست می‌خورد اما پیشگوئی می‌کند که شخصی از مردم در برابر کراگل محافظت خواهد کرد‌. رئیس‌جمهور تجارت ویتروویوس را از صخره‌ای به پایین پرت می‌کند و پیشگوئی را جعلی می‌خواند.

هشت‌ونیم سال بعد، اِمِت به اشتباه جایگزین یک کارگر ساختمانی می‌شود و به ماموریتی می‌رود که با پیوستن به گروهی دیگر از لگوها، تلاش می‌کنند تا در برابر رئیس‌جمهور تجارت که قصد نابودی جهان را دارد، بایستند.


44- فیلم انیمیشن پونیو روی صخره کنار دریا- Ponyo

پونیو روی صخره کنار دریا  یک فیلم فانتزی انیمیشنی ژاپنی محصول سال ۲۰۰۸، به نویسندگی و کارگردانی هایائو میازاکی که توسط استودیو جیبلی ساخته شده‌است. پونیو به طور کلی بدون استفاده از گرافیک کامپیوتری ساخته شده و به صورت سنتی یک انیمیشن با دست کشیده شده است.

داستان فیلم درباره یک ماهی طلاهی به نام پونیو است که با خواهرهای خود در آکواریوم پدرش، فوجیموتو که یک جادوگر است واقع در قلعه‌ای زیر دریا زندگی می‌کند. پونیو آرزو دارد چیزهای بیشتری در این دنیا را مشاهده کند، پس تصمیم می‌گیرد از خانه خود فرار کند و به جای دیگری برود. او توسط یک عروس دریایی از خانه خود خارج شده و به دور دست‌ها می‌رود. پونیو در کنار ساحل توسط پسری به نام سوسکه نجات پیدا می‌کند و او را به خانه خود می‌برد.


45- فیلم انیمیشن فانتازیا – Fantasia

سال تولید : ۱۹۴۰-  رنگی، ۱۲۰ دقیقه

یکی از بزرگ‌ترین جاه‌طلبی‌های تاریخ کمپانی والت دیزنی که در زمان خود چندان اقبالی کسب نکرد، اما از اواخر دهه ۱۹۶۰ به بعد به اثری کلاسیک برای انواع و اقسام تماشاگران ـ از جمله جوانان عاصی دهه ۱۹۶۰ به بعد به اثری کلاسیک برای انواع و اقسام تماشاگران ـ از جمله جوانان عاصی دهه ۱۹۶۰ ـ بدل شد. تصاویر نقاشی متحرک خارق‌العاده و تخیل‌برانگیز، قطعات پرآوازه موسیقی کلاسیک را همراهی می‌کنند و دیزنی الگوی سنفونی‌های احمقانه‌اش را برای ساختن فیلمی بلند به کار می‌گیرد که قصد ترکیب هنر خاص‌پسند و سرگرمی عامه‌پسند را دارد: توکاتا و فوگ در رمینور باخ تمرینی در انتزاع برای نقاشان کمپانی بود، سوئیت فندق‌شکن چایکوفسکی پری‌ها، قارچ‌ها، گل‌ها، ماهی‌ها و برگ‌ها را به رقص در می‌آورد، پرستش بهار استراوینسکی برای همراهی داستان مصور آفرینش حیات بر سطح زمین به کار می‌رود، سنفونی پاستورال بتهوون در اپیزود بحث‌انگیزی شنیده می‌شود که در آن موجودات اسطوره‌ای یونانی نقش ایفا می‌کنند، در رقص ساعت‌های پونکیلی تمساح‌ها سر در پی اسب‌های آبی می‌گذارند، شبی بر فراز کوه سنگی موسورگسکی با تصاویری هراس‌انگیز از اشباح و شیاطین توأم می‌شود (از جمله الهام گرفتن از شروع فیلم فاوست فریدریش ویلهلم مورنا و با استفاده از بلا لوگوسی، هنرپیشه فیلم‌های ترسناک، به‌عععنوان مدلی راهنما برای طراحی “خدای سیاه”) و سپس به آرامش و صفای معنوی آوه‌ ماریای شوبرت و منظره امپرسیونیستی روستائیانی که از میان جنگل به کلیسا می‌روند، می‌انجامد. مشهورترین قطعه فیلم از شاگرد جادوگر اثر پل دوکا الهام می‌گیرد و میکی ماوس در آن در نقش وردستی ناشی و ناشکیبا ظاهر می‌شود. لیوپولد استوکوفسکی، رهبر ارکستر سنفونی فیلادلفیا، و نوازندگانش در فاصله قطعات به‌صورت ضد نور دیده می‌شوند و دیمز تیلر موسیقی‌شناس، گوینده متن فیلم است. نسخه روز آمد شده‌ای، با عنوان فانتازیا ۲۰۰۰، با رنگ و صدای اصلاح شده و اضافه شدن بخش‌های جدید در آغاز سال ۲۰۰۰ به نمایش درآمد.


46- فیلم انیمیشن پاندای کونگ‌فوکار – Kung Fu Panda

پاندای کونگ‌فوکار محصول سال ۲۰۰۸ است و توسط جان استیونسن کارگردانی شده‌. داستان در چین باستان رخ می‌دهد؛ یک پاندای غریبه و تنبل به نام پو آرزو دارد که استاد کونگ فو شود. هنگامی که پیش‌بینی می‌شود یک جنگجوی خطرناک (تای‌لانگ) از زندان می‌گریزد؛ جشنی برپا می‌شود تا جنگجوی اژدها در آن برگزیده شود. پس از رخدادهایی پو به عنوان جنگجوی اژدها برگزیده می‌شود. استاد شیفو ابتدا سعی می‌کند این پاندا را به علت تنبلی از جنگجوی اژدها بودن منصرف کند و در این کار گروه پنج آتشین که شاگرد اگوی هستند(افعی، ببری، میمون، مانتیس و لک لک) به استاد کمک می‌کنند اما بعداً منصرف می‌شوند و وی را آموزش می‌دهند طوری که تای‌لانگ را نیز شکست دهد و بعد از چند روز جنگ بالاخره پو تای لانگ را شکست داد.


47- فیلم انیمیشن پری دریایی کوچک – The Little Mermaid

سال تولید : ۱۹۸۹
کارگردان : ران کلمنتس و جان ماسکر، برمبنای داستانی نوشتل هانس کریستیان آندرسن.
نوع فیلم : رنگی، ۸۲ دقیقه.

«آری‌یل» (بنسن)، پری دریائی خوش صدا، زیر دریا در قلمروی تحت فرمائی پدرش، «تریتن» (مارس)، زندگی می‌کند. او سخت مایل به دیدن زندگی خارج از آب‌هاست، ولی پدرش که از انسان‌ها نفرت دارد، او را منع می‌کند. «آری‌یل» به رغم خواسته پدرش به سطح آب می‌آید، شاهزاده جوان کشتی شکسته‌ای به‌نام «اریک» (بارنز) را از مرگ نجات می‌دهد و دل‌باخته‌اش می‌شود. اما تنها راه برای بودن در کنار او این که به آدمیزاد تبدیل شود تا روی خشکی زندگی کند. «آری‌یل» برای کمک گرفتن نزد «اورسولا» (کارول)، ساحره بدذات اعماق آب، می‌رود و «اورسولا» نز در ازای تصاحب صدای «آری‌یل» آرزوی او را برآورده می‌کند. «آری‌یل» موفق به دیدار شاهزاده می‌شود، ولی تازه مشکل آغاز شده زیر شاهزاده او را که صدای جادوئی و زیبایش را از دست داده، به جا نمی‌آورد…


48- فیلم انیمیشن من نفرت‌انگیز – Despicable Me

کارگردان: پیر کافین- کریس رناد
نویسنده: کن داریو – کینکو پائول

گرو تبه‌کاری است که با شنیدن خبر دزدیده شدن هرم بزرگ جیزه تصمیم می‌گیرد تا برای تحت تأثیر قرار دادن رئیس بانکی که از آن برای کارهایش وام می‌گیرد، ماه را بدزدد. او دستیارانی به نام مینیون دارد که موجوداتی بسیار کوچک هستند و به کتک کاری و خرابکاری علاقهٔ ویژه‌ای دارند و موش‌های آزمایشگاهی دکتر نفاریو دستیار گرو و مسئول آزمایشگاه زیرزمینی او هستند. برای دزدیدن ماه او به دستگاه کوچک‌کننده که در شرق آسیاست، نیاز دارد. او به آن‌جا می‌رود ولی ویکتور رقیب او (که پسر رئیس بانک نیز هست) دستگاه را از او می‌رباید. گرو به دنبال ویکتور (بردار) می‌رود ولی امنیت پناهگاه او بسیار بالاست و راه ورودی پیدا نمی‌کند. ناگهان متوجه می‌شود که ۳ دختر شیرینی‌فروش که از طرف یتیم‌خانه به دم در خانهٔ او می‌آیند تا شیرینی بفروشند، می‌توانند به راحتی داخل خانهٔ ویکتور شوند. او از دکتر نفاریو می‌خواهد تا روبات کلوچه‌ای بسازد برای این که بشود ویکتور را گول‌زد و سیستم امنیتی پناهگاه او را مختل کرد؛ ولی گوش‌های نفاریو سنگین است و همیشه درخواست‌های گرو را اشتباه انجام می‌دهد. بعد او به یتیم‌خانه می‌رود و سرپرستی این بچه‌ها را قبول می‌کند. او ابتدا روابط خوبی با آن‌ها ندارد ولی کم‌کم به بچه‌ها علاقه‌مند می‌شود. او به کمک بچه‌ها و روبات‌ها دستگاه کوچک‌کننده را از ویکتور پس می‌گیرد و از آن طرف دکتر نفاریو به یتیم‌خانه زنگ می‌زند و می‌گوید که گرو می‌خواهد بچه‌ها را پس بدهد …


49- فیلم انیمیشن مولان – mulan

سال تولید : ۱۹۹۸
کارگردان : باری کوک و تونی بنکرافت
نوع فیلم : رنگی، ۸۸ دقیقه متحرک.

