عکس رنگی «خرس آبی» برنده جایزه عکاسی از زندگی جانوران میکروسکوپی شد

0

عکس رنگی از جانور آبزی با نام علمی Tardigrade و نام عمومی «خرس آبی» یا «خوکچه خزه‌ای» برنده مسابقه عکاسی علمی Olympus Global Image شد.

در اولین دوره عکاسی سال Olympus Global Image که به احترام عکاسی علمی از زندگی جانوران میکروسکوپی برگزار شد؛ عکس رنگی «خرس آبی» خوش درخشید و شگفتی‌آفرین شد.

این عکس توسط فردی به نام Tagide deCarvalho، مدیر Keith Porter Imaging Facility در دانشگاه مریلند گرفته شده است.

«خرس آبی» موجودی آبزی و میکروسکوپی است که می‌تواند در شرایط آب‌وهوایی زنده بماند که بیشتر موجودات زنده در این محیط‌ها از بین می‌روند. جثه این جانور بسیار کوچک و کمتر از نیم میلی‌متر است. چهار جفت پای شکمی دارد که انتهایشان به چنگال یا پنجخ ختم می‌شود. بدنش حالت بند بندی و پوستک غیر کیتینی دارد.

برای عکاسی از این جانور بسیار ریز و آبزی توسط یک میکروسکوپ کانفوکال و در وضوح بسیار بالا، از تکنیک رنگ‌آمیزی فلورسنت برای برجسته کردن اندام‌های داخلی جانور استفاده شده است.

استفاده از تکنیک فلورسنت برای نمایش اندام‌های بدن جانوران

در این عکس از رنگ‌های مختلف فلورسنت استفاده شده است تا بخش‌های مختلف «خرس آبی» از جمله دستگاه گوارش، دهان، معده پر از مواد غذایی و سایر بخش‌ها قابل مشاهده شوند.

در این عکس جادویی، مواد غذایی درون معده جانور به صورت ذرات ریزی و رنگی به زیبایی هرچه تمام‌تر نمایش داده شدند.

تکنیک فلورسنت باعث بازتاب نور توسط پوست و اندام‌های جانور می‌شود. با استفاده از این تکنیک می‌تواند چندین لکه فلورسنت در اندام بدن جانور ایجاد کرد تا با وضوح بالایی قابل نمایش باشند.

وقتی یک جانور میلی‌متری زیر میکروسکوپ می‌رود؛ رنگ‌های زیادی مشاهده نمی‌شود و تصاویر وضوح بالایی ندارند. یک عکس عادی از «خرس آبی» را می‌توانید زیر مشاهده کنید که هیچ شباهتی با عکس رنگی بالا ندارد.

جایزه این عکس دوربین المپیوس OM-D E-M5 Mark II به قیمت ۹۰۰ دلار بود که به آقای deCarvalho رسید.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.