۶ کاری که هرگز نباید اول صبح انجام دهید

صبحانه بخورید، اما این کارها را نباید صبح‌ها بکنید!

1

همه دوست دارند برنامه صبح‌گاهی داشته باشند و روز بهتری شروع کنند.

اما برخی اوقات به اشتباه، کارهایی به برنامه صبح‌گاهی خود اضافه می‌کنیم که نه تنها موجب افزایش بهره‌وری در طول روز نمی‌شوند؛ بلکه کشنده یک روز کاری هستند.

باید ایده‌هایی برای برنامه‌ریزی صبح‌گاهی داشته باشیم که شامل دو فهرست سفید و سیاه است. بله، دقیقا نباید برخی کارها را همان ابتدای صبح انجام دهیم.

کارهایی که باید از فهرست برنامه صبح‌گاهی حدف شوند:

۱- اول صبح برای امروزتان برنامه‌ریزی نکنید

در عوض، شب قبل فهرستی از کارهای روز بعد تهیه کنید. در این شرایط، بهتر می‌خوابید و با برنامه ذهنی از خواب بیدار خواهید شد.

دیوید آلن، نویسنده کتاب Getting Things Done می‌گوید: «تصمیم‌گیری برای کارهایی که فردا می‌خواهید انجام دهید؛ خصوصا تصمیم‌گیری برای کارهایی که باید اول وقت انجام شوند؛ بالافاصله باعث کاهش استرس و اضطراب می‌شود.»

و تضمین می‌کند اول صبح، وقت شما صرف برنامه‌ریزی برای طول روز نشود و ناچار نباشید فوری و تحت فشار و استرس تصمیم بر انجام کارهایی بگیرید. برنامه‌ریزی در اول صبح می‌تواند انرژی زیادی تلف کند و مدت زمانی طول بکشد تا وارد فاز کاری شوید.

بهتر است یک بار این مورد را امتحان کنید. قبل از اینکه روز خود را به پایان ببرید؛ آنچه که باید فردا انجام دهید را فهرست و سپس، مهم‌ترین کاری که باید فردا انجام شود را مشخص کنید.

بهتر است همان آخر وقت، محیط کار خود از جمله میزکارتان را تمیز و مرتب کنید تا بتوانید صبح اول وقت درگیر باقیمانده کارهای روز پیش نشوید. روز خود را با یک کار انفجاری آغاز کنید تا انرژی و انگیزه کافی برای ادامه روز داشته باشید.

بنابراین، نباید اول صبح برنامه‌ریزی کنید؛ بلکه باید برنامه‌ای از پیش داشته باشید.

۲- تصمیم‌های بی‌اهمیت نگیرید

همه ما انرژی ذهنی محدودی برای خرج کردن داریم. شاید برخی از ما انرژی کمتری یا بیشتری از دیگران داشته باشیم ولی بالاخره این انرژی ذهنی محدود است و نمی‌توان در طول روز مرتبا از آن استفاده کرد.

هرچه در یک روز، انتخاب‌ها و تصمیم‌های بیشتری داشته باشیم؛ فشار و مصرف انرژی بیشتری بر مغز وارد می‌شود و دائما دنبال میانبر می‌گردیم. در این شرایط وارد یک وضعیت تکانشی می‌شوید و تصمیم‌هایی می‌گیرید که می‌دانید نباید چنین تصمیمی می‌گرفتید.

هرچه تصمیم‌های کمتری در طول روز بگیرید؛ تصمیم‌های بهتری خواهید گرفت و پشیمانی کمتری دارند.

بنابراین، باید در اول صبح تصمیم‌های کمتری داشته باشید یا در واقع، تصمیم‌های بی‌اهمیت را دور بریزید.

مالکوم گلادول، روزنامه‌نگار و نویسنده مشهور کانادایی – بریتانیایی که چندین کتاب پرفروش داشته و جزو هیئت تحریریه نیویورکر است؛ می‌گوید من برای اول صبح چند نوشیدنی مشخص دارم و دیگر به نوشیدنی دیگری فکر نمی‌کنم.

باراک اوباما نیز به Vanity Fair می‌گوید: «من فقط کت و شلوارهای خاکستری یا آبی می‌پوشم. سعی می‌کنم تصمیم‌های دیگر را رد کنم؛ چون نمی‌خواهم درگیر این باشم که چه بخورم یا چه بپوشم. من تصمیم‌های مهم‌تری دارم.»