زمانی که ̎شان یو̎ی سنگ‌دل (فرر) و سپاهش قصد براندازی امپراتوری ̎هون̎ را دارند، ̎مولان̎ جوان (مینگ نا ون) در گیرودار صحبت دربارهٔ زندگی زناشوئی آینده‌اش است. برای دفاع از امپراتوری ̎هون̎، از هر خانواده یک مرد باید به ارتش بپیوندد. وقتی پدر پیر ̎مولان̎، ̎فا ژو̎ (سون تک او) داوطلب می‌شود، ̎مولان̎ مخالفت می‌کند و موهایش را کوتاه می‌کند، لباس مردانه می‌پوشد و با کمک اژدهای کوچک دلقکی به‌نام ̎موشو̎ (مورفی)، به ارتش امپراتوری می‌پیوندد. او در حالی که ̎موشو̎ را در لباسش پنهان کرده به گروه سربازانی که ̎سروان شانگ̎ (ب. د. وونگ) رهبری می‌کند، ملحق می‌شود. در یک مسیر کوهستانی سپاه امپراتور به‌دام می‌افتد و ̎مولان̎ قد علم می‌کند تا این شکست را به پیروزی بدل سازد…


50- فیلم انیمیشن کتاب جنگل – The Jungle Book

سال تولید : ۱۹۶۷
کارگردان : ولفگانگ رایترمن
فیلمنامه‌نویس : لاری کلمنس، رالف رایت، کن آندرسن و ونس گری، برمبنای مجموعه داستان‌های موگلی نوشته رودیارد کیپلینگ.
نوع فیلم : رنگی، ۷۸ دقیقه. نقاشی متحرک

“موگلی” (بروس رایترمن) پسربچه‌ای‌ست که در جنگل و میان گرگ‌ها بزرگ شده است. وقتی خبر بازگشت ببر درنده جنگل، “شیر خان” (ساندرز)، می‌رسد، پلنگی به‌نام “باگیرا” (کابوت) داوطلب می‌شود که “موگلی” را برای فرار از جنگل و پیوستن به آدم‌ها همراهی کند. “موگلی” در راه سفر، با خرسی به‌نام “بالو” (هریس) آشنا می‌شود. وقتی میمون‌ها او را می‌دزدند تا راز آتش را یاد بگیرند، “باگیرا” و “بالو” نجاتش می‌دهند. با وجود این، “موگلی” خودش را تنها احساس می‌کند و با سه لاشخور طرح دوستی می‌ریزد. در رویاروئی با “شیرخان”، “بالو” به‌ظاهر کشته می‌شود، اما لاشخورها “موگلی” را نجات می‌دهند. “موگلی” با شاخه درختی که بر اثر رعد و برق آتش گرفته، “شیرخان” را فراری می‌دهد. سرانجام معلوم می‌شود که “بالو” هم زنده است، ولی درست وقتی که به‌نظر می‌رسد “موگلی” در جنگل می‌ماند، بادیدن دختری جوان به‌دنبالش می‌رود تا با همنوعانش زندگی کند…


51- فیلم انیمیشن رابین‌هود – Robin Hood

سال تولید : ۱۹۷۳
کارگردان : ولفگانگ رایترمن.
نوع فیلم : رنگی، ۸۳ دقیقه. نقاشی متحرک.

«رابین هود» (بدفورد) و «جان کوچولو» (هریس) از سوی حکومت فاسد «پرنس جان» (یوستینوف)، یاغی شناخته می‌شوند. «سِر هیس» (تری – توماس)، ملازم «پرنس جان» با هیپنوتیسم، «شاه ریچارد» را روانه جنگ‌های صلیبی کرده است. در جنگل شروود، «رابین» و «جان کوچولو» از تله‌ای که مردان «داروغه ناتینگام» (بترام) برای‌شان گذاشته‌اند، فرار می‌کنند و بعدتر در لباس کولی‌های فالگیر سر راه کاروان «پرنس جان» و «سر هیس» قرار می‌گیرند که برای اخذ مالیات‌های سنگین، منطقه را زیرپا می‌گذارند. آنان موفق می‌شوند مالیات‌ها را پس بگیرند و «رابین هود» با کمک «پدر تاک» (دیواین) پول‌ها را میان مردم فقیر شهر پخش می‌کند. «پرنس جان» برای بیرون کشیدن «رابین» از مخفیگاهش، ترتیب یک مسابقه تیراندازی با کمان را می‌دهد …


52- فیلم انیمیشن سفیدبرفی و هفت کوتوله – Snow White And The Seven Dwarfs

سال تولید : ۱۹۳۷
کارگردان : دیوید هند، پرس پیرس، لاری موری، ویلیام کوترل، ویلفرد جکسن، بن شارپستین.
نوع فیلم : رنگی. ۸۳ دقیقه.

“سفید برفی” یتیم (کازلوتی) در خدمت نامادری‌اش، ملکه‌ای شریر و شیطان‌صفت (لاورن) است. روزی ملکه از آینه جادوئی‌اش (اولسن) می‌پرسد که زیباترین زن دنیا کیست و پاسخ می‌شنود: “سفیدبرفی”. ملکه برافروخته و حسود، شکارچی‌اش (بوکانان) را مأمور می‌کند تا “سفیدبرفی”. ملکه برافروخته و حسود، شکارچی‌اش (بوکانان) را مأمور می‌کند تا “سفیدبرفی” را به جنگل ببرد و سربه نیست کند. شکارچی نمی‌تواند خود را راضی به انجام این کار کند و از “سفیدبرفی” می‌خواهد تا بگریزد. “سفیدبرفی” در جنگل تنها و هراسان مدهوش می‌شود. حیوانات دورش جمع می‌شوند. “سفیدبرفی” در جنگل تنها و هراسان مدهوش می‌شود. حیوانات دورش جمع می‌‌شوند. “سفیدبرفی” با حیوانات دوست می‌شود و آن‌ها او را به سوی کلبه کوچکی می‌برند که داخلش کثیف و نامرتب است. “سفیدبرفی” کلبه را تمیز می‌کند و بعد به خواب می‌رود …


53- فیلم انیمیشن آریتی- The Secret World of Arrietty

آریتی که در آمریکای شمالی تحت عنوان دنیای مخفی آریتی ، فیلم پویانمایی ژاپنی محصول سال ۲۰۱۰ در ژانر فانتزی است که کارگردانی آن را هیروماسا یونه‌بایاشی و نویسندگی آن را هایائو میازاکی و کیکو نیوا بر عهده داشته‌اند و استودیو جیبوری آن را تهیه کرده‌است. این فیلم بر اساس رمان قرض‌کنندگان به قلم ماری نورتن ساخته شده‌است.

این فیلم، داستان آریتی، یک وام‌گیر جوان، را بازگو می‌کند که در خانواده‌ای نوعی روزگار می‌گذراند. او در نهایت با شو، یک پسر انسانی با یک مشکل قلبی از زمان تولدش، دوست می‌شود. شو با خالهٔ بزرگ خود، ساداکو، زندگی می‌کند. هنگامی که خدمتکار ساداکو، هارو، نسبت به سر و صداهای تخته‌های خانه مشکوک می‌شود، آریتی و خانواده‌اش ناگزیر می‌شوند، برای جلوگیری از پیداشدن‌شان فرار کند؛ حتی اگر این کار به معنی ترک‌کردن خانهٔ دوست‌داشتنی‌شان باشد.


