ژاک شارل: کسی که اولین بالون هیدروژنی تاریخ را به پرواز درآورد

0

در 4 ژوئن 1783، برادران مون‌گلفیه اولین بار یک بالون هوای گرم را در جنوب فرانسه به نمایش گذاشتند. این بالون که از گونی محکمی پوشیده شده با کاغذ ساخته شده بود و تا نزدیک به 2 کیلومتر بالا رفت و به مدت 10 دقیقه در هوا باقی ماند.

خبر موفقیت آنها به سرعت به پاریس رسید و ژاک شارل ، مخترع و دانشمند فرانسوی را که به خوبی با خواص گازها آشنا بود، هیجان زده کرد. شارل پس از مطالعه آثار رابرت بویل و معاصران او مانند هنری کاوندیش، جوزف بلک و تیبریوس کاوالو معتقد بود که هیدروژن گاز ایده آل‌تری برای بلند کردن بالن‌ها نسبت به هوای گرم خواهد بود. او فکر می کرد که یک بالون هوای گرم به دلیل شعله بازش بسیار خطرناک است. هیدروژن، اگرچه قابل اشتعال بود، اما به طور کامل در بالون محصور شده بود و آن را ایمن‌تر می کرد.

ژاک شارل تصمیم گرفت یک بالن با هیدروژن بسازد. بنابراین او دو مهندس، یعنی برادران آن ژان رابرت و نیکلاس لوئیس رابرت را استخدام کرد تا به او کمک کنند تا اولین بالون هیدروژنی جهان را بسازد. برای کمک به تامین مالی این کار گران، طبیعت‌شناس و زمین‌شناس بارتلمی فاوجاس دو سن‌فون یک برنامه جرب سرمایه عمومی برگزار کرد و بلیت‌ها را با زمان و مکانی که بعداً اعلام می‌شود، فروخت. نخبگان پاریس که چند هفته قبل شاهد پرواز جذاب برادران مون‌گلفیه بودند، مشتاقانه ثبت نام کردند.

شارل بالون را طراحی کرد و از برادران رابرت خواست تا یک کیسه گاز سبک وزن اما بدون هوا بسازند. رابرتز روشی را ارائه کرد که شامل حل کردن لاستیک در محلول سقز و استفاده از محلول برای لاک زدن صفحات ابریشم برای غیرقابل نفوذ کردن آنها در برابر گاز بود. سپس ورقه های ابریشم را به هم می‌دوختند تا کیسه اصلی را بسازند.

بالون نسبتاً کوچک بود، حدود 4 متر قطر داشت و فقط قادر بود حدود 9 کیلوگرم را بلند کند. برای پر کردن بالون با گاز هیدروژن، مقادیر زیادی اسید کلریدریک در بشکه حاوی براده‌های آهن ریخته شد. هیدروژن حاصل از طریق یک شلنگ اتصال از بشکه به بالون وارد شد.

پر کردن بالون در 23 اوت 1783 در Place des Victoires آغاز شد. تولید هیدروژن از طریق واکنش شیمیایی یک فرآیند کند بود و بنابراین پر شدن بالن چند روز طول کشید. برای سرعت بخشیدن به تولید هیدروژن، برادران رابرت دستگاهی اختراع کردند تا اسید سطح فلز بیشتری برای واکنش داشته باشد. اما دستگاه به درستی کار نکرد و آنها به استفاده از بشکه بازگشتند. شارل برای علاقه‌مند نگه داشتن جمعیت، بولتن‌های پیشرفت روزانه منتشر می کرد. سرانجام پس از مشکلات فنی و تاخیرهای بیشمار، بالون آماده شد.

در 27 اوت 1783، اولین بالون هیدروژنی بدون سرنشین جهان از Champ de Mars، در یک زمین بزرگ رژه نظامی در پاریس، به پرواز درآمد. بالون زمانی رها شد که طوفانی شروع به پایان گرفتن  کرده بود. اما بدی آب و هوا نتوانست شور و شوق جمعیّت را از بین ببرد. جین ای. بوید نوشت: «حتی خانم‌ها به بارانی که لباس‌ها و مانتوهای زیبای آن‌ها را خراب می‌کرد، توجهی نکردند و چهره‌شان را به سمت آسمان برگرداندند». این بالون با جذب هیدروژن مستقیماً به آسمان صعود کرد و در عرض چند دقیقه از دید ابرها گم شد.

تقریباً 45 دقیقه پس از بلند شدن، بالون که مقداری از هیدروژن خود را از دست داده بود، در دهکده ای واقع در 15 مایلی شمال پاریس  فرود آمد. روستاییان که از پیشرفت های اخیر در بالن سواری بی‌خبر بودند، از ظاهر غیرمنتظره از آسمان ترسیده و با استفاده از ابزارهای مختلف مزرعه مانند چنگک و داس به آن حمله کردند.

در میان جمعیت تماشاچیانی که پرواز بالن را دیدند، بنجامین فرانکلین بود. بعداً، وقتی کسی از او پرسید که این اختراع جدید چه هدفی را دنبال می کند، فرانکلین به طرز معروفی پاسخ داد: «یک کودک تازه متولد شده چه هدفی دارد؟»

شارل و برادران رابرت که از این دستاورد هیجان زده بودند، شروع به آماده‌ شدن برای تلاش بعدی خود کردند: فرستادن یک یا دو نفر با یک بالون.