تا جایی که امکان دارد؛ اول صبح تصمیمات خودکار و روتینی بگیرید و انرژی ذهنی خود را برای تصمیم‌های مهمی خرج کنید. به‌ویژه، سراغ تصمیم‌هایی که باعث کاهش بهره‌وری و کارایی شما می‌شوند؛ هرگز نروید.

۳- ورزش را فراموش نکنید

تحقیقات نشان می‌دهد ۲۰ دقیقه یا کمتر از آن ورزش با سرعت متوسط باعث افزایش روحیه افراد در ۱۲ ساعت آینده می‌شود.

منظور از سرعت متوسط، رسیدن ضربان قلب به ۱۱۰ تا ۱۲۰ ضربان در یک دقیقه است. شما مجبور نیستید ابتدای صبح سراغ تمرین‌ها و ورزش‌های سنگین بروید. کافی است کمی تند قدم بزنید تا پیاده‌روی مشابه دویدن داشته باشید.

یک تمرین کوتاه مدت نه تنها باعث افزایش سطح انرژی شما می‌شود؛ بلکه روحیه شما در ۱۲ ساعت بعدی را بهبود خواهد داد. ورزش کردن اجازه می‌دهد ساعت‌های شادتری پیش‌رو داشته باشید.

۴- حتما در اولین وعده غذایی خود پروتئین بگنجانید

اساتید تغذیه توصیه می‌کنند حداقل ۳۰ گرم پروتئین را در برنامه وعده صبحانه خود قرار دهید. مهم است در ابتدای صبح و اولین وعده غذایی خود این مقدار پروتئین را به بدن برسانید. چون، بدن پس از یک خواب طولانی به این مقدار پروتئین نیاز دارد.

پروتئین سطح قند خون را ثابت نگه می‌دارد و از بروز گرسنگی جلوگیری می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند دوپامین انگیزه را تنظیم می‌کند و کمک می‌کند تا شروع پایداری داشته باشید.

این دقیقا همان چیزی است که برای یک صبح خوب نیاز دارید: شروع کنید و ادامه دهید.

مسلما، محاسبه ۳۰ گرم پروتئین می‌تواند دلره‌آور باشد. بهتر است موادی انتخاب و استفاده کنید که مقدار قابل توجهی پروتئین دارند تا خیال شما از بابت دریافت این مقدار پروتئین راحت باشد.

۵- دوره‌های استراحت مناسب داشته باشید

به طور کلی، ما می‌توانیم ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه روی هر کار مشخصی تمرکز داشته باشیم. پس از آن، به یک استراحت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه‌ای نیاز داریم تا بتوانیم دوباره خودمان را شارژ کنیم و آماده انجام کارها با انرژی و کارایی سطح بالایی باشیم.

روز خود را به پنجره‌های ۹۰ دقیقه تقسیم کنید. به جای اینکه به یک روز کاری ۶، ۸ یا ۱۰ ساعته فکر کنید؛ روز خود را به ۴ یا ۵ پنجره ۹۰ دقیقه‌ای تقسیم کنید. به این ترتیب، ۴ یا ۵ وظیفه را میان این پنجره‌ها بگنجانید.

باید مطمئن شوید که در زمان استراحت‌ها، واقعا استراحت کردید. نشستن و لم دادن و کاری نکردن یا چای نوشیدن ایده خوبی است ولی بهتر از آن انجام کارهایی است که نیازی به هیچ کاری ندارند. به این ترتیب، می‌توانید حرکت هم داشته باشید تا احساس فعالیت و موفقیت بکنید.

پیاده‌روی، انجام کارهای ساده، خوردن میان‌وعده و نوشیدن چای و قهوه را پیشنهاد می‌کنیم.

اگر تمایل به باقیمانده در سطح انرژی و کارایی A را دارید؛ می‌توانید چند کار مفیدی که دوست دارید را در این زمان‌های استراحت انجام دهید که احساس خوشبختی بیشتری کنید.

۶- کورکورانه یک برنامه صبح‌گاهی را تقلید نکنید

شاید لازم باشد صیح کمی زودتر از خواب بیدار شوید تا آرام آرام برای اولین کارها آماده شوید. شاید هم لازم است کمی دیرتر از خواب بیدار شوید تا احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

گاهی اوقات بهتر است ورزش را همان روز ولی دیرتر انجام دهید یا انجام چند تصمیم خودکار را تغییر دهید.