54- فیلم انیمیشن عصر یخ‌بندان – ICE AGE

سال تولید : ۲۰۰۲
کارگردان : کریس وج و کارلوس سالدانا
فیلمنامه‌نویس : مایک برگ، مایک ج. ویلسن و پیتر ایکرمن، برمبنای داستانی نوشتهٔ ویلسن
آهنگساز(موسیقی متن) : دیوید نیومن
نوع فیلم : رنگی، ۸۱ دقیقه، نقاشی متحرک

بیست هزار سال پیش، سیارهٔ ما وارد عصر یخ‌بندان شد. همه نوع جانوری در جست‌وجوی آب و هوائی گرم‌تر به سمت جنوب مهاجرت کردند. ̎سید̎ (لگیزامو) جانور تنبلی که هرگز از وراجی بازنمی‌ایستد، در خواب جا گذاشته می‌شود و در همان حال باقی حیوانات سفر خود را به طرف جنوب آغاز می‌کنند. وقتی ̎سید̎ بیدار می‌شود به ̎مانی̎ (رومانو)، ماموتی برمی‌خورد که راهی شمال است و ̎سید̎ نیز تصمیم می‌گیرد او را در سفرش هم‌راهی کند. وقتی ببرها به اردوگاه انسان‌ها حمله می‌کنند، زنی، بچه‌اش را بغل می‌گیرد و به داخل رودخانه می‌پرد. پیش از آن‌که زن غرق شود، ̎مانی̎ و ̎سید̎، بچه‌اش را نجات می‌دهند و تصمیم می‌گیرند دنبال پدرش بگردند و بچه‌ را به او بازگردانند. ̎دیه‌گو̎ (لیری)، یکی از ببرهائی که به آدم‌ها حمله کرده، به سراغ آنها می‌آید و بچه را می‌طلبد…


55- فیلم انیمیشن یخ‌زده- Frozen

یخ‌زده ساخته والت دیزنی پیکچرز است. این فیلم بر پایه رمان ملکه برفی اثر نویسنده مشهور، هانس کریستیان آندرسن، ساخته شده‌است. انیمیشن یخ زده پنجاه و سومین انیمیشن کلاسیک والت دیزنی است و بازیگران مطرحی نظیر: کریستن بل، ایدینا منزل و جاناتان گروف در آن به صداپیشگی پرداخته‌اند.

فیلم با تعدادی یخ‌شکن که در حال جمع‌آوری یخ از روی یک دریاچه منجمد در نقاط سردسیر نروژ در آرندال هستند آغاز می‌شود. در میان آنان یک پسر بچّه ۸ ساله که «کریستوف» نام دارد به همراه گوزن شمالی کم سّن خود «اسون»، سعی در جمع‌آوری یخ دارد و تا آنجایی که می‌تواند برای این کار تلاش می‌کند. یخ شکنان پس از جمع‌آوری یخ کافی به سوی شهر حکومتی «ارندل» حرکت می‌کنند. درست در همان زمان در کاخ ارندل دو شاهزاده خردسال زندگی می‌کنند. پرنسس «آنا» خواهر بزرگتر خود «السا» را دیر وقت از خواب بیدار می‌کند تا با او برف بازی کند؛ زیرا السا دارای قدرتی جادویی است که می‌تواند به وسیلهٔ آن برف و یخ تولید کند.


56- فیلم انیمیشن زندگی جدید امپراتور- The Emperor’s New Groove

کارگردان: مارک دیندال
داستان: کریس ویلیامز- مارک دیندال

زندگی جدید امپراتور  انیمیشنی است از والت دیزنی ، محصول سال ۲۰۰۱، است.

امپراتور کوزکو با قدرت جادویی جانشینش تبدیل به یک شتر لاما می‌شود و اکنون باید تخت پادشاهی خود را در قالب یک حیوان به خود بازگرداند که در این بین ماجراهای جالبی رقم می‌خورد …


57- فیلم انیمیشن سرزمین دور از یاد – The Land Before Time

سال تولید : ۱۹۸۸
کارگردان : بلوت
فیلمنامه‌نویس : استو کریگر، بر مبنای داستانی نوشته جودی فرودبرگ و تونی گیس
نوع فیلم : رنگی، ۶۹ دقیقه. نقاشی متحرک.

با تغییر آب و هوای دنیا، دایناسورهای گیاه‌خوار که با کمبود مواد غذائی روبه‌رو شده‌اند، به سوی «دره بزرگ»، قلمروی افسانه‌ای که در آن گیاهان فراوانی یافت می‌شود، به راه می‌افتند. آنها در طی راه فقط توقف کوتاهی می‌کنند تا بچه‌هاشان سر از تخم درآورند؛ و بدین ترتیب یکی از این بچه دایناسورها، «لیتل فوت» (دیمن)، زیر نگاه ستایش‌آمیز مادر (شیور) و پدر بزرگ (اروین) و مادربزرگش پا به دنیا می‌گذارد.درست همزمان با «لیتل فوت»، «سرا» (هیوستن) به دنیا می‌آید: دایناسور کوچولوئی که بازیگوشی‌های گرم و صمیمانه «لیتل‌فوت» را پس می‌زند و می‌گوید «سه‌شاخی» که دارد با «گردن دراز» او جور در نمی‌آید. دایناسورهای گیاه‌خوار مدام در خطر حمله دایناسورهای گوشت‌خوار هستند. «لیتل فوت» از پدربزرگ و مادربزرگش جدا می‌افتد و بعدتر نیز مادرش را در حال مرگ می‌یابد. مادر به او راه رسیدن به دره بزرگ را یاد می‌دهد …


57- فیلم انیمیشن آلیس در سرزمین عجایب – Alice In Wonderland

سال تولید : ۱۹۵۱
کارگردان : کلاید جرونیمی، هامیلتن لاسک و ویلفرد جکسن.
نوع فیلم : رنگی، ۷۵ دقیقه. نقاشی متحرک.

“آلیس” (بومانت) خواهر بزرگ‌ترش (انجل) زیر سایه درختی نشسته‌اند. خواهرش دارد کتاب می‌خواند و “آلیس” در حالی که دراز کشیده، در افکار خود فرو رفته است که ناگهان خرگوش سفیدی (تامپسن) از جلویش شتابان عبور می‌کند و در حالی که می‌گوید “دیرم شده” درون سوراخی ناپدید می‌شود “آلیس” به دنبالش می‌رود و به داخل سوراخ سقوط می‌کند. از این‌جا به بعد مجموعه‌ای از حادثه‌های عجیب و نامعقول برای او رخ می‌دهند: “آلیس” برای این‌‌که بتواند از سوراخ کلید در عبور کند، با خودش شربتی اسرارآمیز، بزرگ و سپس کوچک می‌شود. بعد با دو برادر دوقلو “دی” و “دام” (هر دو اومالی) برخورد می‌کند که قصه‌ای را باز می‌گویند، یک دوقلو “دی” و “دام” (هر دو اومالی) برخورد می‌کند که قصه‌ای را باز می‌گویند، یک هزارپا و “گربه چشایر” (هالووی) را می‌بیند، در یک مهمانی چای دیوانه‌وار حضور می‌یابد و به دیدن “ملکه” (فلتن) می‌رود که از “آلیس” دعوت می‌کند در غیر منصفانه‌ترین بازی کروکه شرکت کند. بعد او را به محاکمه می‌کشانند و ناچار می‌شود دوباره از سوراخ کلید به دنیای عادی برگردد. آن‌جاست که در می‌یابد همه این‌ها رویا بوده است.


58- فیلم انیمیشن پینوکیو – Pinocchio

سال تولید : ۱۹۴۰
کارگردان : بن شارپستین و هامیلتن لاسک.
نوع فیلم : رنگی، ۸۸ دقیقه.

جیرجیرک آس‌وپاسی به‌‌نام “جیمینی” (ادواردز)، شبی به کلبه “ژپتو” (راب)، پیرمرد نجاری وار می‌شود که کار ساختن آخرین عروسکش را به تازگی به پایان رسانده است. “ژپتو”، پیش از خواب آرزو می‌کند که کاش عروسک چوبی‌اش، با نام “پینوکیو” (جونز)، تبدیل به پسری واقعی می‌شد. در آرامش شب، پری جادوئی (ونابل) ظاهر می‌شود و “پینوکیو” را زنده می‌گرداند. پری با “پینوکیو” شرط می‌کند که اگر پسر خوبی باشد و خود خواه نباشد و دروغ نگوید (اگر دروغ بگوید دماغش دراز می‌شود)، انسانی واقعی خواهد شد. در این بین، پری متوجه حضور “جیمینی” می‌شود و او را به مقام وجدان آگاه “پینوکیو” منصوب می‌کند. پری به “جیمینی” قول می‌دهد که اگر کارش را درست انجام دهد، مدال طلا دریافت خواهد کرد. “ژپتو” از خواب بیدار می‌شود و با اهالی خانه (از جمله گربه محبوبش، “فیگارو”) زنده شدن “پینوکیو” را جشن می‌گیرد. صبح روز بعد، “پینوکیو” روانه مدرسه می‌شود. اما سر راه مدرسه، روباه مکاری به‌نام “جان درستکار” و همراهش “گیدئون”، او را از راه به در می‌کنند. آنان او را به دنیای نمایش‌های “استرومبولی” (جودلز) می‌برند. آخر شب، “استرومبولی”، “پینوکیو” را به بند می‌کشد و کوشش “جیمینی” نیز برای رهائی او نتیجه‌ای نمی‌بخشد…


59- فیلم انیمیشن والاس و گرومیت: نفرین موجود خرگوش‌نما – Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

والاس و گرومیت: نفرین موجود خرگوش نما یک پویانمایی با تکنیک استاپ‌موشن است و در سال ۲۰۰۵ ساخته شده. این انیمیشن از سری والاس و گرومیت است و توسط آردمن انیمیشن و دریم‌ورکس در بریتانیا ساخته شده و در همان سال نیز موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم پویانمایی شد.

