ژاک شارل: کسی که اولین بالون هیدروژنی تاریخ را به پرواز درآورد

0

در 4 ژوئن 1783، برادران مون‌گلفیه اولین بار یک بالون هوای گرم را در جنوب فرانسه به نمایش گذاشتند. این بالون که از گونی محکمی پوشیده شده با کاغذ ساخته شده بود و تا نزدیک به 2 کیلومتر بالا رفت و به مدت 10 دقیقه در هوا باقی ماند.

خبر موفقیت آنها به سرعت به پاریس رسید و ژاک شارل ، مخترع و دانشمند فرانسوی را که به خوبی با خواص گازها آشنا بود، هیجان زده کرد. شارل پس از مطالعه آثار رابرت بویل و معاصران او مانند هنری کاوندیش، جوزف بلک و تیبریوس کاوالو معتقد بود که هیدروژن گاز ایده آل‌تری برای بلند کردن بالن‌ها نسبت به هوای گرم خواهد بود. او فکر می کرد که یک بالون هوای گرم به دلیل شعله بازش بسیار خطرناک است. هیدروژن، اگرچه قابل اشتعال بود، اما به طور کامل در بالون محصور شده بود و آن را ایمن‌تر می کرد.

ژاک شارل تصمیم گرفت یک بالن با هیدروژن بسازد. بنابراین او دو مهندس، یعنی برادران آن ژان رابرت و نیکلاس لوئیس رابرت را استخدام کرد تا به او کمک کنند تا اولین بالون هیدروژنی جهان را بسازد. برای کمک به تامین مالی این کار گران، طبیعت‌شناس و زمین‌شناس بارتلمی فاوجاس دو سن‌فون یک برنامه جرب سرمایه عمومی برگزار کرد و بلیت‌ها را با زمان و مکانی که بعداً اعلام می‌شود، فروخت. نخبگان پاریس که چند هفته قبل شاهد پرواز جذاب برادران مون‌گلفیه بودند، مشتاقانه ثبت نام کردند.

شارل بالون را طراحی کرد و از برادران رابرت خواست تا یک کیسه گاز سبک وزن اما بدون هوا بسازند. رابرتز روشی را ارائه کرد که شامل حل کردن لاستیک در محلول سقز و استفاده از محلول برای لاک زدن صفحات ابریشم برای غیرقابل نفوذ کردن آنها در برابر گاز بود. سپس ورقه های ابریشم را به هم می‌دوختند تا کیسه اصلی را بسازند.

بالون نسبتاً کوچک بود، حدود 4 متر قطر داشت و فقط قادر بود حدود 9 کیلوگرم را بلند کند. برای پر کردن بالون با گاز هیدروژن، مقادیر زیادی اسید کلریدریک در بشکه حاوی براده‌های آهن ریخته شد. هیدروژن حاصل از طریق یک شلنگ اتصال از بشکه به بالون وارد شد.

پر کردن بالون در 23 اوت 1783 در Place des Victoires آغاز شد. تولید هیدروژن از طریق واکنش شیمیایی یک فرآیند کند بود و بنابراین پر شدن بالن چند روز طول کشید. برای سرعت بخشیدن به تولید هیدروژن، برادران رابرت دستگاهی اختراع کردند تا اسید سطح فلز بیشتری برای واکنش داشته باشد. اما دستگاه به درستی کار نکرد و آنها به استفاده از بشکه بازگشتند. شارل برای علاقه‌مند نگه داشتن جمعیت، بولتن‌های پیشرفت روزانه منتشر می کرد. سرانجام پس از مشکلات فنی و تاخیرهای بیشمار، بالون آماده شد.

در 27 اوت 1783، اولین بالون هیدروژنی بدون سرنشین جهان از Champ de Mars، در یک زمین بزرگ رژه نظامی در پاریس، به پرواز درآمد. بالون زمانی رها شد که طوفانی شروع به پایان گرفتن  کرده بود. اما بدی آب و هوا نتوانست شور و شوق جمعیّت را از بین ببرد. جین ای. بوید نوشت: «حتی خانم‌ها به بارانی که لباس‌ها و مانتوهای زیبای آن‌ها را خراب می‌کرد، توجهی نکردند و چهره‌شان را به سمت آسمان برگرداندند». این بالون با جذب هیدروژن مستقیماً به آسمان صعود کرد و در عرض چند دقیقه از دید ابرها گم شد.

تقریباً 45 دقیقه پس از بلند شدن، بالون که مقداری از هیدروژن خود را از دست داده بود، در دهکده ای واقع در 15 مایلی شمال پاریس  فرود آمد. روستاییان که از پیشرفت های اخیر در بالن سواری بی‌خبر بودند، از ظاهر غیرمنتظره از آسمان ترسیده و با استفاده از ابزارهای مختلف مزرعه مانند چنگک و داس به آن حمله کردند.

در میان جمعیت تماشاچیانی که پرواز بالن را دیدند، بنجامین فرانکلین بود. بعداً، وقتی کسی از او پرسید که این اختراع جدید چه هدفی را دنبال می کند، فرانکلین به طرز معروفی پاسخ داد: «یک کودک تازه متولد شده چه هدفی دارد؟»

شارل و برادران رابرت که از این دستاورد هیجان زده بودند، شروع به آماده‌ شدن برای تلاش بعدی خود کردند: فرستادن یک یا دو نفر با یک بالون.