چهار ماه بعد، در 1 دسامبر 1783، شارل و نیکلاس لوئیس، بر روی بالون سوار شدند و تا ارتفاع تقریباً 500 متری اوج گرفتند. آنها به مدت بی سابقه 2 ساعت و 5 دقیقه و طی 36 کیلومتری با بالن پرواز کردند و بعد از غروب آفتاب به سلامت در دشت نسله در شمال پاریس فرود آمدند. نیکلاس-لوئیس پیاده شد و شارل یک بار دیگر بلند شد، این بار به سرعت به ارتفاع حدود 3000 متری صعود کرد، جایی که دوباره غروب خورشید را دید. متأسفانه، درد ضربانی در گوش او به دلیل کم شدن فشار جو آزارش داد و او را مجبور به فرود کرد و به آرامی در حدود 3 کیلومتری  فرود آمد.

علیرغم این سفر موفق، شارل تصمیم گرفت دیگر پرواز نکند، اگرچه به طراحی بالن ادامه داد. یکی از طرح های او، یک کشتی دراز و قابل هدایت بود که بر اساس پیشنهادات ریاضیدان فرانسوی -ژان باپتیست میوسنیه -ساخته شد و دارای سکان و پاروهایی برای رانش بود، اگرچه ثابت شد که آنها بی فایده هستند.

در 15 جولای 1784، برادران رابرت به مدت 45 دقیقه با این کشتی پرواز کردند. برادران رابرت بار دیگر در 19 سپتامبر 1784 با M. Collin-Hullin پرواز کردند. آنها به مدت 6 ساعت و 40 دقیقه پرواز کردند و 186 کیلومتر از پاریس تا Beuvry در نزدیکی Béthune را طی کردند و بدین ترتیب اولین بالن سوارانی شدند که بیش از 100 کیلومتر را طی کرده‌اند.

ژاک شارل چندین اختراع مفید از جمله دریچه ‌ی برای خروج هیدروژن از بالون و وسایل دیگر مانند هیدرومتر و زاویه‌سنج بازتابی انجام داد و هلیواستات Gravesand و هواسنج فارنهایت را بهبود بخشید. شارل همچنین توضیح داد که چگونه گازها وقتی گرم می شوند منبسط می شوند، قانونی که اکنون نام او را دارد.

قانون شارل (که هم‌چنین با نام قانون حجم نیز شناخته می‌شود)، قانونی تجربی از قوانین گاز است که درباره منبسط شدن گاز در هنگام دادن حرارت به آن، توضیح می‌دهد. این قانون ابتدا در سال ۱۸۰۲ توسط فیلسوف فرانسوی، ژوزف لویی گیلوساک مطرح شد.

قانون شارل به این امر اشاره دارد که در یک فشار ثابت، حجم یک گاز با دمای آن رابطهٔ مستقیم دارد که این را می‌توانیم بدین صورت نیز بنویسیم:

V ∝ T


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

منتخبی از تصاویر تاریخی کمتر دیده شده

با اینکه دسترسی به مستندهای خوب این روزها خیلی زیاد شده و به سبب وجود اینترنت (یا شبحی از اینترنت!) ما عکس تاریخی بسیار زیاد می‌بینیم (و می‌توانیم حدس بزنیم که که کئام عکس‌های معاصر روزی تبدیل به عکس تاریخی خواهند شد)، اما باز هم حجم…

این هنرمند با استفاده از هوش مصنوعی جمعی از ثروتمندترین آدم‌های جهان را در قالب آدم‌های فقیر تصور…

هنرمند هندی از هوش مصنوعی برای تولید تصاویری از ثروتمندترین و شناخته شده‌ترین افراد جهان - از بیل گیتس گرفته تا دونالد ترامپ - استفاده می‌کند تا تصور کند که اگر فقیر بودند چه شکلی می‌شدند.اگر آنها لباس‌های ژنده پوش پوشیده و در یک محله…

داستان پسر دو سر بنگال، آن هم به صورتی تقریبا دیده نشده!

در ماه مه 1783، در روستای کوچکی به نام Mundul Gaut، در بنگال هند، یک کودک عجیب به دنیا آمد. او دو سر داشت.مامایی که به زایمان کمک می کرد از ظاهر کودک چنان وحشت زده شد که سعی کرد با انداختن او به داخل آتش این هیولا را بکشد. خوشبختانه…

تصور دهشت نبرد «واترلو» با هوش مصنوعی میدجرنی

نبرد واترلو، که در ۱۸ ژوئن ۱۸۱۵ رخ داد، یک درگیری نظامی مهم در طول جنگ‌های ناپلئون بود. این جنگ بین ارتش فرانسه به رهبری امپراتور ناپلئون بناپارت و اتحادی از نیرو‌های بریتانیایی، هلندی و پروس به فرماندهی دوک ولینگتون و فیلد مارشال گبهارد…

250 فیلم برتر imdb به همراه معرفی و خلاصه و بررسی آنها + 23 فیلمی که حیف بود در این فهرست نباشند

مسلم است که آرای IMDB به خصوص از دید فیلم‌بین‌های حرفه‌ای فقط چیزی نسبی برای پی بردن به محبوبیت نسبی فیلم‌ها هستند. چه بسیارند فیلم‌هایی که نمره بالای 7 دارند، اما ارزش واقعی‌شان خیلی کمتر است و چه بسیارند فیلم‌هایی که آدم درمی‌ماند چرا…

واکسن گارداسیل چیست؟ چه وقت و چه کسانی باید آن را تزریق کنند؟

گارداسیل واکسنی است که به محافظت در برابر انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) کمک می‌کند، که یک عفونت شایع مقاربتی است که می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی مختلف از جمله زگیل تناسلی و برخی از انواع سرطان شود. این واکسن برای جلوگیری از…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.