والاس و سگ وفادار و نترسش گرومیت در دهکده ای زندگی می کنند که هرسال درآن نمایشگاه سبزیجات برگزار می شود. آنها برای مبارزه با آفات گیاهی یک دستگاه اختراع کرده و به کار دفع آفات نباتی مشغول هستند، تا این که در آستانه برگزاری نمایشگاه تمامی مزارع دهکده توسط موجودی ناشناخته مورد حمله ای بزرگ قرار می گیرد. خانم تاتینگتون مدیر نمایشگاه قصد دارد تا به هر ترتیبی شده نمایشگاه را برگزار کند. از این رو با والاس تماس می گیرد، اما این وضعیت از طرف محبوب او آقای ویکتور کواترمین چندان مورد پسند نیست و به زودی کاری که آنها سهل می پنداشتند ، سخت می شود.


60- فیلم انیمیشن هرکول – hercules

سال تولید : ۱۹۹۷
کارگردان : ران کلمنتس و جان ماسکر
نوع فیلم : رنگی، ۹۲ دقیقه. نقای متحرک.

̎هرکول̎ (کیتن)، فرزند ایزدان یونانی، ̎زئوس̎ (تورن) و ̎هرا̎ (ایگار)، در کودکی توسط افراد ̎هادس̎ (وودز)، فرمانروای دنیای مردگان، ربوده و مجبور به زندگی با انسان‌ها می‌شود. او پس از نوشیدن معجونی ، به موجودی نیمه ایزد ـ نیمه انسان بدلمی‌شود که به رغم داشتن نیروئی ایزدی در کالبدی انسانی گرفتار آمده است. برای بازگشت به کوه المپ و ایزد کامل شدن، او باید شجاعت و قدرت خود را در زمین اثبات کند. بنابراین ̎هرکول̎ جوان (دانوون) با کم یک ساتیر به نام ̎فیلوکتتس (د ویتو) می‌آموزد که چگونه از قدرت خود استفاده کند و با ایزدان شر و دیوها بجنگد. اما ̎هادس̎، هراسان از این موضوع، زنی اغواگر به‌نام ̎مگارا̎ (ایگان) را می‌فرستد تا ̎هرکول̎ را بفریبد و قدرتش را تضعیف کند…


61- فیلم انیمیشن عروس مرده- Corpse Bride

عروس مرده را تیم برتون و مایک جانسون کارگردانی کرده و محصول سال ۲۰۰۵ شرکت برادران وارنر آمریکا است. فیلم روایتی میان دنیای زندگان و مردگان است. دنیای بی‌روح زندگان که در آن رنگ‌ها مرده و انسان‌ها بیمار و رنجورند و دچار روزمرگی و تزویرند و در عوض در دنیای مردگان همه شاد و مهربانند و محیطی با رنگ‌های شاد دارند و بر خلاف زندگان در حال عشق ورزیدنند.

داستان در شهر کوچکی در انگلستان و در عصر ویکتوریایی اتفاق می‌افتد. ویکتور ون دورت و ویکتوریا دورگلات بنا به ملاحظات مالی و اجتماعی خانواده‌هایشان می‌خواهند با هم ازدواج کنند. در هنگام تمرین مراسم عروسی، ویکتور مدام خطابه‌ای را که باید بگوید فراموش می‌کند. او به جنگل می‌رود و در حالی که خطابه‌اش را با خود تکرار می‌کند، حلقه را از شاخه درختی که مانند یک دست از زمین بیرون آمده‌است می‌گذراند. شاخه در حقیقت دست عروس مرده‌ای است که از خاک بیرون مانده‌است …


62- فیلم انیمیشن ماجراهای تن‌تن- The Adventures of Tintin

ماجراهای تن‌تن: راز اسب شاخدار ساخت سال ۲۰۱۱ است که بر اساس مجموعه کتاب‌های معروف «ماجراهای تن‌تن و میلو» اثر هرژه ساخته شده‌است. کارگردان این فیلم استیون اسپیلبرگ، نویسندگان آن استیون موفات، ادگار رایت و جو کرنیش و تهیه‌کنندهٔ آن نیز پیتر جکسون است. داستان این فیلم ترکیبی از سه کتاب «خرچنگ پنجه‌طلایی» (۱۹۴۱)، «راز اسب شاخدار» (۱۹۴۳) است و «گنج‌های راکهام» (۱۹۴۴) ماجرای قسمت بعدی آن است.

در فیلم اسپیلبرگ، تن تن، به همراه سگش در بازار قدیمی شهر بروکسل، ماکت کوچک یک کشتی قدیمی قرن هفدهمی به نام یونیکورن (اسب شاخدار) را می‌خرد که متعلق به سرفرانسیس است که به دنبال حمله دزدان دریایی به ریاست مرد خبیثی به نام «راکام سرخپوش» (با بازی دانیل کریگ) در دریا غرق شده و گنج گران‌قیمتی را با خود به قعر اقیانوس برده است. تن تن پی می‌برد که سرفرانسیس، سه ماکت مشابه ساخته و نقشه گنج غرق شده را در آن‌ها جاسازی کرده و حالا مرد شیطان صفتی به نام ساخارین که از نوادگان «راکام سرخپوش» است به دنبال آن نقشه هاست. بقیه ماجرا، رقابت تن تن وهادوک با ساخارین برای دست یابی به ماکت سرفرانسیس است.


63- فیلم انیمیشن صد و یک سگ خالدار – One Hundred and One Dalmatians

صد و یک سگ خالدار را والت دیزنی درسال ۱۹۶۱ ساخته است. این فیلم بر اساس رمان رمانی به همین نام نوشته دودی اسمیت ساخته شده‌.

داستان آن در مورد یک دسته سگ خالدار نوزاد است که توسط شخصیتی بدذات به نام کروئلا دویل (بتی لو جرسون) ربوده می‌شوند که قصد دارد از پوست آن‌ها پالتو درست کند. پدر و مادر سگ‌ها پانگو و پردیتا (به ترتیب راد تیلور و کیت باور) برای نجات آن‌ها دست به کار می‌شوند و در طول ماجرا هشتاد و چهار توله دیگر که از فروشگاه‌های حیوانات خانگی خریداری شده‌اند را نیز نجات می‌دهند و در مجموع تعدادشان به صد و یکی می‌رسد.


64- فیلم انیمیشن پیتر پن – Peter Pan

سال تولید : ۱۹۵۳
محصول : والت دیزنی
کارگردان : هامیلتن لاسک، کلاید جرونیمی و ویلفرد جکسن.
نوع فیلم : رنکی، ۷۷ دقیقه. نقاشی متحرک.

“آقای دارلینگ” (کانرید) از این‌که دخترش، “وندی” (بومانت) اصرار دارد برای بچه‌های دیگر قصه‌هائی درباره پسری خیالی به‌نام “پیتر پن” تعریف کند، دلخور است. شبی آقا و “خانم دارلینگ” (انجل) به مهمانی می‌روند و “وندی” را تنها می‌گذارند. در این‌جا “پیتر پن” (دریسکول) و پری وردستش، و پری وردستش، “تینکر بل”، ظاهر می‌شوند و “وندی” را با خود به سفری جادوئی به سرزمین رویاها می‌برند. آن‌ها ماجراهای بسیاری را از سر می‌گذرانند و با ناخدای شیطان‌صفت، “هوک” (کانرید) مبارزه می‌کنند…


65- فیلم انیمیشن سیندرلا – Cinderella

سال تولید : ۱۹۵۰
محصول : والت دیزنی
کارگردان : ویلفرد جکسن، هامیلتن لاسک و کلاید جرونیمی.
نوع فیلم : رنگی، ۷۵ دقیقه.