چهار ماه بعد، در 1 دسامبر 1783، شارل و نیکلاس لوئیس، بر روی بالون سوار شدند و تا ارتفاع تقریباً 500 متری اوج گرفتند. آنها به مدت بی سابقه 2 ساعت و 5 دقیقه و طی 36 کیلومتری با بالن پرواز کردند و بعد از غروب آفتاب به سلامت در دشت نسله در شمال پاریس فرود آمدند. نیکلاس-لوئیس پیاده شد و شارل یک بار دیگر بلند شد، این بار به سرعت به ارتفاع حدود 3000 متری صعود کرد، جایی که دوباره غروب خورشید را دید. متأسفانه، درد ضربانی در گوش او به دلیل کم شدن فشار جو آزارش داد و او را مجبور به فرود کرد و به آرامی در حدود 3 کیلومتری  فرود آمد.

علیرغم این سفر موفق، شارل تصمیم گرفت دیگر پرواز نکند، اگرچه به طراحی بالن ادامه داد. یکی از طرح های او، یک کشتی دراز و قابل هدایت بود که بر اساس پیشنهادات ریاضیدان فرانسوی -ژان باپتیست میوسنیه -ساخته شد و دارای سکان و پاروهایی برای رانش بود، اگرچه ثابت شد که آنها بی فایده هستند.

در 15 جولای 1784، برادران رابرت به مدت 45 دقیقه با این کشتی پرواز کردند. برادران رابرت بار دیگر در 19 سپتامبر 1784 با M. Collin-Hullin پرواز کردند. آنها به مدت 6 ساعت و 40 دقیقه پرواز کردند و 186 کیلومتر از پاریس تا Beuvry در نزدیکی Béthune را طی کردند و بدین ترتیب اولین بالن سوارانی شدند که بیش از 100 کیلومتر را طی کرده‌اند.

ژاک شارل چندین اختراع مفید از جمله دریچه ‌ی برای خروج هیدروژن از بالون و وسایل دیگر مانند هیدرومتر و زاویه‌سنج بازتابی انجام داد و هلیواستات Gravesand و هواسنج فارنهایت را بهبود بخشید. شارل همچنین توضیح داد که چگونه گازها وقتی گرم می شوند منبسط می شوند، قانونی که اکنون نام او را دارد.

قانون شارل (که هم‌چنین با نام قانون حجم نیز شناخته می‌شود)، قانونی تجربی از قوانین گاز است که درباره منبسط شدن گاز در هنگام دادن حرارت به آن، توضیح می‌دهد. این قانون ابتدا در سال ۱۸۰۲ توسط فیلسوف فرانسوی، ژوزف لویی گیلوساک مطرح شد.

قانون شارل به این امر اشاره دارد که در یک فشار ثابت، حجم یک گاز با دمای آن رابطهٔ مستقیم دارد که این را می‌توانیم بدین صورت نیز بنویسیم:

V ∝ T


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

این عکس‌های تاریخی را پیش از این در کمتر جایی دیده‌اید

یک سرباز صربستانی در کنار پدرش که برای ملاقات او به خط مقدم نزدیک بلگراد آمده، خوابیده است. سال گرفتن شدن عکس، حدود 1914/1915یک نگهبان مرزی آلمان شرقی در صبحی که دیوار برلین سقوط کرد، گلی را از طریق شکافی در دیوار برلین هدیه می‌دهد،…

عجیب ولی واقعی: چشم‌های این زن در این عکس آبی نیست! + ویدئو

در یک خطای دیداری بسیار جالب که به تازگی دین جکسون در تیک تاک منتشر شده، چهره عادی زنی را می‌بینیم که برخلاف ظاهر امر، چشمان او آبی نیست و در واقع حاکستری است.دین جکسون در زمینه ایجاد خطاهای دیداری، یک حرفه‌ای محسوب می‌شود. ویدئوی او در…

توهم کوتارد: آنهایی که تصور می‌کنند مدتهاست مرده‌اند!

«می‌اندیشم پس هستم»  Cogito, ergo sum با این حال همه کسانی که می‌اندیشند با این باور دکارت موافق نیستند.محتوای تفکر برخی از افراد مبتلا به یک اختلال عصبی روانپزشکی نادر، معروف به سندرم کوتارد، به جای اینکه به حس بودن منجر شود، به احساس…

شوخی با بناهای معروف و عجائب معماری دنیا یا میدجرنی – گمشده در ترجمه!

کاریکاتور شخصیت‌های مشهور را بسیار کشیده‌اند و دیده‌ایم، اما کشیدن کاریکاتور بناهای معروف زحمت بیشتری دارد. اما میدجرنی می‌تواند این زحمت را بسیار کمتر کند.کاربر شبکه اجتماعی دریت به نام mossymayn به تازگی این کار را کرده است:دروازه…

تصور واقعیت دگرگون به کمک میدجرنی – گالری عکس

تاریخ دگرگون یک ژانر جذاب است که به بررسی چگونگی تغییر مسیر تاریخ در صورت رخ دادن برخی رویداد‌های کلیدی به گونه‌ای متفاوت می‌پردازد.یک تغییر جزئی یا یک واگرایی عمده می‌تواند تخیل ما را به کار بیندازد تا آینده‌ای کاملا متفاوت که الان جزو…

در جریان قرار و ملاقات (برای انتخاب همسر) چه آداب معاشرت و نکاتی را باید رعایت کنیم؟

آداب قرار ملاقات به مجموعه‌ای از رفتار‌ها و انتظارات قابل قبول اجتماعی اشاره دارد که معمولاً هنگام قرار ملاقات رعایت می‌شود. در اینجا چند دستورالعمل کلی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:وقت‌شناس باشید: به موقع برسید یا به طرف دیگر…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5