نکته اینجا است که برای رسیدن به بهره‌وری بیشتر، باید کمی انعطاف‌پذیری داشته باشید و خودتان را ملزم به رعایت یک برنامه همیشگی نکنید. کورکورانه از یک برنامه صبح‌گاهی دیگران یا خودتان در گذشته تقلید نکنید.

همیشه چند دقیقه وقت بگذارید و وضعیت را ارزیابی کنید که چه چیزی امروز موثرتر و مفیدتر است؟ چه کاری را باید امروز مطابق هر روز انجام ندهید و چه تغییراتی در برنامه خود داشته باشید.

فراموش نکنید که با گذشت زمان، احتمالا برخی عادت‌های شما تغییر می‌کنند و به پیروی از آن‌ها باید تغییراتی در برنامه صبح‌گاهی خود داشته باشید.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

سفری در شهرهای باستانی دنیا به یاری تخیل میدجرنی

از شهرهای باستانی دنیا بقایایی مانده و بر اساس همین یقایا و توصیف‌ها و تحلیل مورخان، برخی‌ها اقدام به بازسازی رایانه‌ای شهرهای قدیمی کرده‌اند تا شکوه و عظمت آنها را به ما بنمایانند.اما میدجرنی هم راهی آسان برای این تصور بدون نیاز به…

خرابی چون‌ که از حد بگذرد آباد می‌گردد! – گالری عکس‌های قبل و بعد این مکان‌های زشت یا مخروبه

تماشای مراحل ساخت هنرهای دستی یا دکوراسیون داخلی و خارجی منزل برای بسیاری جالب و لذت‌بخش است. حتی اگر فعلا یارای تجمل باز اقتصادی خرید و بهسازی و نوسازی منزل نداشته باشند یا عملا در کار هنری نباشند.دست‌کم ایده‌ای در ذهنشان می‌ماند که از…

بهترین سریال های هندی | 49 سریال هندی تماشایی به همراه توضیحات

محتوای شرقی به صورت عام و فیلم‌ها و سریال‌های هندی به صورت خاص طرفداران خاص خودشان را دارند. به خصوص با توجه به کم‌مایه شدن سینما و تلویزیون آمریکا روز به روز افراد بیشتری رو به سریال‌های کره‌ای یا سینمای مستقل‌تر کشورهایی مثل اسپانیا و…

وقتی با اشعه ایکس از اشیای عادی عکس بگیرید؛ شگفت‌زده می‌شوید! کاری که آندری دومان کرد

مجموعه عکس‌های اشعه ایکس می‌توانند اشیاء روزمره را به روشی باورنکردنی و منحصر به فرد نشان دهند.آندری دومان، عکاس تجاری، حدود یک سال است که این کار را می‌کند. زمانی که دومان کاری را برای مشتریان انجام نمی‌دهد، دوست دارد پروژه‌های شخصی را…

حداقل مجازات کسانی که این چیزها را طراحی کرده‌اند، زندان است!

طراحی خوب در هر عرصه‌ای چه فضای وب، معماری، وسایل خانگی و صنعتی و گجت‌ها مهم است. یک طراح باید بتواند خود را جای کاربران نهایی بگذارد و حدس بزند که در استفاده از وسیله یال محل چه مشکلاتی پیش خواهد آمد یا در شرایط مختلف و با گذشت زمان چه…

عکس‌های قدیمی از یخ‌فروش‌های آمریکایی

یخ‌فروش‌ها در دوران قدیم اهمیت زیادی داشتند. قبل از رواج یخچال‌های مدرن، زندگی بدون آنها مختل می‌شد.عکس‌های این نوشته نگاهی اجمالی به دوران گذشته می‌اندازند، زمانی که صدای یخ‌فروش‌ها و شکستن بلوک‌های یخی در خیابان‌ها طنین‌انداز می‌شد.…
منبع اینک
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / شیشه اتومبیل / زانوبند زاپیامکس / لیزر فوتونا / زانوبند زاپیامکس /بهترین مرکز لیزر ساری /داروخانه تینا /خرید مواد اولیه آرایشی در شیمی سنتر /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس /ویکی درمان /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /
1 نظر
  1. فراز گرگین می گوید

    مورد پنجم مشکل منه. بعضی صبحا بیدار میشم و یه دفعه سه چهار ساعت سخت مشغول کاری هستم. اونقدر ازم انرژی میگیره که ممکنه تا شبش دیگه جون و رمقی برام نمونه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5