نامادی ظالم “سیندرلا” (آدلی) به او اجازه نمی‌دهد در جشن باشکوه قصر پادشاه برای برگزیدن عروس خانواده سلطنتی، شرکت کند. در این‌جا، پری مهربانی (فلتن) بر “سیندرلا” (وودز) ظاهر می‌شود و او را به کمک جادو با ظاهری آراسته به جشن می‌فرستد. پسر پادشاه (فیپس) در دم به “سیندرلا” دل می‌بازد اما او که جادوی ظاهر آراسته‌اش تا نیمه شب قدرت دارد، پیش از آن‌که شاهزادهخ از او خواستگاری کند، می‌گریزد و لنگه‌ای از کفش‌های بلورینش را جا می‌گذارد…


66- فیلم انیمیشن بانو و ولگرد – Lady And The Tramp

سال تولید : ۱۹۵۵
کارگردان : هامیلتن لاسک، کلاید جرونیمی و ویلفرد جکسن
نوع فیلم : رنگی، ۷۵ دقیقه. نقاشی متحرک.

شهری در نیوانگلند، اوایل قرن بیستم، “دارلینگ” (لی) از شوهرش، “جیم” (میلار)، به‌عنوان هدیه کریسمس یک توله‌سگ ماده می‌گیرد که “بانو” نامیده می‌شود. به‌زودی “بانو” (لودی) بزرگ می‌شود و با دوستانش “جاک” (تامپسن)، سگ شکاری اسکاتلندی و “تراستی” (باکن)، سگ تازی فاقد قوه‌بویائی در محله اعیانی شهر زندگی خشضوشی دارد. این سه سگ آن‌گاه که با سگی از آن سوی شهر، “ولگرد” (رابرتس)، روبه‌رو می‌شوند با او تحقیرآمیز برخورد می‌کنند. پس از چندی، “دارلینگ” و “جیم” صاحب نوزادی می‌شوند. اما آن‌دو ناچار از رفتن به سفری هستند و در غیاب‌شان “عمه‌سارا” (فلتن) به خانه می‌آید تا از بچه‌ نگه‌داری کند. اما “عمه سارا” از “بانو” خوشش نمیآید. “بانو” از خانه خارج می‌وشد و به‌زودی خود رادر مناطق غریبه شهر و تحت تعقیب سگ‌های خشن خیابانی می‌بیند. به‌زودی “ولگرد” او را نجات می‌دهد واین دو به یکدیگر بسیار نزدیک می‌شوند. با این همه، صبح روز بعد “بانو” تصمیم می‌گیرد که برای مراقبت از نوزاد صاحبانش به خانه بازگردد…


67- فیلم انیمیشن روباه و سگ شکاری – The Fox And The Hound

سال تولید : ۱۹۸۱
کارگردان : آرت استیونز، تد برمن و ریچارد ریچ.
نوع فیلم : رنگی، ۸۳ دقیقه. نقاشی متحرک.

«تاد» (میچل) یک بچه روباه است که مادرش او را رها کرده و پیرزنی، «ویدو توئید» (نولان)، نگه‌داری او را به‌عهده گرفته است. از طرفی «ایمس اسلید» (آلبرتسن)، همسایه «ویدو توئید» که یک شکارچی است، نیز توله‌سک شکاری به‌نام «کاپر» (فلدمن) را خریده است. بچه‌روباه و توله‌سگ خیلی زود با هم دوست می‌شوند، تا اینکه «کاپر» مجبور می‌شود با صاحبش و سگ پیری به نام «رئیس» (باترام) برای یادگیری وظایفش به‌عنوان سگ شکاری از انجا برود. بهار بعد که «کاپر» (راسل) باز می‌گردد، «تاد» (رونی) یک روباه بالغ شده است. در یک شکار، «رئیس» و «کاپر»، «تاد» را تعقیب می‌کنند و او از روی خطوط راه‌آهن فرار می‌کند، ولی «رئیس» در اثر برخورد با قطار مجروح می‌شود و «کاپر»، «تاد» را به‌خاطر این واقعه سرزنش می‌کند. «ویدو توئید» که فهمیده «تاد» باید زندگی در طبیعت را فرا بگیرد، او را آزاد می‌کند. در اینجا «مامان بزرگ» (بیلی)، یک جغد پیر، به کمکش می‌آید …


68- فیلم انیمیشن بامبی – Bambi

سال تولید : ۱۹۴۲
کارگردان : دیوید هند
فیلمنامه‌نویس : پرس پیرس و لاری موری، برمبنای داستانی نوشته فلیکس سالتن.
نوع فیلم : رنگی، ۷۰ دقیقه. نقاشی متحرک.

با بازگشت جغد پیر از شب زنده‌داری، همه حیوانات جنگل به مراسم تعمید گوزن تازه متولد شده، “بامبی” (استوارت) می‌روند. “بامبی”، ظاهراً دست‌وپا چلفتی‌ترین حیوان جنگل است. او محیط را دیر و به سختی می‌شناسد و همراهش در کشف راه و رسم زندگی، بچه خرگوشی به‌نام “تامپر” (بن) است. “تامپر” مستقل و متکی به خود است و دوست دارد از زندگی لذت ببرد. یار بعدی “بامبی”، راسوی بدبوی کوچکی است که “بامبی” به اشتباه او را “گل” (الکساندر) می‌نامد و این اسم روی او باقی می‌ماند. “تامپر”، آرام‌آرام، “بامبی” را آموزش می‌دهد و مادرش او را با وحشت “انسان” آشنا می‌کند. نشانه حضور انسان صدای شلیک چند گلوله است. در این بین برخوردی نیز با بچه‌گوزن ماده‌ای به‌نام “فیلین” (کینگ) پیش می‌آید. تا این‌که پائیز و زمستان می‌رسد …


69- فیلم انیمیشن دانشگاه هیولاها- Monsters University

دانشگاه هیولاها یک فیلم پویانمایی سه‌بعدی، محصول 2013 و پیش‌درآمد شرکت هیولاها است و توسط دن اسکنلون کارگردانی شده. این فیلم توسط استودیوی پویانمایی پیکسار تولید و توسط والت دیزنی توزیع شد. داستان فیلم قبل از داستان فیلم نخست یعنی شرکت هیولا ها اتفاق می‌افتد.

هیولای جوانی بنام مایکل «مایک» وازوسکی آرزو دارد ترساننده شود (هیولایی که شبانه وارد دنیای انسانها شود و بچه‌ها را بترساند تا با جیغشان انرژی تأمین شود) وقتی او بزرگ می‌شود به دیدن کارخانه هیولاها (پرسودترین و شناخته شده‌ترین کمپانی ترساندن شهر هیولاها) در اردوی مدرسه می‌رود. ۱۱ سال بعد مایک شاگرد اول ترساندن سال اول در دانشگاه هیولاها می‌شود و با هیولایی بزرگ، آبی و پشمالو بنام جیمز پی. «سالی» سالیوان آشنا می‌شود. مایک به شدت درس می‌خواند در حالیکه «سالی» ممتاز (او از خانواده‌ای بااستعداد در ترساندن آمده) با تنبلی بر تونایی‌های طبیعیش در ترساندن اتکا می‌کند. بعد از گذشت نیم سال، مایک و سالی تصمیم می‌گیرند به انجمن برادری بپیوندند اما فقط سالی موفق می‌شود. در امتحانات پایانی نیم سال، دین ابیگیل هر دو را می‌اندازد. او بیان می‌کند سالی به اندازه کافی درس نمی‌خواند و مایک هم اصلاً ترسناک نیست. بدین ترتیب سالی از انجمن برادری هم بیرون انداخته می‌شود. مایک تصمیم می‌گیرد با شرکت در مسابقات ترساندن خودش را اثبات کند.


70- فیلم انیمیشن غارنشین‌ها- The Croods

غارنشین‌ها یا کرودها محصول سال ۲۰۱۳ و کمپانی دریم‌ورکس انیمیشن است. این فیلم صداپیشگانی چون نیکولاس کیج، اما استون، رایان رینولدز، کاترین کینر، کلارک دیوک و کلوریس لیچمن دارد. خانوادهٔ کرودها را کرک دمیکو نویسندگی و کارگردانی کرده است.

ایپ در یک خانواده از انسان‌های غارنشین از نژاد انسان‌های هوشمند نئاندرتال زندگی می‌کند و به شکار به روش زمان‌های پیش از تاریخ و به بحث در مورد اینکه چگونه خانوادهٔ او یکی از معدود خانواده‌هایی است که در این نزدیکی زنده مانده‌است می‌پردازد و همهٔ این‌ها در مقابل قوانین سخت پدرش، گراگ است. روزی در غارشان، گراگ داستانی به همسرش اوگا، دخترش سندی، پسرش تانک، مادرزنش گرن و شخصیتی که آیینهٔ طبیعت کنجکاو ایپ است تعریف می‌کند. او با استفاده از این داستان به خانواده‌اش هشدار می‌دهد که اکتشاف «چیزهای جدید» یک تهدید برای بقایشان در برخواهد داشت. زمانی که ایپ یک نور درخشان متحرک را در خارج از غارشان می‌بیند، باعث تحریک حس کنجکاوی و رفع بی‌حوصلگی او می‌شود و در یک شب تاریک پس از خوابیدن خانواده‌اش، نصیحت پدرش را نادیده گرفته و غار را ترک می‌کند.


