شما می‌توانید محافظ صورت سه‌بعدی چاپ کنید و به پزشکان و پرستاران بیمارستان‌ها درگیر کرونا هدیه دهید

0

یک شرکت چاپ سه‌بعدی اهل چک یک محافظ صورت سه‌بعدی برای کارمندان بیمارستان و افراد فعال در حوزه سلامت و بهداشت مردم در مبارزه با کرونا طراحی و فایل‌های آن را به صورت منبع‌باز منتشر کرده است.

در بسیاری از کشورهای اروپا با شیوع ویروس کرونا، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی با کمبود تجهیزات مراقبتی و بهداشتی روبرو شدند. در این میان، شرکت‌های استارتاپی و چاپ سه‌بعدی به کمک کادر بیمارستانی و بهداشتی آمده و از انواع ترفندها و خلاقیت‌ها برای ساخت تجهیزات مورد نیازشان بهره می‌برند.

موسس شرکت prusaprinters می‌گوید ابتدا به فکر چاپ سه‌بعدی ماسک‌های تنفسی بودند ولی آن را غیرممکن یافتند. در عوض، متوجه می‌شوند کارمندان بیمارستان و مراکز درمانی بهداشتی به محافظ‌های صورت نیز احتیاج دارند که مانع سرایت عفونت می‌شود.

«جوزف پروسا» می‌گوید در فیسبوک به آن‌ها خبر می‌دهند پزشکان به شدت به محافظ صورت احتیاج دارند. آن‌ها از ابتدا دنبال طراحی بودند که بشود توسط دیگران هم چاپ سه‌بعدی کنند. این طراحی‌ها صورت گرفته و اکنون به صورت آنلاین در دسترس همه در سراسر جهان است. فایل این طرح‌ها را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

با داشتن این فایل‌ها، هر فردی می‌تواند با چاپگرهای سه‌بعدی اقدام به تولید محافظ صورت کرده و به کادرهای درمانی هدیه بدهد تا در مبارزه با کرونا کمبودی نداشته باشند و از سوی دیگر جان خودشان در خطر نیفتد.

چاپ آسان و سریع محافظ صورت

این محافظ صورت طوری طراحی شده که برای چاپ سه‌بعدی آسان و سریع مشکلی نداشته باشد. «جوزف پروسا»، مدیرعامل شرکت prusaprinters می‌گوید برای چاپ این طرح‌ها نیازی به هیچ‌گونه پشتیبانی نیست و در یک صفحه چاپ می‌توان تعداد بسیار زیادی از آن‌ها را چاپ کرد.

برای چاپ این محافظ‌ها به ورقه‌های با قطر ۰.۵ میلی‌متر نیاز داریم. سوراخ‌های تعبیه شده در این ماسک‌ها کاملا استاندارد هستند و با یک دستگاه پانچ اداری استاندارد ساخته می‌شوند.

خود شرکت Prusa تا کنون نزدیک به ۱۰ هزار تا از این محافظ‌ها که Czech Ministry of Health نام دارند را برای بیمارستان‌ها ساخته و به آن‌ها هدیه داده است.

چند روز پیش هم گزارشی از یک استارتاپ ایتالیایی چاپ کردیم که شیرهای بهداشتی مراقبت از بیماران کرونایی را با قیمت ۱ دلار و توسط چاپگرهای سه‌بعدی آماده کرده و در اختیار بیمارستان‌ها قرار داده بودند. قیمت این شیرهای سلامتی نزدیک به ۱۱ هزار دلار بوده است و شرکت سازنده آن‌ها از پس درخواست‌های سفارش زیاد بیمارستان‌ها برنیامده است.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.