71- فیلم انیمیشن آناستازیا – ANASTASIA

سال تولید : ۱۹۹۷
کارگردان : بلوت و گلدمن
فیلمنامه‌نویس : بروس گراهام، نونی وایت، باب تسودیکر و سوزان گوتیه
نوع فیلم : رنگی، ۹۴ دقیقه، نقاشی متحرک

پس از لَعن و نفرین ̎خانوادهٔ رومانوف̎ توسط ̎راپوتین̎، ̎آناستازیا̎ی کوچک را از مادربزرگش، ̎ملکه ماریا̎ (لنزیری) جدا می‌کنند. ̎آناستازیا̎ در یک یتیم‌خانه بزرگ می‌شود و وقتی تبدیل به زن جوانی می‌شود همه او را با نام ̎آنیا̎ (رایان) می‌شناسند. او خاطرات روشنی از دورهٔ بچگی‌اش ندارد و با کسانی آشنا می‌شود که به امید گرفتن جایزه‌ای از ملکهٔ ثروتمند پیر به دنبال دختری هستند که شبیه ̎آناستازیا̎ باشد تا او را به پاریس ببرند. سرانجام ̎آناستازیا̎ به همراه دو نفر دیگر به پاریس سفر می‌کند اما ̎ملکه دریا̎ اعتمادی به حرف‌های آنان ندارد…


72- فیلم انیمیشن سیارهٔ گنج – TREASURE PLANET

سال تولید : ۲۰۰۲
کارگردان : کلمنتس و ماسکر
نوع فیلم : رنگی ،۹۵ دقیقه

̎جیم̎ (گوردون ـ لویت)، جوانی است که با خواندن قصهٔ ماجراجوها و دزدان دریائی بزرگ شده و آرزوی تجربه کردن همان ماجراها را در زندگی خودش دارد. یک روز، ̎جیم̎ به مردی در شرفِ مرگ برمی‌خورد که نقشه‌ای را در اختیارش می‌گذارد و درست پیش از مرگ به او هشدار می‌دهد: ̎از روبات بزرگ برحذر باش!̎. ̎جیم̎ پس از بررسی دقیق نقشه، متوجه می‌شود که نقشه، مسیر رسیدن به سیّارهٔ گنج را ترسیم کرده ـ دنیائی دوردست که صدها دزد فضائی، غنایم خود را در آن‌جا پنهان کرده‌اند. ̎جیم̎ اطمینان دارد که این همان ماجرائی است که خوابش را می‌دیده و بنابراین به خدمهٔ سفینهٔ فضائی ̎ر. ل. ا. لگسی̎ و ̎کاپیتان آملیا̎ (تامپسن) که در صدد دست یافتن به سیارهٔ گنج هستند، می‌پیوندد. در حالی‌که ̎جیم̎ به اتفاق دوستش، ̎دکتر داپلر̎ (پیرس) به دیگر سرنشینان سفینه پیوسته، خیلی زود با ̎جان سیلور̎ (مورای) دوست می‌شود که اگرچه در آشپزخانهٔ سفینه کار می‌کند ولی نقشه‌های بزرگی در سر دارد. ̎جیم̎ وقتی به بزرگی و اهمیتِ نقشه‌های ̎سیلور̎ پی می‌برد که او فاش می‌کند که یک روبات/ دزد فضائی تمام‌عیار است و شورشی در سفینه به راه می‌اندازد تا کنترلش را در اختیار بگیرد. اما ̎جیم̎ با وجود رفاقتش با ̎سیلور̎، از پیوستن به این شورش سر باز می‌زند و دیری نگذشته که خود را مجبور می‌بیند برای دفاع از نظم و قانون، علیه سفینه‌اش پُر از مردان بی‌پروا، دست به‌کار شود.


73- فیلم انیمیشن رنگو – Rango

رَنگو محصول سال ۲۰۱۱ است و نویسندگی آن را جان لوگان و کارگردانی‌اش را گور وربینسکی انجام داده.  در این فیلم جانی دپ در نقش رنگو سخن می‌گوید.

انیمیشن رنگو داستان زندگی یک آفتاب‌پرست (بزمجه) خانگی است که دچار بحران هویت می‌باشد. این فیلم که حال و هوایی وسترن و کمدی دارد با نقش بازی کردن آفتاب‌پرست در یک آکواریوم آغاز می‌شود و با بیرون آمدن اتفاقی‌اش از آکواریوم، وی وارد دنیایی متفاوت می‌شود. او به‌طور اتفاقی از یک اتومبیل به درون صحرایی خشک و بی‌آب و علف پرت می‌شود. بعد از آن با راهنمایی یک آرمادیلوی خردمند به یک شهر کوچک حیوانات می‌رسد که مردم آن در خشکی و بی آبی به سر می‌برند. بعد از آن اسم رنگو را برای خود انتخاب کرده و با داستان‌های خیالی که برای مردم شهر تعریف می‌کند و نیز کشته شدن اتفاقی یک شاهین به‌دست او، به کلانتر و منجی شهر تبدیل می‌شود.


74- فیلم انیمیشن ابرذهن- Megamind

ابرذهن که در ایران با نام های ابرذهن، کله کدو و نابغه هم شناخته می‌شود،را تام مک‌گرث در سال ۲۰۱۰ ساخته است.

داستان این فیلم در مورد دو قهرمان است که نیروهای خارق‌العاده‌ای دارند و از فضا به زمین آمده‌اند. ابرذهن (ویل فرل) دارای ذهن قوی می‌باشد و فرد بسیار باهوشی است که زمانی که به زمین فرستاده شد سر از زندان شهر متروسیتی درآورد و به یک خلاف‌کار تبدیل شد. قهرمان دیگر مترومن (برد پیت) است که دارای قدرت زیادی است و فرد محبوبی در شهر متروسیتی محسوب می‌شود. او مردم شهر را از دست خلافکاران نجات می‌دهد.و یک روز نبردی بین مترومن و ابرذهن رخ می دهد و پایان نبرد با پیروزی ابرذهن خاتمه می یابد…


75- فیلم انیمیشن زیبای خفته – The Sleeping Beauty

سال تولید : ۱۹۵۹
محصول : والت دیزنی
کارگردان : اریک لارسن، ولفگانگ رایترمن و لس کلارک.
نوع فیلم : رنگی، ۷۵ دقیقه. نقاشی متحرک.

قرن چهاردهم. “شاه استفان” (هولمز) و همسرش صاحب دختری می‌شوند. در جشنی که به مناسبت تولد نور رسیده برپا شده است “شاه هیوبرت” (تامپسن) نیز حضور دارد تا پسر خردسالش، “شاهزاده فیلیپ” را به‌ نامزدی شاهزاده خانم در بیاورد. در این بین سه پری خوش‌قلب (فلتن، آلن و لودی) سر می‌رسند و هدایای خود را تقدیم می‌کنند. یکی از زیبائی به شاهزاده خانم می‌بخشد و دیگری صدای خوش. اما پیش از این‌که پری سوم جادوی خود را به کار ببرد، پری شیطان صفتی (آدلی) وارد می‌شود. و از این‌که به جشن دعوت نشده به خشم می‌آید و شاهزاده خانم را طلسم می‌کند که در شانزده سالگی بر اثر لمس سوزن یک دوک نخ‌ریسی جوان مرگ شود. پری سوم نیز مقدر می‌کند شاهزاده خانم در شانزده سالگی در صورت تماس با سوزن دوک نخ‌ریسی به خواب عمیقی فرو برود و تنها با بوسه محبوب به زندگی بازگردد …


76- فیلم انیمیشن شمشیر در سنگ – Sword In The Stone

سال تولید : ۱۹۶۳
محصول : والت دیزنی
کارگردان : ولفگانگ‌ رایترمن
فیلمنامه‌نویس : بیل پیت، برمبنای رمانی نوشته ت. هـ. وایت.
نوع فیلم : رنگی، ۸۰ دقیقه. نقاشی متحرک.

قرون وسطا. انگلستان پادشاهی ندارد و تا زمانی که کسی شمشیر فروخته در سنگی را بیرون نکشد، نخواهد داشت. “وارث” (سورنسن)، فرزند خوانده “سراکتور” (کابوت) در جست‌وجوی یک تیر گم شده به جنگل می‌رود و به کلبه “مرلین جادوگر” (سوئنسن) می‌رسد. “مرلین” تصمیم می‌گیرد تا با تبدیل کردن “وارت” به ماهی، سنجاب و پرنده، درس‌های زندگی را به او یاد دهد. “وارت” به چنگ “مادام میم جادوگر” (ونت‌وورت) می‌افتد، اما “مرلین” در یک نبرد میان نیروهای جادوئی، او را نجات می‌دهد. “سراکتور” و پسرش، “کی” (آلدن)، “وارت” را با خود به لندن می‌برند تا در عوض، “شمشیر در سنگ” را برایش می‌آورد. هیچ‌کس باور نمی‌کند که او شمشیر را بیرون آورده، اما او جلوی چشم همه این کار را تکرار می‌کند و پادشاه قانونی انگلستان می‌شود.


77- فیلم انیمیشن دامبو – Dumbo

سال تولید : ۱۹۴۱
کارگردان : بن‌شارپستین
نوع فیلم : رنگی، ۶۴ دقیقه، نقاشی متحرک.

“دامبو” بچه فیلی در یک سیرک است که به‌خاطر گوش‌های بیش از حد بزرگش مسخره و تحقیبر می‌شود. او به کمک بهترین دوستش، “تیموتی موشه” (برافی) و چند کلاغ، کشف می‌کند که می‌تواند به کمک این گوش‌ها پرواز کند و ستاره سیرک بشود…

از بهترین فیلم‌های بلند نقاشی متحرک والت دیزنی ـ ساده، گیرا و تأثیرگذار با پیامی کامل و صریح: “برای موفقیت، باید خودت باشی”. چیزی که “دامبو” را به شهرت می‌رساند، همان گوش‌های مزاحم و مشکل آفرین است و فیلم نمایشی از پیروزی شیرین “رویای آمریکائی” به سیاق دیزنی است.


78- فیلم انیمیشن ماشین‌ها- Cars

ماشین‌ها توسط استودیوی پویانمایی پیکسار در سال ۲۰۰۶ ساخته شده. جان لستر کارگردانی و نویسندگی این فیلم را برعهده دارد اوون ویلسون، پل نیومن، بانی هانت، لری د کیبل گای، مایکل کیتون، جان راتزنبرگر، تونی شالهوب، چیچ مارین، جرج کارلین، جنیفر لوئیس و کاترین هلموند صداپیشگی شخصیت‌های انیمیشن را انجام می‌دهند.

لایتنینگ مک کوئین ماشین مسابقه تازه‌کاری است که تنها هدفش برنده شدن است به‌طوری‌که برای برنده شدن اخلاق‌های خود را زیر پا می‌گذارد. در یک روز پس از چند برد متمادی رقیبش، چیک هیکس، از وی می‌برد و این کار باعث عصبانیت مک کوئین می‌شود. مک کوئین تصمیم می‌گیرد تلافی کند اما در یک جابجایی به‌طور غافلگیرکننده‌ای وارد یک شهر قدیمی به نام رادیاتور اسپرینگ می‌شود. به دلیل سرعت بالا، گروهبان آن منطقه وی را دستگیر می‌کند و رئیس دادگاه دکتر هادسن هورنت برای مجازات مک کوئین به وی دستور می‌دهد جادهٔ اصلی را تعمیر کند مک کوئین سعی می‌کند توضیح بدهد که او اشتباهی به این شهر وارد شده‌است و او باید برای مسابقه آماده شود اما به‌دلیل عدم دسترسی ساکنان به وسایل ارتباطی و سایر مردمان حرف او را باور نمی‌کنند.

مک کوئین در ادامه با ماتر یدک‌کش خوش قلب و سالی کاررا وکیل و هتل دار شهر آشنا می‌شود و سالی به او توضیح می‌دهد که زمانی رادیاتور اسپرینگ یک شهر شلوغ و پر رفت‌وآمد بوده‌است و بر اثر ساختن بزرگراه جدید به تدریج شهر فراموش شده‌است.


79- فیلم انیمیشن دلیر- Brave

دلیر یا شجاع توسط پیکسار در سال 2012 تولید شد. کارگردان آن مارک اندروز  و برندا چپمن هستند.

شاهزاده مریدا دختری بود که به تیر وکمان علاقه زیادی داشت که با پدر و مادر و سه برادر کوچکترش زندگی می‌کند. او دوست نداشت زندگیش در قید و بند یک شاهزاده باشد ولی مادرش او را مجبور به ازدواج می‌کند. او تصمیم می‌گیرد که آزاد باشد و مسیر زندگیش را خودش انتخاب کند پس مراسم را به هم می‌زند و برای اینکه از دست مادر و پدرش عصبانی بود پارچه ای که عکس او و برادرانش و مادر و پدرش روی آن است ، پاره می کند …


80- فیلم انیمیشن شاهزادهٔ مصر – THE PRINCE OF EGYPT

سال تولید : ۱۹۹۸
کارگردان : برندا چاپمن، سایمن ولز و استیو هیکنر
نوع فیلم : رنگی، ۹۹ دقیقه، نقاشی متحرک

در حالی‌که ̎رامسس̎ (فاینز) خود را برای تاج و تخت آماده می‌سازد، برادرش، ̎موسی̎ (کیلمر)، بی‌قید و بی‌تفاوت، روزگار می‌گذراند تا آن‌که به رمز و راز واقعی گذشته‌اش پی می‌برد؛ این‌که از قوم بنی‌اسرائیل است و در شیرخوار‌ه‌گی او را در سبدی جای داده‌اند و به دل امواج رودخانه سپرده‌اند تا از قتل عام جان سالم به‌در ببرد. ̎ستی̎ (استوارت)، فرعون مصر، او را هم‌چون فرزندش بزرگ کرده است. وقتی ̎موسی̎ واقعیت را از زبان کُنده چوبی سوزان می‌شنود، به کمک خداوند به مصر برمی‌گردد و از فرعون مصر ـ یعنی در واقع، برادرش ̎رامسس̎ ـ می‌خواهد که ̎مردم مرا از بند رها کن̎ …

داستان زندگی پُر فراز و نشیب و دراماتیک حضرت موسی تاکنون دست‌مایهٔ فیلم‌های معروفی بوده (از جمله نسخهٔ سسیل ب. دمیل در سال‌های ۱۹۲۳ و ۱۹۵۶). دریم ورکز پس از نقاشی متحرک کامپیوتری مورچه‌ها (اریک دارنل و تیم جانسن، ۱۹۹۸)، به سنت پایدار والت دیزنی رجوع می‌کند و می‌کوشد ماجراهای زندگی پیامبر قوم یهود را خیلی دیزنی‌وار تصویر کند؛ کوششی که کمابیش موفق است و مخاطب کم سن و سال نقاشی متحرک را به تماشای این داستان مذهبی ترغیب می‌کند.


81- فیلم انیمیشن ماداگاسکار – MADAGASCAR

سال تولید : ۲۰۰۵
کارگردان : اریک دارنل و تام مگرات
نوع فیلم : رنگی، ۸۶ دقیقه. نقاشی متحرک

̎الکسِ̎ شیر (استیلر)، رفیقش، ̎مارتیِ̎ گورخر (راک)، ̎ملمنِ̎ زرافه (شویمر) و ̎گلوریا̎ (اسمیت)، اسب آبی، حیوانات نازنازیِ باغ‌وحش پارک مرکزی هستند که با هنرنمائی‌های‌شان سر بچه‌ها را گرم می‌کنند. دهمین سالگرد تولد ̎مارتی̎، جرقهٔ بحران میان‌سالگی‌اش را می‌زند. او نیز الهام با الهام از پنگوئن‌ها که خیال دارند به قطب جنوب فرار کنند، رؤیای رفتن به محیط وحش را در سر می‌پروراند. با وجود تلاش‌های ̎الکس̎ در منصرف کردن او، ̎مارتی̎ می‌گریزد و عازم ایستگاه بزرگ قطار نیویورک می‌شود. دیگران هم در پی‌اش راه می‌افتند و وحشتی در شهر به راه می‌اندازند. سرانجام آنها را به دام می‌اندازند و در جعبه‌های بزرگ سوار یک کشتی می‌کنند و به طرف کنیا می‌فرستند. پنگوئن‌ها کنترل کشتی را در اختیار می‌گیرند و باعث می‌شوند صندوق‌های چوبی حاوی دوستان‌شان در آب بیفتد و امواج دریا آنها را به سواحل جنگلی براند …


82- فیلم انیمیشن هورتن صدایی می‌شنود (Horton Hears a Who)

کارگردانان: جیمی هیوارد (Jimmy Hayward)، استیو مارتینو (Steve Martino)
صداپیشگان: جیم کری (Jim Carrey)، استیو کرل (Steve Carell)، کرول برنت (Carol Burnett)

دکتر زوس یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان داستان‌ها و کتاب‌های کودکان است که شهرت بسیار زیادی در سراسر جهان دارد. کتاب‌های او با طراحی‌های خاص و داستان‌هایی که درس‌های اخلاقی متنوعی را به کودکان آموزش می‌دهد، سال‌هاست مورد توجه قرار گرفته‌اند و اولین اثر تمام انیمیشنی که از روی این کتاب‌ها ساخته و اکران شده، انیمیشن هورتن صدایی می‌شنود است.

روی یک گرده موجودات زیادی زندگی می‌کنند؛ ولی چون کوچک هستند، کسی نمی‌داند و اهمیت نمی‌دهد تا اینکه روزی فیلی مهربان به نام هورتون (با صدای جیم کری) صدای آنها را می‌شنود و تصمیم می‌گیرد که این گرده را در جای امنی مستقر کند. در ابتدا حیوانات هورتون را دیوانه فرض می کنند اما زمانی که سرسختی و مقاومت او را می بینند در این راه به او کمک می کنند.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

این عکس‌ها را ببینید تا تصدیق کنید که افسوس‌ها (حسادت‌های) اینستاگرامی ما بسیار اوقات درست نیستند!

هر کسی ممکن است طور خاصی از اینستاگرام استفاده کند. یکی صفحات خبری را دنبال می‌کند، دیگری بیشتر صفحات کاری یا سرگرمی را. یکی به اخبار و عادات سلبریتی‌ها علاقه دارد و برخی‌ها هم همه آشنایان و اعضای خانواده و دوستان قدیم و جدید را دنبال…

جستجو برای جیمز باند بعدی – طرفداران جیمز باند یکی از این 11 نفر را جیمز باند بعدی می‌دانند

جیمز باند یک شخصیت خیالی است که توسط نویسنده بریتانیایی یان فلمینگ خلق شده. باند یک مامور سرویس مخفی بریتانیایی ظریف و پیچیده است که با کد 007 نیز شناخته می‌شود. او اولین حضور خود را در رمان «کازینو رویال» فلمینگ در سال 1953 انجام داد و از…

عکس‌های پراکنده جالب که دقایقی شما را سرگرم خواهند کرد

این ساعت آفتابی زمان را به صورت دیجیتالی نشان می‌دهد کریم عبدالجبار و مربی جان وودن : هرگز فراموش نکنید که چه کسی به شما کمک کرده و باعث پیشرفت شما شده. فقط به دقت نگاه کنید آتش نشانان آمریکایی در حال خاموش کردن آتش در…

واکسن گارداسیل چیست؟ چه وقت و چه کسانی باید آن را تزریق کنند؟

گارداسیل واکسنی است که به محافظت در برابر انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) کمک می‌کند، که یک عفونت شایع مقاربتی است که می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی مختلف از جمله زگیل تناسلی و برخی از انواع سرطان شود. این واکسن برای جلوگیری از…

عکس‌های قبل و بعد بی‌نظیر تاریخی: بناها و مناظر در گذر زمان

عکس‌های قبل و بعد همیشه علاقه‌مند زیادی دارند. مدتهاست که در اینترنت عکس‌های قبل و بعد افرادی که رژیم لاغری اختیار می‌کنند یا بدنسازی می‌کنند یا جراحی زیبایی می‌کنند، منتشر می‌شود و محبوبیت زیادی هم دارند. اما در سطحی ژرف‌تر، بیایید…

کسانی که توهم خاص و عجیبی دارند: ما از ستاره‌های دیگر آمده‌ایم و فرازمینی هستیم! پدیده Starseed

ممکن است خیلی احمقانه به نظر برسد. اما افرادی هستند که معتقدند از سایر سیارات به زمین آمده‌اند تا به شفای سیاره زمین کمک کنند و بشریت را به «عصر طلایی» هدایت کنند و به دوره‌ای از خوشبختی، شکوفایی و موفقیت برسانند! جستجوی اینترنتی این…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / تصفیه فاضلاب / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / کمربند پلاتینر / کلینیک درمان دیابت / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / حمل بار دریایی از چین / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

27 نظرات
 1. Black می گوید

  عالی متشکرم

 2. Black می گوید

  ممنون بابت زحماتتون

 3. Black می گوید

  ممنون بابت گرد اوروی این اطلاعات

 4. ابوفاضل می گوید

  و لیستی که در آن کوکو بهترین انیمیشن جهان و دارای بالاترین نمره مردمی و برنده اسکار در آن نباشد هیچ ارزشی ندارد

  1. مهسا می گوید

   موافقم⁦??⁩⁦??⁩⁦?

  2. سید می گوید

   تا زمانی که کارهای میازاکی توی لیست هست . هر نقصی در لیست قابل چشم پوشی است . البته نظرتون در باره ی این که این لیست هیچ ارزشی ندارد یکم خارج از انصافه . ولی علاقه ی شما رو به انیمیشن تحصین میکنم . موفق باشید

 5. لیانا می گوید

  عالی بود

 6. لیانا می گوید

  سلام از اینکه ما رو با این انیمشن های جذاب آشنا کردین ممنونیم

 7. ⚔️masked? می گوید

  لیستی که در ان شهر اشباح باشد وماکیا نباشد مفت نمی ارزد.من نمی دونم چرا ماکیا رو اصلا تحویل نگرفتن چون بهترین انیمه ی سینمایی بود که من تا حالا دیدم.اما شهر اشباح چرت ترین انیمه که نه چرت ترین فیلمی بود که تو کل عمرم دیدم واقعا مسخره بود

  1. امیر می گوید

   داداش نمیان با معیار و علاقه تو لیست درست کنن که
   هر انیمه ایی در جهان موافق و مخالف خودش و داره

  2. محمد می گوید

   اتفاقا شهر اشباح یکی از جالب ترین و بهترین انیمیشن ها بود.

 8. پارسا می گوید

  من عاشق والاس و گرومیت سفر با شکوه به ماه

 9. کامنت من می گوید

  فقط ۱۵ تا شونو ندیدم 🙂

 10. Hana می گوید

  همشون خیلی عالی و پرفکتن

 11. پارسا می گوید

  اگر این همه انیمه نمیذاشتید خیلی بهتر بود . . .
  چیه انیمه؟?

  1. ناشناس می گوید

   انیمه فقط یک کلمه نیست … وسعتی ست به فرهنگ رویاهایمان

   انیمه یه هنر ستودنیه

   اصلا لیاقت انیمه رو نداری یه سرچی بزن انیمه

 12. Arya.G می گوید

  بخشید احیانا اون قلعه متحرک هاول یا قصر متحرک هاول نیست؟؟

 13. Raha می گوید

  اون انیمیشنه که ساعت ۱۲ شب ساعت یارو زنگ میزد بعد یه نفر اومد پیشش یارو فک کرد مرده میدونید اسمش چیه؟

 14. عرفان می گوید

  عالیه ولی یکم انیمیشن هارا زیاد کنید ممنون مثلاً ۱۰۰کنید

 15. پویا می گوید

  انیمیشن مورد علاقه من تا چندوقت پیش رنگو بود
  وقتی عروس مرده رو برای بار دوم دیدم فهمیدم که چه معنا و مفهوم عمیقی پشت انیمیشن هست و نظرمو روی عروس مرده تغییر دادم،دلیلی که فکر میکنم اسکار نبود این بود که برای به بچه ممکنه کمی گنگ و مبهم بنظر بیاد مثل وقتی که بچه بودم دیدم.
  الان نظرمو به عروس مرده تغییر دادم

 16. ناشناس می گوید

  باورم نمیشه 24 تاشو ندیدم و به خودم میگم انیمیشن باز T_T

  1. ناشناس می گوید

   منی که 34 تاشو ندیدم و به خودم میگم انیمیشن باز چی?

 17. ناشناس می گوید

  56 تا از 82 انیمیشنو دیدم که باید اینم بگم که انیمه و انیمیشن فرق دارند و نباید انیمه ای تو این لیست میبود?
  البته که باید 34 تا انیمیشن و انیمه ی دیگه هم ببینم?

  1. علیرضا می گوید

   انیمه زیرمجموعه انیمیشن هست دیگه 😐

 18. حسین می گوید

  یه انیمیشنی بود که تقابل زستان با تابستان بود. یه موجود خبیث میخواست همه جا زمستان همیشگی بشه اما باهاش مبارزه کزدن و اجازه ندادن.. کسی اسمشو میدونه؟

 19. مهدی می گوید

  انیمیشن مدفن کرم های شب تاب خیلی ناراحت کننده است و باعث شد گریه کنم
  در کل لیست عالی ای بود ممنون

 20. محمد می گوید

  چرا باب اسفنجی رو توش ندارد و چند تا دیگه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5